• |
ide | kryesore

Listat e hapura/ 5 orë debate, mbyllet pa konsensus Këshilli Politik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ka mbaruar pas 5 orësh diskutime mbledhja e Këshillit Politik, por pa arritur një marrëveshje mes palëve për hapjen e listave dhe çështjen e koalicioneve parazgjedhore. Opozita propozoi hapjen e listave 100%, pa ndryshime të tjera në formulën e koalicioneve dhe shpërndarjes së mandateve.


Damian Gjiknuri tha pas mbledhjes se nuk pati asgjë të re nga opozita e bashkuar e cila sipas tij vijon me të njëjtin qëllim për bllokimin e miratimit të ndryshimeve kushtetuese.


“Oferta e tyre nuk ofron kompromis, por kërkesa e tyre është një sabotim për këtë proces që sapo ka nisur. Doli e qartë dhe ndryshimet kushtetuese nuk pengojnë hapjen e listave dhe atë të koalicioneve dhe e dyta në frymën e bashkëpunimit të marrëveshjes së 5 qershorit jemi të hapur për tu ulur me PD-në për të vendosur se si do të hapen listat dhe si do të formohen koalicionet. Fatkeqësisht ato nuk po gjejnë atë model për të mbajtur koalicionet, nuk kanë asnjë model të vendeve evropiane dhe u kemi thënë që të gjejnë një model të tillë” – tha Gjiknuri.

Ndërsa përfaqësuesi i Partisë Demokratike në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi, tha në fund të mbledhjes se për 5 orë me radhë i kërkoi Gjiknurit, motivet pse e refuzojnë propozimin për hapjen 100% të listave, por nuk kanë marrë përgjigje.

Bylykbashi u shpreh se nëse nesër miratohen ndryshimet kushtetuese, do të vritet marrëveshja politike e 14 janarit dhe e 5 qershorit, duke minuar procesin e gjatë politik, që do të mundësonte zgjedhje me standard.

“Pas një propozimi shumë konkret që bëri opozita e bashkuar për hapjen e listave 100%, jemi ndeshur për gjithë këto orë nga refuzimi konstant i mazhorancës. Ajo që kërkon mazhoranca është krejt tjetër. Ne kemi kërkuar motivet e refuzimit dhe PS ka refuzuar. PS ka për synim të ndryshojë rregullat e lojës në mënyrë të njëanshme, vetëm gjashtë muaj para zgjedhjeve.

Ne e bëmë të qartë se me veprimin e njëanshëm, që janë gati të ndërmarrin nesër me ndryshimet kushtetuese të PS, do të vritet marrëveshja politike e 14 janarit dhe ajo e 5 qershorit, duke minuar një proces kaq të gjatë politik, që do të mundësonte zgjedhje me standard.

Propozimi jonë ka qenë shumë i qartë, që do të çonte në kompromis, që listat të ishin 100% të hapura dhe më pas ndryshimet të bëheshin në Kodin Zgjedhor. Shqiptarët nuk kanë kërkuar asgjë nga ato që po përpiqet të bëjë Edi Rama. Propozimi ynë qëndron ende mbi tryezë, nëse pranon PS, që t’iu afrojmë shqiptarëve mundësinë të vendosin me fuqinë e votës së tyre”, tha Bylykbashi.


6 Comments

 1. Nese do kish qytetari e zemer djaloshare ne shqiperi sduhet te ishin lejuar te betoheshin deputetet e rinj zorraxhinj. Ky cirk eshte i shemtuar dhe dirigjohet nga ambasadat e huaja.

 2. U gjet dhe arsyeja e radhes per humbjen e zgjedhjeve. E lagu se lagu bishtin rosaku. Hyr ne zgjedhje me apo jo lista te hapura me apo jo koalicion. Kujt i behet vone. Programin ku e keni te dyja palet? Apo po prisni ate te LSI-se me doktoresh Monen?

 3. U gjet dhe arsyeja e radhes per humbjen e zgjedhjeve. E lagu se lagu bishtin rosaku. Hyr ne zgjedhje me apo jo lista te hapura me apo jo koalicion. Kujt i behet vone. Programin ku e keni te dyja palet? Apo po prisni ate te LSI-se me doktoresh Monen?

 4. Ahh hhhhhh (pa fund)!
  Tjeter gje kane ne mendje per te realizuar (krejt i sigurt)! Kjo eshte thjesht terheqje vemendje e rradhes, per te realizuar poshtersine e rradhes!
  Bene ndryshime ne Kodin Zgjedhor, tani do bejne ndryshime ne Kushtetute dhe, per te pershtatur Kodin me Kushtetuten do bejne perseri ndryshime ne Kod (ja çfare bejne….!!! Edhe kaq mjafton per te arritur lehtesisht ne konkluzionin e mesiperm)!
  Byroja (e vogel/ organizata baze) Politike u lodh 5 ore, Gjynah!!! Po perse duhet me “leh” ne fund (apo edhe pa filluar) se thame keshtu e ashtu, bejeni publike te gjithe takimin nga A-ja te Zh-ja dhe, dikush (s’po themi çdokush) do te arrije te kuptoje se kush flet ne interes te atij qe quhet votues…!!!
  Nuk ka nevoj per zgjedhje kur nuk ke objekt per zgjedhje (rrotulloje sa here te dush koshin, ato qe jane ne kosh, kane me dale)!!!
  Megjithate kemi akoma shprese se qenkan duke prit te dera… kthimin e Babl…!!!

 5. Skandali i Panamasë, që zbuloi paratë e fshehura të elitës botërore, përfshin në listën e saj edhe një shqiptar, të lidhur ngushtë me qeverinë Berisha.

  Ai është Ismail Mulleti, një biznesmen dhe ndërtues në vitet ’90, dhe ish-aksioner i një prej hoteleve më të rëndësishme në Tiranë “Hotel Tirana”.

  Por këto biznese janë thërrime përballë kompanisë GFI Techologies, ku ai është bashkëpronar.

  GFI Albania, nëpërmjet një kontrate 10- vjeçare që kushton 150 milionë euro, duhej të ngjyroste naftën në përputhje me qëllimin e përdorimit, me synim eliminimin e abuzimit me cilësinë e destinacionit dhe në fund shmangien e taksave.

  Pikërisht me këtë qëllim asaj iu dha koncesioni në javët e fundit të qeverisë Berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.