• |
ide | kryesore

Kryeministri i Kosovës kundër Ramës: Nuk e përkrah nismën e mini shengenit ballkanik

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

I pari i Qeverisë, Avdullah Hoti ka thënë se edhe në samitin virtual të partneritetit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, të mbajtur të enjten është diskutuar për bashkëpunim ekonomik sipas parimeve evropiane.

I pyetur nga Top Channel nëse do të pranoj ftesën për takimin e radhës mes partnerëve të rajonit për Shengenin Ballkanik, Hoti ka thënë se nuk ka mini Shengen.


Partia e dytë më e madhe në Qeveri, AAK thonë se nuk besojnë se Kryeministri Hoti do të pranojë të bëhet pjesë e ndonjë takimi për këtë temë duke ditur se AAK-ja është kundër.

Ideja e Shengenit Ballkanit nisi në kohën kur Kosova qeverisej nga ish Kryeministri, Ramush Haradinaj. Ajo u mbeshtet me force nga kryeninistri Edi Rama.

Haradinaj e refuzoj pjesëmarrjen në çdo takim, si kundërshtim i idesë së krijimit të një tregu vetëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu kunder doli edhe kryeministri Albin Kurti.

8 Comments

  1. KY DULLA KOTI NUK TEK ESHTE KREJT KOT,HASHIM THACI DHE BATON HAXHIU DO TA SHKARKOJN DULLA KOTIN thotë:

    EDHE DULLA KOTI I DOLI KUNDER EDI RAMES,NUK TEK ESHTE KREJT KOT KY DULLA KOTI,ME SIGURI TANI HASHIM THACI DHE BATON HAXHIU DO TA SHKARKOJN DULLA KOTIN

  2. PO NGORDHI ISA MORINA,SHPENZIMET I MBULON FAMILJA IME ,DO TI MARIM EDHE BORGJ PO KE NEVOJA

  3. Bravo Hoti kjo eshte pergjigje per shengenin e vucicit dhe te rames po ishkruaj me te vogel se te vegjel jane para popujve ballkanik

  4. Kjo eshte pergjigjia me e e dobet edhe feminore te nje kryeministri, qe te tregosh se je i barabarte me te gjithe vendet duhet te shkoshe edhe te tregosh edhe vendin, se kur nuk ju pyet eshte tradheti, kur ju pret qe te uleni si shtet sovran nuk doni, por cfare doni aman?
    Keto shtete ke mi ne kufi, duam apo sduam skemi as amerike ase gjermani keshtu jemi te detyruar te punojme me njeri-tjetrin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu