• |
ide | kryesore

Pas u ‘mburr’ në Kuvend se ishte djalë komunisti, Rama i bën homazh të atit: Veprat e Kristaq Ramës do të jenë aty, edhe kur ata që e kanë baltosur do jenë mbuluar me kohë e me vakt

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar sot të atin e ndjerë, përmes një homazhi postuar në rrjetet sociale.

“Im atë sot do të mbushte 88, nëse një goditje fatale në zemër nuk do t’ia kishte ndërprerë befasisht rrugëtimin në këtë botë plot 22 vjet më parë, kur vdekja e tij më solli në Tiranë e më ndryshoi rrugëtimin tim. Por kjo është një histori tjetër”, shkruan Rama.


Postimi i kryeministrit:

💐HOMAZH

IM ATË, KRISTAQ RAMA, mori emrin e gjyshit të tij, Kristaq Ramës së parë, që ishte një ndër patriotët firmëtarë të pavarësisë në Durrës, e ia kushtoi jetën e pasurinë hapjes së shkollave në gjuhën shqipe, në ato kohë kur gjuhës sonë amtare i kanosej fuqia e një armiqësie të madhe.

Im atë sot do të mbushte 88, nëse një goditje fatale në zemër nuk do t’ia kishte ndërprerë befasisht rrugëtimin në këtë botë plot 22 vjet më parë, kur vdekja e tij më solli në Tiranë e më ndryshoi rrugëtimin tim. Por kjo është një histori tjetër.

Sot, si në çdo 31 korrik, kur unë e kujtoj me sytë e lagur tim atë, më rri para syve buzëqeshja e tij paqësore e pas çdo debati luftarak mes nesh gjatë viteve të rinisë sime të parë – kur unë flisja gjithnjë e më shumë dhe ai rezistonte gjithnjë e më pak.

Prej meje, jetës sime në politikë, e cila nisi në ditën e funeralit të tij, arsyeja e mosarsyes politike ka sjellë shumë baltë mbi emrin e tim eti pas vdekjes.

Por ajo buzëqeshje e shkrin dhe tret krejt baltën, mu si në çdo paradite feste kombëtare, kur qyshse për shkak të detyrës shkoj tanimë prej 20 vjetësh, tek Nëna Shqipëri a tek Heronjtë e Pavarësisë në Vlorë. Pasi vendos kurorën, përulem dhe pastaj ngre kokën drejt lartësisë së veprave që ai la dhe nga qielli më vjen buzëqeshja e tij.

Veprat do të jenë aty bashkë me emrin e Kristaq Ramës, kur ata që e kanë baltosur tërë këto vite do të jenë mbuluar me kohë e me vakt, nga pluhuri i një harrese përfundimtare pa kthim.

Kishte të drejtë im atë, mos e harro asnjëherë, në këtë jetë ke ardhur për të lënë kujtimin tënd, tek fëmijët e tu, tek ata që të njohën vërtetë dhe në qofsh shumë i zoti, tek populli yt. Të tjerat i merr era dhe në fund edhe trupi i vetë njeriut erë bëhet.

#TëPAHARRUESHËM

29 Comments

 1. Po Mero Baze qe ka pase thene gjera te tjera per raportin ndermjet km dhe te jatit, genjente? Jo per gje, por i bie qe tani te jete krejtesisht i pabesueshem. Mos e turpero kaq shume Meron o km, se mbetet pakkush qe te te mbroje pastaj.

  1. Keqardhje per çdo njeri e vdes !
   Por mos permend vepren e tij prej nje bisht lopate i islamo-komunistit E.Hoxha.
   Mos harro kurre ne Shqiperi ju kemi dhene te drejten per te jetuar te cilen si Vllehe rrace Bastardi qe ju njohin ne te gjithe Ballkanin jua kane hequr sepse jeni te pabese si Juda!
   Bastardi njeriu lind dhe ju jeni te tille .

  2. O funderina e pare edvin kristaqi, ti thua qe kristaq kristaqi i pare, me profesion karrocier, ka hapur shkollen e pare ne gjuhen amtare, ne Durres! Kristaq kristaqi i pare (i pare, i dyte, etj. eshte nje lloj epiteti i familjeve fisnike dhe mbreterore) si origjine ishte jevg-copan/coban-lacifac/arumun, qe jetonte ne periferi te Durresit, ne nje kamp endacakesh, te ardhur nga Greqia. Pra ky kristaqi i pare, as si profesion, as si origjine shoqerore, as si prejadhje, nuk kishte lidhje fare, as me Pavaresine dhe as me hapjen e shkollave, ne gjuhen shqipe!
   Persa i perket kristaq kristaqit te dyte, apo babait te gregut, cfare te themi, nuk gjejme dot fjale, jemi pagoje fare!

 2. Ata qe e kane pare, thone qe e ke pas te rende doren o Edo. Ua ke pas nxire syte, trupin e fytyren Anetes dhe Kristaqit. Shume i ke pas rrahur.

 3. O hipokrit, njeriu vdes nga zemra kur ka shqetësime të rënda ose në punë ose në familje.

  Besoj se ti langaraq ia ke dhënë një dorë.

 4. Edi Rama: “Vangjush Dako ka qenë dhe do të jetë miku im.Më përcakton morali dhe bindja ime kë kam mik,jo Departamenti i Shtetit. Dhe në burg të shkojë nesër do të jetë miku im.Por me Dakon s’kam bërë kurrë, as më ka kërkuara, as i kam kërkuara, asnjë shkelje të ligjit të Shqipërisë”!!!
  Krimineli Kristaq Rama vdiq prej konfliktit familjar me djalin e tij skizofren Edvin Escobar D’Rama,i cili akuzoi Gruan se e kishte palluar Kristaqi,prandaj edhe nuk e njohu atësinë e Gregut,ligjerisht. Vlashi,Gjyshi i D’Rames ka qenë 155 cm i gjate!Interesi i vetëm i Edvin D’Ramës sa i përket origjinës durrsake të tij ishte që të zhdukte gjurmët e turpit familjar të tij,që kishte lidhje pikërisht me shatërvanin. Pas martesës së bujshme për kohën në Durrës të gjyshit të Edvin D’Ramës nga babai,Vlash Rama, që ishte shoferi personal i Presidentit dhe më pas i Mbretit Zog,me kamerieren e Pallatit të Zogut Veronika Maria Kolombi,e njohur si dashnorja e
  Ahmet Zogut, gjyshit të Edvin D’Ramës i ndodhi një incident që ka të bëjë pikërisht me këtë shatërvan.Një mbrëmje vere, disa të rinj durrsakë, e kapën Vlashin dhe e hodhën në shatërvan duke i thënë që të lante atje turpin që kishtepranuar të martohej me dashnoren e Ahmet Zogut, madje të pranontesi të vetët edhe dy fëmijët e lindur nga kjo martesë. Ngjarja u bë shkak për krijimin e shumë barcoletave në Durrës.I pari që u përpoq ta hiqte shatërvanin ishte babai i Edvin D’Ramës,Kristaqi,i cili kishte arsye të forta për ta bërë këtë gjë. Atë natë që babaine tij Vlashin e hodhën në shatërvan, ai ishte duke u kthyer në shtëpi nga një festim me disa miq të tij
  servilë zogistë, të cilët e kishin ftuar për darkë pas lindjes së djalit të tij të parë, që ishte pikërisht Kristaqi, për të cilin thuhej se ishte djali i Zogut.Kristaqi i cili ishte skulptori i oborrit enverian, u përpoq që ta largonte shatërvanin me djallëzi, duke bërë projektin e një monumenti për Kryengritjen e Haxhi Qamilit,që do të vendosej në qendrën historike të Durrësit.Kulmi i suksesit të këtij rebelimi islamik,të cilin Enver Hoxha e shikonte si një lëvizje shoqërore progresive, kishte qenë pushtimi i Durrësit, kryeqytetit të Shqipërisë së kohës.Prandaj, arsyetonte Kristaqi, Enver Hoxha do të pranonte me kënaqësi idenë e tij.Kështu zhdukej shatërvani i urryer.
  Por as Enver Hoxha nuk shkoi kaq larg,kështu që shatërvani shpëtoi paq. Atë e hoqi djali i Kristaqit,Edvin Escobar D’Rama, kur u bë Kryeministër.Tani është thënë se shatërvani do të restaurohet dhe do të zhvendoset në një pjesë tjetër të qytetit. Por, siç e di mirë Kryeministri D’Rama,objektet e qendrës historike të një qyteti,nuk mund të zhvendosen kështu, duke deformuar urbanistikën historike të qytetit. A nuk ishte vetë D’Rama që dikur, në nisje të karrierës së tij politike, si Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, ia filloi ndërtimit të kultit të tij personal me projektin e famshëm “Kthim në identitet” për qendrën e Tiranës? Përse për qendrën e Durrësit duhet vepruar ndryshe?!

 5. KM po na thote qe nje pjese te fajit per gjendjen e sotme te Shqiperise e paska vdekja e te atit. Pra, nqs i ati nuk do kishte vdekur akoma hajduti i ikonave nuk do ishte kthyer nga Franca. Bukur fort! Sherbim te madh i paska bere vendit edhe me vdekjen e tij. Sa mire do ishte edhe per kujtimin e tij, se nuk do ishte kujtuar kush se Kristaq Rama ka firmosur per pushkatimin e nje njeriu ne 1988. Po ku te ben pershtypje kjo gje ty mor z.KM, apo jo?

 6. YMER BAZE THOTE SE E KA DOSJEN E EDI RAMES DHE KRISTAQ RAMES SE KRISTAQI E KA PALLUAR GRUAN E EDI RAMES DHE POLLI GREGUN thotë:

  KY KRISTAQ RAMA JA BERI EDHE NJE VELLA EDI RAMES DHE OLSI RAMES,GREG KRISTAQ RAMA

 7. YMER GELBAZA KELLIRA DO TE DAL THE THOTE NESER SE KUJTIM GJUZI ESHTE BABAI I ZAHOS ,DHE JO EDI RAMA

 8. YMER BAZE LETER HIGJENIKE EDHE E PD-s EDHE E PS-s ME NJE FJAL BYTHLEPIRES KOMBETAR thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA NJE KOHE LLAPEN E TIJ E PERDORT SSLI BERISHA SI LETER HIGJENIKE,PASTAJ KUR E SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE EDI RAMES,MJERO MENDOJ SE E SHQELMUAN NGA PD-ja,NE FAKT ATA I KA PAGUAR EDI RAMA PER SHQELMUAR SE JA PUBLIKOJ DOSJEN E KRISTAQ RAMES,TANI EDI RAMA E PERDOR SI LETER HIGJENIKE YMER GELBAZEN

 9. Koha nuk i zhduk gjurmet por i tregon. Ne histori do te hyni si vrases dhe hajdut familjarisht.
  Keto do shkruaj historia per ju, dhe te jesh i sigurte qe nuk do harrhen edhe pse e enderron.

  Stupid think, stupid do!

 10. O ti, funderina e pare edvin kristaqi, ti thua qe kristaq kristaqi i pare, me profesion karrocier, ka hapur shkollen e pare ne gjuhen amtare, ne Durres! Kristaq kristaqi i pare (i pare, i dyte, etj. eshte nje lloj epiteti i familjeve fisnike dhe mbreterore) si origjine ishte jevg-copan/coban-lacifac/arumun, qe jetonte ne periferi te Durresit, ne nje kamp endacakesh, te ardhur nga Greqia. Pra ky kristaqi i pare, as si profesion, as si origjine shoqerore, as si prejadhje, nuk kishte lidhje fare, as me Pavaresine dhe as me hapjen e shkollave, ne gjuhen shqipe!
  Persa i perket kristaq kristaqit te dyte, apo babait te gregut, cfare te themi, nuk gjejme dot fjale, jemi pagoje fare!

 11. > Babai i Rames ka thene: “[ Të tjerat i merr era dhe në fund edhe trupi i vetë njeriut erë bëhet. ]” “… trupi i vetë njeriut erë bëhet”. Teresisht e pavertete! Njeriu eshte qenie shpirterore qe nuk vdes, por vazhdon te jetoje. E keqja do ju ndjeki nga mbrapa o te mjere luciferiane, nuk ka shpetim !

  Keta jane paganet, sataniket qe na kane drejtuar e vazhdojne akoma. Ata jane qeniet me te rrezikshme te planetit. Po keta nuk e dine mire qe “zoti” i tyre i ka ditet e numeruara dhe s’e kane pare akoma Zotin e madh dhe tmerrin qe do vij per te gjithe dhe sidomos per keta te *mjere* pagane. Gjerat qe jane thene ne librat e lashte po i vjen koha te behen realitet.

 12. Nuk mbahen shqupistat “antikoministe”. Kristaqi komunist…. Kristaqi kshu e Kristaqi ashtu……

  Shikoni njihere rrotull dhe pyesni veten ku ka pas punu baba i Ed thuthuqit antikomunist?
  Ku ka pas punu baba i Clirim Gjates Sekretari antikomunist I PD per çeshtjet ligjore?
  Po baca Sali a ka pas qene sekretar partije?
  Po Lyli a ka pas punu kamarier ne Rinas?

  Shkerdhata zvaranike. Keni inot Murrizin, se ai ju vje hakut.

 13. TY NUK TA KERRCET PER NJERI TJETER NE JETE PERVEÇ VETES TENDE . DHE AQ ME KEQ TA KERRCET PER TET ATE QE SA ISHTE GJALLE E ÇNDEROVE DHE E BERE QEPAZE NE SYTE E BOTES . ATE QE TI I BERE ATIJ NUK JA BERI AS HASMI O DERDIMEN .

 14. Dil para pasqyres dhe thuaja vetes te gjitha keto qe na i tha ne . As ajo nuk te beson .
  Babai yt pas uraten , por ate qe ja ke bere ti atij nuk do tja bente as hasmi ne 1000 jete .
  Nese kjo qe thua , ose me sakt duke genjyer veten te bene te ndjehesh mire atehere genje
  perseri dhe ndjehu mire per veten tende por mos perfshi te tjere ne gjynahet e tua .

 15. Ha mut ha! Sa te jesh ti ne qeveri po, or qyrre ,se eshte babai i djalit tend ,siç ka thene ymer gelbaza. Por jeta, o kar, nuk fillon e nuk mbaron me tu e me mua. Sidoqofte si ti dhe kodoshi yt, babai do perfundoni te dhjere pas ben dhe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu