• |
ide | kryesore

Rama: Ftoj kompaninë franceze të tregojë se si kaloi procesi me qeverinë e korruptuar shqiptare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në procesin e nënshkrimit të marrëveshjes me kompaninë franceze Voltalia, kompania që do ndërtojë parkun fotovoltaik të Karavastasë tha se ky është një lajm shumë i mirë për vendin në këto kohë të vështira që e gjithë bota po përjeton.

“Megjithëse është ditë feste menduam ta zhvillonim takimin pasi është një lajm shumë i mirë, sepse në Shqipëri do filojë nga puna një emër i madh dhe kështu ne do hedhim më shumë dritë mbi Shqipërinë, në Francë ku vendi ynë njihet pak dhe jo saktë.
Shqipëria është një vend i mrekullueshëm dhe një nga asetet është se ka pasuri në ujë e diell dhe pikërisht mbi këto do ngrihet një sektor energjitik më i fortë”, tha Rama.


Kryeministri Edi Rama tha se: Është një lajm i gëzuar sepse vjen në një moment tronditës për të gjithë botën dhe më vjen mirë që vjen nga Franca.

Do donim shumë që Franca të ishte me e pranishme ne Shqipëri sidomos në ekonomi. Sipas një raporti të KE, Shqipëria në saj të pozitës gjeografike ka një potencial të lartë të zhfrytëzimit të burimeve të rinovueshme.

Jemi të lumtur që jo vetëm kemi Voltailian, por që jo ka ardhur këtu duke ofruar një çmim që përbën rekord të papritur për ne, por jo vetëm.
Francezët janë bujarë por nuk njihen si bamirës që si bëjnë mirë llogaritë dhe ky çmim që as vetë kinezët s’do e kishin thyer dot, përbën një arsye të fortë që ne të besojmë që jo vetëm do kemi sukses por dhe kompania do ketë.

Zona ku do ndërtohet ky park është zona me orët më të gjata diellore në vit, jo vetëm në rajon por dhe në Shqipëri. Më vjen mirë se dhe me Voltailan do kemi një dëshmitar francez që do thojë se si u ndje, u gjend, kaloi procesin me qeverinë e korruptuar shqiptare, që shihet shpesh përmes një dylbie paragjykimi që lidhet në fakt dhe me vetë Shqipërinë. Se në fakt paragjykimet janë shumë të forta.

Qeveria dhe Shqipëria e korruptuar janë stigma të ndërtuara në kohë, normalisht jo pa arsye, si pasojë e një regjimi që e kishte mbyllin vendin si askund tjetër si një Kore Veriu në zemër të Evropës.

Nuk është një proces i lehtë, kemi për të bërë më shumë dhe në luftën me korrupsioonin, megjithatë ajo që unë dua të them drejtuesit të Voltalias është të mos përtoni të tregoni përvojën tuaj me qeverinë.

Ne mund të themi fjalët më të bukura për Shqipërinë e tj etj por në fund të ditës nëse dikush , një kompani , sipërmarrës në Evropë do tërhiqej nga spotet televizive , do pyeste kush është në Shqipëri, cilët janë ata që po investojne. Nëse përgjigja do ishte asnjë, do kishte vështirësi, prandaj voltalia është një akullthyese në këtë drejtim. Kemi ende disa vite para që ta shkrijmë totalisht këtë akull.

16 Comments

 1. Edhe une ftoj kompanine e Adiol Dobit, te kompanise “amerikane” qe do bente unazen e re te tregoje sesi shkoi marrdhenia me qeverine e (pa)korruptuar shqiptare……. , bashke me ty ne krye si veremli dhe makut i parase qe je ….. pastaj i fusim nje bilanc…. se ka edhe kompani te tjera me ze e pa ze

   1. Më falni, po me sa di unë Karavastsja është park natyror bashkë me lagunën. Si qënka lejuar të ndërtojë atje kjo firma ‘franceze’?

 2. 3D EDHE KJO DO TE JETE,E SHIKOJA DJE EMISSION boom boom ne ORA NEWS EDHE ATY LAL ERI GENJEU PER NJE PARK DHE TANI PLOT 5 VITE ME VONE ISHTE MBULUAR ME UJI TE QELBUR ME FEKALE BRETKOCASH

 3. O ti hajdur muti,leri keto se nuk ka rob ne shqiperiqe nuk e di se ju jeni me shume se hajdute !
  E ke çuar pazarin ne 40% o pleh !Nuk ka investitor qe nuk ankohet per ju o legen e drogaxhi i pafytyre !
  Folju pak te huajve per ppp e tmerrshme,per inceeratoret te elbasanit,te fierit e tiranes o palaço e hajdut recitivist !
  Nje klm rruge te ka shkuar ne 22ml euro o palaço njeri.Ke shkarravitur fasadat se zaten ia pate marre doren ne bashkone e tiranes duke vjedhir me ate sport e duke genjuer te pandriçiarit si majmunet e pasqyrat !!!
  O vjedhes,a ka bir kurve te te besoje se nuk vjedh ti mut burre !!!
  Nje laps prokurim ne administraten tende kishton sa nje makine o kriminel !!!!
  Si ka mundesi qe 80 % e prokurimeve jane ne negocim te drejtperdrejte,pa njoftim paraprak ?!?!
  Nje palme te kushtoi 1ml leke e nje pishe shkatarraqe te kushtoji 10 ml te rruge e durresit o legen njeri ?!Ke dhe leshdele fytyre e ben sarkazme ti !?!U mburre me babain vrases e kriminel po i shpall lufte perendimit,je i marre fund o dulltani i surrelit te sateme !!!

  1. Foli prapë ky kërma i droguar Gruja e BILALIT!Pa na thuaj o veremli për çfarë shkove me çarter në Francë në kohë karantine?! Apo e mbylle pazarin personalisht!

 4. Mos u merakos shume zoti Kryeminister per Francezet sepse ne Franc e din qe impiantet e fotovoltazhit jane nje katastrof mjedisore dhe Kancerogjene po te ishte ashtu si mendon ti Francezet i montojn ne shtetin e tyre megjithse kan shume nevoje per energji elektrike po bejne 2 vjet qe i kan pezulluar sepse vetem me demolimin pas 20 viteve te gjith atire mbetjeve te krijuara nga impinti blen dyfishin e energjis elejtrike dhe nuk ka ndotje mjedisi. Po per budallejt ka vizita falas ne Shqiperi.

 5. Mos u merakos shume zoti Kryeminister per Francezet sepse ne Franc e din qe impiantet e fotovoltazhit jane nje katastrof mjedisore dhe Kancerogjene po te ishte ashtu si mendon ti Francezet i montojn ne shtetin e tyre megjithse kan shume nevoje per energji elektrike po bejne 2 vjet qe i kan pezulluar sepse vetem me demolimin pas 20 viteve te gjith atyre mbetjeve te krijuara nga impinti blen dyfishin e energjis elejtrike dhe nuk ka ndotje mjedisi. Po per budallejt ka vizita falas ne Shqiperi.

 6. DUHET INVESTUAR NE GOJEN E MUHAMED VELIUT DHE TAULANT BALLES DHE YMER GELBAZA KELLIRES thotë:

  SA LEKU E VJEDHI EDI RAMA DHE ORGANIZATA NUK E DI PSE NUK JA PAGUAN NJE DENTIST PER TI PASTRUAR DHEMBET ZAGARIT TE TIJ MUHAMED VELIAJT DHE TAULANT BALLES SE E QELBEN AMBIENTIN NE SHQIPËRI

 7. I dashur koleg Florian Hahn, ju keni 100% të drejtë! Jam krenar për mbështetjen e CDU / CSU për zhvillimin demokratik në Shqipëri. Me ndihmën e madhe të Joe Wadephul u arrit marrëveshja e 5 qershorit. Plus: Votimi i ditës së sotme përmirëson fuqinë e të gjithë votuesve në Shqipëri. Kërkesat e Bundestag-ut janë përmbushur”, shkruan Weiler

 8. pasi ndertoi aeroportet, rruget nyjet e kryqezimet, permiresoi arkitekturen e qyteteve tani me parqet fotovoltaike..Ik o Rameziu se je kufome qe leviz. Nuk po e kupton

 9. Çuni i Fahri Balliut ka një ëndërr: Që nesër fitojmë zgjedhjet. Rama do konflikt që të shpëtojë kokën, është i vdekur,cfare ndryshimi ka ky emu nga cuni fariut dhe ti ben per deputet liste

 10. Me kete veprim francezet u binden qe qeveria jone eshte e paster si qelibari , tani ju lind per detyre te bindni edhe
  vendet afrikane dhe sidomos Zimbabve qe thone se nuk duan te jene Shqiperia e Afrikes per nivelin e madh te korrupsionit dhe te mafies . Edhe pse ky investim eshte me “do te ” , pra ne kohen e ardhshme , prape po e marrim te mireqene dhe me plot gojen do themi : Rrofte i gajti ine qe me ne fund pas shtate vitesh drjtimin e shtetit arrit ta sjelle nje kompani te huaj …. urrrrrrraaaaaaaaaa
  Ke qene dhe do mbetesh i paarritshem ne llojin tend te idiotllikut o i gjati ine . Koha e propagandes gebelsiane , e ngopjes me lugen bosh , mori fund o i gjati ine . Tani eshte koha e vetedaljes se bojes , se shpejti eshte koha e burgut .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu