• |
ide | kryesore

Lubonja për revistën franceze: Shqipëria, drejt regjimit autoritar!

-Instant, Lajme, Të fundit

Revista e mirënjohur franceze “Le Courrier Des Balkans” ka zhvilluar një intervistë me gazetarin Fatos Lubonja, për sa i përket situatës në Shqipëri, Ballkan, por edhe gjendjen e demokracive në Europën Perëndimore.


Duke folur për ribashkimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me shtetet e BE, Lubonja deklaron se kjo ide ka qenë e bazuar në koncepte të thjeshta të kohës.


“Ribashkimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-në ishte një skenar frymëzues, por i bazuar në dy konceptime të thjeshta të kohës. Njëra u frymëzua nga teoria e “mbarimit të historisë” në Perëndim, sipas veprës së Francis Fukuyama, tjetra nga ajo e “përplasjes së qytetërimeve”, sipas Samuel Huntington, i cili evokon “Vende të ndara” si Turqia ku elitat janë me mendje perëndimore, por popullata me mendje Lindore. Për Samuel Huntington, elitat pro-perëndimore në Ballkan kanë për detyrë ta çojnë popullin e tyre drejt “Tokës së Premtuar” të Perëndimit, duke arritur kështu qëllimin përfundimtar të historisë, siç e sheh Françesk Fukuyama”, thotë Lubonja.


I pyetur se a e sheh tranzicionin si një mit që ka humbur fuqinë e vet, Lubonja tha se ndryshimet edhe në Europë vijojnë. Ai shton se pas 30 vitesh, Shqipëria ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit autoritar.

“Vetë Perëndimi nuk ka arritur në “fundin e historisë” sepse vazhdon të ecë përpara, për të ndryshuar. Këtë e tregojnë lëvizjet sovraniste, Brexit dhe fakti që tani po flasim për “post-demokracinë”. Në vende si e jona, pas gati 30 vjetësh “tranzicioni”, nuk mund të flitet më për “përparim në drejtimin e duhur”, por në drejtim të gabuar, drejt vendosjes së regjimeve autoritare. Pyetja e vërtetë është pse Perëndimi apo burokratët evropianë vazhdojnë të na thonë se ne kemi bërë përparime të mira, por që ende duhet të shkojmë më tej.

Pse ata kthehen gjithmonë në këtë skenar të tranzicionit dhe një evolucion linear? Unë besoj se kjo është ende narracioni mbizotërues brenda themelimit perëndimor. Kjo histori është kundër partive sovraniste që promovojnë kthimin në shtet-komb, është kundër të drejtës për arsye nacionaliste, si dhe të majtës e cila synon të rikuperojë të drejtat e humbura shoqërore … Kjo është ajo që shpjegon për mua kjo mbështetje dhënë liderëve autoritarë në Ballkan. “Stabilizmi” nuk shpjegon gjithçka. Sëmundja e neoliberalizmit të globalizuar, ku politikanët janë shndërruar në menaxherë të interesave të bankave dhe lobimit të madh, domethënë pakica që na çon në post-demokraci, ka goditur edhe rajonin tonë. Themelimi i perëndimit nuk dëshiron ta shohë këtë realitet, sepse do të nënkuptonte dështimin e modelit që vetë promovoi. Përkundrazi, ai preferon të ndihmojë një vend si Shqipëria për të ruajtur mitin e tranzicionit të përhershëm”, shpjegon Lubonja.

Më tej, Lubonja thekson edhe se Perëndimi është kritik ndaj autoritarizmit për shembull të Orbanit në Hungari, apo asaj që ndodh në Poloni, por jo për atë që ndodh në Shqipëri apo në Serbi.

14 Comments

  1. Ky eshte me shqiptar se ty dhe çdo shqiptar tjeter .
   E verteta eshte e hidhur por nese do te vesh ment duhet thene hapur .

 1. Nëse ka debat real brenda opozitës është pikërisht paqartësia me të cilën ata përballen me Edi Ramën dhe dështojnë. Pastaj Meta kërcënon me kryengirtje, Luli me trupin si postabllok.

  Nëse nuk kanë guxim të flasin çfarë bënë, dhe mund të heshtin. Nuk është strategji e keqe heshtja në këtë rast. Ja për shembull, Doktor Berisha është bërë i urtë si qengj këtë ditë Kurbani. Duket që ja ka frikën Lulit, që mund ti bëjë kurban PD

 2. Mondi sumë shpuar i barcelonës nuk ipëlqejnë njerëzit që e duan të mirën e shqipërisë por i pëlejnë spiropali dhe taulant balla që tha me zë që unë dua më shumë partinë socialiste se shqipërinë po ta bënte ndonjë grek për vendlindjen e tij do ti kishte zënë bar varri në hale të ghithë socialkomunistët e ripjerdhjes se rilindasit e dikurshëm ishi poet dhe jo kriminel

  1. Nje pyetje
   Mondi nuk te shau ty edhe asnje, pse duhet te shashe? sharja edhe dhuna eshte munges llogjike
   edhe pa aftesi per te replikuar edi ti kete?
   Me fale se sedi sa shkolle ke

 3. Bo cfare perkthimi mo lale?! Establishment-in e Perendimit e perkthen themelimi i perendimit.
  Nejse,ketij Lubonjes mesa duket i’u ka mbush mendja se nuk ka nevoje te lexoje, kuptoje, apo thote ndonje gje te re. Bota eshte shume me komplekse per t’ju permbajt skemave teorike te fillim viteve 90′ kur kane shkruajtur Fukuyama dhe Huntingtoni. Gjithsesi ka kapur nje gje interesante me kete besimin e perendimit ne evolucionin linear. Une nuk besoj qe dikush ne perendim e beson kete, por thjeshte duan qe te na bejne ne ta besojme sepse perndryshe ne mendjen e tyre do kishte revolucion cdo dy 2-3 vjet. Ne fakt ata nuk e dine qe ne me shume se nga mendesia revolucionare vuajme nga mendesia e nenshtrimit.

 4. Ishalla ik per lesh edhe me shume ky komb nastradinesh o Lubonja, mos e vrit shume mendjen se jane mesuar me nenshtrim 1000 vjet.

  Lere ti shpjere drejt m**** ramavirusi se mbase trecereku injorant e meriton.

 5. KETA TE CILET E FYEJN FATOS LUBONJEN JANE,YMER GELBAZA KELLIRA ,KOL SALLAKU,CARLO BOLJA-BOLINO,ME NJE FJAL ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA thotë:

  VETEM 4 GAZETAR MERITOJN RESPECT MAXIMAL ,ANDI BUSHATI,FATOS LUBONJA,ARMAND SHKULLAKU DHE ENTON ABILEKAJ

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu