• |
ide | kryesore

“Te Astiri, te Fresku dhe te Kodra e Diellit” epidemiologia tregon vatrat e Covid në Tiranë

-Instant, Lajme, Të fundit

Lagjet e Tiranës ku janë përqëndruar vatrat e infeksionit të koronavirusit janë në Astiri, tek Fresku dhe tek Kodra e Diellit. Gjatë një takimi më Ogerta Manastirliun, mjekët thanë se rastet e konfirmuara janë përqendruar kryesisht në zonat rurale.

“Në punën tonë prej 5 muajsh na ka ndodhur që kryesisht vatrat më të rëndësishme janë në zonat rurale tek Astiri, Fresku dhe kryesisht tek Kodra e Diellit. Kush është kryesore? Vatrat janë të transmetimit komunitar, sidomos me hapjen, sidomos për eventet mortore, festash, ditëlindje që marrin pjese grumbullime të rinj, që kemi vënë re kohët e fundit” ka thënë një nga mjeket në videon që ka shpërndarë ministrja për ndjekësit e saj në Facebook.


 

 

🔴#COVID19 Me epidemiologët e Tiranës, që po përballojnë gjurmimin dhe hetimin epidemiologjik në një prej vatrave më të nxehta në vend. Përgatitemi për përballimin e vjeshtë-dimrit, me forcimin e kapaciteteve, duke nisur nga aseti ynë më i çmuar, burimet njerëzore ✅ Vendimi i fundit i qeverisë: 300 punonjës të dedikuar për spitalet që priten të hapen dhe për planin tonë afatmesëm në kuadër të përgjigjes të situatës të shkaktuar nga 🤜COVID19🤛

Publiée par Ogerta Manastirliu sur Samedi 1 août 2020

2 Comments

  1. Te zona e kryeministrise e parlamentit nuk shkon virusi?apo ruhet me arme e virusi ka frike te futet.ah sa i zgjuar eshte.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu