• |
ide | kryesore

9 gjërat që bëjnë njerëzit e suksesshëm para gjumit

-Instant, F1, Stil

Gjëja e fundit që bëni përpara se të shtriheni ka tendencën të ketë një ndikim  në gjendjen shpirtërore dhe energjinë tuaj ditën tjetër, si dhe  shpesh përcakton sa mirë dhe sa orë flini.


Njerëzit e suksesshëm e kuptojnë se suksesi i tyre fillon dhe mbaron me shëndetin e tyre mendor dhe fizik, i cili pothuajse varet nga të flejturit mjaftueshëm gjumë. Kjo është arsyeja përse rutina e gjumit është një ritual kyc prej shumë prej tyre. Ja kush janë 9 veprimet që bëjnë përpara se të flejnë.
1- Lexojnë
Ekspertët pajtohen me mendimin që leximi është gjëja e fundit që njerëzit e suksesshëm bëjnë para se të flenë.
Michael Kerr, një drejtues biznesi ndërkombëtar dhe autor i “Ju nuk mund të jeni serioz! , thotë se njeh shumë drejtues biznesi që pë rpara se të  flejnë  lexojnë madje shkojnë  aq larg sa e vendosin si një  “kusht” që duhet realizuar në axhendën e tyre. “Ata nuk lexojnë vetëm rreth biznesit ose libra frymëzues. Shumë njerëz të suksesshëm marrin informacione dhe  nga një larmi burimesh, duke besuar se kjo ndihmon në krijimin e krijimtarisë dhe pasionit më të madh në jetën e tyre.”


2-Përgatitja e një liste
Pastrimi i mendjes për një gjumë të mirë gjatë natës është kritike për shumë njerëz të suksesshëm,” thotë Kerr. “Shpesh ata do të marrin të gjithë kohën e nevojshme  për të shkruar një listë të gjërave që duhet të bëjnë ditën tjetër në mënyrë që mos ti mendojnë gjithë natës dhe të arrijnë të bëjnë një gjumë të qetë.

3-Kalojnë kohë me familjen
Michael Woodward,  psikolog, thotë se është e rëndësishme tëtë bisedoni me partnerin/partneren tuaj, të bisedoni me fëmijët tuaj ose të luani me qenin tuaj.

4- Reflektojnë
Kerr thotë se shumë njerëz të suksesshëm kërkojnë kohë para se të flejnë për të reflektuar, ose për të shkruar, tre gjëra për të cilat ata janë mirënjohës për atë që ndodhi atë ditë. “Mbajtja e një” ditar mirënjohjeje “gjithashtu u kujton njerëzve progresin që ata bënë atë ditë në çdo aspekt të jetës së tyre, e cila nga ana tjetër shërben si një mënyrë kryesore për të qëndruar të motivuar, veçanërisht kur kalon një periudhë sfiduese.”

5-Meditojnë
Shumë njerëz të suksesshëm i përdorin 10 minutat para shtratit për të medituar. Dale Kurow, një trajner ekzekutiv me qendër në New York, thotë se është një mënyrë e shkëlqyeshme për të qetësuar trupin dhe për të qetësuar mendjen.

6-Planifikojnë orën se kur do të flejnë
Shumë njerëz kanë probleme me gjumin duke bërë që të flejnë pak orë.Njerëzit e sukseshëm e kanë prioritet gjumin kështu që gjithmonë shtrihen një orë përpara orarit të vendosur  që të flejnë mjaftueshëm.

7-Shkëputen totalisht nga puna
Gjëja e vetme që këta njerëz nuk bëjnë është të punojnë përpara se të shtrihen.Nuk kontrrollojnë e-imailet apo të merren me cështje që kanë lidhje me punën.

8- Mendojnë  pozitivisht
Është e lehtë të biesh në grackën e përsëritjes së situatave negative nga dita që do dëshironit ta kishit përballuar   ndryshe. Pavarësisht nga sa keq kaloi dita, njerëzit e suksesshëm zakonisht arrijnë të shmangin pesimimizmin apo  të folurit negativ, sepse ata e dinë se kjo do të krijojë vetëm më shumë stres.

9- Ata përfytyrojnë suksesin që do të kenë nesër
Shumë përpara se të flenë mendojnë për suksesin që mund të kenë nesër falë një projekti etj.2 Comments

 1. Njoh njerin, artist i suksesshen, qe mendon vetem se cfare do te jaoe me koncesion te nesermen.
  Dhe fle rehat!

  1. hahahahahaha

   i modh fare

   i gjati eshte aq i suksesshem sa e ka perfeksionu listen me 1 hap:

   1- shkruaj ne leter kujt t’ja zhysesh kollodokun, dhe sa, te nesermen, qe te mos mendosh gjate nates.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *