• |
ide | kryesore

FOTO&VIDEO/ Shpërthimi apokaliptik në Liban, dhjetëra të vdekur

-Instant, Kryesore, Lajme

Një shpërthim gjigand trondit kryeqytetin e Libanit, Bejrutin.


Raportohet për 78 viktima dhe 4000 të plagosur deri tani, pas shpërthimit në një fabrikë fishekzjarresh në portin e qytetit. Autoritetet kanë thënë se sasitë e mëdha të nitratit të amonit që ishin në port janë bërë shkak për shpërthimin, megjithëse deri më tani shkaqet janë ende të pakonfirmuara.


Ministri i shëndetësisë në Liban ka thënë se ka shumë të lënduar dhe dëme të mëdha.

Izraeli ka mohuar përfshirjen në përshkallëzimin e tensioneve me grupin e Hezbollah, përgjatë kufirit jugor të vendit.

Shpërthimi vjen pak ditë para se një Gjykatë e Kombeve të Bashkuara të marrë vendim për vrasjen e ish kryeministrit të vendit Refik Hari.

Disa milje më larg shpërthimit, njerëz në Qipro pretendojnë se kanë dëgjuar jehonën e tij. Ndërtesa janë shëmbur në Liban, ndërsa ato që qëndruan kanë ballkone të rrëzuar, tavane të thërrmuar dhe dritare të shkatërruara kudo.

Aeroporti i Bejrutit, gjashtë milje larg portit ka pasur dëmtime. Në godinat e tij, tavanet kanë rënë.

Guvernatori i portit i tha gazetarëve se ai nuk e di arsyen e shperthimit gjigand por se kurrë nuk kishte parë një shkatërrim të tillë, të cilin e krahasoi me skenat e Hiroshimës në Nagasaki.

Libani është i përfshirë nga tensionet politike. Gjatë periudhës së fundit janë organizuar demonstrata kundër qeverisë duke kërkuar përmirësimin e situatës më të rëndë ekonomike që nga lufta civile 1975-1990.

Tashmë është një situatë kaotike në spitalet e Bejrutit, persona të shtrirë përtokë e me gjymtyrë të thyer që kërkojnë ndihmë. Deri më tani raportohen 50 të vdekur dhe qindra të plagosur. Akoma nuk dihen shkaqet e shpërthimit dhe i vetmi synim është që të shpëtohen sa më shumë jetë të mbetura në rrënoja dhe pikërisht në depo ku zjarri vazhdon të jetë aktiv akoma.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu