• |
ide | kryesore

Tenderi 80 milionë dollarë i uniformave, kallëzohen në SPAK Olta Xhaçka e Sandër Lleshaj

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Grupi parlamentar opozitar “demokrat” dorëzoi dje në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion (SPAK) një padi kundër dy ministrave të qeverisë, Sandër Lleshajt dhe Etilda Gjonajt, për procedurat e tenderit për uniformat e Policisë së Shtetit.

Padia e dorëzuar nga Murrizi dhe deputetët Halit Valteri e Arlind Çaçani ka si objekt procedurat e ndjekura në tenderin “Blerje dhe shpërndarja e uniformave dhe këpucëve të Policisë së Shtetit”, ku fitues është shpallur “D&E sh.p.k.”, duke mposhtur konkurrencën e dy kompanive të tjera nga Kroacia dhe Turqia.


Fituesi i paracaktuar, ishte firma ‘D&E sh.p.k.’, e cila nuk plotësonte shumë kushte e dokumente të kërkuara, dhe ndonëse ofronte rreth 5 miliardë lekë më tepë se operatori i klasifikuar si i pari. Sandër Lleshaj ishte i vendosur që në kundërshtim me ligjin ta shpallte fitues. Skandali merr përmasa edhe më mëdha. Kjo për vetë faktin se tenderi është mbajtur në datë 11.05.2020, dhe sipas ligjit, klasifikimi duhet të ishte bërë brenda 10 ditësh, por ndërkohë fituesi është publikuar online më datë 14.07.2020″, thuhet në padinë e depozituar dje në SPAK nga opozitarët parlamentarë.

Ndërkohë kreu i grupit parlamentar “demokrat”, Myslim Murrizi, në daljen para mediave pasi dorëzoi padinë në SPAK, u shpreh se ka besim që drejtësia do të shprehet për këtë rast, ku sipas tij, shkeljet janë flagrante.

“Patjetër janë të gjitha detajimet, kartat teknologjike, shpallja e parë për katër vite, numri i artikujve 762 mijë, ulja drastike e numrit të artikujve dhe ruajtja e së njëjtës vlerë. Pra, të gjithë dokumentacionin e nevojshëm që ka Komisioni i Blerjeve të përqendruara në Ministrinë e Brendshme. Ka personazhe konkrete, sepse Komisioni i Blerjeve të Brendshme ka kryetar, ka anëtarë, janë 5 anëtarë. Por besoj se SPAK-u po të hetojë, do të gjejë një lidhje të çuditshme dhe interesante me këtë subjekt, që ka objekt të veprimtarisë gremina dheu, dhe për çudi në shtetin shqiptar merr tenderat e Ministrisë së Mbrojtjes, tenderat e Drejtorisë së Burgjeve dhe së fundmi tenderin e Ministrisë së Brendshme. Vetëm në këtë tender diferenca midis lançimit të parë 706 mijë artikuj dhe heqjes 230 mijë artikuj më pak, është afër 4-5 milionë euro. Ftoj SPAK-un që të hetojë me vëmendje aferat dhe lidhjet pse kjo firmë që nuk ka rrobaqepësi, ka objekt gërmime dheu dhe shoqëri tregtare, sfidon një firmë turke, një firmë kroate që kanë enkas rrobaqepësi dhe janë të specializuara për uniformat? Nuk e di. Është një hamendësim i imi, por drejtësia besoj do të zbardhë nëse nuk është me karamele në fyt, nëse nuk është e kapur”, tha Myslim Murrizi.

14 Comments

 1. Ore si nuk ngeli nje cep ne shqiperi pa korupsion. Edhe pse jane nderruar shpesh here, uniformat e policise dhe te ushtrise mbeten sikur jane marre te tregu Gabit. Duken te shplara pa pik cilesie. Mos shkojm larg shikoni uniformat e maqedonasve dhe kosovareve sa te rregullta jane.
  Policet rrugore gjithashtu duhet te pajisen me doreza te bardha, sic i ka cdo shtet

 2. Jeni ne rregull? 80 milione dollare kushton uniforma e policise gjithe Europes. Rishikoni shifren ose sqarojeni si arritet tek ajo se eshte cmenduri.

 3. Keto lubite e RIDHJEREJES, s’kane te ngopur more, keto vjedhin edhe te vdekurit edhe varret, ja kjo kurvica, ministre mbrojtjeje, eshte misherimi, simboli i thenies; “pac fatin e kurves”. Me letra, rezulton si gruaja, e atij kriminelit, qe e nxorren me shkelma, nga parlamenti, artan gaces. Ky hajdut ordiner, deklaron pagen 50.000 leke, ne muaj, si administrator, i nje firme qe ka fituar rreth 30 milion €, tendera nga edvin kristaqi dhe laleplehu. Kete deklarim te reme te pages, e ka bere per te mospaguar tatim fitimin dhe sigurimet, a e shikoni se cfare funderinash, jane hajdutet e pangopur, te RIVDEKJES?! Kane vjedhur miliona € dhe prap bejne fshehje, evazion fiskal, me pagat, per te mos paguar disa cent, disa qindarka me shume, tatime, sigurime, ne buxhet, ndersa pencionisteve, te papapuneve, fukarenjve, jevgjiti edvin kristaqi & banda e RIVDEKJES, i takson, i grabit, i vjedh, cdo gje, i takson buken masive me 20% (kudo ne bote buka e ka taksen “0”), i takson ujin sanitar (jo te pishem) tecezmave, arehere kur vjen, me 20%, deri tani keta lubi, nuk kane gjetur ende menyren qe te na taksojne edhe ajrin e ZOTIT!
  Cfare te themi, mos u ngishi kurre, u katandishni per nje kore buke, ju dalshin per hundesh, cdo qindarke e vjedhur dhe e grabitur, i lafshi te gjitha, ne kokat tuaja, te femijeve dhe ku ju dhembe e ku ju djege me shume, insh’ALLAH mos pafshi nje dite te bardhe, o edvin kristaqi & banda e RIVDEKJES, amin!

 4. Keto lubite e RIDHJEREJES, s’kane te ngopur more, keto vjedhin edhe te vdekurit edhe varret, ja kjo kurvica, ministre mbrojtjeje, eshte misherimi, simboli i thenies; “pac fatin e kurves”. Me letra, rezulton si gruaja, e atij kriminelit, qe e nxorren me shkelma, nga parlamenti, artan gaces. Ky hajdut ordiner, deklaron pagen 50.000 leke, ne muaj, si administrator, i nje firme qe ka fituar, rreth 30 milion € tendera, nga edvin kristaqi dhe laleplehu. Kete deklarim te reme te pages, e ka bere per te mospaguar tatim fitimin dhe sigurimet, a e shikoni se cfare funderinash jane hajdutet e pangopur, te RIVDEKJES?! Kane vjedhur miliona € dhe prap bejne fshehje, evazion fiskal, me pagat, per te mos paguar disa cent, disa qindarka me shume, tatime, sigurime, ne buxhet, ndersa pencionisteve, te papapuneve, fukarenjve, jevgjiti edvin kristaqi & banda e RIVDEKJES, i takson, i grabit, i vjedh, cdo gje, i takson buken masive me 20% (kudo ne bote, buka e ka taksen “0”), i takson ujin sanitar (jo te pishem) te cezmave, arehere kur vjen, me 20%, deritani keta lubi, nuk kane gjetur ende menyren, qe te na taksojne edhe ajrin e ZOTIT!
  Cfare te themi, mos u ngishi kurre, u katandishni per nje korre buke, ju dalshin per hundesh, cdo qindarke e vjedhur dhe e grabitur, i lafshi te gjitha, ne kokat tuaja, te femijeve dhe ku ju dhembe e ku ju djege me shume, insh’ALLAH mos pafshi nje dite te bardhe, o edvin kristaqi & banda e RIVDEKJES, amin!

 5. Sa per dijenine tende . Uniforma e policise angleze ( pa futur kepucet qe u prodhuan nga nje tjeter kompani) kushton 1381 paund dhe prodhuesi i tyre eshte nje kompani teper presigjoze angleze e cila ofroi gati 13% cmim me te larte se konkurentet e tjere , por diferencen e beri dezinjatori qe kjo kompani kishte kontraktuar , i cili eshte nder me te miret ne bote. Dhe modeli qe ajo paraqiti ishte shume here me i prezantueshem se modelet e tjera.

  Pra para se te flasesh debillliqe qe 80 miljon dollare kushtojne uniformat e gjithe Europes , shko dhe google pak per kete gje.

 6. Haaaaaa, MURRIZI dhe VALTERI…qe votojne cdo deshire te Rames….Ky denoncim eshte bere me urdher te Rames….q e ke ta fare deputetesh te OpoziteRilindasish …se pari te duken opozitare me Ramen, sepse ju doli boja fare ne menyre te pariparueshme, me votimin qe i bene ndryshimeve kushtetuese…….se dyti…jane me aporvimin e Rames….qe 1. te duken gjoja OPOZITE qe denoncojne tenderat e qeverise…..2…ndoshta ka plan ti largoje pas Shtatorit dhe perdor keta hyzmeqare……ose …….3 si gjitHnje do te dalin te pafajshem sepse tenderat behen me urdher te TIJ.

 7. Po pastrojne veten qe kur te humbin dhe te largohen nga pushteti , ti shijojne eurot e vjedhura ne ndonje ishull pa u shqetesuar fare se mund tu hyje gjemb ne kembe . Se mos ka ndonje idiot qe mendon se mund te denohen ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu