• |
ide | kryesore

5 filma të famshëm rreth planetit Mars

-Instant, Paparazzi, Slider

Nga pushtuesit e vegjël jeshilë deri në vetminë e eksplorimit të hapësirës,  planeti mars ka ushqyer gjithmonë imagjinatat tona kinematografike.


Ndërsa NASA bëjnë përpjekje të vazhdueshme për të zbarkuar atje, këtu është një përzgjedhje e filmave të bazuar në planetin e kuq, në një nga fqinjët tanë më të afërt në hapësirë.


1. Total Recall

Një klasik i trillimeve shkencore. Regjisori Paul Verhoeven paraqiti Arnold Schwarzenegger dhe Sharon Stone në një përshtatje të tregimit të shkurtër “We Can Remember It For You Wholesale” të autorit Philip K. Dick në vitin 1990. Filmi i xhirua në vitin 2012 nën drejtimin e 2012.

2. The Martian

Megjithatë, një tjetër sukses për Ridley Scott, ky film solli aktorin Matt Damon në rolin e një astronauti të lënë të vdekur në mars pasi një mision u kthye në katastrofë. Vetëm, ai duhet të gjejë mënyra për të mbijetuar në planetin e pabanueshëm. Filmi fitoi dy Çmime ‘Golden Globes’, një prej të cilëve vlerësonte performancën e Matt Damon.

3. Mission

Filmi i Brian De Palma, i publikuar në vitin 2000, portretizoi një ekip të NASA-s të dërguar në planetin e kuq për herë të parë në vitin… 2020. Pas mbërritjes së tyre, astronautët përjetojnë një fenomen të çuditshëm që ndërpret komunikimin e tyre me Tokën. Një ekip i ri është dërguar për t’i shpëtuar ata.

4. Mars Attacks!

Një nga filmat e kultit më të dobët të regjisorit Tim Burton. Me një kast të studiuar me yje, kjo parodi përshkruan pushtimin e Tokës nga alienët e gjelbër nga marsi. Edhe pse ata janë të mirëpritur nga Shtetet e Bashkuara me krahë të hapur, shpejt bëhet e qartë se ata planifikojnë të marrin përsipër dhe të shfarosin popullsinë njerëzore.

5. Ad Astra

Në vitin 2019 Brad Pitt luajti astronautin Nasa Roy McBride në një mision në mars për të gjetur babanë e tij, të luajtur nga aktori Tommy Lee Jones, i cili ka humbur në hapësirë për 16 vjet. Filmi u prezantua në konkursin zyrtar në Festivalin e Filmit në Venecia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu