• |
ide | kryesore

Për ata që ju thonë se keni vetëm Edin dhe Lulin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nga Astrit Patozi

Ata që ju thonë se keni vetëm dy mundësi, kur të vijnë zgjedhjet, ose të votoni Edi Ramën, ose Lulzim Bashën, janë edhe më të këqinj se këta të fundit, edhe pse mund të mos kenë gjë në dorë për të bërë dëm sa dy udhëheqësit e mëdhenj të popullit dhe të partisë.


Sepse duan të rrënjosin edhe tek shqiptari i fundit bindjen se nuk kemi rrugë tjetër, por thjesht duhet ta pranojmë të nënshtruar zgjedhën e kryetarokracisë dhe se nuk ka asnjë shpresë se diçka mund të ndryshojë për mirë në këtë vend.

Ndërkohë, që duhet të ketë tre, katër, pesë apo më shumë zgjedhje apo alternativa për cilindo, që beson se kjo politikë primitive, e korruptuar deri në palcë dhe e çertifikuar si e tillë për dekada, nuk mund të na skllavërojë përjetësisht.

Dhe ka dy rrugë për ta arritur ndryshimin. Ose të arrijmë të bëhemi shumicë dërrmuese, duke i shndërruar në minorancë zullumqarët e mëdhenj, por ky mund të jetë objektiv më afatgjatë.

Ose të shndërrohemi në një forcë imponuese, duke filluar nga këto zgjedhje, për t’iu imponuar ndryshimin atyre, që e kanë mbajtur peng Shqipërinë për pushtetin e tyre personal.

Ne duhet të luftojmë për ndryshimin, që të arrijmë edhe rotacionin dhe jo anasjelltas. Kaq e thjeshtë është për ata, që kuptojnë apo që nuk e kanë përkulur pakthyeshmërisht kurrizin, duke e lënë veten nën mëshirën e njërit prej dy “të fortëve”.

15 Comments

 1. Te kemi edhe ty mor kaqol !qe pasi hengre sa u ngope nga jarget e bythes se Sales, tani ,ke ca kohe qe po ha nga suma e Edvinit, provoje more larve sa te vlen lekura ne zgjedhje ,se cfare peshe ke ti ne elektorat dhe leri brocukullat ,po ti nuk merr as voten e familjes tende o bes thyer ,ti keto kohe e tregove veten se kush je ,asgje tjeter vecse nje mos mirnjohes ,Tito thejshte na ishe nje here ,mos u merzit konkuro prape andej nga viti 2033 se mund te fitosh hajt tung.

 2. Prej vitesh ja kam dhene voten, Bojaxhiut, Blushit/Hafizit etj etj..Keto jane teknika qe i perdor Rama per te devijuar voten qe ka kunder por qe nuk eshte as me PD-ne. Te gjitha keto vota, te fragmentuara, ne parti te vogla hidhen poshte dhe vota shkon dem! Mesa duket kete plan ka bere edhe Patozi te cilin rama po e mbush me tendera..
  Mos e beni kete gabim nese doni te ike Rama, kesaj rradhe Votoni PD.. Heres tjeter mendohemi per Bashen, por Ram-horrori duhet te ike..

 3. Per ke e ka fjalen ky jashte dy mundesive (per cilin program politik ben fjale dhe çfare programi sulmon)…!!!
  Nuk don kerkush t’u shofe as me sy (asnjeren mundesi dhe asnje emer qe pjellin mundesite pa asnje alternative progresi), as “familjet e reja” qe keni krijuar dhe as te vjetrat qe keni LAN dhe, jo me, t’u admirojne shqiptaret…!!!

 4. KY ASTRIT PATOZI DHE LYMI ME MIRE TE BEJNE PUBLIKE SE FLEJNE NE NJE SHTRAT ME EDI RAMEN DHE YMER GELBAZEN SE SA TE PJERDHIN KOT ,KUR E DI GJITHE SHQIPËRIA PER KE LEHIN,NUK ESHTE TURP TE KALOSH NE ANEN TJETER,POR ESHTE TURP TE BESH SI KURVA

 5. Duhet,duhet,duhet Te gjithe thone duhet por , se si asnje nuk di (nuk kane koqe ta thote.) Ky kavajsi, nuk meret vesh nga shkon e nga vjen ose paguhet per kete nga doçi, per te bo “çarap dynjone! Legen kavaje,sidoqofte……. E them kete sepse ne jeten time nuk e kam nigju kurre kete mbiemer nga kavaja edhe per jam i laideur me kete qytet.

 6. Kjo EU se mos pranoje ndonjehere gabimin…me mire percan se te pranoj gabimin njelloje si rama ne shkalle me te madhe madje. Beri karriere ne EU Rama.

 7. Po ti nga behesh,Patos ?Ishe nenkryetar dhe u bere me plaçke te PD.Te beri rahmetliu,Sokol Olldashi,dhe ca te tjere qe iken ne parti te vogla,mbase dhe ca femra qe devijuan rruges !?Ato,varet nga natyra nese jane nuk sherohen kurre !!!Por edhe ju,te paburra e te pamoral,u futet nen jashtqitjen e edvin rames e bete lojen e tij !E filloi bojaxhiu i kecave,pastaj erdhe ti,e me pas te lym bytha,zefemren qe ben si burre !!!!!
  Turp i madh,Luli mos e thente perendia se te ka zene pragun e familjes,edvini le te vjedhe e mbase te financon serish si para nje viti,o bythqire lulishtesh,si nuk keni fare cipe !!!

 8. Jo or Patoz. Shqupistat ja kane dhone besen baces sekretar. Kush del kundra bohet automatikisht tradhetar, kurve, diversionist, bythelepires, komunist…… Packa se sekretari PPSH vazhdon te jete kryetari defacto i PD.
  Lul kamarieri rinasit osht aty se kshu osht nji muhabet.

   1. O te qifsha plakun e Surelit. Po to nxirre koken nga bytha e sales she shiko ke ka vu ne komision.
    Rulin qe ka pas punu the makinaimporti.
    Besniku gazetar te zeri popullit.
    Markus gazetar te zeri rinise.
    Nishani pedagog the shkolla bashkueme.
    The gjithe ata qe Kane perjetu kohen e Dulles e di se kush shkonte neper keto punera dhe se kush perfundote the miniera Valiasit.
    Po ti vazhdo mer Lal, shkoji nga mrapa kamarierit the rinasit.

 9. Doktor “vdekja” bën bilancin e pandemisë, sulmon Ramën: Male me kufoma dhe mortje që do na grijë si mish qeni.elio te sugjeroj te votosh kete serbin salih karaxhic berisha qe viktimat qe ka shkaktuar per 30 vjet kerkon tja faturoje te tjereve ky eshte ai qe ju qiheni ne bythe per te

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu