• |
ide | kryesore

Emri i Berishës në lista/ Genc Ruli i tregon doktorit derën e PD

Kryesore, Lajme

Askush nuk e kishte vënë në dyshim kandidimin e Sali Berishës si deputet në zgjedhjet e ardhshme, e aq më tepër, askush nuk kishte guxuar t’i tregojë Berishës se “të tjerët” mund të ta mbyllin derën e selisë së PD-së.

Por duket se Besnik Mustafai dhe Genc Ruli, dy personalitetet që Lulzim Basha përzgjodhi në Komisionin e Vlerësimit të Kandidatëve nuk qenë rastësi.


Dy emra me peshë në PD, jo aq për idetë, aksionet apo betejat fituese në politikë kundër socialistëve, por më shumë për afërsinë, konfidencat dhe integritetin që kanë ditur të ruajnë në raport me liderin absolut të Partisë Demokratike në kohën e tij më të mirë, Sali Berishën.

Si Besnik Mustafaj ashtu dhe Genc Ruli e kanë pjesë të profilit të tyre politik diferencën në mendime me Berishën në momente të caktuara apo edhe aftësinë për t’i thënë JO.

Ndaj sot, edhe një herë tjetër, Genc Ruli nuk e ka pasur të vështirë të japë një këshillë apo të përçojë një mesazh të fortë për Berishën, përmes një interviste në abcnews. Me ton jo aq miqësor, por i drejtpërdrejtë Ruli shprehu qëndrimin e tij se për Berishën ka ardhur koha të tërhiqet dhe të mos jetë më pjesë e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e ardhshme.

“Lavdia e zotit Berisha do të mjaftonte për dy jetë, jo për një, por ai është një njeri energjik, pa diskutim. Por i takon atij të shprehet për këtë gjë. Secili duhet të dijë ta ruajë vetë lavdinë dhe shkëlqimin e tij. Ti vendos që karriera ime politike ka qenë e vrullshme, ka kaluar në të gjitha kulmet e saj, sot është dita që unë ta mbyll, për të mos ta mbyllur të tjerët ty.”

Nuk është e qartë nëse deklarata e Genc Rulit përfaqëson një qëndrim të konsoliduar në selinë e PD, një mesazh, që vetë Basha do ta kishte të vështirë ta thoshte drejtpërdrejt Sali Berishës, apo ky ishte thjesht një mendim personal i tij. Por që hija e ish kryetarit ka qenë dhe është pengesë për autoritetin e Bashës në PD, ky nuk është një sekret.

31 Comments

    1. Po si nuk ju pamë ju fundërinat e enverizmit që të komentoni me kokën që ju ka falur Zoti, por hidheni të komentoni vetëm me “bole” ?

  1. Me thone te verteten keto te tre nuk shifen me sy, me keq se ato **** socialiste qe mbajne peng nje komb te tere.

    Ik nje hajdut , hajde dy te tjere, ikin dy te tjere per ti henger vjedhjet e kryera hajde edhe pese, ike pese hajde edhe dhjete e keshtu me radhe nuk pushon saga hajduteve.

    Shqiperia e hajduteve. Rrofshin hajdutet.

  2. Hej dreq jo pune, do na detyroje ky Ruli te bejme ligj ne parlament qe Berisha te jete prap deputet se pa Berishen behen memece deputetet tane e nuk thone dot “Fajin e ka Saliu”.

  3. Në këto 30 vjet janë ndërtuar dy lloje familjesh mafioze: Ato që shpesh herë vrasin njëri- tjetrin ose i kap Policia; dhe e dyta: Familja që nuk e kap ligji. Kjo e dyta janë partitë politike. Merr për shembull, partinë e dytë për nga madhësia, dhe parti e parë për nga fjala aktuale ‘demokraci’: Partia Demokratike nuk ka asnjë qelizë ku nuk është i thurur klani dhe familja. Jo vetëm i biri i këtij e dhëndëri i tjetrit… Por familja e komunistëve të frustruar është aty; edhe familja e të korruptuarve të mëdhenj në qeverisjen e kaluar- aty. Pastaj vjen lidershipi në formën kanunore. Ka lider të zgjedhur; ka Këshill të pazgjedhur por që kontrollon të zgjedhurit; ka edhe lider suprem. Pastaj vijnë nënbosët, leitnantët dhe ushtarët që nuk kanë asnjë lek por që vrasin për bosët. Në këtë qerthull nuk e gjen dot kurrë thelbin. Opozita në fakt nuk është opozitë, por pushtet i degraduar nga korrupsioni dhe është vënë në anën e mafies. Sapo dëgjohet se preket mafia, menjëherë do të mbledhë mijëra në sheshin e Tiranës për të mbrojtur ‘Kushtetutën’.

    1. Klani “rilindas”.Edvin D’Rama deklaroi,se Vilën mbi 500 mijë Euro në Surrel,e ka bërë me Lekët që ka fituar në emigracion,por kur u vërtetua se ai nuk ka punuar asnje ditë në Francë,pas dy Javësh ndrroi
      mëndje,deklaroi se e ka bërë me Lekët e Gruas!Gruaja e Edvin D’Ramës ishte antaare bordi në Abi Bank,e vetmja kompani ofshore e regjistruar në Shqipëri,ku qarkullojn miliaradat e vjedhuar nga
      Kryeministri dhe banda mafioze e “rilindjes”.Linda Rama u largua vetëm pas denoncimit të Berishës.
      Vitin e shkuar, ministri i Diasporës, Pandeli Majko ka blerë një apartament me vlerë 232 mijë euro,
      Arben Ahmetaj,ka një pallat, 6 vila dhe apartamente si dhe miliona USD në banka.Në vitin 2017, Ametaj ka rivlerësuar 3 mijë m2 tokë në Tiranë me vlerë 390 mijë euro.Ilir Beqja ka blerë një apartament tjetër 200 m2. Beqja nuk e deklaron vlerën e apartamentit, por thotë se ka marrë 100
      mijë euro kredi. Nga dhënia me qira e apartamentit Beqja merr 9 milionë lekë në vit.Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka blerë vilë 190 mijë euro, shtëpi në Golem 95 mijë euro, shtëpi në Angli, apartament në Tiranë etj.Ish-ministres së Arsimit, Linda Nikollës, i është zbuluar një vilë, e cila sipas kolegëve të saj në Kuvend, kushton rreth 1.3 milionë euro.Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj ka një apartament me vlerë 46 mijë dollarë, një vend-parkim për makinën 1 000 000 lekë, toke arë me sip. 859.77 m2, me vlerë rreth 90 mijë USD.Ajo është pronare e një godine në proces ndërtimi, blerë me kursime dhe kredi, vlera 80 000 euro. Bashkëshorti, Z. Nektar Kume është pronar i një biznesi privat, ‘Artist Longue caffee’, me kapital 13 000 000 lekë si dhe i një biznesi privat ‘Artizan’, me kapital 1 400 000 lekë. Denaj ka llogari bankare me 4 000 euro,
      48 260 euro, 10 000 euro, 50 000 euro, 4 000 euro, 12 000 euro, 60 000 euro, 20 000 euro, 9 963 euro etj. Ajo është aksionere me 100 % e kompanisë IPC invest (Procredit Holding), vlera 105 000 euro. Ministrja deklaron mbi 380 milionë lekë të ardhura nga Fefad Bank, 102 mijë dollarë dhe 136 mijë euro nga IPC.Bledar Çuçi ka apartament me sip. 94.4 m2, 90 mijë euro, apartament 130.3 m2 me vlerë 78 mijë euro, garazh 23 mijë euro, tokë Pyll 1000 m2 në Lanabregas me vlerë 1 400 000 lekë,
      apartament nga bashkëjetuesja në Tiranë, 8 000 000 lekë, garazh 23 mijë euro etj. Ata kanë llogari si 43 760 lekë, 114 496 lekë, 6 183 euro, 734 329 lekë, 1 731 dollarë, 5 157 dollarë, 70 000 dollarë, 3 334 dollarë,129 675 dollarë, të ardhura nga paga, 1 543 874 lekë, 13 755.39 euro, gjendje e llogarisë 149 151.41 dollarë, të ardhura nga paga, 5 183.22 dollarë, 932.4 dollarë dhe llogari 20 120.08 euro,dy makina tip Land Rover Discovery, 27 000 euro dhe Hunday Matrix etj.

      1. PA U DENUAR KRYE KURVA 2 METROSHE
        LEJFEN PIçKA DHE
        JEVGU I GJIROKASTRES NUK KA DHE NUK DO TE KETE PAQE KY VEND
        PASTAJ TE TJERET ME RADHE .
        POR KETO TRE KURVA DUHEN DENUAR PA NJE E PA DY .
        BURGU ESHTE SHUME PAKE PER KETO TRE KURVA . TEK 41 BISI DUHET TE PERFUNDOJNE DHE DO TA SHIKONI SE SHQIPERIA DO BEHET ZVICER . NUK JEMI AQ TRIMA SA HIQEMI . DENONI KETE DHE DO DHJESIN GJAK TE GJITHE .

        1. Po kush do i denoje?
          Do zbresi Zoti ne toke dhe do bej drejtesi?
          Ne Shqipetaret gjithmone e presim drejtesine nga te tjeret…
          Populli shkon e i voton e ti pretendon te behet drejtesi….
          Kam frike qe ne kete vend leshi kurr nuk ka per tu denuar njeri, pervec ndonje fakiri.

  4. Levizje e arsyeshme per te kapur elektoratin gri. Ndonese Saliu opozites mund t’i kete bere keq ne keto 7 vite, opinionit publik i ka bere me shume mire se keq. Denoncimet kryesore kane qene te Saliut. Nese Saliun do ta heqin nga lista duhet te detajojne arsyet, dhe te shpjegojne ku ndryshon modeli i ketyre me Saliun. Perndryshe nuk do fitojne ndonje gje te madhe ne elektorat. Njerezit duan te dijne si do te ndryshojne gjerat, sepse perallen po iku Saliu cdo gje ndryshon, fale Rames, nuk e beson me askush.

    1. Kjo qe thua ti per kapjen e “elektoratit gri” eshte e sakt . Largimi i z.berisha bene qe PD te grumbulloj me shume elektorat gri , por le nje boshllek tek demokratet dhe brenda PD-se . Mos kandidimi i z.Berisha duhet te vije si vullnet i tij , apsolutisht si vullnet i Rulit apo Bashes . Sepse , nese eshte vullnet i Rulit dhe nepermjet Rulit edhe vullnet i Bashes , atehere PD fiton elektorat gri por humb nje pjese te mire te elektoratit te saj . Dhe ne fund te llogarive ? Ku ishe ? Asgjekundi . Çfare bere ? Asgjesendi .

      1. Mesa duket keta kane krijuar bindjen qe ne 7 vite Basha i ka forcuar mjaftueshem lidhjet me bazen sa per te mos e ndjere peshen e ikjes se Berishes (dyshoj). Edhe une mendoj se Ruli nuk eshte askush per te marre keto lloj vendimesh, por partia me logjike elektorale eshte ne te drejten e vet t’i marri. Mund te jete edhe e koordinuar. Nuk do ishte hera e pare, sepse edhe ne 2011 e zhduken Berishen nga fushata e Tiranes me logjiken se me shume demtonte se ndihmonte. Bashes dhe PD-se i duhet nje levizje e forte per te thirrur NDRYSHIM dhe kjo eshte gjeja me e thjeshte, edhe pse me dembele per t’u bere.

  5. Doli me bole Ruli, se u be amnistia e kusareve te politikes. Gati ja kishte Sala dosjen e “Drurit te arres” qe u grabit dhe u eksportua me firmen e Rulit.
    Kurse Besua, heheee. Besua eshte rrahur qe kulish dhe u shnderrua ne “topekec”. E merrte me pellemba Argita, kur nuk emeronte ne amabsada miqte e saj.
    Kaq keq qenka Shqiperia per emra te paster xhanem…!!! Akoma nga keta vampire do varet e ardhmja e Shqiperise ?

  6. Ne keto 7 vjet te qeverise rlilindasae por sidomos ne mandatin e pare, prezenca e Berishes ne parlament

    por edhe ne PD ka qene nje domosdoshmeri per te perballuar revanshin rilindas, per te inkurajuar

    demokratet e per te demaskuar e cmontuar makinerine gebelsiane te propogandes se rilindjes. Me

    qendrimin e tij stoik e burreror ne parlament , me fjalen e qarte dhe argumentuese , me denoncimet e tij

    pikante dhe te sakta ai ishte jo vetem zeri me i vendosur opozitar por edhe institucioni me i besueshem

    i publikut shqiptar si dhe mbrojtesi i paepur dhe i pakompromise i ceshtjes se Kosoves nga intrigat e

    treshes famekeqe V- R – TH. Opozitari Berisha eshte i pakrahasueshem me asnje tjeter, i qarte , i drejte

    i vendosur, guzimtar, i besueshem. Por…ka edhe nje Berishe tjeter, ish-pushtetarin Berisha me sukseset

    por edhe me hijet e veta qe per nje apo njeqind arsye objektive apo subjektive u be i papelqyeshem

    nga publiku shqiptar. Por sot kur largimi i qeverise mafioze te rilindjes eshte

    bere imperativ historik dhe kur mbi PD-ne si forca kryesore e opozites , bie barra kryesore, keto

    jije te ish-pushtetarit Berisha jane nje pengese per besueshmerine e publikut per te pare tek PD

    nje force te re me nje vizion te ri dhe shpresedhenes pas ketij tranzicioni te sterzgjatur dhe gerryes

    te shpreses se shqiptareve se Shqiperia eshte edhe e tyre dhe jo vetem e pushtetareve , e oligarkeve dhe

    e cubave rreth tyre. Prandaj Berishe ,nese do te mbetesh perhere Berishe i thuaj berishes MJAFT.

  7. Krejt plehrat e partise socialiste qenkan aktivizuar ketu !!!
    Sali Berisha,konkuron te listat e hapura,nuk ka rendesi numri dhe sfidon kedo konkurent ne kete vend!
    Ka votat e shqiptareve te ndershem,padiskutim dhe me digerence te madhe !
    Nuk eshte ne tagrin e Rulit,e asnje vlersuesi tjeter te diskutoje per emrat ne publik,besoj duhet t’ja thoje dikush !
    Sali Berisha mbledh pjesen dermuese te votave te pd,vetem fakti i te mos qenurit aty,krijon boshllik force politike dhe do kandidoje!Fiton ne Vlore,ne Tepelene dhe ngado e duan Shqiptaret dhe aspak qelbesirat si ju me lart !
    Ka 7,5 vite qe u degjeneron hajduter e maskarenje qe jeni leshuar e po vdisni nga ferkimi i barkut per heqjen e simbolit te Partise Demokratike !!!!
    Nuk do te ndodhe plehra….,do jete aty per maksimizimin e votes dhe ka pafund !
    Qytetaret e çdo bindje e kerkojne me ngulem,mbase me force te madhe kthimin e tij,te forte e plot energji !
    Rrini te qete,ndiqni Rulin qe ia paska dhene vetes te drejtat e kryesise,keshillit kombetar e kryetarit njekoheshit !
    Partia Demokratike do fitoje bindshem fare !
    Ju,hajduter,qelbesira,perverse,injorante,analfabete qe mbushet administraten,shikoni ikni heret se do i mbyllim kufinjte e nuk ju leme te ikni,pa dorezuar ato qe keni vjedhur,me pare pak burg !!!

    1. Je mire nga koka ? Po diskutohet ,nuk po votohet . Shumica e atyre me lart ate po thone por sipas idese se tyre . Berisha eshte nje kocke e fort , nese do te largohet mund te largohet vete dhe jo ta heqin.

  8. Gery,te punon mami te inceneratori i ahmetajt,edvinit !Keta nuk durohen,po te shperlafte mortja ty e cdo funderrine si ti,keta jame ne opozite o legen!
    Keni 8 vite qe nuk late gje pa vjedhur,pa plaçkitur e pa degjeneruar ne kete vend e hani mut ketu e anatemoni ata qe jane ne opozite,ky eshte objektivi juaj sot sa komente ke bere ti nga vrimat e bythes se erion qelbesires ?!
    Boll,plehra jeni te marre fund kjo eshte evidente askush nuk u do me ne kete vend !

  9. me apo pa malokun e vucidolit prap Edi fiton thelle.PeDen vetem e genjen mendja se me keto akrobacira do fitoje me shume elektorat po asnje nuk voton vrases,,kriminele ,hajdute dhe kelyshe te Serbise Populli nuk ha bar dhe beson keta felliqsira qe shkaterruan vendin

  10. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, duket se po përdor fondet e Partisë Demokratike për të lobuar që ti rikthehet viza diplomatike për udhëtim në SHBA. Pas raporteve të këqija me Uashingtonin, sidomos në çështjen e lobimit rus, Basha e ka të pamundur të udhëtoj me pasaportë diplomatike në Uashington. Nevoja për një vizë diplomatike, duket se është kthyer në qëllim në vetvete për të.

    Një javë pas marrevshjes së 5 Qershorit, i sigurt se tani kishte shanse të udhëtonte drejt Uashingtonit, ai ka paguar shoqërinë “Sonoran Policy Group” që të mundësojë një telefonatë me Mattheë Palmer, zëvendës ndihmës sekretar i shtetit amerikan me qëllim një vizitë në SHBA.Nuk keni me nevoje per lulzimen per sqarime shikoni cfare thone ziguri neri e miri bythlepirsitwekselent te kryekareve qe ka pasur pd ne vite dhe do kuptoni pd e sotme o shpellkaret e salihut

    1. Edvin Escobar D’Rama ka vënë kurorë ditore!Pasi i futi krahun Bilal Shehut,shkoi në takim me Obamën,fatura 80 mijë Dollarë.Bilali është një biznesmen shqiptaro-amerikon që mori përsipër para ca vitesh t’i “OFROJË” një foto Ramës me Obamën sipas kërkesës së Ramës. Sigurisht fotoja me Presidentin Amerikan ka në faturë. Ka një faturë të kripur. Por Bilali e kish marrë përsipër,Pagoi Bilali i gjorë një shifër që s’thuhet, dhe hop i erdhi ftesa çift nga Presidenti i SHBA: Bilalit dhe gruaja. Po Rama ku ishte? Ku do hynte? Problem! Atëherë mafia e gjeti zgjidhjen. Në vend të gruas së Bilalit do të shkojë Edi Rama. Dhe kështu u bë. Rama vuri kurorë ditore, i fut krahun Bilalit dhe mbërritën në takim.Në fund Bilali për qejf i fut… foton Ramës.Në fund…Bilali, shkon në Gjykatë dhe Rama del në Paradë me foton e Obamës.Ndaj i ka mbetur nofka si gruaja e Bilalit!

  11. Ca eshye ky rrot kari psikopat qe komenton perdite ketu jo shpellaret jo serbi jo saliu
    ..shko mer gruqir gjej naj hobi,merru me naj pune, o njeqelizor bythqir

  12. Saliu po shko 80 vjec. Ai e bo shurren ne poce dhe ka rreshkit nga trute. Gjithsesi, ai vazhdon te jete bajraktari i PD’se. Ruli i makinaimportit, Besniku i zerit te popullit, dhe Jari qe deshte me vu bustin mbrapsht nuk e mbushin javen ne PD po qe se sdo Saliu. Nje rizgjedhje e Saliut do ishte e padiskutueshme.

    Fatmiresisht ai ka njerez qe ia duan te miren dhe spo e lejne qe te bohet gazi i botes. Fatkeqesi qe te gjithe ato me dy pare men iken dhe e lane PDn. Qy tani e shikoj Ramazonin e gjate tu tall karet me Lulzimen&Co.

  13. PD duhet te kete guximin te beje reforme ne radhet e saj ne menyren se si duhet te jete nje parti demokratike. Dhe nje nga parimet duhet te jete dhe kufizimi kohor i drejtuseve te partise pavaresisht rezultatit zgjedhor. Ne jemi nje shoqeri me rrenje te thella fisnore e mentalitet bajraktari ( ne kuptimin e keq) kjo gje pasqyrohet dhe ne politiken tone. Kjo e demton imazhin e partise. Basha duhet te tregoje qyteterimin e tij e te vendos vete rregulla kur nje kryetar partie duhet te largohet nga fuksionet drejtuese. Rinovimi i vazhdushem i drejtuesve te partise do ta bej partine te gjalle e vitale.

  14. Me te heq rruli si me te heq kurva nga bordello, per sjellje te pahijshme. Se ky vend eshte plot me bythqira prandaj nuk do te bej kurre hajer. Nuk behet vendi me konviktorasigurimsaevgjiterfshatarehajdutefemijebunkerash.

  15. Kur te zgjedhi -Patocin-ky Ruli turi pcrra ne vend te -Berishes-.Ikni o kartat e djegura se ju u bete si ato maskat nje perdorimshe .Kini bythe ju te hiqni -Berishen-nga lista .Atehere bashkojun me partine e -Ridhjerjes-sic u bashkuat duke llomotitur .Berisha eshte i vetmi njeri qe keto vite ka denancuar vjedhjet ,aferat dhe poshtersilleqet e ketyre monstrave.

  16. Sido qe te jete mendimi juaj per Berishen hapja para zgjedhjeve nje debat i tille eshte percares dhe keq per opoziten qe tani duhet te perfshije sa me shume te mundet e jo te hap beteja te brendshme percarese.

  17. Sekretari parties.
    Kamarieri rinasit.
    Drejtori I makinaimportit.
    Gazetari zerit popullit
    Cuni Rustem gjates gjykatesit the komunizmit.
    Kapterri qe deshte me vu bustin e Dulles mbrapsht
    …te gjithe spermazoide the ramizit.

  18. Makina e re është një “Mercedes-Benz S-Class”, çmimi i së cilës i kalon 30 mijë euro.

    Kryedemokrati, ka bërë edhe një manovër për t’i shpëtuar syrit të publikut për këtë shpenzim thuajse të panevojshëm për një politikan që synon të bëhet kryeministri i të varfërve para se të bëhet i të pasurve.

    Ai ka përdorur të njëjtat targa si të makinës që përdorte më parë për të mos tërhequr vëmendje.

    Ndërkohë, ky nuk i vetmi shpenzim luksi i kryedemokratit ku mund të kujtojmë atë të pak ditëve më parë ku u raportua se ai është afruar për të banuar tek blloku i vilave në Gjirin e Lalzit ku gjithashtu kanë vila presidenti Ilir Meta, ish-kryeministri Sali Berisha dhe eksponentë të rëndësishëm të politikës dhe biznesit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu