• |
ide | kryesore

DEKLARATA E FORTE/ Pëllumb Pipero: Të prekurit nga Covid janë 2 apo 3 herë më shumë!

-Instant, Lajme, Të fundit

Mjeku Pëllumb Pipero ka deklaruar se të infektuarit aktivë me Covid-19 në Shqipëri, nuk janë në të vërtetë 2735 siç është raportuar nga Ministria e Shëndetësisë. I ftuar në studion e “AbcNews”, Pipero tha se numri I të infetkuarve në Shqipëri është dy apo trefish më i lartë, por raportohen aq, sepse ata që merren me hetimin epidemiologjik nuk identifikojnë dot të gjithë kontaktet.


“Së paku duhet të ketë dhe 2-3 herë më shumë dhe për shkak të mungesës së kontakteve të cilët nuk i identifikojmë dot. Këto raste potencialisht mund ti konsiderojmë si kandidat për spital. Mjekët e familjes në koordinim me epidemiologët bëjnë të pamundurën për të menaxhuar situatën,”- tha Pipero.I pyetur për mënyrën se si mjekohen në shtëpi të infektuarit, Pipero sqaroi se mjekëve të familjes u është bërë trajnim në Urgjencën Kombëtare dhe në bazë të fazës së sëmundjes u është dhënë lista e mjekimeve.

“Nxitimi për të dhënë antibiotik pa pasur klinik është i gabuar. Dua të them që mjeku i familjes është trajnuar jo vetëm nga Urgjenca Kombëtare, por edhe nga ne. Janë bërë disa trajnime dhe di të them se i kemi trajnuar dhe ky është një nga avantazhet që ka mjeku i familjes në përballjen me COVID-19. Nuk duhet të nxitohemi, skema për tu përdorur ndryshon sipas fazave të sëmundjes. Ata që kanë nevojë për trajtim u kemi dhënë skema të duhura. Nëse ka vështirësi në frymëmarrje komunikohet me 127,″– shtoi mjeku.

Në fund, Pipero tha se si ai ashtu edhe mjekët e tjerë janë shumë të lodhur dhe se dita e tyre e punës është shumë e ngarkuar.

Pjesë nga intervista

Pyetje: I keni dhënë një listë ilaçesh që duhet të rekomandojnë?

Pipero: Sqarova se nuk duhet të nxitohemi, skema për tu përdorur ndryshon sipas fazave të sëmundjes. Ata që kanë nevojë për trajtim u kemi dhënë skema të duhura. Nëse ka vështirësi në frymëmarrje komunikohet me 127.

Ja dilni të përballoni edhe mjekët e familjes që ju marrin në telefon përveç punës në spital, pacientëve apo edhe jetës familjare?

Pipero: E them me sinqeritet se jemi të lodhur. Komunikimi është pothuajse gjatë gjithë ditës si me qytetarët si me pacientët. Dita jonë e punës është totalisht e ngarkuar. U bë pothuajse 4-5 muaj që spitali i sëmundje infektive ka një ngarkesë shumë më të madhe. Më parë kemi pasur shtrime të larta por kanë qenë edhe familjarë që iu vinin në ndihmë të afërmve të tyre, por me këtë sëmundje të gjithë ngarkesën e përballon personeli shëndetësor.

Ju jeni kontaktuar nga njerëz që kanë nevojë për konsulentë dhe që mjeku i familjes nuk i përballon dot?

Pipero: Asnjë nuk më ka thënë që mjeku u familjes nuk është përgjigjur. Angazhimi jonë është në maksimum. Menaxhimi i pandemisë ka shumë vend për tu përmirësuar. Në këto situatë pandemie duhet të pyeten më shumë specialistët.

Sakaq në Shqipëri rëndohet çdo ditë bilanci i COVID-19. 189 viktima, 2735 pacientë me Covid-19 dhe 3227 të shëruar, ku është bilanci i deritanishëm. Gjatë 24 orëve të fundit humbi jetën edhe një 58-vjeçar nga Tirana, ndërkohë 20 pacientë janë në terapi intensive, 3 prej të cilëve të intubuar.8 Comments

 1. SHTOJENI SHTOJENI NUMRIN SE KU E KA BO ANGLIA KTE LOJE PER JU S’OSHT PROBLEM.KENI FILLU ME E CU “VIRUSIN” ME CONTA NE SHTEPIJAT KU KA VDEKJE.

 2. Po, te besojme qe je i lodhur.
  I lodhur ke qene qe kur ke lindur, je rast i pashprese.
  Po ti c’pune ke qe del e flet neper media. Ti nuk je as epidemiolog, je infeksionist. Infeksion eshte Covid19 apo epidemi?
  Po hik o koke veden se na peshtirose internetin.
  Ja kemi dhen mjekeve te fsmiljes thote listen me mjekime. Po pse nuk na e thua edhe ne?
  I vetmi mjekim qe na keni thene per 6 muaj eshte “laj duart me sapun”.
  Mjekime ska amerika e gjermania paskeni ju. Mashtrues.

 3. Akoma e nxirrni kete Shimpaze me emrin pellumb por me shpirtin dhe fytyren si te Sorres. Mire e the o Skender ky eshte infeksionist dhe si servil dhe bythlepires qe eshte bene papagallin e Ramazonit. Sa here ka dale ka thene te kunderten e asaj qe ka thene me pare

 4. Ore langstaqe qe as per veten tuj nuk jeni. Ke kap korona nga ju ikni me vrap te ‘sulltani’ ne Turqi se ketu e keni rrjep te teren Ti dhe gjith palaçot e tjete.
  Vidh ketu e paguj ne Turqi… ju dhje…sha racen

 5. Doktor, lëre këtë muhabet se je kthyer në një aktor i nje teatri absurd. Epidemia quhet kur vdesin njerzit majtas djathtas, me qindra mijra dhe jo këto numra te vakët dhe te fryre. Kjo “epidemi” është një mashtrim!

 6. Prap ky kari. Kush i thote doktorr eshte edhe me kar se ky. Po ky mire e ka se shumica trute e loqes kane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *