• |
ide | kryesore

11 mënyra që ndihmojnë në rritjen e flokëve

-Instant, F1, Stil

Sipas shkencës, flokët rriten në mes 0,3-0,5 mm në ditë, 1 deri në 1,5 cm në muaj dhe 12 deri në 15 cm në vit. Flokët gjithashtu marrin janë indeksi i dytë më i shpejtë në rritje në trup. Por ende, ne të gjithë kemi një problem ose një tjetër në lidhje me flokët tanë.
Më poshtë do mund të gjeni disa mënyra të provuara për të forcuar dhe rritur flokët tuaj.

1. Bëhuni mike me gërshërën.
Këshillohet që të rregulloni rregullisht flokët tuaj, dhe më shpesh nëse jeni duke u përpjekur ti rrisni.
Prerja e flokut jo vetëm që heq pjesën e dëmtuar, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve tuaj.


2. Mos e shmangni balsamin.

3. Merrni ndihmë nga disa përbërës magjik.
Aplikimi i disa përbërësve direkt në flokë dhe lëkurën e kokës gjithashtu është e këshillueshme. Për shembull, lëng qepësh dhe hudhre, uthull molle dhe qumësht kokosit i japin ushqim flokut dhe përmirësojnë rritjen e tij.
Ata jo vetëm që ndihmojnë me rritjen, por edhe ndihmojnë me shëndetin e përgjithshëm të lëkurës së kokës dhe flokut tuaj.

4. Ushqimi javor përmes vajrave dhe maskave
Një maskë e flokëve ose vajosja e flokëve duhet të ndiqet rigorozisht në baza javore. Kjo është e rëndësishme nëse doni të rritni flokët. Kjo gjithashtu ndihmon që flokët të mbajnë yndyrna esenciale, gjë që e mban atë më të shëndetshme.Trajtimet spa janë një mënyrë për të bërë këtë, por ju mund ta bëni atë në shtëpi. Përbërësit si mjaltë, limon, avokado, vaj ulliri dhe lëng qepësh janë disa nga përbërësit që mund të përdoren për të bërë një maskë flokësh.

5. Ndërroni jastëkun tuaj të pambukut për një prej mëndafshi.
Ky është një ndryshim i lehtë që mund të bëni për të ndihmuar rritjen e flokëve. Në vend të pambukut, kaloni në jastekë të mëndafshtë .Arsyeja prapa kësaj është se butësia e pëlhurës mëndafshi , në krahasim me pambukun, është më e mirë për flokët tuaj.Mëndafshi nuk shkakton fërkime, gjë që i bën flokët më pak të elektrizuara apo të dëmtuara. Dhe në këtë mënyrë, djegia e flokëve është gjithashtu minimale.

6. Mënyra e saktë e tharjes së flokut pas larjes

Nuk ka rëndësi se sa e butë është peshqiri juaj, ajo gjithmonë do të kontribuojë në dëmtimin e flokëve të tua delikate të lagura. Qëndroni larg mjeteve të ngrohjes për flokë, si tharëse flokësh, drejtues etj. Çdo lloj nxehtësie shkakton dëmtimin e flokëve tuaj. Ju mund të përdorni një tharëse flokësh pasi flokët tuaj të paktën 60% janë të thata natyrisht. Ju duhet gjithashtu të përdorni llak për mbrojtjen e flokëve para se të përdorni një tharëse flokësh.
7. Lërini flokët tuaj të marrin frymë.
Flokët gjithashtu kanë tendencë për të kapur infeksione mikrobike të cilat mund të çojnë në rritjen e flokëve të varfër. Pra, është e rëndësishme që të merrni trajtime antimikrobiale kohë pas kohe për të lejuar që flokët të rriten pa ndonjë pengesë. Një tjetër gjë e rëndësishme për t’u mbajtur mend është që të mbuloni flokët tuaj kur dilni. Ngrohja e diellit mund të shkaktojë dëme të këqija në flokët tuaj ashtu si mundet në lëkurën tuaj.

8. Dieta juaj ka rëndësi.
Është vërejtur nga shkencëtarët se ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të nxisin rritjen e flokëve. Në veçanti, këshillohen përbërësit e ushqimeve të pasur me biotinë ose vitaminë H, të cilat shërbejnë si lëndë djegëse për trupin. Ata kanë tendencë për të ndihmuar me metabolizmin e yndyrave, karbohidrateve dhe aminoacideve dhe ndihmojnë në ngritjen e nivelit të proteinave në trup. Ushqime të pasura me biotinë janë qumështi, djathi, vezët, të gjitha llojet e arra, mish derri, mëlçi të gatuara, sardelet, salmon, lulelakër dhe avokado.

9.Mos i lani shpesh flokët
Larja e flokut  çdo ditë mund ta bëjë atë të thatë dhe të ndihmojë që ajo të humbasë vajrat natyrale esenciale.
Është gjithashtu e këshilluar që të masazhoni flokët me butësi dhe me lehtësi ndërsa i lani dhe i krehni më pas.

10. Kombino lëng qepësh dhe vaj kokosi
Përparësitë e lëngut të qepëve për rigjenerimin e flokëve janë të njohura. Lëngu i qepëve është provuar të jetë efektive në trajtimin e shumë problemeve. Qepët rregullojnë ciklin e rritjes së flokëve dhe japin ushqim të drejtpërdrejtë në gjendrën e flokut.
Kur lëngu i qepës është përzier me vaj kokosi përfitimet i merrni të dyfishuara. Vaj i kokosit ndihmon për të mbajtur vajrat natyrale të fijeve të flokëve, duke parandaluar kështu thatësinë. Vaj i kokosit është gjithashtu një burim i pasur i vitaminës E dhe acidit laurik. Nëse nuk mund ta gjeni vajin e kokosit, mund të përdorni edhe vajin e bajames .
11. Kini durim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu