• |
ide | kryesore

Ekskluzive/ Rama do braktisë Vlorën, zgjedhjet e ardhshme kandidon në Durrës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ndoshta këtë herë nuk do të rikthehet si fajtor në vendin e krimit, por për të rishkruar një “histori të re”, aty ka katër vite më parë shkaktoi një masakër. Burime të larta në hierarkinë e PS bëjnë me dije për Lapsi.al, se në zgjedhjet e ardhshme, kryeministri Rama do të kandidojë në listën e deputetëve të qarkut të Durrësit. Pra pikërisht aty ku rilindja bëri kërdinë me vota në bashkëpunim me bandën e Avdylajve, manipulime që u bënë të njohura në mbarë botën falë përgjimeve të publikuara nga gjermania “BILD”.


Lexo me tej:


Profil/ Peter Tiede anti- heroi që i është qepur Ramës me bukë në trastë

“Vendimi për tu larguar nga Vlora nuk ka asnjë lidhje me braktisjen e këtij qyteti. Aty punët dhe suksesi i Rilindjes do të vazhdojnë që me rigjallërimin e qendrës historike të qytetit e deri tek vazhdimi i lungomares deri në Orikum. Ai ka të bëjë më shumë me arsye elektorale”, konfirmoi burimi i Lapsi.al.

Dhe arsyet elektorale janë disa. Së pari falë dyshes Dako Avdylaj, rilindja arriti të marrë 73 mijë vota në zgjedhjet e 2017 duke siguruar plot 8 mandate nga 14 gjithsej. Prandaj tani pa pushtetin dhe fuqinë e ‘Gjushit” në bashki Rama do të marrë frenat vetë në dorë në mënyre që PS mos e humbasë këtë avantazh.

Arsyeja e dytë ka të bëjë me anën propagandistike të fushatës. Duke qenë se nën qeverisjen e Ramës vendi është në një krizë të thellë ekonomike, duke qenë se opozita po e vë shënjestrën e politikës së saj pikërisht tek ky dështim, Rama kërkon të japë efektin e kundërt. Ai do ta lidhi fushatën e tij me projektet e rindërtimit pas tërmetit shkatrrimtar të 26 nëntorit. Falë disa fondeve të huaja që kanë mbërritur (shumë shumë më pak se 1 miliardshi që u premtua në Konferencën e Donatorëve) kryeministri po planifikon të kthejë në lajtmotiv të fushatës, pallatet dhe shtëpitë që mund të ringrihen, duke dhënë kështu idenë e një lideri që i del zot vendit të tij edhe në situate fatkeqësish ekstreme.

Andi Bushati: Pse Basha po e ve theksin tek ekonomia?

“Kjo nuk ka të bëjë aspak me kontrollin e bandave tani që pushteti i Dakos ka rënë  -, komentoi burimi i Lapsi.al pas pyetjes sonë- është thjeshtë taktikë dhe strategji elektorale.

Por nuk dihet se si do të ndikojë kjo tërheqje në qarkun e Vlorës ku Rama i ka prirë fushatës në dy zgjedhjet e fundit (2013-2017). Aq më tepër që kryeministri e ka shprehur vetë shqetësimin ndaj funksionimit të Rilindjes lokale dhe punës së kryebashkiakut Leli të cilin e ka akuzuar se me punën e tij po humbet votat e së majtës.

©Lapsi.al

 

24 Comments

 1. Ju marte djalli ju o te Lapsi.al me kete dreq foto qe keni nxjerre te timonierit Rama me Gjush duarakulloren ne krahun e djathte! E dini mire qe ai vend i takon fuqiplotit Rilindjes shokut Balla, por e keni bere kastile qe ti bjere ndonje Damlla e ta lere Grupin parlamentar, Asamblene, qarkun e Elbasanit duke qare.

  1. Te merresh se cfare ben, me se merret, ky kufoma, fundrina fatkeqe, eshte gomarllek fare! Ky terrorist dhe banda e RIDHJEREJES, numerojne ditet, tentojne lloj-lloj artificash dhe idiotesish te tjera, se e dine se c’fund i tmerrshem i pret, presin makthin e tyre te pashmanshem! Jane ne panik te plote, po afrohet dita e zgjedhjeve, plus, nuk i ze gjumi sepse Ilir Meta dic po pergatit, Meta nuk te fal, Meta te heq zvarre!
   Jo ne Durres, por ne te semes t’a vendosin, krimineli dhe banda e RIVDEKJES, ka marre fund, eshte percaktuar fundi i tyre, eshte vetem ceshje kohe, s’ka me mbrojtes dhe shpetim per ta, qe nga edvin kristaqi, e deri tek kristaq krimineli i fundit, i bandes se ANTISHQIPTAREVE.
   More felliqesire, more vampir, more jevgjit, more i pafe, more i pa atdhe, more llacifac, more hajdut, more kriminel, te gjitha poshtersite e bera ketij mileti, te gjitha krimet dhe hajnite, do te dalin prej hundesh, hic mos e ve ne dyshim, do t’i paguash te gjitha deri ne nje, kaq, o derr, o krijese e ndyre!

 2. çun durrsi tjetri! Pas gjushit, tani kompletohet loja “Vigani – shkurtabiqi!”
  Plus qe e ka me qejf se e di qe durrsaket vetequhen (me shaka) “torrollakë”.
  PO KUR T’IA NGULIN…….!

 3. Taktikisht eshte levizje qe nuk ka te share, sidomos per kete qe e ka thyer tabune e kandidimit ne kryeqytet. Te njejten gje duhet te beje edhe Basha, ose te pakten te vendos nje personazh me dimension kombetar ne krye te listes se Durresit. Nderkohe qe Rama do flasi per Durresin si epiqendren e nje tragjedie kombetare qe duhet adresuar, Basha mund te flase per ate aspekt duke e bere cope qeverine , por edhe per Durresin si epiqendren e masakres elektorale. Durresi pra eshte simbolik ne disa nivele, dhe per mendimin tim do favorizonte me shume PD-ne sesa Ramen nese behej personazh qendror i kesaj fushate. Mos e lini t’ja hedhe paq me kete gjest propogandistik. Ky eshte nga ata qe thote per veten se del edhe ne frigorifer. Eshte mesuar ta perdor deshtimin apo ndyresine e vet si avantazh me forcen e retorikes.

 4. Lejleku po nderronte fole, por e pa dhelpra qe po ikte. -Dhelpra e pyet : Ku po shkon o lejlek? Lejleku i pergjigjet: E kam mbushur folene me glasa dhe nuk mund te rri me aty. Dhelpra e pyet perseri: O lejlek po bythen e ke marre me vete apo e le te foleja e ndotur? Keshtu ka ndodhur dhe me Ramen ne Vlore, ndaj do Durresin.

 5. EDI RAMA DO TA PROPOZOJ ELVIS ROSHIN ,VANGJUSH DAKON DHE YMER GELBAZA KELLIREN DHE CARLO BOLINON PER TE VJEDHUR VOTA ME BANDEN E TIJ thotë:

  GJUSH DAKO DHE EDI RAMA ME KOKAINEN E PORTIT TE DURRESIT ESHTE VESHTIR TE BERIT GARE ELEKTORALE

 6. Katapultimi sa ne njeren zone elektorale ne tjetren eshte njeri nga fenomenet me negative qe po e shkaterron demokracine e ketij vendi . Keta palaço cirku nuk kane asnje lidhje me zonen ku kandidojne dhe asnje lidhje me elektoratin e asaj zone dhe si rrjedhoje sillen sillen si agallare dhe nuk ndjejne pergjegjesi apo detyrim ndaj elektoratit . Mbasi kane premtuar parajsen ne toke gjate fushates dhe mpasi nuk mbajne asnje premtim , i kepusin nje mendje te lehte dhe ndryshojne zone . Me keto lloj metodash te djallezuara , keta palaço edhe pse te dale boje nuk lejojne zevendesimin dhe rrotacionin e elitave . Ja pra pse duheshin qe listat te ishin 100% te hapura .
  Durrsak , votoni djemt dhe vajzat e Durresit dhe jo te katapultuarit qe nuk kane as edhe nje lidhje me Durrsin , por mbi te gjitha mos votoni kete vemje politike qe ashtu siç shkaterroje Shqiperine do shkaterroj edhe Durrsin .

 7. Te merresh se cfare ben, me se merret, ky kufoma, fundrina fatkeqe, eshte gomarllek fare! Ky terrorist dhe banda e RIDHJEREJES, numerojne ditet, tentojne lloj-lloj artificash dhe idiotesish te tjera, se e dine se c’fund i tmerrshem i pret, presin makthin e tyre te pashmanshem! Jane ne panik te plote, po afrohet dita e zgjedhjeve, plus, nuk i ze gjumi sepse Ilir Meta dic po pergatit, Meta nuk te fal, Meta te heq zvarre!
  Jo ne Durres, por ne te semes t’a vendosin, krimineli dhe banda e RIVDEKJES, ka marre fund, eshte percaktuar fundi i tyre, eshte vetem ceshje kohe, s’ka me mbrojtes dhe shpetim per ta, qe nga edvin kristaqi, e deri tek kristaq krimineli i fundit, i bandes se ANTISHQIPTAREVE.
  More felliqesire, more vampir, more jevgjit, more i pafe, more i pa atdhe, more llacifac, more hajdut, more kriminel, te gjitha poshtersite e bera ketij mileti, te gjitha krimet dhe hajnite, do te dalin prej hundesh, hic mos e ve ne dyshim, do t’i paguash te gjitha deri ne nje, kaq, o derr, o krijese e ndyre!

 8. Per gjithe popullin trim & paqedashes te Vlores: Te dalin ne shesh te gjithe, te bashkojne duart, dhe te luten te bjere nje termet 7.8. Se vetem keshtu kthehet Mesia perseri. 😀

  Durresi qenka me shans! Termeti po i kthen te illiminuarin. Cfare krenarie! Tashme Durresi do mbulohet me ngjyrat mavi te stanit Ripjerdhja.

  Votoheni o popull, mos nguroni, se ai eshte e drita, e verteta dhe jeta!

 9. ”” Burime të larta në hierarkinë e PS bëjnë me dije për Lapsi.al se ….. ””

  Uuuuu BURIME TE LARTA NE HIRARKINE E PS !
  Sa te zotet jane keta te Lapsit. Gjithcka marrin vesh. Kane BURIME TE LARTA dhe te SIGURTA gjithandej.

 10. ZAGARET E EDI RAMES ,KOL SALLAKU,CARLO BOLINO DHE YMER GELBAZA PO O MPREHIN DHEMBET PER TE LEHUR QE TASH thotë:

  KUR TE FUSIN KOKEN NE PRAPANICE TE EDI RAMES ,KOL SALLAKU,YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA,,VJEDHI SHQIPTARET DHE LEH SI ZAGAR PER EDI RAMEN DHE ELVIS ROSHIN E VANGJUSH DAKON

 11. Ate motren dhe gruan te qifsha se ma ke marre perseri ne goje o i-pa emer -mavi,mamka duhet ti kete vene dhembet ma dergo edhe ate .Por shpejt se nuk kemi kohe do kemi prape pune me baxhellat ridhjerase.

 12. ANDI PER ME ME SHKUA DITA MBARE E SHIKOJ NE YOU TUBE KUR E DHJEVE NE SURRAT MENTOR NAZARKON ,EDI RAMEN ,FRED PEZEN DHE CARLO BOLEN DHE BATON HAXHIU ME NJE FJALE ZAGAR DHE BY**LEPIRSIT E EDI RAMES DHE ORGANIZATES

 13. Lajmi kryesor tani është që në PD po debatohet nëse do jetë apo jo Berisha deputet.

  Komisioni “Nishani” po ndahet. Njëri është pro, njëri kundër. Pastaj Bujari dihet pro. Marku ndoshta kundër. Dhe mund të ngelet fati i tij, tek ajo vajza që s’ia di njeri emrin, veç Pollos.

  Përfytyroni tani Sali Berishën, ulur në kolltuk, duke ndjekur deklarimet e Komisionit “Nishani” mbi të ardhmen e tij politike.

  Njeriu që ka fshirë nga politika më shumë se gjysmën e personaliteteve të PD, që i ka ndërprerë karrierën kujt ka dashur, përfshi dhe dy anëtarëve të Komisionit që po debatojnë, dhe ka ngritur nga hiçi gjithë anonimët e PD, tani të diksutohet nëse do jetë apo jo deputet.

  Deri tek deklarimi i Rulit puna dukej serioze, se ngjante si testim i Bashës. Tani është kthyer në një estradë.

  Dhe ky është një ndëshkim i paparashikuar prej tij. Jo se nuk do të jetë deputet, por se për herë të parë, për qënien e tij deputet, po diskutohet si për një njeri të mbetur pa punë, që dikush do t’i japë dorën e dikush do t’i jap pensionin, dikush thotë ka punuar më mirë se Salianji e Balliu, e dikush thotë na ka prishur punë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu