• |
ide | kryesore

Katër anije luftarake turke futen në ujërat greke, Athina njofton NATO-n dhe BE

-Instant, Lajme, Të fundit

Përshkallëzimi i tensionit greko-turk hyn në një faze të re pasi pasditen e së hënës anija sizmografike turke Oruc Reis ka hyrë në skajin lindor të raftit kontinental grek duke ardhur nga rafti kontinental Qipriot.

Sipas mediave greke ajo shoqërohet me katër anije luftarake turke. Përballë saj kanë shkuar menjëherë tre luftanije greke ,ndërsa një pjesë tjetër e Flotës detare të Greqisë është përhapur në këtë rajon detar.


Vihet re se transmetuesi i anijes sizmografike turke vazhdon të jetë i mbyllur që 24 ore me pare, siç është regjistruar në sistemin e zbulimit “marinetraffic”.

Theksohet se vërtetë që anija turke Oruc Reis ka hedhur në det kabllot përkatese të kërkimeve, por ky kerkim në këto kushte kur ajo ështeë e rrethuar me disa anije luftarake nuk mund të kryhet për shkak të zhurmes. Gjithashtu burime nga ministria e Mbrojtjes së Greqisë bëjnë me dije se anijet e Flotes Detare greke që ndjekin nga afer këtë zhvillim u bëjnë thirrje çdo 15 minuta anijeve turke duke u kërkuar të largohen, duke u shpjeguar se ndodhen ne territorin grek .

Zhvillimit të fundit i ka paraprire e ashtuquajtura lufta e Navtex-eve pasi menjëhere sapo Athina ka bllokuar një zonë detare brenda raftit të saj kontinental ,Ankaraja është përgjigjur me të njëjtën mënyrë në të njëjten zonë duke sjellë tensionin mes tyre në nivelin më të lartë përsëri brënda disa javëve.

Ministria e Jashtme greke ka reaguar menjëherë me një deklaratë të ashpër duke theksuar se Greqia nuk do të pranojë asnjë shantazh, do të mbrojë të drejtat e saj sovrane dhe i bën thirrje Turqisë t’u japë fund menjëherë veprimeve t e saj të paligjshme që dëmtojnë paqen dhe sigurinë në rajon.

Gjithashtu ministri i Jashtem Dhendias ka urdhëruar ambasaden greke në Ankara të dorëzojë një notë proteste në ministrine e Jashtme Turke, ndërsa ka zhvilluar bisedime me homologët e tij të Gjermanisë, Qipros e Bahreinit, të cilëve u ka shpjeguar pikat kryesore të marrëveshjes që Greqia ka nënshkruar me Egjiptin për zonat e tyre eksluzive detare, duke sjellë në plan të parë edhe provokimet turke.

Nga ana e tij edhe kryeministri Mitsotakis ka komunikuar në mëngjesin e së hënës me presdientin e Këshillit Europian Charles Mishel duke e informuar atë për marrëveshjen në fjalë si dhe për zhvillimet në Mesdheun Lindor ,ndërsa se fundmi ka njoftuar edhe Sekretarin e Përgjithshme të NATO-s Stoltemberg duke i thënë atij se politika e qëndrimeve te ekuilibruara me Turqinë nga ana e Aleances nuk po jep asnjë frut. Pak më pare SHBA me anë të një deklarate janë shprehur të shqetësuara për veprimet e Ankarasë duke ju bërë thirrje autoriteteve turke të ndalojnë çdo operacion kerkimor për hidrokarbure në zonat mbi të cilat Greqia dhe Qipro pretendojnë juridiksionin në Mesdheun Lindor duke theksuar se veprime të tilla janë provokuese dhe rritin tensionet në rajon.

13 Comments

 1. O kur flet greku per paqe dhe drejsi hapu dhe e futu. Ketu e gjith jeten e vet e ka mbush thesin gjysmen poshte me rere e gjysmen tjeter me krip. Eh skeni faj .. keni gjiton popullin heroik trim liridashes pellazgjiko ilirian me fame botrore per shitje menderi.. dhe per partnere kellira si veten tuj..

  1. Armiqve shekullor te Shqiperise dhe shqiptareve, grekerve, kete here i ka ngelur “sharra ne gozhde”, kerkonin qe te vendosnin Turqine, para “fate accompli-faktit te kryer”, duke korruptuar diktatorin e Egjiptit pispisin, ata arriten nje marreveshje per zonat ekskluzive, qe i vjedhin te gjithe detin Mesdhe, Turqise, ashtu sic kane vepruan me ne, me ate cop shkembin, Barketa, qe kur vjen batica, zhytet nen uje.
   Jevgjitet greke (jo grekerit e Homerit dhe Iliades, bionde, te gjate, me sy blu, por jevgjit pushtues qe erdhen nga Aleksandria, Egjipt dhe u vendosen ne Epir dhe Peleponez) me ane te nje ishulli Meis, te grabitur me dredhi Turqise, ne 1947 (ishte pushtuar nga Ducja, pas kapitullimit ia kaluan greqise), i cili eshte rreth 2 km° dhe ndodhet 1,5 km. larg Izmirit dhe 532 km. larg greqise, kerkojne t’i grabisin Turqise, rreth 50.000 km° det.
   Sulltani REIS, i ka dhene urdher te prere, fllotes dhe ushtrise turke, qe t’a djegi me zjarr Cehenemi, Mesdheun, per kedo qe tenton qe te cenoj interesat e Turqise, cdo marreveshje eshte “nul- void”, dhe nese greqia, vazhdon qe te kruhet, do t’i marrin gjithcka, deri ne Athine, kaq.
   Ja kjo eshte gjuha e duhur, o grekoman te pabese, kjo eshte e vetmja gjuhe, qe ju kuptoni, o derra, o jevgjite!
   Ja cdo te thote te mbrosh interesat kombetare, te udhehiqesh nga lidere te vertete dhe jo nga filo greker, sic jemi te detyruar ne, me llacifacet grekamone, fatos nano, pandeli majko, alfred moisiu, edvin kristaqi dhe mijera kristaqo-greker, ne pozicione kyce, qe i kane ngullur thiken mbas shpine dhe i kane marre shpirtin, ndershekuj, ketij populli!

   1. Ti je nga ata qe recitonin poezite e merhumit me “zjarr” ne shkolle..Tani gjete nje Merhum tjeter per ti thurur lavde..

 2. Informacioni nuk eshte i plot. marveshja eshte bere mes greqis egjyptit dhe zionisteve te izraelit…dhe ne harten e ketyre kingave eshte perfshir dhe nje pjes e adriatikut. dhe nga ana tjeter na eshte mbledhur keshilli i ambasodorickave shqipo qe kerkojn me shpejtesi te cuditshme ne munges te gjykates kushtetuese te mic sokolit dhe kim jong rishikimin e marveshjes detare me qirio gerqin…. pra me thoni pak kush eshte bq ketu o emu??!!!!!!!

 3. Armiqve shekullor, te Shqiperise dhe te shqiptareve, grekerve, kete here i ka ngelur “sharra ne gozhde”, kerkonin qe te vendosnin Turqine, para “fate accompli-faktit te kryer”, duke korruptuar diktatorin e Egjiptit pispisin, ata arriten nje marreveshje per zonat ekskluzive, qe i vjedhin te gjithe detin Mesdhe, Turqise, ashtu sic kane vepruan me ne, me ate cop shkembin, Barketa, qe kur vjen batica, zhytet nen uje.
  Jevgjitet greke (jo grekerit e Homerit dhe Iliades, bionde, te gjate, me sy blu, por jevgjit pushtues qe erdhen nga Aleksandria, Egjipt dhe u vendosen ne Epir dhe Peleponez) me ane te nje ishulli Meis, te grabitur me dredhi Turqise, ne 1947 (ishte pushtuar nga Ducja, pas kapitullimit ia kaluan greqise), i cili eshte rreth 2 km° dhe ndodhet 1,5 km. larg Izmirit dhe 532 km. larg greqise, kerkojne t’i grabisin Turqise, rreth 50.000 km° det.
  Sulltani REIS, i ka dhene urdher te prere, fllotes dhe ushtrise turke, qe t’a djegi me zjarr Cehenemi, Mesdheun, per kedo qe tenton qe te cenoj interesat e Turqise, cdo marreveshje eshte “nul- void”, dhe nese greqia, vazhdon qe te kruhet, do t’i marrin gjithcka, deri ne Athine, kaq.
  Ja kjo eshte gjuha e duhur, o grekoman te pabese, kjo eshte e vetmja gjuhe, qe ju kuptoni, o derra, o jevgjite!
  Ja cdo te thote te mbrosh interesat kombetare, te udhehiqesh nga lidere te vertete dhe jo nga filo greker, sic jemi te detyruar ne, me llacifacet grekamone, fatos nano, pandeli majko, alfred moisiu, edvin kristaqi dhe mijera kristaqo-greker, ne pozicione kyce, qe i kane ngullur thiken mbas shpine dhe i kane marre shpirtin, ndershekuj, ketij populli!

 4. Tani duhet te sqaroni dicka, jane ujra teritoriale Greke, apo jane ujra te pretenduara nga Greqia.
  Sepse ka nje diference te madhe ketu.

 5. Europa k…. e motit greqine e pranoi PA i nda mire kufijte me turqine
  Ne na kerkon tju japin hektare toke
  Serbise,Malit Zi
  dhe detin greqise .
  Pastaj kismet
  Jo per gje po’ ne kemi halete ne krye qe e shesin vendin per pese para.
  Bravo Turqia mos Ju lini as nje cm.

 6. Po shqiperia ku e ka floten detare. Apo kemi floten e skafisti.com te mbushur me bar. Nese shkelen ujrat do bejm sikur na eshte prish radari se silurat kane ik per skrap dhe bazat ushtarake i kemi kthyer ne muzeume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu