• |
ide | kryesore

Harta turke alarmon Greqinë/ Këto janë ishujt që sulmohen të parët

-Instant, Lajme, Të fundit

Tensioni vijon të jetë i lartë mes Turqisë dhe Greqisë me rikthimin gjatë mëngjesit të sotëm në Zonën Ekskluzive Ekonomike të pretenduar nga grekët të anijes turke të kërkimit Oruç Reis.

Ndërkohë, gazeta proqeveritare turke “Yeni Safak” ka patur në faqen e saj të parë sot një shkrim në lidhje me ishujt grekë në kufi me Turqinë, të cilët sipas saj janë të mbushura me baza ushtarake, armatime dhe ushtarë në kundërshtim me marrëveshjen e Lozanës.


Sipas medias turke, ishujt Mitilini, Lemnos, Chios, Kos dhe Rodos duhej të ishin të demilitarizuar, por Greqia i ka mbushur ato me baza ushtarake duke shkelur konventat ndërkombëtare. Në rast lufte sipas medias turke, duke qenë se janë baza ushtarake, këto ishuj janë objektivat e parë të ushtrisë turke.

“Greqia vijon piraterinë me ishujt në Egje. Kur u nënshkrua marrëveshja e Lozanës, shumë ishuj nuk i kaluan Greqisë, por me kalimin e kohës ajo vendosi atje banorë dhe ushtri”, shkruan media turke.

Një deklaratë e tillë ka bërë bujë në mediat greke, kur “Protothema” i referohet me argumentin se ishujt në fjalë janë objektivat e parë të Turqisë në rast të një lufte me Turqinë.

Prej disa ditësh, grupi i anijeve të kërkimit të Turqisë të udhëhequra nga “Oruç Reis” është duke lundruar në zonën e kontestuar detare mes Greqisë dhe Turqisë duke bërë që në rajon të mblidhen një numër i madh anijesh ushtarake të të dy shteteve.

3 Comments

 1. Shqiperia te zere mend dhe mos hyj ne bisedime per çeshtje qe nuk egzistojn. Me siguri ishujt grek prane shqiperise duhet te jene plot me baza e logjistike ushtarake.

 2. keni dy jave na cate trapin erdogani erdogani
  edhe me kembe te qe nisur nga stambolli do kish dale ne peloponez sot
  greket jane 10 milione turqit 80 + nja 10 milione turq te tjere neper ballkan
  meqe grekeve po u rruani koqet cojuni hanemet se mos e rregullojne ato kete pune
  edhe meqe do teprojne plot haneme me ruani nja 2 edhe mua, i dua bjone me sy blu nga ato qe ua keni vjedhur racen sllaveve
  cok gjyzel shyqyr ushkur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu