• |
ide | kryesore

Erdogani kërcënon Greqinë me tone lufte: “Do të hakmerremi”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi sot Greqinë se Turqia do të hakmerret ndaj çdo sulmi kundër anijes së saj Oruç Reis që eksploron për naftë e gaz në Mesdheun lindor, ku Ankaraja është e përfshirë në një mosmarrëveshje me Athinën në ujërat për të cilat të dyja palët kanë pretendime.erdogan lufte


Tensionet janë rritur pas fillimit nga Turqia të operacioneve të kërkimit në fillim të kësaj jave.


Erdogan ka paralajmëruar se çdo sulm ndaj anijes eksploruese turke do të paguhet me një “çmim të lartë”.

Lexo me tej:

Konflikti në mesdhe/ Çelsat për të kuptuar “ndeshjen” detare mes Greqisë dhe Turqisë

Duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes në Stamboll, zoti Erdogan tha se një prej anijeve luftarake që shoqëronte anijen eksploruese Oruç Reis, kishte “marrë përgjigjen e duhur” për një sulm nga një fregatë greke të enjten. “Nëse kjo vazhdon, ata do të marrin përgjigjen e merituar,” tha Presidenti turk.

Ç’na tregon për marrëveshjen e detit, provokimi i anijes Oruç Reis në mesdhe

Anija turke Oruç Reis është duke lëvizur midis Qipros dhe ishullit grek të Kretës, nën vëzhgimin e një numri fregatash greke. Të mërkurën njëra prej tyre, përplasi pjesën e përparme me kiçin e një anijeje shoqëruese turke. Një burim grek i mbrojtjes e përshkroi ngjarjen si “aksident”. VOA

1 Comment

  1. Po ik ore me keto “qello dhe nje here pa do ta shikosh”! Provokove anijen greke dhe desh e çove per skrap KEmal Rais-in. Dhe publikoje dhe fotoshope te rendomta me gjoja “anijen e demtuar greke”!! As Kim Jongu nuk ben kalamalleqe te tilla! Terci-verci e propagande dite per dite!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu