• |
ide | kryesore

Epidemiologu: Në Britani më shumë vdiqën nga gripi, se nga Koronavirusi

-Instant, Lajme, Të fundit

Përmes një postimi në rrjetet sociale, mjeku Ilir Alimehmeti ka ndarë një lajm të mirë sa i takon luftës kundër COVID-19.

Alimehmeti shkruan mbi një studim të fundit, i cili tregon se në Mbretërinë e Bashkuar kanë ndërruar jetë më shumë persona nga gripi sezonal sesa nga COVID-19. Më tej mjeku shton se duhet të shtrëngojmë dhëmbët edhe pak, pasi statistikat e fundit na bëjnë optimist se COVID-19 po i vjen fundi.


Postimi i plotë:

Lajm i mire mbi Covid-19! (Me porosi te nje mikeshe)

“Sado e erret te jete nata, dielli lind serish!”

Cit.: Pertef Kruja

Ne Mbreterine e Bashkuar, qe nga fillimi i qershorit e deri ne fundit e korrikut kane vdekur me shume persona nga gripi sezonal se sa nga koronavirusi.

Kujtoj qe UK ka 66.7 milione banore, 24-fish me shume se Shqiperia.

???????? Instituti Kombetar i Statistikave te UK informon se nga 17 Qershori deri me 31 Korrik:

6626 persona vdiqen nga gripi sezonal

2992 persona vdiqen nga koronavirusi

6626 / 2992 = 2.2-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

Ky raport po rritet jave pas jave!

Ne javen e fundit te korrikut:

928 persona vdiqen nga gripi sezonal

193 persona vdiqen nga koronavirusi

928 / 193 = 4.8-fish me pak vdekje nga Covid-19 ne krahasim me gripin.

Per me shume:

Vdekjet nga gripi sezonal ne UK sivjet jane ne te uleta se sa mesatarja 5-vjeçare e te njejtes periudhe.

Forca miq!

Shtrengoni dhembet edhe pak!

Jemi prapa UK ne kurben epidemiologjike, por shpejt dielli do te linde serish!

6 Comments

 1. Po ky ka studiuar mjeksi po nuk ka bere asnje dite si mjek..O Lapsi nuk citohet nje aguridhe e tille, se i beni dem njerezve. I thoni ketij se ne statistikat UK te vdekurit nga Covid ne Britanine e madhe jane 41.358 e perditesuar sot 15 Gusht. Ajo qe duhet te kuptoje ky injorant, qe do te beje scoop ne gazeta eshte qe gripi stinor ka perhapje natyrale (pa mbrojtje) nese sikur ta leme covidin, brenda muajit te vdekurit shkojne aq sa numrat me siper..Te dhjefsha shkollen o gomar!

 2. Gomar ne ti qe nuk di as te lexosh as te kuptosh.
  Une kete tipin qe ka bere shkrimin nuk e njoh fare, por duke gjykuar nga ajo qe ka shkruar mund te te siguroj qe eshte shume me inteligjent se ti.
  Po ta permbledh ca ka thene ai, me fjale me te thjeshta per popullin.
  Ai ka krahasuar vetem 45 ditet e fundit nga 17 qershori deri ne 31 korrik, jo qekur ka filluar Covid-19. Shifra qe ke pare ti (41358) eshte ne total, qekur ka fillu Covid-19, ndersa ai ka krahasu vetem 45 ditet e fundit.
  Argumenti tjeter i joti, ai i masave mbrojtese, nuk vlen fare sepse masat mbrojteae qe po aplikohen kundre Covid-19 vlejne njesoj edhe per gripin normal, keshtu qe nuk kane ndikim fare ne krahasimin. Nqs se ke kuptu ai po krahason vdekjet nga Covid me vdekjet nga gripi te ndodhura 45 ditet e fundit, dhe jo sa kane vdek kete vit nga covid me sa kane vdek vitin qe kaloi nga gripi.
  Une te sugjeroj qe te rrish larg statistikave sepse mesa duket jane sport i rende per ty. Ose fillo lexo shume me shume qe te iluminohesh pak.

  1. Ore palikari, kuptoje se nuk eshte ceshtje krahasimi me gripin, por nese nuk merren masa e lirohen kafsheria si ti, infektimi shkon ne maje. Ne angli , e hapi Johnson e me tej e mbylli me urgjence se desh vdiq vete..Vdesin njerez, nuk po flas per ty!

   1. Une nuka kam ca te te them me, injoranca eshte nje nga gjerat me te keqia ne shoqeri. Biellrusia nuk ka marr asnje mase dhe prapseprap nuk ka me shume vdekje se vendet e tjera, po keshtu dhe disa shtete te tjera.
    As shqiperia nuk ka mar masa, as nje nuk mban maske (edhe ato pak qe e mbajne e qisin hunen perjashta). Per ca masash e ke fjalen ti o gamor?
    Une punoj me mjeke perdite dhe mund te siguroj se mbi 90% e tyre se rrujne fare per covid. Dhe a e di pse nuk e rrujne, sepse thojne qe nuk ka asnje mase qe mund te ndaloj perhapjen e nje virusi respirator si Covid19, i cili fatmirsisht nuk eshte shume i rrezikshem (rreth dy her me shume se gripi). Ato masat mbrojtese qe permend ti, nuk parandalojne gje, thjesht e shtyne problemin ne kohe.
    Si mendon ti o mendje ndrritur kur eshte me e lehte ta kalosh virusin, ne dimer apo ne vere?
    Edhe Bill Gates, qe eshte nje nga shkerllatat me te medhenj, e ka pranuar qe me shume persona po vdesin nga masat e marra sesa nga vete virusi.
    Por delet si puna jote dele kan per te ngel.
    Gjith te mirat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu