• |
ide | kryesore

“Hajvane, idiote…” mesazhet që zbulojnë obsesionin e Veliajt për kontrollin e medias

-Instant, Kryesore, Lajme

Me dy televizione të sekuestruara dhe me pasurinë tashmë të bllokuar nga SPAK, Ylli Ndroqi ka shkuar më tej në përplasjen me Erion Veliajn, kryetarin e Bashkisë së Tiranës duke publikuar mesazhet ku ai shan, ofendon dhe bën presion për punën e gazetarëve të Oranews.


Televizioni pretendon se në çështjen e Teatrit Kombëtar ishte e hapur për të gjitha palët dhe kjo provokoi mllefin e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës.


“Drejtuesja e atëhershme e Departamentit të Informacionit njëkohësisht dhe moderatorja e edicionit qendror, Beti Njuma, ftonte në studio oponentët e këtij projekti. Reagimi ishte i menjëhershëm” thuhet në kronikën ku janë publikuar mesazhet e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës.

Përmes këtyre mesazheve, del një Veliaj tjetër. Kryebashkiaku shfaqet si një maniak në kontrollin e medias. Ai kërkon llogari për tekstet e gazetarëve dhe për mënyrën e raportimit, për faktin që ata nuk kanë kërkuar reagim nga bashkia, apo se mes rreshtave ka gjetur “kunja”.

I shqetesuar nga raportimi në Oranews, Veliaj i dërgon personalisht pronarit linkun e kronikave të gazetarëve, duke kërkuar llogari për mënyrën se si kanë raportuar gazetarët, të cilët i cilëson “hajvanë dhe idiotë” apo duke i lënë të kuptohet Ylli Ndroqit se marrëdhënia mes të dyve nuk do të jetë më e njëjtë pas këtyre kronikave.

Njohim kësisoj një Erion Veliaj krejt ndryshe nga djali i mirë, i sjellshëm dhe me maniera përëndimore, një portret që Veliaj ka vite që tenton ta ndërtojë në elektorat. Njohim një Veliaj tjetër që shan dhe ofendon, një Veliaj që është i aftë të kërcënojë dhe të tregojë dhëmbët e pushtetit që ka, kur i cënohet interesi.

Vëreni se sa i ndryshëm është ky njeri në publik dhe sa ndryshe në moment private. Sipas Ylli Ndroqit, Veliaj ka arritur deri aty sat a kërcënojë me jetë. Në të njëjtën kronikë të Oranews thuhet:

“Është përdorur në disa raste nëpërmjet mesazheve nga ana e Erion Veliajt edhe kërcënimi ndoshta fizik apo politik duke përmendur çunat e tij të rrugës së Elbasanit të cilët do t’I kishte në kurriz gjithë jetën”

Nuk vonoi shumë dhe Veliaj u përgjigj tërthorazi mesazheve që publikoi Ylli Ndroqi.

Gjatë një inspektimi në Astir, në shkollën e re që do të ndërtohet me emrin “Andrea Stefani”, kryetari i Bashkisë së Tiranës, u përgjigj: “Më vjen mirë që kjo shkollë do të mbajë emrin “Andrea Stefani”, e një gazetari të drejtë e të ndershëm, për t’u kujtuar të gjithëve se ka ekzistuar një kohë kur gazetaria nuk vilte gjoba dhe kur gazetari përfaqësonte të vërtetën, duke kritikuar çdo lloj pushteti”

Mesazhet e Veliajt janë një gur tjetër në peshoren e interpretimit, nëse goditja e SPAK ishte pjesë e shantazhit politik siç thotë Ylli Ndroqi, apo ishte thjesht një goditje kundër kriminelëve të njohur, siç tha ambasadorja amerikane Juri Kim.

Por nëse ky është një debat në vazhdim, këto mesazhe janë një dritare për të parë fytyrën e vërtetë të Erion Veliajt dhe jo profilin fals që ai tenton të shesë në media, përmes një makiazhi ku janë investuar thuajse të gjitha televizionet dhe portalet në vend.

Rikonfirmohet përmes këtij komunikimi edhe lidhja e ngushtë e Erion Veliajt me pronarët e mediave, pas së cilës qëndrojnë interesa okulte të shpërndarjes së parave publike, përmes të cilave arrihet ky kontroll obsesiv i medias, që është është tashmë një realitet.

Mjafton të shihje pak ditë më parë xhiron që bëri nëpër ekrane prononcimi idiot i Veliajt pas shërimit nga covid , për të kuptuar se Kryetari i Bashkisë së Tiranës ka në xhep të gjitha mediat kryesore në Tiranë.©Lapsi.al

29 Comments

 1. YMER GELBAZA ,CARLO BOLJA,KOL SALLAKU,SKENDER KURVA MINXHOZI KETA JANE ZAGARET E TREDHUR NGA LAL ZDROMSI-HAJDUTI thotë:

  LAL ERI NUK PERDOR LETRA HIGJENIKE SE YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA E KOL SALLAKU E KANE DETYRE DITORE

 2. Do te flasim troç,hapur fare,ju drejtuar Rama militanteve;pa korrrupsion nuk ka zhvillim,prandaj mbyllini syte,qepeni gojen,ose ja ku eshte dera,per ata qe nuk jan dakord.Ne i kemi premtuar ndryshe popullit,tha nje militant i ndershem,nga ata te gardes se vjeter,nga ata naivet qe besojn akoma ne idealet socialiste.Erion,thirri Rama Veliajn qe e kishte ne krah,shpjegoja pak ti,se nuk kam nerva te merrem me kto toçat.Ka dy opinione per pushttetaret dhe militantet qe na ndjekin pas tha Veliaj,budalla nese je i ndershem,shkerdhate nese je i korruptuar.Doni te humbisni vendin e punes qe e keni jo konform ligjeve,por vetem se jeni zagare militante?-tha Veliaj.Jo,ishte pergjigja.Atehere,cilin opsion do te zgjidhnit ju,shkerdhata apo budallenj?-shkerdhata,ishte pergjigja nje zeri.Ju lumte tha Veliaj,qe me kuptuat kaq shpejt.Dhe qe tani e tutje o shkerdhata,ju do te jeni zagaret tane,dhe do te lehni kur t’ju urdherojm un dhe Rama,do te suleni vetem atehere kur t’ju ndersejm ne.Rrofte Partia,un edhe Rama..urra,urra..
  Pasojat e politikaneve pa integritet moral jan katastrofale per nje nje shoqeri,ndoshta edhe te pariparueshme.Ardhja ne pushttet e dy supershkerdhatave Edvin Escobar D’Rames dhe Erion Makiavelit,ka stimuluar ne masë perdoruesit e droges,shkerdhatizmin,mashtrimin,
  hajdutllikun…..Antiligji dhe amoraliteti jan kthyer ne normalitet,ne nje”kulture”politike qe po zvetënon çdo vlere qytetare dhe kombetare.
  Injoranca,militantizmi partiak,pabesia dhe shkerdhatizmi po asfikson shoqerine shqiptare.

 3. Problemi nuk jane mesazhet e Veliajt, sepse ai dihet se cfare malli eshte dhe se megjithese mall i skaduar, ka disa vite qe i ka kaluar edhe data e skadences. Problemi eshte se Ramadhe Veliaj bejne zullume me median dhe ne perfundim jemi ne qe paguajme, ata s’paguajne asgje

  1. Un nuk i kam futur kujt doren ne xhep,iu pergjigj Edvin D’Rama nje komentuesi ne facebook,
   megjithese dihet se Kryetaret e mafias perdorin ushtaret e tyre per keto pune.Ne fund paguajm ne,sepse nuk funksionon drejtesia dhe populli nuk proteston per shperdorimin e fondeve publike,per Leket e tij.Ne mentalietin tone vjedhja fukarait eshte e pamoralshme,e Shtetit dhe te pasurve jo.Kjo ka pasur pasoja per shoqerine dhe Shtetin.Mbi bazen e ketij mentaliteti u ngrit morali komunist,qe legjitimoi vjedhjen e te pasurve,por nuk mundi te ndaloje vjedhjen e prones së perbashket,derisa gjithshka u shkerrmoq,sepse gati te gjith vidhnin(merrnin)diçka aty ku punonin vetë,familjaret e tij apo shoqeria.Me ata ato mesazhe kerrcenuese dhe ofenduese te Erion Makuavelit,ne çdo vend europian ai jo vetem do te jepte dorheqje,por do te do te denohej.Mos/denoncimi eshte nje problem
   i madh ne shoqerine shqiptare.Mesazhet duhet te ishin publikuar ne kohen kur kan ndodhur dhe te ngrihej nje padi.

  2. Jo mo jo problemi eshte se ai vend eshte mbushur me larva dhe jo me kot dalin keto mesazhet e ylli larves tani se fundmi kur i cenohen pasurite. Ketu jan klysha kurvash qe nga i pari tek i fundit.

 4. Nuk e di pse, por mua nuk me ben pershtypje fare ky lajm. Kane vite qe te gjithe ato qe kane vesh te degjojne i dine keto pune.

 5. YMER GELBAZA NESER : I KUJT ESHTE DJALI I LAL ERIT ,KUJTIM GJUZIT APO EDI RAMES thotë:

  KUR TE DEL YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE THE TE PUBLIKOJ SE DJALI I ERION VELIAJE NUK ESHTE I LAL ERIT PO I EDI RAMES OSE KUJTIM GJUZIT

 6. keni pare apo s keni pare ai kerkon te jete kryeministri i ardhshem i nje populli qe e quan hajvan idiot dhe zdoms….dmth ata qe do e votojn jane dakort

 7. Keta -ridhjerjes-duan te shperndajne vetem-trakte komuniste-,propogande ,vetem propogande qe ky popull jeton ne lumturi,ky vend eshte fanar ndricues ,kjo qeveri eshte me e mira e te gjithe sistorise e ketij vendi ,nuk duan parrulla anti -komuniste qe jepte -Beti Numa kjo gazetare e nderuar .

 8. Keta -ridhjerjes-duan te shperndajne vetem-trakte komuniste-,propogande ,vetem propogande qe ky popull jeton ne lumturi,ky vend eshte fanar ndricues ,kjo qeveri eshte me e mira e te gjithe historise e ketij vendi ,nuk duan parrulla anti -komuniste qe jepte -Beti Numa kjo gazetare e nderuar .

 9. Kur u be i forte ky katunari kopil i ures vajgurore qe lercenoka me cunat e rruiges se Elbasanit qe me pare se dinte as se ku binte

 10. Erioni nuk veçse një Jago, një servil i ndyrë i Ramës që përpiqet ta imitojë ate në harbutërinë e komunikimit publik.Ndryshimi midis harbutërisë së Erionit dhe atij të Ramës, është se ky i fundit ngaqë ka të gjitha pushttetet, nuk ja përton ta bëjë leckë edhe servilin e tij “Lali Eri”.
  Mendoni që për një moment Lal Plehu të marë pushtetet e EDramës.
  Do ta ndryshonte menjëherë stilin e tij prej një mashtruesi e do të sillej dy herë më shumë harbut se Rama.
  Paska ofenduar ky Jago në grua fisnike e të përmbajtur si Beti Njuma që i kalon me nënqeshje marrëzitë e Ngjelës.
  Po çfarë mund të thuhet mandej për një gatetare si Anila Basha ?
  Kragasoni paraqitjen dinjitoze të Beti Njumës në ekranin e televizionit me ulërimat e Anila Bashës.
  O Zot !
  Përfytyroni për një moment. sikur moderatore në ndonjë televizion të ishte Spiropali .
  A do të guxonte kush të kritikonte Ramën ?

 11. ka nje gje qe bie shume ne sy pse Beti heshti pse Ylli jo heshti por e mbeshteti Erjon palacon !!??? tani po paguan gabimin qe ka bere YLLI

 12. dmth ia paska prishur beti shoqerine e ngushte lalit me yllin. po ky i fundit sikur ishte kriminel e i denuar, apo veç me te tille shoqerohet lali

 13. Beti nje zonje grua qe nuk mbeshtet nga koleget e saj te shitur.Larg qofte ti kish shkruar dikush nga krahu tjeter.Top chanel e qente tjere nuk do pushonin

 14. Per arsye te thena e sterthena ne 3 vjet, pas 2017 opozita ka ofruar modelin me te keq te se djathtes si alternative qeverisese.

  Klientelizem ndaj oligarkeve, servilizem dhe mediokritet ne ekipin e saj, paqartesi ne politiken e jashtme(kryetari i saj paguan 30 mije usd per ftese zyrtare ne SHBA), dhe asnje qasje te ndryshme ne ekonomi pervec reminesheces se qeverisjes 2005-2013 por e rilexuar keq dhe jashte konstektstit aktual!

  Te sulmosh mbylljen e mundesive ekonomike apo karrieres per 95% te qytetareve per shkak te polarizimit ekstrem te shoqerise duke shtuar vilat e kryetarit te opozites eshte mesazhi me i keq qe mund tu japesh njerezve te sterlodhur nga nje qeveri e korruptuar dhe arrogante ne ekstrem!

 15. Nuk e di pse merenin me sdromesin,me plehun,me halen.Pse nuk mereni me shoqaten e gazetareve se ato jane me te keqi se kto.Po ku jane keto shoqata ne brojte te gazetareve.Apo e haruat Alfred Lelen qe e terhiqnin zvarre,ofendimet e Beti Numes.

 16. Sali Berisha ka postuar një lajm “bombe” nga ato qe di vetem ai, në rrjetet sociale ku “dixhitali” i tij lajmeron për një atentat me armë ndaj pronarit të Fondit “Besa”.

  “Atentat në autostradën e Durrësit para 30 minutave. Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital: Para 30 minutash është bërë një atentat me armë në zonën autostradës së Durrësit një makinë e tipit Porshe furistradë e kanë qëlluar me armë personi është Bajram Muça, pronar i fondit Besa”, shkruan Berisha.

  1. O klluf qe gjasme ben ironi. Edhe avionet e droges qe denoncoi Sala ju thoshit jane per sperkatje. Opo ju vetem ai ju vjen hakut po 500 qen e hane nje ujk se.

 17. A mund te shpjegohet se si ky pronari I OraNews bleu kete television nga nje 18 vjecare? Media e dyshimte dhe lajmet behen te dyshimta.Nje shenim per ju qe e lexoni (Nuk jam I asnje force politike sepse jetoj ne Los Angeles)

 18. Me vjen keq qe BETI NJUMA per te marre nje rroge te majme nga funderrinat e shoqerise qe dikush u hapi televizione me leke droge dhe pislleqe,eshte shnderruar ne nje Sonile Mece Te shkuara Beti, kur te mbaruan leket tu hap goja

 19. mirshqiptaret copa druri jane besojne ca tu thuash, ato mesazhe duket me sy te lire qe jane te montuara me photoshop, por ajo qe nuk ma mori mendja eshte fakti, qe edhe ju te lapsit qenkeni leshko

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu