• |
ide | kryesore

Qeveria ta japi dhe radhën në Kakavijë me koncesion

-Instant, Arkiva, Blog, Lajme

Dita e tretë e radhëve kilometrike në Kakavijë: një katastrofë e vërtetë humanitare: një 10-vjeçar i vdekur dhe të moshuar e të mitur që kanë kaluar natën të shtrirë si lopë. Deri tani dorën e shtetit e kanë parë vetëm në etiketat e ujit me gaz, apo në rastin më fatlum pa gaz, që iu shpërndanë mbrëmë.

Nuk ngrihet asnjë shtab emergjence për këtë katastrofë të vërtetë humanitare; nuk mblidhet asnjë këshill bashkiak; nuk duket as Kryqi i Kuq, as kryqi i bardhë….
Zero dhe Shoqëria civile: të paktën të ngrënë çadra ku të ofrojnë ndihmë mjekësore dhe ushqimore…
Opozita mjaftohet vetëm duke sharë kryeministrin në Fb, në vend që t’i tundë dhëmbët dhe t’i bëjë ultimatume e t’i vërë afate për menaxhimin e situatës, si qeverisë edhe pushtetit lokal…

Shkurt dhe shqip, edhe njëherë ashtu si për Kovidin: nuk ka asnjë shans që një vend me parametrat, indekset nga më të këqinjtë në Europë dhe Rajon, për ekonominë, shëndetësinë, korrupsionin, organizimin shtetëror, respektimin e protokolleve, transparencën…etj, etj, të ketë sukses në luftën kundra kovidit apo çdo situate tjetër të ngjashme…dhe në kriza të tilla humanitare… Por çfarë është me e keqja, sot po shohim se ky shtet është i paaftë të bëj edhe “sikur “…


Sikur mbledh një shtab, bën një mbledhje këshilli bashkiak, mobilizon ushtrinë, ngre dhjetë çadra, çon ca mjekë e ca ushqime, i bën thirrje organizatave humanitare për ndihmë, etj, etj ….

Po jo, asgjë nga këto!

E pra nëse nuk bën asgjë nga këto, të bëjë atë që di më mirë: t’i japë për menaxhim me koncesion radhën kilometrike të Kakavijës, një privati…

Andi Bejtja

6 Comments

  1. Jetojme me shpirt me shqetesimin e atyre hallexhinjeve ne kryqezim te rrugeve por, zgjidhje nuk ka…!!!
    Jo vetem ato qe keni shkruar por, te gjithe letrat e bojat e mundshme me perdor dhe me shkruajt nuk i vejne ne levizje ato gjera qe kerkohen…!!!
    Ne (ato ne ate cep te rruges dhe te tjere rrugeve) jo vetem qe jemi vetem ne çdo situate, jo vetem qe nuk kemi mbeshtetje por, i kemi edhe kunder me çdo gje qe munden, deri edhe te hipokrizia, cinizmi, perbuzja, tallja etj pa fund…!!!
    🤦‍♂️

  2. O Bejte djali😇po qa thu o bur😌kemi nje km gerdall plak qe vetem te pjerdhi di mir, ndersa te tjerat qar i thone keta prostitutat qe ka rreth vetit fillon dhe i tregon ky gjoja te tijat jane😂😅😇

  3. sot kujdesi i qeverise eshte per pritjen dhe strehimin e emigranteve te paligjshem aziatik dhe afrikane prandaj dhe nuk shqetesohet se vuajne shqipetaret ne shqiperi apo rrugeve te botes. te fala frontexit

  4. Sygjerimit brilant te Bejtes do I shtoja edhe Lanen, meqenese lenda e pare shurra nuk mungon,ka fitim te mire per qeverine dhe oligarket

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu