• |
ide | kryesore

Kërcënimet ndaj mediave/ Veliaj, një manjak që lë gjurmë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Prej vitesh në Shqipëri të gjithë pushtetarët përpiqen, dhe në të shumtën e rasteve ia arrijnë t’i kontrollojnë mediat, por Erion Veliaj shquhet për faktin se e bën këtë në mënyrë idioteske, madje duke lënë gjurmë në format më të trasha. Mesazhet e publikuara së fundi, kur kryebashkiaku i Tiranës ushtron presion për heqjen nga puna të drejtores së lajmeve të Ora News, Beti Njuma nuk janë të vetmet.


Në nëntor 2018 kur Njuma sapo kishte filluar punë, prej dy muajsh në këtë televizion, Erion Veliaj i pakënaqur nga mënyra se si i bënte lajmet ajo dhe për faktin se kasetat e tij të gatshme nuk transmetoheshin në këtë ekran, filloi presionet ndaj pronarit për shkarkimin e saj. “Nuk do të mendoja kurrë se do të lejoje një hajvane të futej mes nesh” i ka shkruar ai Ylli Ndroqit në vjeshtën e 2018, duke e ofenduar gazetaren si idiote dhe duke kërcënuar se nuk do t’i falte kurrë atë që po bënte.


Lexo me tej:

“Hajvane, idiote…” mesazhet që zbulojnë obsesionin e Veliajt për kontrollin e medias

Por kjo nuk është as ndërhyrja dhe as kërcënimi i vetëm i një halldupi, që hyn mes mediave si një elefant i trashë në një dyqan qelqurinash.

Mesazhe të tilla publikoi pak kohë më parë edhe pronari i një mediaje tjetër të mbyllur Francesco Bechetti, i Agon Channel. Madje investitori italian, i përdori këto mesazhe përpara një gjykatë ndërkombëtare që e dënoi shtetin shqiptar me 110 milionë euro, për veprime të paligjshme për ndërprerejen e aktivitetit të këtij televizioni.

Pasi Agon Channel në 2014 pati raportuar mbi dasmën e bujshme të Veliajt me Ajola Xoxën në një monument kulture si Kalaja e Gjirokastrës, Ministri i atëhershëm i Punëve Sociale, e kërcënoi Becchettin: ““Unë nuk e kuptoj pse po ma bën këtë. Ju po më detyroni të jem armiku juaj! E gjithë qeveria do të jetë armiku juaj pa asnjë arsye” i pati shkruar ai investitorit italian.

Të njëjtën fytyrë të vrazhdë dhe të paskrupullt, ka treguar Veliaj edhe në ditën e tij më të zezë në politikë, atëherë kur u bë përgjegjës, për humbjen e jetës të adoleshentit Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës. Kur gazetarja e televizionit A1 Alida Tota në gusht të vitit 2016 vendosi të hetojë mbi këtë ngjarje, kronika e saj jo vetëm që nuk u transmetua kurrë, por ajo humbi edhe vendin e punës automatikisht. Ajo akuzoi direkt Veliajn se kishte ndërhyrë për ndëshkimin e saj.

Si e hoqi nga puna Erion Veliaj, rrëfimi i gazetares që investigoi vdekjen e Arditit në Sharrë (VIDEO)

Por sikur kjo të mos mjaftonte, pak javë më vonë, drejtuesi i emisionit Publicus në Vizion Plus, Artan Rama deklaroi se transmetimi i programuar i një dokumentari investigativ mbi të njëjtën ngjarje qe bllokuar nga televizioni në fjalë, dhe ai së bashku me stafin e tij, qe pushuar nga puna.

BIRN tregon si e censuroi Erion Veliaj emisionin për vdekjen e Ardit Gjoklajt

Kur dokumentari i Artan Ramës u shfaq në emisionin “Opinion” gjithcka u bë e qartë, ai vërtetonte me fakte përgjegjësitë e Veliajt në vdekjen e adoleshentit Gjoklaj.

©Lapsi.al

20 Comments

 1. Votojeni prape dhe ishalla po ju provon dhe grate ju tironcve ne naten e pare te marteses, si tip ‘jus primae noctis’a

   1. Sa lehte zihemi me njeri tjetrin!
    Po kete duan keto PR tja hedhim fajnin njeri tjetrit, nderkohe qe fajtore jane vec ata. Kushdo qe voton kedo qe voton, ndeshkimi vjen nga institucionet, askush mos mendoje se po votoi kundra do permiresohet dicka.
    Perkundrazi, me keq do behet!
    E keni vene re sa degjeneron pushteti vitet e fundit, sa te hakerrehen dhe me fjalor banal e te ofendojne, por keta e kane shfaqur arrogancen qe ne ditet e para te pushtetit.

 2. O kurve si se ditke se nga te erdhi virusi mo ???ja ta tregojme ne se nga te erdhi, Ajola mo Ajola, ajo i ka takimet e ngjeshura dhe te gjores si bie kohe te shurroj,prandaj dhe te ra virusi mo palle gjeli qe me kalimin e ketij gripi as qe te bie ndermend per Ajolen e cila maron per ty ??

 3. RESPEKT PER BETI NJUMEN DHE TE GJITHE GAZETARET QE TREGOJN HAJDUTERINE DHE GRABITJET E QEVERISE thotë:

  LAL DHJERI MENDON SE TE GJITHE GAZETARET JANE SI YMER GELBAZA ,KOL SALLAKU ,CARLO BOLJA BOLINO LORENC VANGJELI DHE SKENDER KURVA MINXHOZI,EDHE KUR PJERDH LAL ERI THONE OH SA MIRE PO VJEN ERA

 4. KUR TE DEL MERO BAZE DHE TE PUBLIKOJ NJE DOSJE SE DJALI I LAL ERIT OSE ESHTE I EDI RAMES OSE KUJTIM GJUZIT

 5. BURGU ESHTE SHUME SHUME PAK PER KETE VEMJE
  GJEJA ME E SHPIFUR QE I KA ARDH KETIJ VENDI
  KY ESHTE 100 HERE ME I KEQ SE PALLOSHI 2 METROSH

  1. Ke te drejte i paemer i ores 20:19. Ne burg Veliaj vetem do kenaqej nga cunat qe kane mungese seksi. Me kenaqesi do ia plotesonte te gjitha deshirat seksuale dhe do vishej si femer gjithe kohen. Veliaj duhet mbyllur ne nje biruce i vetem nen reegjimin 41 bis per gjithe jeten vetem per krimin ndaj Ardit Gjoklajt.

 6. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. thotë:

  Si do e nisesh ashtu do e bitisesh.Filloi me nje mashtrim.
  Sorrosiani Eirion Veliaj e filloi me Levizjen Mjaft,llogaritur qe do te katapultonte ne politike.Tema 14 Maj 2015,
  shkrim dengrues i kundershtarit te Erion Makiavelit.”Si e bëri klinikën 2.6 milion euro Halim Kosova?”

  Erion Veliaj Minister.”Veliaj-Të shkarkuarës: Kinge, të gjej punë me 1000 euro”.
  Tiranë, 1 maj 2014 – Ndërsa po dilte nga ish-Pallati i Kongreseve, ministri Erion Veliaj debatoi me një të shkarkuar nga puna rreth një muaj më parë. Ndërsa gruaja kërkonte rikthimin e vendin e mëparshëm të punës, ministri Veliaj i tha se nëse do të punësohej do i tregonte stendën ku mund të aplikonte dhe madje të fitonte për një vend pune e cila paguhej 1 mijë euro në muaj.
  DEBATI
  Gruaja: Ne ishim pse na hoqët?

  Veliaj: Kinge, shiko ta shpjegoj un?

  Gruaja: Nuk ka nevojë për kinge, se unë jam sa nëna jote, mos më fol në atë gjuhë. Tregohu më serioz se je fëmija im. Mua me 29 Mars më kanë hequr nga puna.

  Veliaj: Tani je gati të fillosh punë?

  Gruaja: Ku? Jam në profilin tim, jam inxhiniere mekanike, isha atje, isha mirë, pse më hoqët? Pse duhet të sillni juve të tjerët?

  Veliaj: E do përgjigjen apo do të bërtasësh?

  Gruaja: Jo nuk dua përgjigje fare, unë do bërtas që të më çoni në vendin e punës, por jo të më hiqni. Po ti çfarë ke bërë 8-9 vjet? Bërtite, llape dhe ti 8 vjet.

  Veliaj: Në qoftë se do punë, më jep dorën dhe hajde shkojmë të gjejmë punë.

  Gruaja: Unë të jap dorën ty për atë punë ordinere?

  Veliaj: Jo jo punë 1 mijë euro, inxhiniere ndërtimi, 1 mijë euro punë, hajde të të çoj. E do punën hajde të të çoj.

  Gruaja: Jo jo dua vendin tim të punës.

  Veliaj: Hajde të të çoj tek puna, më jep dorën.

  Gruaja: Po ik se ju mashtroni, ju jeni gënjeshtarë.

  Veliaj: Jo pension në shtet, po do punë hajde, hajde në punë.

  Gruaja: O zotëri unë isha mirë në vendin e punës, pse më hoqët, pse më hoqët?

  Te njëjtën gjë beri Veliaj kur u bë Kryetare Bashkie,largoi mbi 1000 persona nga puna per ti zevendesuar me militantet”rilindas”.
  Kur erdhi ne krye te Bashkise ,Veliaj deklaroi:
  “Më duket e paarsyeshme se si ujësjellës-kanalizmet e Tiranës kanë më shumë veta staf se cdo ndërmarrje tjetër në Shqipëri rreth 1800 vetë, ndërkohë që policia e qarkut të Tiranës ka më pak policë, ushtria për qarkun e Tiranës, Elbasanit dhe Durrësit ka më pak ushtarë, më duket e paarsyeshme se si të gjithë ministritë bashkë në nivel qendror kanë më pak staf se sa ujësjellës-kanalizimet e Tiranës. Pra këtu kemi të bëjmë
  dhe me një mungesë totale eficence dhe përdorimin e Ujësjellës-Kanalizimet e Tiranës si një hapësirë për të parkuar militantët sa kohë ke probleme me punësimin e tyre dhe të duhen për mitingje. Ky është një nonsens, trajtimi i ndërmarrjeve në këtë farë feje”Erjon Veliaj,intervistë për Zërin e Amerikës, 17 Qershor 2015.
  Dhe per kete,Veliaj kishte te drejte,sepse rendohej buxheti,interesi publik.Por çfar ndodhi me pas?
  Sapo u zgjodh kryetar Bashkie, në Ujësjellës nisën largimet,ku u larguan 1 mijë punonjës,duke mbetur
  vetëm 845 persona.
  Nje bravo te madhe per Veliajn,qe vuri interesin publik mbi ate privat dhe partiak.
  Por,nuk kaloi shumë koh,pikerisht në vitin 2016,numri i punonjësve(militanteve) arriti në 1290 të tillë.
  Brenda vitit ishin shtuar 445 vetë.
  Në vitin 2017, u shtuan edhe 475 punonjës(militante) të tjerë, një shifër që e rikthen numrin e punonjësve
  sërish në nivelet ku e gjeti Veliaj,para se të niste reformat e tij radikale.
  Mos harrojm,se Veliaj qe shpresa per Tiranen,ai qe premtoi se do te ndalte betonizimin,por e rriti 6 here me shume se paraardhesi i tij,mos harrojm,se Veliaj premtoi per territore te gjelberta,por betonizoi edhe parqet e vetme publike qe kishinm mbetur,mos harrojm,se Veliaj qe ve “interesin publik mbi interesin privat” ,paguan 25 veta nga buxheti i Bashkise per te rreklamuar mrekullite e tij,25 veta!!! Gazetarja Tota, u shkarkua nga puna, në muajin gusht të vitit 2016, pasi po investigonte ngjarjen tragjike të humbjes së jetës, së 17-vjeçarit Ardit Gjoklaj, në landfillin e Sharrës. Gazetarja Tota pretendoi se vendimi për ndëprerjen e marrëdhënieve të saj të punës është marrë pas presioneve të ushtruara nga ana e kryebashkiakut Erion Veliaj.Fatmiresish Zonja Tota fitoi gjyqin(pjeserisht) kunder Erion Makiavelit.

 7. Beti Njumen e mbaja mend si gazetaren qe me shijen e rendomte dhjeu “vitrinen e librit” te se dieles ne top channel. Tani do ta mbaj mend si heroinen qe shqetesonte 24/24 kryetarin e bashkise se Tiranes me raportimet saj. Kaq i mjere eshte ky njeri?

  1. Kaq te mjere jane shqiptaret qe votojne plehra te tille per te drejtuar. Kaq i mjere eshte Rama qe mbeshtetet mbi plehra te tille dhe per kete arsye mundohet te kendoje si gjeli maje plehut, kaq e mjere eshte kjo toke qe pjell monstea te tille dhe kaq i mjere eshte i biri qe ka nje baba te tille (gjithmone nese Veliaj eshte i jati biologjik)

 8. Doni te dini se shtepine Rrena ku e ka?
  gjeni adresen e ErVelies, aty eshte pra,
  ky zarbo qe Rrenat i ka porsi oksigjen,
  pa Rrena as gdhijet, as ngryset, as flen,
  fillon e rren ErVelia sa here hap at goje,
  nuk skuqet as zverdhet ky katran me boj,
  rrenen me te fundit – Jam me Covid – tha,
  e shkoi nxiu bythen ne plazh ky maskara,
  rrena me Griselden, rrena se fiq ka shitur,
  rrena e vetem rrena ky spurdhjak i i flliqur,
  “kam bere dy dasma me pension te mamase”
  kerkelliste ErVelia me surratin porsi maske,
  askush me nuk i ze bese, rrenat kur tregon,
  ketij Uriah Heep zhapikut, ketij Kameleon.

 9. Per arsye te thena e sterthena ne 3 vjet, pas 2017 opozita ka ofruar modelin me te keq te se djathtes si alternative qeverisese.

  Klientelizem ndaj oligarkeve, servilizem dhe mediokritet ne ekipin e saj, paqartesi ne politiken e jashtme(kryetari i saj paguan 30 mije usd per ftese zyrtare ne SHBA), dhe asnje qasje te ndryshme ne ekonomi pervec reminesheces se qeverisjes 2005-2013 por e rilexuar keq dhe jashte konstektstit aktual!

  Te sulmosh mbylljen e mundesive ekonomike apo karrieres per 95% te qytetareve per shkak te polarizimit ekstrem te shoqerise duke shtuar vilat e kryetarit te opozites eshte mesazhi me i keq qe mund tu japesh njerezve te sterlodhur nga nje qeveri e korruptuar dhe arrogante ne ekstrem!O shpellkare e cecen nuk ka zgjedhje lokale kete kohe

  1. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. thotë:

   Megjithëse e ke sjellë mbi 100 here kete koment,shabllon dale nga guzhina e Endri Fuges,nuk ka pasur interes,sepse eshte mashtrim,ashtu si ideologjia antishqiptare e”rilindjes”,ndermjetesuar nga shqiptaret
   më të pabesë të të gjitha kohrave,Edvin Escobar D’Rames dhe peversit Erion Makiaveli.Natyrisht,ata qe i shkojn pas ketyre peverseve,ja gjithashtu te tillë.Kllonimi i shkerdhatizmit tek shqiptaret,eshte qellimi final i “rilindjes”.

 10. Zigur Qarri, duhet ta mirkuptojme kopjacin e Mender Bazes ores 12:35 qe kudo ku eshte tema, do shkruaj per ato qe ja kane bere bythen shpelle, pra shpellkaret. I shkreti ai, i ka pare bytha gazep e kush e di sa ja kane derrmu…

  1. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. thotë:

   fteri,
   edhe Mero Baze i merr shabllonet nga Guzhina Endri Fuges,prej disa muajsh(fatkeqsisht)edhe “DITA”!

 11. Sali Berisha ka postuar një lajm “bombe” nga ato qe di vetem ai, në rrjetet sociale ku “dixhitali” i tij lajmeron për një atentat me armë ndaj pronarit të Fondit “Besa”.

  “Atentat në autostradën e Durrësit para 30 minutave. Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital: Para 30 minutash është bërë një atentat me armë në zonën autostradës së Durrësit një makinë e tipit Porshe furistradë e kanë qëlluar me armë personi është Bajram Muça, pronar i fondit Besa”, shkruan Berisha.Ato fjale te komenti me lart i ka thene ish antari i keshillit kombetar Kulluri o cecene te pd dhe jo mero Baze e dita si thoni ju skifteret e salihut,shkoni hani supen tani

 12. Ti Muti i Kristaqit
  ne krye te rvolucionareve demokratik kete test qe duhet te bejne grate naten e pare te marteses e ke pa dyshim nga pervoja e familjes tende ne provincen nga e cila vini.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.