• |
ide | kryesore

Kriza në kufi/ Xhaçka i përgjigjet Metës: Keqardhje për prononcimet tuaja, këta qytetarë s’janë pa atdhe

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ka reaguar pas deklaratës së Ilir Metës, i cili tha sot se qytetarët në Kakavijë nuk mund të trajtohen si njerëz pa atdhe dhe pa shtet.

Ministrja Xhaçka shpreh keqardhje për prononcimet e Presidentit, duke thënë se qytetarët nuk janë as pa atdhe, as pa shtet. Ajo solli edhe foto të Forcave të Armatosura, që sipas ministres, gjenden pranë qytetarëve.


Reagimi: 

Zoti President, keqardhje për prononcimet tuaja lidhur me situaten e krijuar ne kufi. Keta qytetare nuk jane as pa Atdhe e as pa shtet dhe prova per kete jane te gjithe ata djem e vajza, burra e gra me uniformen e ushtrisë, te policise apo të shëndetësisë, qe jane prane tyre dite e nate, ne kete situate vertetë shume te veshtire. Pa llogaritur këtu strukturat e pushtetit vendor që nuk rreshtin së ndihmuari nga ora e parë e radhës së gjatë. Eshte vertete per te ardhur keq qe ne vend te nje inkurajimi, e pse jo të nje shprehje mirenjohjeje per punen qe po bejne ne kushte kaq te veshtira, ju gjeni fjalet me të papërshtatshme për një kryetar shtetit.

Nuk e meritojne kete as efektivet e FA, as ata te Policise se Shtetit, as ata te institucioneve shendetesore dhe as ata te strukturave vendore.

Djem e vajza, burra e gra qe po japin maksimumin per tu perballur me nje situate qe ashtu si zjarret, termetet, e se fundi pandemia, nuk e kane shkaktuar as ata, as shteti, as atdheu, por qe atyre u ka rene barra ta perballojne dhe po e bejne me dinjitet e perkushtim te madh.

Qytetaret jane deshmitaret me te mire te kesaj te vertete. Dhe per hir te atyre qytetareve te bllokuar jo prej nesh, por prej nje situate qe haset sot ne kufij mes vendesh te ndryshem, nga Britania, Franca e Spanja e deri ne Turqi, Bullgari e Greqi, ne do te vazhdojme te japim maksimumin, sikurse kemi bere gjithmone.

E mirekuptojme shqetesimin, e mirekuptojme edhe kritiken, po sinqerisht nuk e gjejme dot kuptimin, aq me pak mirekuptimin, që Presidenti i Republikes te sulmoje qeverine e shtetin, duke folur per qytetare pa atdhe, ne keto kushte kur njerzilleku eshte nje minimum pa te cilin realisht nuk ka me sens te flitet.

17 Comments

 1. Sa bukur di të dredhojë kjo shërbëtore e kryeministrit më të keq në të gjitha kuptimet -historikisht-të Shqipërisë.
  Presidenti s’e ka fjalën për FA, policinë apo emergjencat civile,por për ju ,qeverinë e fasadës që ja keni pamundësuar edhe atyre të bëjnë punën e tyre efektivisht.

  1. E shikoni ku jemi katandisur, lacifaci-grekoman, edvin kristaqi e ka mbushur mender qeverine, me grekomaner, kristaqe dhe kristina, si puna e kesaj cobanes-llaclface, qe kur i thane; “duhen bere tamponat, tha le ti blejne vet neper markete grate, burrat dhe femijet s’vene tampone”, nuk tallem, eshte fjala e dites qe perseritet neper korridoret e M.M. dhe SH.P. Keto te perdalat cdo gje qe kane grabitur me padrejtesi dhe shitje te trupit, diplomat, punet, karrierat, parate, pasurite, i lidhin me ate gjene, madje mendojne se bota rrotullohet rreth minifundit dhe tangave, hajde shtet baxhellash, hajde!

 2. Fole ti mi,drogaxhije,pijance e hajdute,fole !?Si nuk te vjen zor nga vetja mi hajdute e ndyre,tregoju se si i vodhe shqiptaret me ndihmat ushqimore dhe se si te thane prokuroret e mafias qe kane kaluar vetingun….!?Jeni banda me famkeqe qe i ka ra per hise nje populli,ju meritoni ate qe keni kerkuar tani e 7 vite e gjysme,ndeshkim kapital,funderrina te ndyra !

 3. Sali Berisha ka postuar një lajm “bombe” nga ato qe di vetem ai, në rrjetet sociale ku “dixhitali” i tij lajmeron për një atentat me armë ndaj pronarit të Fondit “Besa”.

  “Atentat në autostradën e Durrësit para 30 minutave. Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital: Para 30 minutash është bërë një atentat me armë në zonën autostradës së Durrësit një makinë e tipit Porshe furistradë e kanë qëlluar me armë personi është Bajram Muça, pronar i fondit Besa”, shkruan Berisha.

 4. Foli dhe kjo kukumjacka. Hajde degjoje tani sa shume kane bere per popullin keto 7 vjet . Prandaj populli ka 4 dite ne rruge se ali baba me 40 hajdute ka bere aq shume por populli budalla nuk harin ti kuptoje.

 5. A e shikoni se ku jemi katandisur, lacifaci-grekoman, edvin kristaqi e ka mbushur mender qeverine, me grekomaner, kristaqe dhe kristina, si puna e kesaj cobanes-llaclface, qe kur i thane; “duhen bere tamponat, tha; le ti blejne vet neper markete grate, burrat dhe femijet s’vene tampone”, nuk tallem, eshte fjala e dites qe perseritet neper korridoret e M.M. dhe SH.P. Keto te perdalat cdo gje qe kane grabitur me padrejtesi dhe shitje te trupit, diplomat, punet, karrierat, parate, pasurite, i lidhin me ate gjene, madje mendojne se bota rrotullohet rreth minifundit dhe tangave, hajde shtet baxhellash, hajde!

 6. Moj Nafije keshtu llomotitje ti bashke me -Spiropallen-kur Likja tha qe qeveria te marri masa se Shqiperia do lekundet nga nje termet apokaliptik.Ju tallnit -ate ”Zogun”te gjitha baxxhellat e qeverise ,jo po presidenti parashikuaka termetet ,jo po eshte profet etj .dhe e pate cfare ndodhi?Prandaj rriini bythes persiper dhe mos llomotitni se mbare opinioni e pa me syte e tij se cfare katrahure u krijua ne per pikat kufitare dhe cfare masa -leshi -muaret ju hajdutet e ketij vendi ku e masakruat kete vend dhe kete popull deri ne palce.

 7. Po keshte eshte kur ne krye te puneve jane kurva si kjo Xhacka. Pune kurvash thuaj. Eshte e kote te presesh kjo baxhelle te veproje ndryshe.

 8. Keqardhje duhet te ndjejne ata qe ju dhane voten dhe ju sollen ne pushtet ty dhe faren tuaj te felliqur, hajdute te pangopur dhe genjeshtare te papergjegjshem.

 9. Shume e rende t’i thuash nje zonje si kjo Kurve.Pse e tille ? Apo se ishte ish nusja e Shemsie Kadrise dhe kur kjo falimentoi ja dhjeu dhe nusja, apo qe i mori tjetres burrin qe ka sot duke shfrytezuar cadren e urise.Keto nuk perbejne fakte per kete fjale te rende.Sa per ndihmat e pandemise sqe faji i saj por i atij thekrit ,qe gjithe bota ndihmoi njerezit me lek qe te blimin vete ato qe kishin nevoje keta pako ushqimore
  Nuk e bene per te vjedhur por per t’ju blere ushqime cilesore nga depot e Maqedonise.A si pate cmimet qe oshin 2-3 fish te cmimeve me pakice,ishin cilesore prandaj njelloj si tangat e orgjive te tyre.

 10. Kjo mor te dashur bashke atdhetare eshte lodh aq shume te hoteli me pese yje ne Himare sa mezi merr fryme ,duducka pule e zeze e Xhaxhkes nuk ka ndejtur nje minut pa kakarisur, jane dhe afer me palloshin drogaxhi dhe shkembejne eksperince me njeri tjetrin per pune sume ,prandaj ta propozojme kete kallafe krye k e ripjerdhjes.

 11. Président i vendit ka te drejte te shqetesohet o buçe e doçit, sepse ju te shkerdhyerit e ketij vendi vetem vidhni e shketerrpni o tufe hajdutesh e antishqiptar,o mut muteje pa moral e pa cipe. Ka me dinjitet nje kurve se sa ti moj lepirse bythe e hajdutit.

 12. Cuditem ne kete vendin tim! Nuk ka nje burre (with balls) per minister te mbrojtjes, por duhej vene nje femer?! Jemi dhe shtet anetar i NATO-s, dhe nga shume njerez me ekseprience ne fushen e mbrojtjes, u gjet kjo cuca!

  Prandaj quhet Republike Bananesh ky vend, eshte vend qesharak totalisht!

  Kur mendoj se kemi nje ministre shteti per marrdhenie me Parlamentin, hapu dhe te futemi!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.