• |
ide | kryesore

Meta fajëson Ramën për katastrofën në Kakavijë: Ai ka përgjegjësi dyfish

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Situatën kaotike në kufirin e Kakavijës, Ilir Meta e ka quajtur në një konferencë pêr mediat sot të pafalshme dhe të papranueshme. Sipas Presidentit, është vetëm papërgjegjshmëri e qeverisë situata në kufi.


Presidenti fajëson dyfish Edi Ramën për krizën, edhe si kryeminsitër, edhe si ministër të Jashtëm të vendit.


Në një konferencë për mediat, Meta tha se ishte tërësisht e parandalueshme kjo situatë.

Ditët e fundit jeni tronditur nga situata e jashtezakonshme humanitare në Kakavijë, ku mijëra emigrantë e shtetas shqiptarë, fëmijë e të moshaur i lanë të braktisur e në kushte tejet të vështira.

Kam qenë e mbetem bashkëpunues me qeverinë për tu bërë pjesë e sensibilizimit e duke apeluar mbi përgjegjshmerine që secili duhet të marrë pët të kapërcyer se bashku e me sa më pak kosto situatën e pandemisë.

Situata në Kakavijë ka të bëjë vetëm me përgjegjësitë e paushtruara në kohën e duhur nga qeveria shqiptare ndaj shtetasve të saj.

Si shpesh herë, qeveria gjen justifikime duke drejtuar gishtin nga ana tjetër e kufirit.

Ndërkohë që është përgjegjesia e saj parësore te merret me shendetin e shtetasve te saj.

përgjegjësia është vetëm mbi qeverinë shqiptare, radhë ka pasur dhe në situata Normale në këtë kohë dhee Kakavija mban ngarkesë jo normale e muaji gusht mbetet tepër i ngarkuar aq më tepër në kushtet e sivjetshme. që të parandalohej ajo që tronditi të gjithë. Radhët e gjata janë të pajustifikuara nga autoritetet tona,një qeveri e pergjegjshme nuk reagon pas krijimit të situatave, por parandalon. Askush nga institucionet nuk i njoftoi qytetarët, qeveria për më tepër fajësoi dhe vetë qytetarët për krijimin e radhëve të gjata”.

Meta kërkoi falje në emër të shteti shqiptar.

Kerkoj ndjese ne emer te shtetit shqiptar per te gjithe qytetaret qe per dite te tera kaluan momente teper te veshtira ne pikat e kalimit kufitar me Greqine.

Jemi vend rekord për emigrantët ndaj të gjithë, e në mënyrë të vecantë kryeministri, ministrat e linjës, dhe strukturat kryesore duhet të ndjekin me përparësi lëvizjen e shtetasve tanë, të freskojnë informacionin për lëvizjen jashtë kufijve dhe të sigurojë tampon falas për emigrantët, një tampon prej 120 eurosh është i papërballueshëm, të subvencionojë tamponët dhe të marrë masat që situata të mos përsëritet në asnjë pikë të kalimit të kufirit” – u shpreh Presidenti Ilir Meta.

6 Comments

 1. duhet me jau leshu komplet vendin komunistave sepse nqs se nuk jau leshon, te prishin shtepine, te fusin ne burg, te vejne gjoba, te shkaterrojne te ardhmen, nuk rrit dot femijet, ske lek per qera, rroga te vogla, po ju dole kundra ske mbeshtetje, te rrafin, te drogojne, te degradojne edhe pak kulture qe kishte ne shqiperi me prostituta ministre e me pederasta si ditmiri dhe qorri gazetar sokol balla, tallin trapin duke bere tendera 40 milion eur e siper, shifra marramendese per cdo njeri ne bote. Blendi goxhe thot e ka fajim nena qe femijen e shtypi ambulanca me 140 km ne ore me njerez qe i conte ne kufi, e mbeshtet dhe rama e perserit fjaline qe te na duket e vertete. Ajo nene e vetmja rrugzgjidhje qe ka eshte te shkoje ne parlament te lidhet me bomba se ska ci duhet jeta. Cdo prind kur degjon kete lajm vdekje femiu dhe pastaj tallje kariu nga rilindja jone cmendet dhe deshira e vetme eshte qe te iki. Rilindja perdhosi simbolin kombetar te rilindjes keshtu nxjerzit nuk bashkohen dot me ne emer te rilindjes te vertete. Po perdhosin dhe simbolin e skenderbeut avash avash sepse kete din te beje rilindja cifute, te pij gjak populli, te qihen me njeri tjetrin duke shkembyer grate, gruan e edi rames e marto blendi cuci, por blendi cuci me mire tja marri ne goj direkt edi rames sa i lepin pidhin asaj robqirje. Prandaj nga gjith ky degjenerim familjaren, baballaret e ndershem shqiptar detyrohen te ikin, te kerkojne azil, te rrin ne rradhe me 5 dit ne diell, te hipin ne gomone, te ecin malit kroaci slloveni, sepse ne kemi rilindjen. Edi Rama mos vdeksh kurre.

  1. C’e zgjat, dekreto shperndarjen e W.C.parlamentin, ilegjitim, ngritur mbi votave e vjedhura, shkelesin dhe uzurpatorin e kushtetutes dhe te cdo ligji. Shpernda kolektorin, LANE-n e hajduteve, te banditeve, te sherbetoreve dhe agjenteve te te huajve, te antiShqiptareve, te injoranteve epike te cdo formati dhe lloji, te sorosianeve pederasto-baxhellave, LANDFILL-in ku jane mbledhur te gjitha mbeturinat e pariciklueshme!
   Nese banditet, nuk do te veteshperndahen, por, qendrojne ne kundershtim me kushtetuten, me dhune e force, si te jashtligjshem qe jane, atehere, beji thirrje popullit, se e pastron populli, W.C.parlamentin!

 2. Plotesisht i drejt komenti i ores 13:54, ky eshte realiteti i dhimbshem, qe nuk po kursen askend, rilindja eshte shnderruar ne nje litar qe shtrengon fort ne fytin e cdo Shqiptari.

 3. Po femijen fatkeq, qe pasi duron 3 dite ne rradhe humbet dhe jeten per nje idiotesi te shoferit dhe per paaftesi te policise qe te mbaj rregull, se kujtuat dot Z.President?!!!!!

 4. C’e zgjat, eshte e kot, dekreto shperndarjen e W.C.parlamentin, ilegjitim, ngritur mbi votave e vjedhura, shkelesin dhe uzurpatorin e kushtetutes dhe te cdo ligji. Shpernda kolektorin, LANE-n e hajduteve, te banditeve, te sherbetoreve dhe agjenteve te te huajve, te antiShqiptareve, te injoranteve epike te cdo formati dhe lloji, te sorosianeve pederasto-baxhellave, LANDFILL-in ku jane mbledhur te gjitha mbeturinat e pariciklueshme!
  Nese banditet, nuk do te veteshperndahen, por, qendrojne ne kundershtim me kushtetuten, me dhune e force, si te jashtligjshem qe jane, atehere, beji thirrje popullit, se e pastron populli, W.C.parlamentin!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu