• |
ide | kryesore

Do ngrihet gurore në Delvinë, banorët përplasen me ministrinë e Bashkinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Mes tensionesh dhe përplasjesh fizike është shoqëruar dëgjesa publike mes banorëve të fshatit  Bajkaj në Delvinë, me zyrtarë  ministrisë, bashkisë dhe firmës Dinamika Shpk.


Banorët kanë protestuar në Qafën e Bresherit aty ku planifikohet gurorja.


Sipas tyre, dëgjesa organizohej pa dijeninë e banorëve.

Në zonën ushtarake pak metër larg banesave të fshatit, është hartuar një plan projekt për të kthyer 96.000 metër katrorë tokë në gurore.

Banorët e kundërshtojnë një projekt të tillë, sepse sipas tyre jo vetëm që nuk do të sjell përfitime për zonën, por do të dëmtojë agroturizmin, dhe mjedisin.

Banorët e fshatit Bajkaj kanë firmosur një peticion drejtuar, Ministrisë së Mjedisit ku kundërshtojnë hapjen e gurores.

3 Comments

 1. BENI PETICION SA TE DONI KUR VENDOS PARTIA JU DUHET TE HESHTBI OSE TE NGRIHENI NE REVOLUCION . RRUGE TE MESME NUK KA , OSE UL KOKEN DHE BREKET OSE RREMBE ÇTE GJESH DHE SULMO .

 2. Policia politike shoqeron banoret qe duan te ruajne habitatin natyror dhe lejon banden mafioze te shqyerjes se tokes, detit malit apo objekteve kulturore. Vetem ne nje komb plehre si Shqiperia mund te ndodhe gjithmone.

  Ju a shperlfete Nena Natyre dhe Zoti ne kokat tuaja dhe familjareve tuaj Mafioze djallzore Oligarke.

  Pasi perdhunuat Luren, Pyjet, Lumenjte e Tropojes, i qenkan versulur Jugut tani se Veriun e XXX mire e mire.

  Mallkimet e njerzve ne vesh te Zotit kundrejt kermave politik qe jane pas te zezave politike dhe sociale.
  Vetem te zezat ju mbulofshin.

 3. Ketu vazhdojne mos.ket zgjidhej perkrimet e komunizmit keta shkruaje kot. Duhet duhet çik demoKarci, edhe te huajve u pelqen ky model KÇK, sidokos merkelit&soros

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu