• |
ide | kryesore

Shqiptarët, në krye të dëbimeve nga Gjermania

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria e Punëve të Brendshme të Gjermanisë e pranon, se hyrja në fuqi e ligjit për kthimin e rregulluar të refugjatëve e azilkërkuesve pa të drejtë qëndrimi nuk ka çuar patjetër në më shumë dëbime nga Gjermania. Këtë njoftim kjo ministri e ka dhënë me kërkesë të agjencisë së lajmeve dpa. Sipas saj nga shtatori 2019 deri në shkurt 2020 janë dëbuar nga Gjermania 10.276 persona pa të drejtë qëndrimi. 1000 persona më pak se në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Shumica e dëbimeve në vitin që ka hyrë në fuqi ligji i posaçëm kanë pasur destinacion Shqipërinë dhe Italinë.


Corona uli numrin e dëbimeve


Megjithatë sipas ministrisë është ende herët të flitet për efektshmërinë e „ligjit të dytë për zbatimin më të mirë të detyrimit për largimin nga Gjermania”. Me shpërthimin e pandemisë së Coronës në mars ra edhe shifra e dëbimeve nga Gjermania në mënyrë të ndjeshme. Në prill ajo shënoi vetëm 28 vetë. Në korrik 787 vetë. Për shkak të Coronës krahasimi mund të bëhet në rastin më të mirë me gjashtë muajt e parë që nga hyrja në fuqi e ligjitm shkruan dpa.

Edhe shifra e dështimit të dëbimeve ka mbetur e njëjtë me periudhën e mëparshme shtator 2019-shkurt 2020, 13.759 vetë. Këtu bëhet fjalë për persona që nuk janë dorëzuar tek policia federale për dëbimin. Këta persona ose mbrohen juridikisht ose nuk gjenden. Po ashtu edhe mungesa e bashkëpunimit të vendit pritës mund të jetë një pengesë për planfikimin e dëbimeve. Për Sirinë psh. prej vitesh është në fuqi ndalimi i dëbimit.

Rregulloret e reja që hynë në fuqi duhet ta lehtësonin dëbimin nga Gjermania. Ato parashikojnë ndër të tjera më shumë mundësi për mbajtjen në paraburgim para një dëbimi. Personat që kanë gënjyer për identitetin apo ata që nuk tregojnë interes për plotësimin e dokumenteve të identifikimit, kërcënohen nga sanksione të ndryshme. /DW

30 Comments

 1. Ja pra kjo eshte Europa e lire qe ne duam me nje Gjermani neo-naziste ne krye te saj. Ate qe se beri Hitleri me lufte po e ben baxhella Merkel ne kohe paqe.
  Gjermanet jane derra, jane nje popull i eger pa ndjenja njerezore ose thene shkurt kafshe rraciste.

 2. Nuk ishin budallenj Britaniket qe dolen nga BE. Ata kuptuan se BE-ja eshte thjesht nje dominim Franko-Gjerman ose shkurt Rajhu i Trete i koheve moderne.

 3. Aaaa po me gjermanine cpatet o shqipo? apo urdher nga lart. po pse nuk ka mbajtur shqiptar gjermania ?! plot. bukshkal. apo jeni vend pa k….dhe fajin e ka saliu. Rini pini kafe e pallohuni me alkol e me baste futini ndonje plazh ne fundjav mbani nga 2 makina per familje dhe hajt…fajin e ka saliu…popull idjot i pa gdhendur..

  1. Bravo Tironci ato jan fjale qe si lun topi kto jane msu me hanger ne bythe te tjera kuje sja ka fajin Gjermania ase kushe tjeter popull dembel kane ike per lesh keta mire jou bo rama

 4. Bravo Tironci ato jan fjale qe si lun topi kto jane msu me hanger ne bythe te tjera kuje sja ka fajin Gjermania ase kushe tjeter popull dembel kane ike per lesh keta mire jou bo rama

 5. Ja shikoni si i trajton Europa kurve shqiptaret tamam si skllever dhe si qytetare te dores se trete dhe kur nuk ka nevoje praktikon edhe operacione fshesa duke na kujtuar Grekqirat e viteve 90.

  FUCK GERMANY!!!

 6. Ujku qimen e ndron por zakonin se harron . Gjermanet jane nje popull rracist qe kane kryer krime dhe genocid kunder njerezimit. Gjermania duhet te japi llogari per mijra hebrenj te shfarosur gjate luftes se dyte boterore.

  NAZIS NEVER LEARN

 7. Te gjithe ju rilindas qe beni kunder veprimeve te gjermanise perse nuk e nisni nga embrioni ? Perse largohen shqipetaret nga Shqiperia?kush eshte fajtori osé fajtoret e braktisjes se vendit nga shqipetaret ?Pergjigjuni ketyre pyetjeve e pastaje shani gjermanine, apo kjo eshte parrulla e juaje Duke aluduar per armikun e jashtem e te brendeshem, per armikun kapitalist, imperialista, revizionist

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu