• |
ide | kryesore

11 filmat ku kostumografët kanë harruar detaje të rëndësishme

-Instant, Paparazzi, Slider

Sigurisht që nuk është e lehtë të kujdesesh për çdo detaj të një filmi, prandaj shikuesit shpresojnë se në filmin e radhës nuk do të shohin ndonjë gabim të dukshëm, si veshja e një kostumi në periudhën e gabuar historike, apo kur një objekt misterioz shfaqet dhe zhduket prapë.Disa prej filmave që iu shpëtuan ca detaje pa kontrolluar mirë, janë:


1- “Doctor Strange”


Në film mjekët po bëjnë operacion në tru, pa maska. Për kirurgët, asistentët e tyre dhe infermierët, kjo është e pamundur në jetën e vërtetë.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

2- “Cleopatra”

Ky është një rast i “ndryshimit të historisë” për ta bërë më interesante, pasi një veshje si e Kleopatrës, as nuk mendohej në kohën kur ajo sundonte.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

3- “Alpha”

Në filmin Alpha, kamera kap një shollë këpuce, por filmi flet për një kohë në të cilën ato nuk ekzistonin ende.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

4- “Alexander”

Angelia Jolie duket mahnitëse në film, por ka disa gabime. Në atë kohë, pëlhurat nuk qepeshin së bashku dhe një grua fisnike nuk do të shfaqej kurrë në publik pa një rrip.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

5- “To All the Boys I’ve Loved Before”

Lara Jean e ka veshur së prapthi trikon në një skenë dhe në skenën tjetër, e ka në rregull.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

6- “The Lord of the Rings”

Në pjesën ku Sam i thotë mirupafshin Frodos, në fillim ai ka një bluzë bezhë, që nuk është më pas ca minutash.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

7- “Slumdog Millionaire”

Bizhuteria e vajzës shfaqet dhe zhduket brenda një skene.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

8- “Silver Lining Playbook”

Aktori kryesor, Bradley Cooper po mbështjell këmbët me ngjitës, ndërkohë që është ulur në tokë, por në skenën tjetër, ngjitësi ka ikur dhe tani Jennifer Lawrence po ia mbështjell këmbët me ngjitës.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

9- “The Dark Knight”

Joker-it i ndryshon ngjyra e flokëve nga kafe në jeshile për punë sekondash.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

10- “Marie Antoinette”

Duke punuar me Marie Antoinette, kostumografët u përpoqën të tregonin atmosferën e asaj kohe, por në shekullin e 18-të, nuk ka patur atlete Converse. Fustanet në film, nuk kishin edhe mjaftueshëm dantellë sa duhet, që është nj tregues i stillit “Rococo” të asaj kohe.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca 11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

11- “Once Upon a Time…in Hollywood”

Brad Pitt mban një orë që nuk është prodhuar deri në vitin 1970, ndërkohë që historia e filmit është e vendosur në 1969.

11 raste kur kostumografët dhe artistët e makeup bënë ca

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu