• |
ide | kryesore

Jozefina Topalli kërkon largimin e Lulzim Bashës: Formulari fyerje, nuk e sjell demokracinë

-Instant, Lajme, Të fundit

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve një ditë më parë mes shumë emrave të përzgjedhur ka vendosur të njoftojë se është përzgjedhur për në fazën e dytë të procesit edhe ish-nënkryetarja e demokratëve, madje duke shkuar më tej, duke i kërkuar edhe të plotësojë formularin e ku duhet të shpjegojë kontributet që ka në Partinë Demokratike.


Në një bisedë për ABC NEWS, Topalli ka shpjeguar edhe pozicionin e saj në raport me këtë propozim.


“Unë nuk jam demokrate e vitit 2005. Unë jam identifikuar me Partinë Demokratike përpara se ajo të lindte, për shkak të historisë sime e të familjes sime. Unë nuk kam qenë kurrë në qeveri, por kam qenë deputete dhe Kryetare Kuvendi për shkak se jam votuar nga qytetarët dhe në pjesën më të madhe të mandateve në maxhoritar. Unë jetën politike e kam të lidhur me demokratët, ata të vërtetët. Ndaj dhe jam mirënjohëse që më kanë propozuar me besimin e shpresën që të bëjmë ndryshimin.

Ish-kryeparlamentarja sqaron edhe qëndrimin e saj në lidhje me kërkesën për të plotësuar formularin nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve.

“Formulari nuk demokratizon një forcë politike. Ai është një fyerje. Unë jam prekur nga propozimet e demokratëve. Ata janë idealistë dhe e dijnë që unë i dua ata. Kemi bërë beteja bashkë. Kemi rrezikuar bashkë. Kemi ëndërruar bashkë. Kemi fituar bashkë. Unë jam e lidhur me çdo demokrat. Por unë nuk do i gënjej ata. Nuk i kam gënjyer kurrë. Unë i them atë që mendoj dhe besoj. Nëse vërtetë Lulzim Basha kërkon të largoje Edi Ramën , ai duhet t’i lëshojë vendin një njeriu tjetër të pakorruptuar. Vetëm kështu bashkohen demokratët e përçarë dhe largohet Rama.”

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve përmbylli këtë të mërkurë fazën e parë të selektimit të kandidatëve, ndërkohë që të gjithë emrat e përzgjedhur janë njoftuar të plotësojnë formularë mbi të dhënat personale dhe kontributet në parti përpara se të kalojnë në fazën e dytë.

24 Comments

 1. . Gjene me te mire qe ka bere Lulzim Basha eshte largimi i gardes se vjeter dhe servile te Sali Berishes , te atyre qe kane spekulluar e jane bere miliardere vetem fale postit dhe detyrave shteterore.

 2. Edhe kjo s’e pranon garën,jep ultimatume kush të rrijë e kush të iki.
  Kam pasur një lloj respekti për të por pak nga pak po arrin në niveln zero.
  Më e pakta që mund të them ‘kokderre’ brutale, pordhace. Magnolia

 3. E nderuara zonja Topalli , kur te japesh llogari per humbjen spektakolare te PD ne 2013 ne Shkoder ndoshta do kesh nje tjeter mundesi per te qene e besueshme . Ju u fshehet si struci ne 2013 mbas doreheqjese se Berishes e jeni njerezit qe keni vene ne jete shprehjen ” per inat te sime vjerrre vete e fle me mullixhine ” .

 4. te vazhdoshe te merresh me kete prostitute qe kur opozita protestonte ne shi dhe kjo nxirrte ne foto me bikini prostituten pjelle te saje dhe bente exibicion me ramis gomarin (burrin e saje )neper shkretetirat e saharase nuk ja vlene .kjo eshte futur ne thesin e rames prej kohesh .kjo lavire amplifikoje kaq urrejtje ndaje PD nekohen kur ishte kryetare parlamenti dhe n/krytare Pd aq shume me fjalorin dhe sjelljen e saje sa a zp me mero gelbazen nuk e bene dot.do te ishte nje turp i madh qe kjo te jete deputete e Pd.kjo eshte ekuivalente e spirokalit xhackes ,shahinit,majlinda bufit & compani.kjo eshte hedhur ne koshin e plehrave fizik dhe historike.

 5. te vazhdoshe te merresh me kete prostitute qe kur opozita protestonte ne shi dhe kjo nxirrte ne foto me bikini prostituten pjelle te saje dhe bente exibicion me ramis gomarin (burrin e saje )neper shkretetirat e saharase nuk ja vlene .kjo eshte futur ne thesin e rames prej kohesh .kjo lavire amplifikoje kaq urrejtje ndaje PD nekohen kur ishte kryetare parlamenti dhe n/krytare Pd aq shume me fjalorin dhe sjelljen e saje sa a zp me mero gelbazen nuk e bene dot.do te ishte nje turp i madh qe kjo te jete deputete e Pd.kjo eshte ekuivalente e spirokalit xhackes ,shahinit,majlinda bufit & compani.kjo eshte hedhur ne koshin e plehrave fizik dhe historike.

 6. Se sa e vjeter je ti ne PD kerkoja Agron Kulicit. Sa per dijeni ty ste ka dhjere kush por te moren ne vitin 2000 deputetet e shkodres dhe te angazhuan. Dhe ti ishe nje nga fatkeqesite e te djathtes. Ate keshilltarin spiun “dibran” qe mbajte as ishe ne krye te kuvendit e harrove? Dhendrrin pa asnje kontribut a e harrove ku e punesove ? Ti je nje funderrine sebashku me Patozi, Bregu & co, qe nuk duhet ti afroheni me PD-se. Sepse prej qelbesirave si ju, perfunduan demokratet ne kete grade…..

 7. Jozi,ske shanc te kthehesh,je leter e djegur ne cdo aspekt,vetem nje ghe te ka mbetur,,,te behesh antare e PS dhe persa i perket perkatesise familjare ,,,ti je tjeter,tjeter njeri ,njeri i zi me shuuuume te keqija se sa te mira,,ik, ik mer tosin dhe bregun dhe shkoni tek PS ku dhe enderon te jesh.Te bosh endren te vertete bashkou tek PS,se vetem kjo ruge te ka ngelur dhe mos u mundo te percash demokratet e vertet,,ik dhe mos u kthe me.

 8. Turp per ty per naivitetin qe shfaq, ofendimet qe leshon ne drejtim te Bashes nuk jan aspak te hijshme, PD ne menyre te perseritur e kane demtuar figura si puna jote, keshtu qe nqs te ka ngel 1% mundesi per tu rikthyer ne PD ben mire mos rrezikosh me prononcime te tilla.

 9. Nuk kuptoj çkërkon kjo.Të largojë një kryetar i zgjedhur me votë nga anëtarësiaNuk kuptjo kjo që ka maru dhe se p…… më njeri.Sa qe me pushtet rregulloi vetëm problemet e familjes së vet.

 10. Xhozi – kurve
  Hajdaresha – kurve
  Patozi – shkerdhat
  Imami – shkerdhat
  Rruli – shkerdhat ne fillim pastaj burre i mire….

  Po sikur te kete nonji te vertete per Lulen qe e ka shit bythen the Rama?

 11. Qe Luli ka gabimet e veta se ve kush ne dyshim, por te flasesh ti o rrospije qe sa ishe ne krye te Kuvendit beje si ato te fortat qe kishin dashnore qe merreshin me droge. Sbesoj se ke harru qe ke qene ish spiune e sigurimit te shtetit, dashnore e ish sekretarit te pare te Shkodres, qe ke thene qe Sali Berisha duhet ti fuste plumbin ballit opozites se kohes, kapja per zhelesh e plot bema te tjera qe nuk ja vlen te lodhemi qe ti permendim. Ti nje cope kurve nevojtoresh ke qene qe te dha mundesi Saliu dhe tani te duket vetja interesante

 12. Sali Berisha perse nuk prononcohet per kete laviren per patosin per lavire bregun keta kane qen koha e PD KA NDONJE KOMENT ?

 13. Ku je Sali Berisha ake nje koment reth jozefines apo te duket normale fjalet esaj,telutemi duam nje koment nga ju ,sepse ke dhe ti pergjegjsi per kete grua qe na del tani si me e pastra ,,,duam si demokrat nje pronocim,ndryshe,,,,,,

 14. NJe qe ndihet sado pak demokrat duhet ti ktheje kurrizin kesaj qe llomotit sa here qe eshte nevoja per ndihme turpi i saj por une kam nje dyshim dhe sinqerisht kerkoj qe dikush qe ka ndonje mendim te me sqaroj Cfare tregon kafja me ambasadoren KIM!!!!!??????Ju lutem si e komentoni

 15. Jane bo shqupistat me keq se baxhellat e rrugve.

  Pothuajse te gjithe ato qe themeluan PD (Meksi, Hajdari, Pollo, Imami, Selami…) dolen spiuna, te shitur, komunista sigurimsa. Xhahilet e Gazidedes i rujshin naten dhe rifshin sipas urdhrave te sali bajraktarit.
  Ne 2003 Shqupistat hongren ate qe kishin dhi, se kshu i tha prijsi. The gjithe spiunat u bone prap burra te mire.
  Ne 2013 spo dishin nga me anu. Nga krahu Olldashit apo i Bashes. Prap ishte prijsi qe i ndricoi dhe krahu i Olldashit doli spiun, komunist, kurva….
  Ne 2017, sipas udhezimeve te prijsit doli qe Selami ishte spiun, i shitur. Mire qe sia hune ne dru si atehere te pallati kongreseve.
  Po ne 2017 Topalli, Patozi, Imami, Bregu, Ruli… dolen spiuna, te shitur, komunista sigurimsa. Shqupistat prap e hongren ate qe kishin dhi per Rulin, se ky doli prap burre i mire. Bile po harto listat.
  Hajdaresha, po ashtu. Kurve e spiune si i jati.

  Kta shkerdhata, qe slejne gjo pa thone per te tjeret, rrine si muti ne shi kur i thu qe Saliu ka qene sekretar i PPSH dhe Luli ka qene kamarier ne Rinas. Po si baxhella qe jane, ska ne turp me thone qe ne jemi me te miret ju vec na jepni voten.

  Topalli ishalla kandito si e pavarur ne Shkoder dhe ta shofi hollandezi sa vota ka per te mare.

 16. O ipaemer po te them dicka,,une jom 100% demokrat dhe kete ska nevoj ta dij jo ti por askush pervec zotit,,,ti qe e doke kaq shume Jozefinen seshte mire as fis me e pas jo voten,mos na kujto kohen e kaluar se e dime mire se cka ndodhur ,kam perjetuar gjithcka si ne komunizem ashtu dhe ne demokraci.Te gjithe politikanet ne Shqiperi jane pak a shume me faj dhe te perlyer,por aman
  Jozefina,tosi,dhe brekja bregu jane per mua me te paciptet dhe te poshterit qe ka pasur PD
  Edhe saliu ka bere gabime,por gabimi me imadh ka qene afrimi ne PD i ketyre emrave,per kete Saliu duhet te flase se deri tani flet per gjera te tjera,,pse nuk prononcohet Saliu ?.?kjo eshte pyetja.

 17. Une kam shkruar ne fillim moj Z-Jozefine,kur ju, nuk ju vune ne listat e kandidateve per deputet si dhe Patozin ,Boden ,Bregun dhe disa te tjere qe Basha ka bere gabimin me te madh qe nuk ju perfshiu ne listat e kandidateve ,por tani e kam kuptuar qe kam bere gabimin me te madh se ju ini sebashku me ata te tjeret disa qenje te neveritshme qe ju kane afruar ne Partine Demokratike.Une vertet nuk kam asnje lloj simpatie per -Bashen-si kryetar i -PD-se por ama te vesh interesin vetjak perpara interesit dhe idealeve te se djathtes shqiptare kete nuk mund ta beja kurre .Ti del dhe na ben biografine tende sikur ne nuk te njohim ,ti shkruan se me demokratet ke kaluar c’do veshtiresi ,por ama ke llomotitur e vetme ne fushaten elektorale qe nga 2013 dhe ne zgjedhjet e 2017 -tes sebashku me monstren tjeter Patozin ,si dhe ata te tjeret u -joshen -me kockat qe ju hodhi per te lepire -EDVINI-.PRANDAJ TI -jOZEFINE-PER ELEKTORATIN E PARTISE DEMOKRATIKE JE NJE HIC .Ty mund te duan vetem disa nga qyteti tend i lindjes dhe disa te tjere qe duan te percajne partine Demokratike .2017-ta nuk do harrohet lehte kur dilje ne c’do televizion dhe hidhje balte mbi ,kur nderkohe ti duheshe te beje fushate per ti fituar ato zgjedhje partia demokratike dhe ti do kishe fituar me shume reputacion ,simpati ne elektoratin e kesaj partie dhe kishte mundesi qe ti ngjitje shpejt dhe me sukses shkallet e karieres tende politike .Tani harroje-harroje,harroje.

 18. E bukura eshte qe Jozefina nuk eshte ne asnje liste te PD . Prandaj thote nuk plotesoj formularin se nuk e ka pordhur njeri

 19. @ miri ndoshta Ka ndonje hall tjeter
  Per ata qe thone sliu s’ prononcohet sala te heq vizen e s’ merret me me ta .Mos kujtoni se i hoqi luli Jo ,Jo ishte Saliu.
  @astrit megjithese je rilindas i dhjere
  Ke thene nje te verrete rrenjet e te gjitha partite Jane te plehu ppsh dhe sig shtetit me bashkepunetoret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu