• |
ide | kryesore

Korçë, arrestohet ‘skifteri’ i pikturave

Arkiva, Lajme, Të fundit

Një 33-vjeçar u arrestua në flagrancë duke vjedhur në shtëpinë e një shtetasi në Korçë. Në kuadër të operacionit të koduar “Pikturat”, policia arrestoi shtetasin E.B., banues në Korçë si autor i dyshuar i 17 vjedhjeve të ndodhura në qytet.


Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan piktura me vlerë dhe sende të tjera të vjedhura.


“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë, në vijim të punës për zbardhjen dhe dokumentimin e disa vjedhjeve të ndodhura tre muajt e fundit në qytetin e Korçës, kapjen dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve, në bazë edhe të informacioneve të siguruara në rrugë policore, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Pikturat”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit E. B., 33 vjeç, banues në Korçë (i dënuar më parë për vjedhje)” – njofton policia.

33-vjeçari, ka qenë nën ndjekjen dhe monitorimin e Policisë kur u kap në flagrancë në lagjen nr. 1, duke vjedhur në banesën e shtetasit V. T.

Nga veprimet e mëtejshme hetimore të kryera, kqyrja e pamjeve filmike dhe provave të grumbulluara, u dokumentuan edhe 16 vjedhje të tjera, ngjarje të ndodhura tre muajt e fundit në Korçë, ku janë vjedhur piktura me vlerë, sasi lekësh, orendi e pajisje shtëpiake, autor i të cilave dyshohet të jetë shtetasi E. B., konkretisht:

– Në lagjen nr. 3, është vjedhur banesa e shtetases V. M.

– Në lagjen nr. 10, është vjedhur banesa e shtetasit J. Ç.

– Në lagjen nr. 12, janë tentuar të vidhen 4 banesa; është vjedhur banesa e shtetasit M. K., dhe dyqani i shtetasit K. B.

– Në lagjen nr. 17, është vjedhur lokali i shtetasit A. Xh.

– Në lagjen nr. 18, është vjedhur lokali i shtetasit Sh. G., banesa e shtetasve L. G; Ll. P;dhe A. Ç; është tentuar të vidhet banesa e shtetasit Dh. G; dhe është vjedhur dyqani ishtetasit I. C.

– Në lagjen nr. 1, është tentuar të vidhet një objekt kulti.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë për veprën penale “Vjedhja, e kryer më shumë se një herë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu