• |
ide | kryesore

Marrëveshja me Greqinë/ A është katragjyshi i Ramës, garanci për kufirin detar?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në stilin e tij tashmë të njohur Edi Rama i është përgjigjur kritikave lidhur me marëveshjen e detit me Greqinë. Ai e ka bazuar “argumentimin” në një dokument, që më shumë i ngjan replikës së një fjetonisti sesa seriozitetit të një shtetari, në tre pika kryesore.


Së pari duke tallur opozitarët e tij.


Së dyti duke vënë dorën në zjarr se nuk ka asnjë marëveshje dhe se ai nuk ka folur kurrë me Micotakis për këtë temë.

Së treti se marëveshja nuk mund të jetë e fshehtë, pasi atë duhet ta nënshkruajë presidenti dhe ta ratifikojë paralamenti.

Së katërti se ai është stërnip i një miku të ngushtë të Abdyl Frashërit (paragrafi poshte), prandaj nuk mund ta tradhëtojë atdheun që drejton.


Në të gjithë këtë shkrim të gjatë, ku shpesh më shumë rëndësi i jepet gjetjes së epiteteve dhe krahasimeve për avujt e rakisë, tiganin e ndryshkrur të opozitës, sardeleve pa tru që bien në grepin e Lulit, evokohet historia e familjes Rama e bëhet gallatë me kritikët, por nuk i jepet përgjigje disa pikave themelore të këtij debati.

A përbën problem për Shqipërinë vendimi sovran grek për të rritur ujrat e saj teritorialë nga 6 në 12 milje? A është rastësi që menjherë pas këtij vendimi u shfaq në mediat greke harta që ‘kafshojnë” detin tonë dhe u lavdërua qeveria e Tiranës për mungesë kundërshtie? A është thjeshtë rastësi që Athina vendosi ta hedhë këtë hap, pikërisht kur procesi negociator me Shqipërinë është pezull, duke ndryshuar rregullat e lojës në mes të saj? Vërtet qeveria shqiptare thotë se aktualisht nuk ka as bisedime as marëveshje konkrete, po a është kjo një siguri e mjaftueshme, sepse marrëveshje grekët nuk kanë as me Turqinë, por Ankaraja është tejet e shqetësuar për mënyrën si po vepron fqinji i saj problematik?

Pra, ajo pjesë serioze e publikut që do vërtet të kuptojë dhe që nuk e sheh politikën thjeshtë si një shfaqe me batuta “Portokallie”, nuk mer asnjë përgjigje për këto dilema. Ajo mund të shijojë figurat dhe sarkazmën e një njeriu të stërvitur në punishten e Nolit dhe Konicës, por nuk garantohet nga lideri që është votuar edhe për të ruajtur sovranitetin e vendit.

Në shkrimin poshtë të Edi Ramës, kushdo që e urren opozitën mund të gajaset me batutat për Lulin, Monikën, Petrit Vasilin, por nuk do marrë asnjë informacion se ç’do të ndodhë në negociatat me Greqinë.

©Lapsi.al

NJË KOMERDARE LOGJIKE PËR ATA QË DUAN TË DALIN NGA LOJA E DETIT, DY FJALË PËR GREQINË DHE NJË VATH NË VESH NGA UNË PËR…

Publiée par Edi Rama sur Samedi 29 août 2020

30 Comments

  1. Kush ngrinte dhe ngren, flamurin e greqise dhe shpallte “vorio epirin”, deri ne Elbasan e Durres, gjyshrit tane; Hasan, Hysen, Ali, Mark, Gjin, Ded, apo gjyshrat e greko-llacifacit, minoritar, edvin kristaqi?! Pse e dogji 3 here Voskopojen, nga fillimi ne fund, biri i Shqiperise, SALI BUTKA?! Pse andatet greke, quheshin dhe quhen; kritaqer, odisere dhe nuk quhen; Avni, Sami, Abdyl, Naim, Marrash, Sokol, Preng, Gjergj?! Kush e vrau pas shpine papa Kriston e Negovanit, kush e c’kisheroi at Nolin, kush e mallkoi gjuhen shqipe, kush e shpalli kishen tone autoqefale, “pjelle te djallit” dhe se pranoi ne sinod? Ne te gjitha keto, nuk besoj se ka gisht ndonje Sali, Mehmet, Pjeter, Pal, Vasil luani (qe ende i ka gjurmet e kthetrave, te ngulura ne murr, tek rruga e Durresit) apo Lefter ylli (i cili mbase i kishte prinderit minoritar por ishte me shqiptar se ty dhe une bashke) megjithate pyetni kristaqet dhe odisete se mbase dine gje!
   Si ka mundesi, cila “dore e zeze” i perzgjedh ne 30 vite (20 vite ne total) kryeministra; edvin kristaqin (sjell nga poshte ures se Senes?!), aleksander meksin, fatos nanon, pandeli majkon (“heroin e Kosoves” qe shiti per skrap, patjeter ne greqi, 400 tanke te grasos, me 0 km. kur ishte MM dhe fatos nano kryeminister) apo aleksander mojsiun president, te gjithe jane llaciface-minoritare dhe kane lidhje gjaku dhe familjare ndermjet tyre!
   Si ka mundesi qe gjyshi i edvin kristaqit, ka qene krahu i djathte i Abdyl beut, kur ai ka emigruar si refugjat nga greqia, ne Shqiperi, para 150 vitesh?! Si mundet te kete kontribuar per gjuhen shqipe, nje refugjat i huaj, i vendosur ne nje kamp nomadesh, jevgo-llacifac, ne breg te kenetes, se Durresit?!
   NJOFTIM: greqia, javen qe vjen, do te dergoje ne KS. OKB. marreveshjen per kufijte detar, te arritur me Italine, per njoftim dhe arkivim, kaq i intereson KS. OKB. dhe ata s’merren fare, nese Shqiperia e pranon ose jo, kjo s’ka fare rendesi, quhet “konflikt i ngrire”, i zgjidhur ne “menyre te njeanshme”, pra iku deti si Cameria deri ne Arte dhe Preveze. greqia me sebepin e kesaj marreveshje dhe pabesine e Kalit te Trojes, demarkon kufirin e saj detar, duke na e marre te gjithe Jonin, deri ne maje te Karaburunit, pra faleminderit grekut te Shqiperise, edvin kristaqi, endren e kristaqit dhe odiseut e bere realitet !

   1. Ke te drejt shqiperine ka me shume se 100 vjet qe po e shesin dhe coptojne. Puna eshte se si do ndalet kjo pabesi shekullore. Si do dalim nga kjo gracke antishqipetare dhe te marrim fatin ne dore e mos endemi rrugeve te botes si çifuti ne shkretetire.

  2. LLapsi. Ja futi prap pordhes, dhe e qelbi parap ambjentin mes komentuesve. Dhe komentuesit e trullosur nga kjo ere e qelbur, shajn dhe ofendojn njeri tjetrin. Se lideri I secilit eshte me i mire se lideri I kundershtarit.
   JU TRULLOSI NJE SHKURDHAK DHE NJE BUKSHKAL.
   TE IMAGJINOSH QE DUKE LEXUAR IDOTESIT E KESAJ PORT HALEJE, PASUROHET NJE IDIOT SI SHKURDHAKU…
   KTHJELLOHUNI, BOLL THITHET PORDHET E QELBURA TE DY IDOTEVE.

   1. Ty pse te djeg kaq shume per turrullosjen e komentuesve nga lapsi dhe nuk shqetesohesh nga helmi antishqipetar qe te kane hedhur ne vena udheheqesit e tu shpirteror.

  3. degjoni o vesh te shurdhur,shikoni o syqorra dhe ngjalluni, o zemra te vdekura thotë:

   sa her qe njerzit,largohen nga e verteta,bata bie ne kaos,autor dhe aktor ,bejn sikur nuk degjojn dhe as nuk shohin ,por njekohesisht zemrat u kan vdekur edhe pse jetojn,nuk kan ndjeshmeri vlera virtyt por antivlera sikur te mos ishin nga e njejta gjini natyralitet,por jua kalojn dhe kafsheve per nga veprimi,ne ket pik arrin njeriu i quajtur modeli jetes me demokratik qe gjoja jep leksione se ,jan me te miret respektojn dinjitetin njerzor,lirit dhe te drejtat ,me fjalet me te mira,te mbrojtura me ligje dhe veprimet planet me te ulta me te neveriteshmet ndaj,me te dobetit,ne zbatim,keta jon njerzit e kesaj kohe ,qe flasin ,pa njohur vlersuar ndjere pasojat pergjegjsit per ate qe mendojne flasin veprojne,dhe me te drejt ,duhet ber pyetja ,perse ndoll keshtu,kur kemi nje natyralitet duam te drejten per vete urrejm padrejtesi te na behet ndersa ne menyr te ndersjellt behet padrejtesi por qe padrejtesia nga heshtja mosragimi i zhvesh te gjith nga te drejtat dhe po ashtu shkatrron te gjith,ne menyr te pacmangeshme gje qe nuk i pelqen askujt,por nga natyraliteti qe kemi,dhe pasojat qe vin ,mbetet i hapur per te gjith mesazhi i jetes per tu shprehur ajo qe ndjen don sejcili per veten e vet tashme per te gjith,qe sejcili ne vecanti te ndjehet mire ,i kufizuar brenda te drejtes vet dhe gjith sebashku ne paqe mirkuptim,o njerez,ne nuk jemi krijues por krijesa te krijuara,nuk jemi fuqiplot,por vim nga fuqiploti nuk jemi te gjithditur por vim nga vullneti tije ,kur faktikisht jemi te tille,neve sna mbetet tjeter vetem se te gjith per gjithcka,te mendojme flasim dhe veprojme,sipas asaj qe na qarteson gjalleron ,siguron jep zgjillje paqe shprese shpetim ,vler ,jo asaj qe jep paqartesi ,pasiguri,ngatrres perplasje antivler shkatrrim ,kete dituri ,force me karakteristika ,dobije e ka vetem rruga drejte,ullzimi i te mallit zot permblellja gjitha shpalljeve hyjnore kuran dhe synet,qe ju e urreni digjni dhe luftoni,nese te mallit zot nuk i bindeni ,me deshir bindje do ti bindeni me llune,e cila eshte kjo llun praktikisht,zoti mallerishem e ka bere punen e vet ka ber krijimin derguar ullzimin njerzit tua tregojn ,mundesojn ta dini,ju i keni vrar burgosur persekutuar urryer,keni ber sipas deshires me mendjemallsi,ne tok,tani pritni llunen ,kush eshte lluna shkatrrimi gjithckaje ne menyr te ndersjellt nga duart tuaja,,dhe pastaj mungesat e domosdoshmerive ,ju detyrojn ti peruleni zotit mallerishem ,por shum von ,dhe ndoshta s’arrini meshiren e tije,o njerez,po kaq shum sa harxhoni kohe fuqi kosto me shkatrru njeri,tjetrin ne menyre te ndersjellte,ta harxhonit per dobin e ndersjellt sdo kishte mbet problem pa u zgjillur,kaq sa harxhoni energji per urrejtje te ndersjellt ta shpenzonit ne ne dashuri respekt vlera ndaj njeri tjetrit ,te gjith do mbeteshim vellezer,beni pyetje vetes me mendimet fjalet veprat tuaja ,sa po i beni dobi vetes,ne menyre fetare shkencore dhe praktike,vlersoni ralitetin ndani problemet pranoni orientimin me drejtesi hak,ngjallni zemrat e vdekura nga mekatet me angazhim ne te verteten dhe shpetoni,largohuni ,nga shkatrrimi veteve tuaja ndeshkimi ,perderi sa ate nuk jua pranon shpirti ndergjegja,grabitja neperkembja e te drejtes hakut tjetrit,eshte si zjarri pervelus qe pacmangeshem ju djeg gjat te kerkon ate qe ste takon humbet edhe ate qe ke,ju jeten tuaj e doni ,te drejten tuaj ,por duke jua grabitur dhe shkatrruar tjerve harrojeni se humbet dhe te tuajat,sepse keshtu gjerat i krijoj ai qe diti me shum nga ne,qe kushdo cfardo qe te mendojne flasin apo veprojn e ka ne dobin e tije nese esht i drejt ose kunder vetes nese eshte i padrejte,sepse ai ne doren e te,cilit ndollen gjitha pushteten nuk i krijoj gjerat sipas interesit ton ,por vullnetit vet,duke nga mbajtur peng te mendimit fjaleve dhe veprave tona per shperblim ose ndeshkim ne dy botet sejcilin nga ne,ne nuk u krijuam per te qen armiq te njeri,tjetrit ,mbasi per armik te vetin gjith kemi veten ton ,egon per pushtet para,qe duhet ta kufizojme brenda te drejtes hakut,ne u krijum te adhurojme te mallin zot nje e te behemi ndihmes dhe plotesues ne dobi te dobishem me njerzit dhe krijesat

 1. Jo, analist i LAPSI , garanci per kufirin detar eshte ” nipi i familjes diktatoriale komuniste te Hysni Kapo , i cili sot me Laps ne dore , ben ironi me katragjyshin e ndjere te Kryeministrit me te suksesshem te te gjitha kohrave ne Shqiperi , Edi Rama !

  1. Po qe Edvini eshte nje Bastard i lindur nga babà bythelepires i E.Hoxhes ,gjyshi bythelepires i A .Zogut,etj
   Qe eshte njeriu me i pabese ne Shqiperi, ai qe vetem pak muaj me pare donte shkembimin e territoreve te Kosoves ….
   Edvin nuk ke gjak Shqiptari.
   Ti per para shet edhe babain tend .
   Je Bastard!!!!

  2. ?Hahahaaa..se ku e ka sukseset ky kryeminister drogaxhi e mashtrues e hajdut vetem nje çoban dhishe nga Tepelena e din????

 2. Se sa patriot eshte Rama e tregon edhe qendrimi ndaj anetareve te pales shqiptare ne komisionin e 2009. Kur erdhi ne pushtet ne 2013 u zotua t’i coje para drejtesise. Ne fakt beri te kunderten duke i promovuar ata qe kishin firmosur per komisionin:
  1. Ferit Hoxha, kryetar komisioni, e beri Drejtor te Pergjithshem ne MPK, pastaj Ambasador prane UNESCO-s.(Vijon)
  2. Suela Janina, anetare komisioni, Ambasadore prane BE (vijon).
  3. Enkeleida Merkuri, anetare komisioni, Ambasadore ne Sllovaki (vijon).
  4. Ilir Tepelena, anetar komisioni, Ambasador ne Rumani (vijon).
  Te gjithe te promovuar ne detyra te rendesishme nga Rama.

  1. ee o tirans patriotizmat e rames po ti fillosh ti nr sot vazhdon deri neser….e habitshem ne nje jet te besh kaq “patriotizma” : bllokoj negocjata e Shqiperis ne BE, kerkoj te negocjoj me serbet pjes nga kosova, vjedh popullin me ppp; Po populli sic thot edhe ai e ka fajin, se nuk e kupton qe per te miren e popullit e ka….Ky po qe e ka vendos te hyje ne histori…..

 3. Justifikim i rendomte i nje te kapuri te deshtuar ne cdo aspekt. Ai per pushtet eshte i gatshem te shese fare e fis se bythen e shpirtin tij i ka shitur me kohe.

 4. Te poshterit, tradhtaret neokomunist fshihen pas gishtit e na tregojne prralla c’ka bere PD apo viti 2009, to hell me vitin 2009 e me pd bashke po ju fashista c’po beni sot? te njejten gje dhe po na tregoni prralla na ishte nje here.

  To hell with the past, jetoj te sotmen dhe te nesermen trapa qe ktheni koken pas dhe perserisni te njejtat gjera ne mos i nxini edhe me shume.

  TRADHTARET E XXXXX!
  Lum Shqiperia per bajgat qe pjell dhe ushqen.

 5. Si eshte e mundur qe Shqiperia ka nje kryeminister te tille. Nuk them se paraardhesi i tij Berisha ishte me i mire se ky, por si erdhi nje tjeter po si ai , ose me i papergjegjshem se ai. Kush po i sjell keta fare burrash ne krye te puneve te Shqiperise.

 6. Në parlmentin grek prej mëshumë se 320 deputet dhe sqarua nga krie ministri dhe ministri i punëve të jashtëme ,Mocotakis dhe Dendjas se do të zgjerohemi në zonën ekskluzive ekonomike në kufi me shqipërinë u duartrokit në parlament Rama tallet me lloj lloj dekleratash ,njiher sapuni njiher djathi njiher skam bërë marrveshj njiher është e drejtë e tyre të zgherohen .tani deti nuk është llastik ,dhe as nuk çepet që ti qepësh ndonjë copë shtesë,të mar ndonjë greqia .dhe deti jon,,jonë nuk është pishinë e Grekëve ,sgjohu popull

 7. Ai,nga Tepelena,nuk eshte thjesht nje coban,por na qenka edhe nje Dallaveraxhi!Prisni ndonje hajer nga dallaveraxhinjte? Po aq hajer,mund te prisni edhe nga nje nip i ish mbretit te veteshpallur Zogolli i pare.Kristaqi,babai i Rames,eshte produkt i gjyshes se Rames,qe punonte sherbyese tek pallati mbreteror,kur gjyshi i tij (Rames)punonte si shofer (dhe na paska bere edhe gara makinash,me shoferet e ambasadave te asaj kohe ne Tirane),dhe mbretit Zog.Dhe Kristaqi,nuk eshte i vetem,mbasi njihen ne Tirane edhe nja dy,ne mos tre te tjere,qe njelloj si Kristaqi,kane gjakun e mbretit.Bile keta,edhe ngjajne shume me njeri tjetrin. Pra edhe Rama,po na trashegon,hilete dhe prapesite,qe i solli Shqiperise edhe mbreti Zog,si nje zagar hardall,i paskrupull,hajdut i rafinuar dhe me experience pariziane,i poshter e kurvar nudist,me keq se vete mbreti Zog,sharlatan e mashtrues i pa shoq,llafazan dhe shares,per te gjithe ata qe e kritikojne,drogaxhi profesionist,prej vitesh,por qe mbeti gjithe jeten nje kastravec ne ejete,por qe parate e vjedhura,e ndihmuan te arrije,aty ku eshte sot,shoqeruar,me Dallaveraxhinjte e tjere,jo vetem nga Tepelena,por nga e gjithe Shqiperia.

 8. Para se te gjeni kataragjyshet e njerezve, hidhini nje sy GJYSHIT aktual se e keni te Rruga e Kavajes.
  Quhet Janullatos dhe mbreteron ne Shqiperi, mjerisht, qe nga 1991, i vendosur dhe i mbajtur pa nderprerje nga Berisha, Meksi, Nano-Fino-Majko, Meta dhe Rama

 9. Nuk e dija qe jevgjit e ardhur nga rumania paskeshin qene patriot.po sa do rrosh do mesosh.edhe ekzistenca e shqiperise qenka veper e jevgjiteve rumun.eh mor popull cfare i paske bere vetes qe nuk e keni vene qe ne 1985 kete nip patrioti ne krye te vendit dhe se bashku me dajon e vet do te kishin bere sa e sa te mira per ju.po me mire vone se kurre.ju erdhen mendte dhe i dhate timonin qe e perdore me mjeshteri te rralle,(thone qe nuk di ti jape makines).gojet e liga nuk mbyllen.jevgu patrioti arriti rezultate te shkelqyera si brenda ashtu edhe jashte trojeve tona te shpetuara nga katergjyshi patrot edhe pse jevgjit.sa per detin,ai eshte shitur se katergjyshi jevg qilimshites i kishte nje borxh te vogel katergjyshit te micotaqit dhe e kishte lene amanet qe borxhi ti kthehej nga sternipi kur ky te merte timonin e shqiptareve te mbetur.borxhi eshte borxh dhe lahet edhe duke paguar me det.rilindasit ky sekt me pppp sikunder nuk ka me me cfare te paguaj borxhin,pasi i ka vjedhur te gjitha ne toke e poshte saj,mendoi te hidhej nga deti.ce duan shqiptaret detin.per ta mund te leme 20metra nga bregu vetem per tu kredhur.borxhi i katergjyshit jevgjit te lahet.e rilindja duartroket.rrofte udheheqesi ine dhe gjithcka ai e ne kemi rrembyer ne kete vend.

 10. O Ramazan na kujtove skecin “Doni me per Belulin”. O Belul, leje ca kane qene e ckane bere katragjyshi e kartragjyshja jote. Ti ca po ben o adoleshent me thinja, nese ke ndonje merite mburru per ato te tuat. Fatkeqesisht nuk gjej asnje “rezultat” ne keto gati 8-vjet qeverisje qendrore (se ate lokale spo e llogarisim fare). Ti ske faj, fajin e ka opozita dhe pupulli halldup, trim dhe liridashes qe te kane besuar ty deri tani. Me gjithe keto skandale te njepasnjeshme ne 8 vjet asnje qeveri ne bote sdo ishte ne pushtet, pervecse ne Shqiperi fatkeqesisht.

 11. Se ca lidhje ka sterrrr sterrr sterri i mikut te Abdyl Frasherit vetem ky kari i KM e di. Sterr sterrja dhe sterret e ketij jane shkerdhy sa lart e poshte, duke fillu me abdylin, me zogun me ruset e kinezet e duke mbaru me te shkerdhymet e pas 1990

 12. Sali Berisha se ai e shiti me vetëdije detin, për shkak se ai është peng i grekëve. Sipas tij, Berisha dhe Basha sot duhet të ishin në burg për këtë tradhti kombëtarë, por ata ja hodhën paq falë ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla që ishte vegël e tyre në krye të institucionit të akuzës. Ndërkohë zoti Klosi theksoi se dy personat që nuk duhet të flasin dhe reagojnë për këtë çështje janë binomi Berisha-Basha.

 13. Shqipëria nuk ndahet pro dhe kundër Perëndimit me 51 për qind si në Mal të Zi, por me 90 për qind. Ndaj dhe përpjekjet për të triumfuar si anti-perëndimorë dështojnë nga mungesa e mbështetjes.

  Fjala vjen, javën që shkoi, gjithë LSI e PD u mobilizua të sulmonte ambasadoren amerikane pse pushonte në një vilë të paguar prej saj në Dhërmi, por nuk morën as dhjetë për qind të pëlqimeve, që mori fakti se djali i Sali Berishës dhe e dashura e tij kaluan pushimet me jaht luksoz në Korfuz dhe fjetën në vila me nga 2 mijë dollarë, pa ndonjë faturë të deklaruar.

 14. Kur Lulzim Basha, së bashku me disa miq e të njohur të tjerë të fëmijëve të Sali Berishës, u thirr në PD në vitin 2005 për të krijuar në popull iluzionin se nuk ishte ajo e viteve 1991-1998, Basha e njihte shumë mirë moralin, sjelljen dhe praktikat antidemokratike, antipopullore dhe kriminale të pushteteve të saj. Ai e dinte shumë mirë se ajo parti dhe Sali Berisha ishin dhunues të përhershëm të opozitës, dhunues të pashembullt me gojë por edhe dhunues të herëpashershëm me vepra. Ai e dinte se zgjedhjet parlamentare të 26 majit 1996 i kishte dhunuar ajo parti dhe ai individ politik; se qeveria e asaj partie dhe e atij individi politik e kishte çuar vendin në zgrip, thuajse në luftë civile, në gjendje të jashtëzakonshme, në rrënim të moralit qytetar dhe të dinjitetit kombëtar; se ajo qeverisje kishte dhunuar e burgosur gazetarë, kishte djegur redaksi gazetash dhe shefi politik i asaj qeverisjeje ishte shpallur “armik i shtypit të lirë” nga organizatat ndërkombëtare të shtypit. Lulzim Basha duhet ta ketë ditur dhe, nëse jo, e ka mësuar nga shtypi shqiptar, se regjimi i partisë që e kishte thirrur atë në ndihmë për makiazh politik ishte etiketuar nga shtypi perëndimor (“The Independent”, 3 mars 1997) si “regjim gangsterësh” ndërsa drejtuesi politik dhe moral i atyre qeverisjeve ishte përshkruar nga shtypi gjerman (“Suddeutsche Zeitung”, 26 shkurt 1998): “Si shef i shtetit ai ishte një katastrofë, si udhëheqës i opozitës ai është një ordiner i rrezikshëm”.

 15. Qeveria e vitit 2009 iu dorëzua qeverisë së Greqisë në shenjë pardoni për krimin e kryer në vitin 1992 dhe që u quajt masakra e Peshkëpisë. Një komando esktremistësh grekë sulmuan postën shqiptare të Peshkëpisë dhe vranë dy ushtarakë. Qeveria shqiptare, në shenjë hakmarrjeje, burgosi katër liderët kryesorë të Omonias. Konflikti mes dy shteteve u ndez aq sa CIA kishte shkruar se ‘po fillonte konflikti ndërballkanik’. Pastaj po kjo qeveri, në trazirat e vitit 1997, që u quajt edhe luftë civile, akuzoi Greqinë se kishte nxitur dhe organizuar gjithë rebelimin në jug të vendit… Me rastin e detit, qeveria e Partisë Demokratike i kërkoi dorën e pajtimit Greqisë, me një dhuratë ‘të vogël’ ndër duar- rreth 354 kilometra katror hapësirë detare plus pasuritë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu