• |
ide | kryesore

Analiza pas zgjedhjeve/ Pse rrezikon të bierë regjimi i Gjukanoviçit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Partia e Presidentit Milo Djukanoviç, në pushtet prej tre dekadash në Mal të Zi, fitoi zgjedhjet parlamentare të dielën (30 gusht) me një diferencë të vogël, sipas rezultateve zyrtare të publikuara të hënën, por ajo mund të humbasë shumicën në parlament nëse kundërshtarët e saj arrijnë të krijojnë një koalicion qeverisës.


Pasi u numëruan 98% të fletëve të votimit, Partia Demokratike Socialiste (DPS), formacioni pro-perëndimor i kryesuar nga Z. Djukanovic, fitoi 35% të votave. Aleanca kryesore e opozitës pro-serbe fitoi 32.5% të votave, ndërsa dy partitë e tjera të opozitës (12.5 dhe 5% të votave).Lexo me tej:

Profil/ Kush eshte Milo Gjukanoviç, presidenti që drejton prej 30 vjetesh Malin e Zi

Ky është rezultati më i keq zgjedhor për DPS-në që kur Mali i Zi u bë i pavarur nga Serbia në 2006.

Le président montenégrin Milo Djukanovic, en conférence de presse à Podgorica, dimanche 30 août.

Një rënie e mundshme

Nëse koalicioni i aleancës pro serbe arrin të bëjë aleancë me dy grupimet e tjera të opozitës, do ta rrëzonte partinë Social Demokrate nga pushteti duke shkaktuar, një tërmet politik në vendin e vogël buzë Adriatikut me 620,000 banorë.

PDS-ja nuk ka humbur asnjëherë zgjedhjet dhe Milo Djukanoviç e ka qeverisur vendin vazhdimisht që nga çmontimi i Jugosllavisë në vitet 1990. Reformist dinamik për disa, autokrat i korruptuar për të tjerët,  ai udhëhoqi procesin e ndarjes të Malit të Zi nga Serbia dhe hyrjen e saj në NATO.

Kreu i koalicionit pro-serb, Zdravko Krivokapic, pasi pa rezultatet nuk ngurroi të shpallte para shtypit se “Regjimi ka rënë”.

Mbështetësit e opozitës brohorisnin në rrugët e Podgoricës, kryeqytetit malazez, duke  para kaluar me vetura, duke hedhur fishekzjarrë dhe duke u mbledhur para kishës kryesore ortodokse të qytetetit.

Drejtuesit e ppartive të tjera të opozitës u paraqitën gjithashtu entuziastë. “Mafia nuk do të sundojë më Malin e Zi”, tha deputeti i sapozgjedhur me origjinë shqiptare Dritan Abazovic, nga partia liberale Bardh e Zi.

Por mbetet për të parë nëse opozita, e cila shkon nga formacioniet e djathta nacionaliste pro serbe deri tek një formacion qytetar me prirje liberale do të jetë e aftë të bashkohet kundër socialdemokratëve.

Gjithësesi, Milo Djukanoviç, i cili aktualisht po ushtron mandatin e dytë si president, pasi ka shërbyer katër mandate si kryeministër, nuk do të provohet vetë elektoralisht deri në vitin 2023, kur i përfundon edhe afati i qëndrimit në krye të shtetit.

PDS gjendej në këto zgjedhje parlamentare, përballë sfidës së koalicionit të krahut të djathtë pro-serb, i cila dëshiron që Mali i Zi,  ndryshe nga orientimi pro-perëndimor që tenton ti japë Milo Gjukanoviç, të krijojë lidhje më të ngushta me Serbinë dhe me Rusinë.

Ligji i kthesës

Analistët ia atribuojnë rezultatin jo të kënaqshëm të PDS miratimit të një ligji që ka ngjallur polemikë të fortë me Kishën Ortodokse Serbe (SPC) dhe ka mbizotëruar debatin politik malazez për muaj.

I miratuar në fund të vitit 2019, ky ligj i hapi rrugë  ndryshimit të pronësisë të qindra kishave dhe manastireve të menaxhuara nga kisha serbe, dominuese në Mal të Zi dhe me seli në Beograd. Nga autoritetet kishtare ato duhet të kalonin në duar të shtetit. Sipas regjistrimit të vitit 2011, pothuajse 30% e banorëve të Malit të Zi e identifikojnë veten si serbë.

Miratimi i ligjit nxiti protesta të mëdha në formën e marshimeve, të udhëhequra nga klerikë dhe të mbështetur nga opozita. Në ditët që çuan në zgjedhjet legjislative, demonstruesit organizuan parakalime me makina në të gjithë vendin duke tundur flamuj serbë.

Milo Djukanovic, i duartrokitur nga përkrahësit e tij për vendosjen e Malit të Zi në rrugën drejt hyrjes së mundshme në Bashkimin Evropian, akuzohet nga kundërshtarët e tij se e ka shndërruar vendin në një mbretëri personale të ndërtuar mbi lidhje me korrupsionin dhe krim.

Burimet: AFP le Monde, përshtati lapsi.al16 Comments

 1. Sigurisht qe eshte regjim i poshter pasi futi vendin ne nato dhe Be,Ju marsha te ligat ju spiunve te serbit sa punoni per ta bere gjithe ballkanin serbi e rusi.Po a paguheni ndopak apo vetem loqe bytheve

  1. ”” Dritan Abazoviç : Njohja e Kosovës nga Mali i Zi çështje e mbyllur, e kundërshtoj nëse do jetë në rend dite ”” .
   Ja pra se si po zgjohen ne Serbi idete e terheqjes se njohjes se Kosoves nga Mali i Zi, sapo ne fuqi erdhen pro serbet ne pushtet .
   Sot eshte nje pyetje ngaj politikaneve Malazez , neser behet nje realitet.
   Ne nje shkrim te meparshme te lapsit lexova se si ky DRITAN ABAZOVICI shfrytezoi historine e prejardhjes se Skenderbeut per te marre vota serbe.
   Une them se e kunderta ka ndodhur. Serbet qe erdhen tani ne pushtet e perdoren kete Dritanin per te marre vota shqiptare.
   Nese neser krijohet nje situate demostrim force , ( pershembull terheqja e njojes se Kosoves) , midis deputeteve pro serbe dhe ketij Dritanit , kush mendoni se do fitoje ? Serbet qe kane 40 deputete ne parlament apo Dritani qe ka vetem karrgen e tij ?
   Mali i Zi keto 4 vite do jete ne nje situate shume shume shume te veshtire.

 2. “O fol e mba , o dhit e ha” , palo lesh portal LAPSI , po ti dje the qe ka humbur Gjukanoviçi , sot del e thua qe Gjukanoviçi do te bjere shpejt ! Hajde portal leshi hajde , o LAPSI i Andi Bushatit. Pse ke inat Kryeministrin me te suksesshem Edi Ramen , dhe eshte mik i madh i Gjukanoviçit , del e prrallis si idiot dhe si ai “i lujturi mendesh , ai miku jot tanime , ai Allendeja albabese e opozites Presidenciale” ! !??

  1. Paska mbire dhe nje rrot mullini. Ca bohet, paska arrit “ushqimi me i mire ne bote,sufllaqja” ne Tepelene per Dallaveren?

  2. Per ju nga Tepelena, edhe Enveri ka qene lider i suksesshem. Keni nje aftesi te jashtezakonshme per te preferuar me bastardet (natyrisht duhen te jene te kuq dhe te genjejne bukur)

 3. O hajdut polic tepelene po car karin kerkon qe lexon lapsin.
  Mos gjete rehat ne varr dulla qe ju dha shkolle budallenjve te tepelek tepelenes. Tani me vrap ik vishu polic se ushtri nuk ka me, na mbron greku. Po nuk behesh dot polic hadutllekun e ke ne xhep. Vrap nai pune ne shtet ose edhe te kusheriri qe ka biznes dhe vazhdo vjedhjen.

 4. 4 mandate si kryeminister e mandati i 2 si president? Edhe me nektarin e perendive ti kishte ushqyer ky Milo ato malazezet do ta kishin rrezuar, sigurisht po te mos ishte pra Regjim.

 5. I ka ushqyer malazezet Milo qe cke me te, edhe me parate e kondrabandes, cti bejme Millos tone ne, qe te shemb shtepine dhe te thote parate ti jap kur te mbaroje lufta.Mos qani hallet e malazezeve por te ditezinjeve.Dhia qihet, cjapit i dhem bytha.

 6. I ka ushqyer malazezet Milo qe cke me te, edhe me parate e kondrabandes, cti bejme Millos tone ne, qe te shemb shtepine dhe te thote parate ti jap kur te mbaroje lufta.Mos qani hallet e malazezeve por te ditezinjeve.Dhia qihet, cjapit i dhem bytha.

 7. legena duroni regjimin e serbeve pra meqe s’u pelqen regjimi i gjunakonic, po ju thjesht per ti dal kunder rames edhe me serbet beheni robqira

 8. A e kuptoni perse Rama kerkoi qe shqiptaret e Malit te Zi duhet mernin pjese ne zgjedhje duke mbeshtetur Gjukanovicin?
  A e kuptoni qe jeni ndyresira opozitare ne rastin me te mire per te mos thene antishqiptar?
  A e kuptoni qe perkrahesit e ketij portali jane 5 a 6 idiote noterik, perseri ne rastin me te mire, qe komentojne 3-4 here me emra te ndryshem?
  Pyetja e fundit eshte:
  Nga kush financohet kjo gazete,
  nga pinjollet e Besnikeve te PPSH?

 9. Vetem dy fjale per kete kurven e Rames se ores 15:23
  E para –
  Natyrshem qe Lapsi.al nuk financohet nga pinjolli i qeverise fundit te PPSH ish ministri brendeshem i Adil Carcanit Gramoz Ruci (shko e pyete Mozin)
  E dyta –
  Ti “I paemer” me nickun e vjedhur, je Ethem bythqire Lalaj qe ke numrin me te madh te jargavitjeve ketu qe nuk jane komente por kopje te marra nga uturaku TemA i bajges bythes pushtetit Berishes dje e Rames sot.

 10. Kur Lulzim Basha, së bashku me disa miq e të njohur të tjerë të fëmijëve të Sali Berishës, u thirr në PD në vitin 2005 për të krijuar në popull iluzionin se nuk ishte ajo e viteve 1991-1998, Basha e njihte shumë mirë moralin, sjelljen dhe praktikat antidemokratike, antipopullore dhe kriminale të pushteteve të saj. Ai e dinte shumë mirë se ajo parti dhe Sali Berisha ishin dhunues të përhershëm të opozitës, dhunues të pashembullt me gojë por edhe dhunues të herëpashershëm me vepra. Ai e dinte se zgjedhjet parlamentare të 26 majit 1996 i kishte dhunuar ajo parti dhe ai individ politik; se qeveria e asaj partie dhe e atij individi politik e kishte çuar vendin në zgrip, thuajse në luftë civile, në gjendje të jashtëzakonshme, në rrënim të moralit qytetar dhe të dinjitetit kombëtar; se ajo qeverisje kishte dhunuar e burgosur gazetarë, kishte djegur redaksi gazetash dhe shefi politik i asaj qeverisjeje ishte shpallur “armik i shtypit të lirë” nga organizatat ndërkombëtare të shtypit. Lulzim Basha duhet ta ketë ditur dhe, nëse jo, e ka mësuar nga shtypi shqiptar, se regjimi i partisë që e kishte thirrur atë në ndihmë për makiazh politik ishte etiketuar nga shtypi perëndimor (“The Independent”, 3 mars 1997) si “regjim gangsterësh” ndërsa drejtuesi politik dhe moral i atyre qeverisjeve ishte përshkruar nga shtypi gjerman (“Suddeutsche Zeitung”, 26 shkurt 1998): “Si shef i shtetit ai ishte një katastrofë, si udhëheqës i opozitës ai është një ordiner i rrezikshëm”.

 11. Kopjaci i Mender Bazes i ores 08:09 sjell kopjen e rradhes nga letra higjenike TemA ku Mender Baze fjalet e tij i ve ne autoresi te “Suddeutsche Zeitung” te dates 26 shkurt 1998.
  Jane perkthimet e atij Mender Bazes qe atesine e Grigor Rames ja ka atribuar Kristaq Rames, sa per saktesi…

 12. Qeveria e vitit 2009 iu dorëzua qeverisë së Greqisë në shenjë pardoni për krimin e kryer në vitin 1992 dhe që u quajt masakra e Peshkëpisë. Një komando esktremistësh grekë sulmuan postën shqiptare të Peshkëpisë dhe vranë dy ushtarakë. Qeveria shqiptare, në shenjë hakmarrjeje, burgosi katër liderët kryesorë të Omonias. Konflikti mes dy shteteve u ndez aq sa CIA kishte shkruar se ‘po fillonte konflikti ndërballkanik’. Pastaj po kjo qeveri, në trazirat e vitit 1997, që u quajt edhe luftë civile, akuzoi Greqinë se kishte nxitur dhe organizuar gjithë rebelimin në jug të vendit… Me rastin e detit, qeveria e Partisë Demokratike i kërkoi dorën e pajtimit Greqisë, me një dhuratë ‘të vogël’ ndër duar- rreth 354 kilometra katror hapësirë detare plus pasuritë.Ti mor loqja e majte e salihut qe gjithe diten lexon gazetes tema ben gjoja sikur e shan,nuk le shkrim te temes pa lexuar o loqe,supa eshte gati

  1. Ti Kopjaci i Mender Bazes njihke loqet e Saliut ashtu si i njeh origjinali Mender Baze qe i ka lepire ato loqe gjysmen e jetes. Vazhdo detyren o loqe, hidh kopje nga uturaku TemA ku ha Marmallate perdite e ashtu me turinjte me Marmallate fol per loqet e Saliut, O loqe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *