• |
ide | kryesore

Ambasada e SHBA: Aida Hajnaj drejtuese e BKH-së, hap drejt drejtësisë që shqiptarët meritojnë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasada Amerikane me anë të një lajmërimi bën me dije Aida Hajnaj ka marrë zyrtarisht detyrën si drejtuesja e parë e Byrosë Kombëtare të Hetimit.


Në njoftim, ambasada shprehet se ky është një gur i rëndësishëm kilometrik, jo vetëm për sistemin shqiptar të drejtësisë, por gjithashtu për gratë në role drejtuese.


Më tej, në njoftim theksohet se ambasada përgëzon Shqipërinë për marrjen e një hapi më tej drejt drejtësisë që shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë.

Më parë Hajnaj ka qenë zv/drejtore e përgjithshme e policisë.

foto galeri

Njoftimi i Ambasadës Amerikane në Tiranë:

Sot, zj. Aida Hajnaj, merr detyrën si drejtuesja e parë e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Ky është një gur i rëndësishëm kilometrik, jo vetëm për sistemin shqiptar të drejtësisë, por gjithashtu për gratë në role drejtuese.

Në përputhje me kërkesat e ligjit shqiptar, Hajnaj përfundoi një program trajnimi posacërisht të krijuar nga Programi Ndërkombëtar i Ndihmës së Trajnimit të Hetimit Kriminal (ICITAP) në Shqipëri, të fokusuar në procesin përzgjedhës të hetuesve të BKH, në etikën profesionale në BKH, në procedurat e disiplinës në BKH, në përdorimin e forcës dhe armëve të zjarrit nga BKH, rregulloren mbi përdorimin e poligrafit në BKH, në marrëdhëniet e BKH me Policinë e Shtetit dhe mbi rolin vëzhgues të Komisionit Ndërkombëtar të BKH.

Ne përgëzojmë Shqipërinë për marrjen e një hapi më tej drejt drejtësisë që shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë.

11 Comments

 1. vari k

  kjo futje hundesh kaq shume ne cdo isntitucion po na can k.

  jusifikimi me i mire qe mund e kete cdo qeveri, ja e miratuan ambasada
  ambasada as s i plas fare qesja

  jetojne super te mbrojtur dhe me provilegje ketu ur ikin ne USA prape shkojne ne nje vend ku shteti funskionon plus valixhet me leke qe keteu, dhe ne presim miratimin e tyure kur skane pike interesi te drejtperdrejte

  a thua se tani mbaruan hallet , sdo kete me krim

  prit kur te filloje bashkepunimi thelbesor me ASPAK-un kunder noi drejtori te vockel andej kendej neper periferi te shqiperise

  U mbars mali dhe polli nje mi,
  ne gjysem te (kur duhet te kishte perfunduar ne 2020) VETING DHE jemi me KEQ se ne 2016.

  reformat e soros-it jane shume fitimprurese per vemjet e OJF dhe shume demprurese per njerezit qe punojne

  1. Ne aksentin shkodran “hajnaj=hajdut/e”, deri para implementimit te Reformave te Tanzimatit, ne trojet shqiptare, si kudo, admistrata osmane, per regjistrim perdorte emrin e personit dhe emrin e te atit, s’kishte mbiemra, me fillimin e reformes, u be nje regjistrim i ri, sipas modelit perendimor, me emer mbiemer, shume fise morren si mbiemer toponime, Tirana, Peza, Shkodra, Dibra, Shkupi, disa moren si mbiemer profesionet si; Samarxhiu, Terziu, Sahatciu, Pasmaciu, Jorganciu, Teneqexhiu, FISI I KESAJ QE KA ZGJEDHUR SHBA, KA PASUR SI PROFESION VJEDHJEN, I FAMSHEM DENBABADEN, PRANDAJ E KA TRASHEGUAR KETE ZEJE, SI MBIEMER.
   Falemderit shume qe e perzgjodhet, mbajeni pervete sepse kjo kriese si te gjitha funderinat e tjera qe keni zgjedhur deri me tani (gjate 30 viteve) do t’ju sherbeje juve me besnikeri skllavi, asnje e mire s’ka per t’i ardhur sic nuk i ka ardhur deri me tani, Shqiperise e shqiptareve, nga veglat tuaja.
   Ne shqiptareve s’na mbetet tjeter, vetem te falenderojme, babain themelues, ideatorin, fytyren e vertete te SHBA, personalitetin e paharruar, al CAPPONE!

 2. Sorros “non grata”.te gjitha keto reforma e institucione jane krijese e sorrosit e ne sherbim te tij.nga 3nentori shpresojme qe Presidenti Trump te vej pikat mbi i.

 3. Po e beri drejtesin kjo bij bushtre e sekretares se byros se PPSH ky vend ka ik per dhjame qeni bashke me kete politike te shba..turp

 4. Ne aksentin shkodran, “hajnaj=hajdut/e”, deri para implementimit te Reformave te Tanzimatit, ne trojet shqiptare, si kudo, admistrata osmane, per regjistrim perdorte emrin e personit dhe emrin e te atit, s’kishte mbiemra, me fillimin e reformes, u be nje regjistrim i ri, sipas modelit perendimor, me emer mbiemer, shume fise morren si mbiemer toponime, Tirana, Peza, Shkodra, Dibra, Shkupi, disa moren si mbiemer profesionet si; Samarxhiu, Terziu, Sahatciu, Pasmaciu, Jorganciu, Teneqexhiu, FISI I KESAJ QE KA ZGJEDHUR SHBA, KA PASUR SI PROFESION VJEDHJEN, I FAMSHEM DENBABADEN, PRANDAJ E KA TRASHEGUAR KETE ZEJE, SI MBIEMER.
  Falemderit shume qe e perzgjodhet, mbajeni pervete sepse kjo kriese si te gjitha funderinat e tjera qe keni zgjedhur deri me tani (gjate 30 viteve) do t’ju sherbeje juve me besnikeri skllavi, asnje e mire s’ka per t’i ardhur sic nuk i ka ardhur deri me tani, Shqiperise e shqiptareve, nga veglat tuaja.
  Ne shqiptareve s’na mbetet tjeter, vetem te falenderojme, babain themelues, ideatorin, fytyren e vertete te SHBA, personalitetin e paharruar, al CAPPONE!

 5. Qeveria e vitit 2009 iu dorëzua qeverisë së Greqisë në shenjë pardoni për krimin e kryer në vitin 1992 dhe që u quajt masakra e Peshkëpisë. Një komando esktremistësh grekë sulmuan postën shqiptare të Peshkëpisë dhe vranë dy ushtarakë. Qeveria shqiptare, në shenjë hakmarrjeje, burgosi katër liderët kryesorë të Omonias. Konflikti mes dy shteteve u ndez aq sa CIA kishte shkruar se ‘po fillonte konflikti ndërballkanik’. Pastaj po kjo qeveri, në trazirat e vitit 1997, që u quajt edhe luftë civile, akuzoi Greqinë se kishte nxitur dhe organizuar gjithë rebelimin në jug të vendit… Me rastin e detit, qeveria e Partisë Demokratike i kërkoi dorën e pajtimit Greqisë, me një dhuratë ‘të vogël’ ndër duar- rreth 354 kilometra katror hapësirë detare plus pasuritë.

 6. Ne ke vend te botes del ambasada dhe ben komente per emerime ne administrate e aq me teper ne agjensite e hetimit apo ligjzbatuese,. Jemi kthyer ne Republike bananesh

 7. Kjo ambasadore amerikane,sic duket nuk paska pune tjeter,apo nuk desheron te merret me detyrat e saja,por edhe mundet qe nuk din te kryeje detyrat qe i takojne.Keshtu sic e ka nisur,duke futur hundet ne cdo institucion (qe nuk i takon),e duke na treguar se me ke hah,apo e qerasin me gluko,e me ke e pine kafene turke,nje dite do t’i jape keshilla (natyrisht duki i futur hundet ),edhe mediave tona,apo televizioneve,se si ta drejtojne politiken e programeve te tyre,si ato te lajmeve,te emisioneve te shou bizit,apo edhe tek programet e humorit,bile mund t’i jape edhe materiale,qe te luhen ,prej tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu