• |
ide | kryesore

Yuri Kim letër Ramës, Bashës e Kryemadhit: Bëni vetting të kandidatëve për deputetë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Bëni vetting të kandidatëve për deputetë. Kjo është kërkesa që i bën Yuri Kim drejtuesve të partivë politike të mëdha në vend.


Pak muaj para zgjedhjeve, teksa ka nisur dhe përzgjedhja e kandidatëve për deputetë nga forcat politike, ambasadorja e SHBA Yuri Kim iu drejtohet me një apel krerëve të partive më të mëdha, Edi Rama, Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi.


Kim iu kërkojnë të mbajnë përgjegjësi për kandidatët për deputetë dhe të sigurojnë integritetin e tyre. Ambasadorja e SHBA iu sugjeron liderëve vetting të kandidatëve dhe të kualifikohen vetëm ata që respektojnë votuesit.

“Në 22 korrik ne nënvizuam publikisht se liderët e partive politike mbajnë përgjegjësi për kandidatët e tyre. 

Ndërkohë që partitë tuaja po përgatiten për zgjedhjet e ardhshme, duhet të sigurohemi që ato të bëhen sipas ligjeve të vendit tuaj.

Ne inkurajojnë të gjithë partitë politike të përzgjedhin kandidatët dhe të nominojnë vetëm ata që janë të kualifikuar dhe respektojnë votuesit shqiptarë.

Edhe pse përgjegjësia për të shkuarën kriminale është personale, liderët e partive politike duhet të verifikojnë deklaratat e tyre.

Ligji i dekriminalizimit thotë se individët me rekorde kriminale nuk duhet të mbajnë poste publike , apo të zgjidhen”, thuhet në letrën e Yuri Kim. ©Lapsi.al 

14 Comments

 1. yuri kim te rafshin ti heqesh me femijet e tu bemat e ish sigurimit te stetit famekeq shqiptre qe po emrohen ne detura kryesore sot qe ne nje te ardhme shume shume te shpejt do lajne lesh e li ne kete popull dele me metodat hedh qese cigare e lloj lloj akuze per te goditur kundershtaret PRA YURI KIM NE QFTE SE SENDERHYN E PAGOFSHIN FEMIJET E TU.

 2. Pallavra amerikane, perse ne 2017 cfare u be me rilindjen qe e mbushi me bandit deputet e kryetar bashkie. Nuk jeni me te besueshem ne syte e shqipetareve.
  Kane qene te tjere ambasadore si James Jeffry,Marissa Lino e z.Ryerson qe I kishte peshe fjala

  1. jane akoma , BUSHI me 10 emra, ai ne mallakstra, gramshi librazhdi etj puka vau dejes etj

   KQZ sben gje, prokuroria sben gje dhe tallin koqet kontigjent krimi ne krye te shtetit .

   Kim fytyrebytha flet se duhet folur, po se ca behet vari trapin

 3. IK MOJ RROSPI aziatike mos na caje .rin me perrallat e tua .po cfare jane ata ish sigurimsat qe po perkrahe ti prostitute e felliqur ata nuk jane te inkriminuar.ata kane lyer duaret me gjakun e popullit,por dollaret e droges dhe korrupsionit qe vershojne tek bande ambasada nuk te lene te hapesh gojen e felliqur te verdhe .tpuuu rrospi e pacipe.

 4. IK MOJ RROSPI aziatike mos na caje .arin me perrallat e tua .po cfare jane ata ish sigurimsat qe po perkrahe ti prostitute e felliqur ata nuk jane te inkriminuar.ata kane lyer duaret me gjakun e popullit,por dollaret e droges dhe korrupsionit qe vershojne tek bande ambasada nuk te lene te hapesh gojen e felliqur te verdhe .tpuuu rrospi e pacipe.

 5. Ambasadoret,jane perfaqesues te qeverive te tyre,ne mardheniet me qeverite,e vendeve ku jane te akredituar.Ata,kushdoqofshin,nuk jane tutoret jo te Partive,por as te shoqerise civile,OJQ-ve e tje.Nese amerikanet e paskan kaq problem,edhe perzgjedhjen e deputeteve,prej Partive te tyre,pse nuk e bene kete edhe kur Rilindja u mbush me deputete dhe kryetare bashkishe,te denuar per krimete ndryshme brenda dhe jasht vendit?Po ashtu,pse nuk pranuan,qe vetingu te behej edhe ne Politike,por vetem ne drejtesi?Tani,a nuk eshte kerrkesa e Kim-it,kunder qendrimeve te amerikaneve,per vetingun ne politike.Pra tani po kerkon veting,prej Partive politike,kur para disa vitesh,jo vetem nuk e kerkoi,por as nuk e perkrahu kerkesat e opozites,per kete veting.Dhe se fundi,ambasadorja amerikane,duhet te beje me pare nje “Veting”ne personelin e stermadh te ambasades qe administron,se eshte i mbushur,me ish sigurimsa,e spiune,me kriminele dhe ish punonjes te diktatures komunisste,qe kane vrare dhe torturuar te denuarit politike.Mbasi te pastrije personelin e saj,Juri te merret me qeverine,se per kete eshte ne ate detyre,e jo me detyrat dhe veprimet e Partive.

 6. Ne 3 nentor kim jongu mer valixhe me rrecka e euro e niset per nje takim me sorros.ne 4nentor mberrin ambasadori i ri i emeruar nga Trump.

 7. Ouuuu çfare ironie….!!!! Shume e thjeshte….!!!! Nese e ka me gjithe mend kete rradhe le t’i thote popullit Shqiptare “mos votoni asnje kryetar te çfare-do partie qe eshte ne zgjedhje” qe vetem per Shqiptaret nuk kane menduar….!!!
  Por, jo, t’u thuash “kryek…..” zgjidhni e perzgjidhni “jo-kriminele”….!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.