• |
ide | kryesore

Haradinaj për marrëveshjen e Uashingtonit: Kosova hodhi hap të madh përpara

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Me një reagim në Facebook, ish-kryeministri Ramush Haradinaj shprehet se Kosova hodhi hap të madh përpara me marrëveshjen në Uashington. Sipas Haradinajt, me njohjen e Kosovës nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshmuan lidership botëror dhe siç thekson ai, konfirmuan interesin strategjik për paqe e stabilitet në Kosovë dhe rajon.


Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës shkroi se pritjet e Kosovës janë që edhe BE të tregojë përkushtimin dhe seriozitetin e njëjtë, për të lehtësuar procesin e njohjes së Kosovës nga shtetet e saj. E po ashtu edhe përmbushjen e premtimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.


Reagimi: 

Qytetarë të dashur,

Kosova hodhi një hap të madh përpara me marrëveshjen në Washington. Me njohjen e Kosovës nga shteti i Izraelit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe njëherë dëshmuan lidership botëror dhe konfirmuan interesin strategjik për paqe, prosperitet ekonomik e stabilitet në Kosovë dhe rajon.

Tani pritjet tona janë që edhe Bashkimi Evropian të tregojë përkushtimin dhe seriozitetin e njëjtë, duke lehtësuar procesin e njohjes së Kosovës nga shtetet e saj, që ende nuk e kanë njohur Kosovën, si dhe përmbushjen e premtimit për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Lutjet tona po ashtu shkojnë drejt Papa Françeskut, me shpresën që shpejt edhe Selia e Shenjtë do ta njeh Kosovën tonë si shtet të pavarur e sovran.

Vetëm të bashkuar, me besim e mirëkuptim, mund t’ia dalim.

I juaji, Ramush Haradinaj

12 Comments

 1. Ramush sta falim kurre qe nuk rrezove Minishengenin, ne ate marreveshje,por ju bashkove tradhetareve te tjere,Rama,Thaci,Mustafa,Hoti.. Dhe te pakten mos ta pershendesje si marreveshje, Mund te thoje, u shpetua ndarja, dhe morem nje marreveshje me pak te keqe (qe ne fakt prape eshte shume e keqe), por mbeshtjetja nga ti dhe nga shume te tjere e kesaj marreveshje, do kete pasoja neser. Amerika(nqs fiton prape Trump) dhe miqte e tjere europiane, duke pare jo vetem mosreagimin tone por edhe pershendetjen e nje marreveshje te keqe, nuk do hezitojne te aprovojne listen e gjate te kerkesave te Serbise,perfshi Asosacionin, ndonje % fitimi nga Trepca ose bashkmenaxhim te Trepces dhe Ujmanit. Nderkohe serbo-fashistet,qe per hir te vertetes kane nje politike te jashtme te jashtezakonshme, nuk do jene budallenje qe te bejne pranimin e Kosoves menjehere,do e zgjasin sepse ne cdo zgjatje(takim), fitojne dicka. Heren tjeter do fitojne asosacionin dhe ndonje % fitimi apo bashkemanxhimi te Trepces,si dhe do tentojne te marrin te pakten.

 2. Ramush sta falim kurre qe nuk rrezove Minishengenin, ne ate marreveshje,por ju bashkove tradhetareve te tjere,Rama,Thaci,Mustafa,Hoti.. Dhe te pakten mos ta pershendesje si marreveshje, Mund te thoje, u shpetua ndarja, dhe morem nje marreveshje me pak te keqe (qe ne fakt prape eshte shume e keqe), por mbeshtjetja nga ti dhe nga shume te tjere e kesaj marreveshje, do kete pasoja neser. Amerika(nqs fiton prape Trump) dhe miqte e tjere europiane, duke pare jo vetem mosreagimin tone por edhe pershendetjen e nje marreveshje te keqe, nuk do hezitojne te aprovojne listen e gjate te kerkesave te Serbise,perfshi Asosacionin, ndonje % fitimi nga Trepca ose bashkmenaxhim te Trepces dhe Ujmanit. Nderkohe serbo-fashistet,qe per hir te vertetes kane nje politike te jashtme te jashtezakonshme, nuk do jene budallenje qe te bejne pranimin e Kosoves menjehere,do e zgjasin sepse ne cdo zgjatje(takim), fitojne dicka. Heren tjeter do fitojne asosacionin dhe ndonje % fitimi apo bashkemanxhimi te Trepces,si dhe do tentojne te marrin te pakten piken strategjike ne veri,majen e Kopaonikut ,dhe Karaceven

 3. Edhe per 100 vjetet e ardhshme shqiptar e kosovare do hani therrime (deri ne 200€ ne muaj) qe do tju lene kolonizatoret imperialiste anglo- ameri. + zioniste. Si dhe 100 vjetet e shkuara. Kjo eshte e verteta e dhimbshme e pellazgeve qe nuk e deshen kurr njeri tjetrin sepse e gjithe dashuria shkoi per kolonizatoret e vet. edhe per 100 te tjera te shitur .

  1. I paemer, e para ben gabim qe i ndan ne shqiptar kosovar te pakten kur flet per te dy anet e shqiptareve, se kur flet vetem per dicka qe ka lidhje me shqiptaret e Kosoves, hajt te themi se per ti rene shkurt the “kosovaret” por kur flet per te dy anet,i bie qe disa jane shqiptar e disa jane kosovar(pra spaskan kombesi shqiptare keta?),nejse se sdo lodhem me me kete teme/term,se duket se eshet lodhje e kote 30 vjecare.
   E dyta kur Shqiperia apo Kosova kane qene Koloni? Kosova po, koloni e serbeve, por as njera as tjetra ska qene koloni e atyre qe nenkupton ti.Ata duhet ti kemi miqe sepse ne kohete ndryshme na kane ndihmuar, dhe ,nuk fitojme asgje po i beme armiq,perkundrazi ate duan armiqte tane,qe te leshohen dhe te na shqyejne.Te pakten deri sa mos te shkelin interesat tona i kemi miq, por edhe po tentuan te shkelin, sduhet te pranojme marreveshjet qe na sugjerojne, por sdo te thote kjo qe ti bejme armiq, sepse si ne rastin e kesaj marreveshje, Nqs Trump, Grenell, Bolton, Palmer u ndikuan nga interesat e tyre personale elektrorale apo financiare (nga lobi serb) dhe nuk bene me shume qe marreveshja te ishte ne anen tone, nuk do te thote qe tani te urrejme SHBA, se ne fund te fundit keta individe deri me 3 Nentor jane ne zyre,ndersa SHBA do vazhdoje te egzistoje, forcohet dhe miqesohet edhe me shume me ne.
   E treta. Me shqeteso shpesh ne portalet shqiptare, ka ne tentim,pothuajse imponues, qe te gjithe ti paraqesim si armiq te shqiptareve.Amerikanet, Gjermanet, Anglezet, Italianet,Francezet,Izraelin etj.Pse?Cili eshte interesi yne nqs te gjithe miqte,dhe fuqite boterore i bejme armiq? Cila eshte arsyeja qe me force tentohet qe te bindemi se ket jane kudner nesh?Une e di arsyen,(perca dhe sundolargoje nga miqte e tyre dhe shqyeje),por pres te pakten ta argumentosh ti se pse kemi interes te shajme miqte….Duke mbajtur miqte dhe kriju miq te tjere, sna ndalon askush qe te duam nj-tj,perkundrazi,pikerisht keta qe duan te na ndajne nga miqte, punojne 24 ore qe te na percajne dhe na ndajne nga nj-tj. Ke pare edhe ketu plot te tille, ku me i famekeqe eshte njefar EMu=ELio=EV dhe shume emra te tjere anonim

   1. Ore paskemi qene shume! Mos e sposto vemendjen e artikullit. Po mundohesh te gjesh makinacione per te thurur intriga. Mjaft me kaq! Kurti nuk erdhi dhe nuk ka per te ardhur ne fuqi..Bideja mund te vije sa here te doje por politika amerikane nuk mund te ndryshoje sa here qe vjen nje president. Ne fund te fundit Obama yt nuk nxorri qimen nga qulli dhe ju la cope cope..Sinqerisht as nuk me intereson se c’fare do beni ne Kosove nese nuk zhvillohet vendi im, Shqiperia! Idea e Minishengen eshte dhene nga Merkel dhe mbeshtetet nga USA. Nese Minishengeni do sherbente, sikurse duket e vertete, per zhvillimin e Vendi tim-Shqiperise..Miresetevije! Te tjeter pellazge, te bejne si te duan..Mjaft me sherret tuaja..kemi plot tonat!

    1. Elio(EMu) sado qe fshihesh e fshihesh kur komenton si i paeemer, e nxjerr veten vete.Ja me heret komentove per PELLAZGEt, dhe sic e ke perdoru dhe here te tjera termin pellazge dhe nja 100 sarkazma e sharje te tjera per shqiptaret e ke bere edhe per Kosoven edhe per Shqiperine.qe do te thote ti nuk je vetem kudner Kosoves,(kunder Kosoves komenton si Elio,Emu,Ev ,Landi etj), por kur komenton si i Paeemer ti shpreh urrejtje dhe sarkazma edhe per Shqiperine, gje qe e konfirmon (te tjereve se une kam kohe qe e them)edhe njeheere qe ti je gjakprishur, qe je shitur tek antishqipatret

     1. Ore ta perseris, se po mundohesh te thuresh ligesira e te shpikesh budallalliqe duke i thene te tjereve se kush qenkam e cfare mendokam..Je bere si sekretar partie i Ennverit apo agjeni i UDB..Ore Kosovar, kthehu mbrapsht dhe lexo cfare te kam thene. Cdo Marreveshje qe do ti jepte progres ekonomik vendit tim per mua eshte e shkelqyer..Per marreveshjet e politiken e te tjereve nuk e vras mendjen..Nese ke verejtje per kete qe thashe fol, nese do te merresh me ligesira e pseudonime apo pellazge(qe ti nuk e di kush ishin e nga vinin) atehere mos fol..Here tjeter mos ofendo, se do te te kthehem shqipshe qe te te dridhet lekura..more vesh!!!

     2. Kjo e fundit qe the qenka e forte fare. Ke kercenon ti mroe zagar? Mua sme eshte dridh lekura nga burra te vertete e te me dridhet nga nje bir kurve? Degjo tani kurvo. Mos shaj Kosocven dhe mos nxit percarje mes Kosoves dhe shqiperise dhe smerr me ty me .Ta kam thene dhe njehere, dhe kur sje marre me Kosoven sta kam permend emri, dhe prape po ta them per here te fundit se sdo rri gjithe jeten ta perseris. Lere Kosoven kucke dhe smerrem me te se as sdu te merrem se kam familje per tu marre e 100 gjera te tjera. Kaq te them.Se ne 90% te rasteve skam dashur te komentoj ketu por per fajin etnd jam rikthy, Mos me rikthe prape se po kalon durimi me ty .zagar serbofil

     3. Nuk te kercanova me pare shkerdhate, por po e bej tani , do te te rrjep lekuren ne te takofsha..Mundohesh te jesh dinak ti bytha jote qe deri dje prisje te te shkerdhenin serbet shtepine e te mbyllje gojen..Luften qe ke bere e kemi kuptuar te gjithe, hani e pini se i keni te gjitha qyl me ndihmat e Evropes..U bere ti te besh politike..Mos te pafsha ne shqiperi..aty ne ate zheg te rrish e te ngordhesh, dylber turqie!

    2. Shih kucka, paska kthy prape pergjigje. O bir kurve, per 3 ore ta jap mundesine te me takosh dhe te shohim si do ja rrjepesh me oje lekuren karit tim dhe do ma besh synet..Po prit njehere, ca jane keto idiotesira qe ke shkrujt o bythqir,se vertete ngaqe ke fol me kar ne byth ,ste kuptoj ca ke dashur te thuash>?Dylber turqie une?! Une te qi ty, serbine e turqine bashke..Po kjo tjetra ca eshte.Luften qe kam bere e keni kuptuar te gjithe? Per ca flet o rrot kari, kur thua dicka coje ne fund se sjam ne mendje tende te di ca ke dashur te thuash.. Degjo bir kurve, Une kam humbur shume kohe me ty,dhe normal besoj e kam gjetur kush je. Por do te fal,nqs ben dicka te thjeshte. Me thuaj emrin dhe mbiemrin ose te pakten inicialet, se vetem me ka mbet fiksim ta di a je serb/sllav, apo thjesht shqiptar i shitur tek serbi, dhe nga emri do e dija.Dhe te betohem per koke te femijeve qe ste prek nje qime floku dhe smerrem me ty po vetem dua te di a je serb apo shqiptar, se sme besohet te kete shqiptar kaq antikosovar. Dhe tjetra, mos fol kunder Kosoves, dhe mos fut percarje mes shqiptareve. Por po qe se srri dot pa e bere, per te ustifiku leket qe te jep serbi, atehere beje nga Emu ose Elio por jo edhe nga emra te tjere, apo si i paemer qe e ben, qe mos te duket se gjithe Shqiperia urren eKosoven. Fjale burrash po me the emrin ose te pakten Inicialet, ste permend me. Une e di qe 90% je nje nga ata qe mendoj, dhe ti e di kucke qe sta kam nxjerr emrin ne publik ,edhe sepse dua te jem 100% i sigurte por edhe sjam rob qe bej shantazhe.Po qe qu ta di a je shqiptar a serb dua,prandaj me duhet emri yt..Edhe tjetra,per ca dinakerie flet o kar, une qe nga fillimi te kam rene drejt,pa e dredhur si ti qe here benn thirrje per bashkim dhe here lufton kudner kosoves. Me kthe pergjigje, se sdo rri dhe gjate tek Lapsi,se e keni degjeneru kete portal , dhe me duhet pergjigja

 4. Ramushi te na shpjegoje se si do i pergjet kosova reagimit te Vendeve Evropjane, Turqise e vendet arabe kur kosova e detyruar nga SHBA te hapi ambasade ne Jurizalem? Gjithashtu Ramushi te na shpjegoje se si ndjehet qe Kosova u shpall vend islamik?

 5. Per Arber Kosova.po Camet si i quan zotrote,po maqedonasit muslymane ,si i quan,po ashtu edhe ata te Malit te Zi? Vete Kosova,ka qene nje teritor i vecante,sikurse edhe myzeqeja,devolli,Laberia,Mirdita e tje,dhe njerezit e ketyre krahinave,i quajme shkurt kosovare,Laluce(ose myzeqare),devollinjte,leber,e malsor Mirdite,e tjer.Por Arber,vec sa me siper,Kosova,ben ne fakt edhe nje perjashtim.Ajo,kur u njoh si e pamvarur prej Serbise,vedosi te perdore simbolet e veta,krejtesisht te ndryshme prej shqiptareve te trevave te tjera,si FLAMURIN blu,me disa yje ,qe perfaqesojne BE (thoni ju kosovaret),por ne fakt nuk jeni ne BE,bile me e keqja se edhe keter apo pese vende te BE,as nuk ju njohin akoma,dhe ju mbani flamurin e tyre.Pse t’u therrasim shqiptare,e jo kosovare,si nje popull,me flamur jo shqiptar?Do thuash ti,se ne e mbajme edhe flamurin shqiptar.Po,more,po por edhe ne shqiptaret e Shqiperise e mbajme edhe flamurin Amerikan,edhe ate te BE,por nuk jemi as amerikane,e as te Bashkimit Europian (megjithese jemi nje nder popujt me te vjeter e mu ne mes te Europes.Me tej zoti Arber,shpreh disa mendime,jo vetem te pa sakta,por edhe shume te diskutueshme.Thua,se ne nuk duhet te bejme armiq.Per ke e ke fjalen?Kush e ka cuar Shqiperine Etnike (dikur),ne Kete Shqiperi (qe gjoja i thone Europiane),te sotme,me Kosoven,Camerine,krahina te tera shqiptare, me popullsi dhe origjine shqitare,si ne Maqeedoni,ne mal te zi,e ne Greqiu? Jane ato shtete qe eti permend ne monologun tend.Ato kane vepruar,me keq se armiqte,se kane dashor me veprimet e tyre,te na zhdukin si komb,si fe,si origjine,histori e tjera.Ne nuk po i quajme armiq,(sepse justifikimi,eshte se ashtu ishte koha atehere ne 1913),po ata,a kane ndryshuar mendje per ne shqiptaret e Shqiperise Etnike?Jo-ta them une,se po te jene penduar per ate “gabim”qe paskan bere ne ate ekohe,le ta korrigjojne sot.Pse nuk e bejne?Por vijojne edhe sot e kesaj dite,ato vende qe permend qe nuk duhet t’i bejme armiq,te mbrojne dhe favorizojne vetem greket,serbet,maqedonasit malezeste,dhe gjithmone ne kurris te shqiptareve.Kandari i tyre,anon gjithmone ne te kundert te shqiptareve,e megjithate,ne nuk i quajme armiq,por as miq,nuk mund t’i…..sepse perfaqesues te tyre edhe ne mes te Tiranes,jane tallur,bile shume keq,e vijojne ete tallen me ne edhe sot e kesaj dite.Mos harro perfaqesuesit e djeshem dhe te sotem,si Lu dhe Flokekuqja e BE,qe na futen ne nje qorrsokak,duke shkaterruae drejtesine,me nje gjoja reforrme Drejtesie,duke e lene Shqiperine pa gjykate kushtetuese,gjykate te larte,tani rrezikohemi edhe per gjykaten e apelit,Kujto heshtjen e te gjithe ambasadoreve ne Tirane,per kanabizimin e vendit,per ndryshimin e pronave,mos harro talljen flagrante qe i beri shqiptareve perfaqesuesi i OSBE,duke i ngritur gishtin.Mund ta quash gabim i personit,por nuk u ndie as OSBE,qe te pakten,forrmalisht t’i kishte bere nje verejtje.A nuk te duken te gjitha keto,se ata-qe permende me rralle ti-po na konsiderojne neve si armiq,e neve,rrime i degjojme dhe flasim bile edhe “marrezira”sikunde ke shkruajtur ti ne komentin tend.Thellohu ,djale,thellohu…..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu