• |
ide | kryesore

Opinion/Rama dhe Berisha përballen për marrëveshjen e detit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Kryeministri Rama dhe paraardhësi i tij Berisha, kanë sulmuar ashpër njëri-tjetrin në Opinion lidhur me debatin e nxehtë se kush po i fal detin Greqisë. Rama që doli i pari në ekran, akuzoi Berishën se iu nënshtrua Athinës duke bërë sikur nuk po kuptonte se fqinjët tane po dilnin të fituar nga pakti i 2009.

“Të njëjtët njerëz sot akuzojnë këtë qeveri i bëjnë propagandë shqiptarëve duke me gënjeshtra duke u rekur të mashtrojnë ndonjë peshk budalla” tha Rama.


Ai mohoi se ka marrëveshje me Greqinë dhe se është e drejta e saj ta zgjerojë detin e saj territorial në 12 milje. Por nga ana e tij Berisha që u fut live pas Ramës e akuzoi atë se qeveria greke e ka njoftuar paraprakisht për 12 miljet, dhe ai gënjen kur thotë që nuk e dinte.

Ai pretendoi se deklaratat e Ramës se Greqia është në të drejtën e saj të zgjerohet me 12 milje, pa treguar se kjo po bëhet në një kohë kur ne jemi në negociata, mund të përdoren nesër kundër Shqipërisë në një Gjykatë ndërkombëtare.

“Kush thotë se Greqia është në të drejtën e saj për të zgjeruar detin” bën tradhëti kombëtare, tha Berisha.

29 Comments

 1. Skenari Berisha-Meta që nxjerr me “këpucë të kuqe” Lulzim Bashën: Njëri president, tjetri kryeministër e ministër i Brendshëm, kreu i PD “ngrohet në diell”

  1. Doktori i hodhi doashkën Piktorit:
   Po të jesh i zoti bëje një marrëveshje më të mirë dhe të krahasohen(por shpejt ama se po të mbaron mandati).
   Tjetra: Çoje në gjykatën ndërkombëtare , nqs del më mirë se marrveshja e 2009-ës më quaj ç’farë
   të duash.
   Fjalët e tjera janë dokrra hini për të çoroditur injorantët.
   A ka prapanica piktori për këtë (se për gjëra të tjera e di që ka)?

 2. Rama flet për “Detin”: Meta, Berisha e Basha janë në grupin e “peshkatarëve”, ata shitën me firmë e me vulë! Pastaj ua skuq Monika peshkun

 3. o komentues komentoni me mend se behtfjale per gllaberim te detit nga greqia e ju akoma me salen i cili ka 8 vite qe eshte larguar dhe marreveshia e tij u rrezua po tani na u be nje marreveshie akoma mee keqe

  1. Ku e pe marveshjen e re, dhe me te keqe, ti idiot. I more ere pordhes se plakut dhe nuk po mendon me qart. Vertet ka 8 vite qe ka ik plaku I qelbur, por po vuajm pasojat e firmes qe vuri plaku me te birin.

 4. Në vitin 2009, ish kryeministri Berisha, bëri një lojë të trefishtë, shumë të rrezikshme nga ana elektorale, por shumë të dobishme për Marrëveshjen e Stabilizim Asocimit, njohur ndryshe si MSA. Berisha ishte në vitin e katërt të qeverisjes së tij dhe i duhej një sukses në politikën e jashtëme, që ishte kjo marrëveshje, që sillte edhe liberalizimin e vizave dhe qarkullimin e lirë të shqiptarëve në Europë, një sukses mbresëlënës për ata.Shqiptarët kishin vuajtur 20 vjet dyerve të ambasadave, duke paguar deri 3000 euro për një vizë, për një jetë më të mirë, për një hall, për një cmallje, apo për një vizitë mjekësore. Berisha llogariste asokohe që ky hap, do të kishte jehonë të madhe dhe do të lehtësonte përballjen elektorale që e priste në vitin 2009.Mirëpo penguesja kryesore ishte Greqia, e cila e mbante të bllokuar MSA, sepse dontë të nxirrte përfitimet e saja nga miratimi i MSA, që kërkonte konsensus të detyrueshëm, nga të gjitha vendet anëtare të Bashkimit Europian.Dhe çmimi grek ishte i kushtueshëm dhe i rëndë për MSA dhe kushtëzohej nga nënshkrimi i “marrëveshjes detare me Greqinë”, që shkonte kryesisht në favor të saj dhe nga miratimi i projektit të paparë, të varrezave të ushatëve grekë, copë 3, në jug të Shqipërisë.Dhe me sa duket, Berisha vendosi ta zgjidhë, këtë ekuacion, në mënyrë edhe më dinake dhe byzantine se sa dredhia e famshme helene.Nga njera anë informacioni që Lëvizja Aleanca Kuq e Zi, e Kreshnik Spahiut, kishte përvec të tjerave, edhe financime të bollshme nga segmente të Ankarasë dhe do të përbënte, vijën e parë të “sulmit popullor” kundër Marrëveshjes Detare, kishte mbrritur.Por Spahiu ishte, si edhe u provua në zgjedhjet e vitit 2013, krejt nën kontrollin politik të vetë Berishës, që e kishte emëruar jo rastësisht më parë, kryetar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë.Nga ana tjetër, askush nuk dyshonte, aq më tepër Berisha, se Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, ishte nën kontrollin e influencave të kryeministrit të atëhershëm.Kështuqë kryeministri gjakovar dhe tropojan, duket se vendosi të luajë teatrin e vet, si një lexues i mirë i Iliadës së Homerit. Ai madje vendosi të jetë vetë “Kali i Trojës”, i kryeministrit Karamanlis, që sëbashku me bukuroshen Bakojanis, që dukej sikur flirtonte me Lulëzim Bashën, nuk nuhatën dot asgjë.
  Marrëveshja e Detit u nënshkrua. Tirana gjëmonte nga Aleanca Kuq e Zi dhe protestat e saja të zjarrta, që “rrisnin cmimin” politik që Berisha paguante, në sytë e grekëve dhe agjentëve të ambasadës Helene në Shqipëri.Mbas këtij nënshkrimi, që në të vërtetë, përsëri i kushtoi shumë Berishës në zgjedhjet 2009, Greqia hoqi embargon dhe MSA u firmos me nxitim. Segmentet e Ankarasë, rritën financimet për Aleancën Kuq e Zi, që mbërriti sipas sondazheve deri në 15% të preferencave elektorale dhe që Berisha kishte si pikësynim ti përdorte në vitin 2013, si edhe i përdori, por pa dobi.Gjykata Kushtetuese, “priti” sa të nënshkruhej MSA nga Republika Greke dhe rrëzoi Marrëveshjen Detare.Për të fshehur këtë lojë të trefishtë, pak ditë më parë, Berisha, si konspirator i përkryer, hodhi një spekullim në tregun mediatik, një shashkë, për të devijuar zbulimin e kësaj skeme, se gjoja Marrëveshja e Detit me Greqinë, u prish nga një ndërhyrje e tretë, duke nënkuptuar Turqinë.Bakojanis, duke ngrënë “turpin me bukë” dhe për të shpëtuar veten nga ky dështim i bujshëm në Shqipëri, e kapi me shpejtësi këtë kamardare, që Berisha i hodhi nga Tirana, për të fituar disa pikë politike në Athinë. Ky dhe është pra tredhëmëbëshi i kësaj loje diplomatike dhe politike që përbëhej përmbledhtasi nga:1. Përqafimet e zjarrta Berisha-Karamanlis, garantimi se çdo gjë do të shkojë mirë dhe vështrimet e ëmbla Basha-Bakojanis2. Aleanca Kuq e Zi, nën kontroll politik.
  3. Gjykata “patriotike” Kushtetuese, që rrëzoi marrëveshjen në fjalë.

 5. Epo kjo nuk ka byth te rri. Kush ka hedhur firmen. Dhe kush akuzon. Ky te le dobicin ne der. A mor VAMPIR qe nuk u ngope me poshtersira. Sale nuk ta mer njeri ty per poshtersira, je kampion.

 6. Qe te kemi nje qartesi per marveshjen e detit me greqine te behen publike marveshja e qeverise Berisha e plote dhe marveshje e tanishme perfundimtare ose jo, ne te kunderten te dyja palet priren per propogande ne interes te secilit. Mbreme mua Berisha mu duk me i logjikshem kur i referohej 6 mileve e jo 12 mile ndersa Rama ishte ne fushen e tij te propogandes por pa dhene fakte e prova, vec me epitete. Ideja per gjyq nderkombetar bazuar ne marveshjen e Berishes me duket e arsyeshme por ka nevoje shoqerohet nje debati publik me specialiste e kesaj fushe. Analistet ne studjo duke mos qene profesionist ne kete fushe, ja fusnin kot duke teatruar si rendomt ne fushen e tyre te fjalamonise se pa fund e pa thene asgje.Blendi Fejziu ben mire te ndroje strategjine dhe te theras ne studjo specialist te fushes ne te kunderten do behet i pa besushem, dhe do kthehet ne nje i rendomte qe detyre nuk ka te verteten por agjitacion e propogande

  1. Astrit marreveshja e 2009 eshte publikuar dhe publiku di te gjitha pikat e kesaj marreveshje. Ajo marreveshje, pervec gjykates kushtetuese, eshte diskutuar gjate nga specialistet neper studio televeizive dhe jovetem Pasha por edhe te tjere e kan demostruar qe percaktimi i matjes se vijes se mesit eshte bere ne dem te pales shqiptare duke cuar ne humbej e km katrore detar ete shqiperise.

 7. ne kete beteje Rama eshte i fituar si nata me diten e se kuptoj ce ftojne per te folur Berishen per detin. Marreveshja e detit e 2009 eshte e konfirmuar dhe e vertetuar publikisht dhe nga gjykata kushtetues se ishte ne disfavor te pales shqiptare. Per me teper mbas daljes se informacioneve nga Wikiliks eshte plotesisht e konfirmuar qe pala shqiptare ka rene pre e zhantazheve nga pala greke duke bere qe te pranojne me firme e vule nje marreveshje totalisht ne dem te pales shqiptare e duke humbu metra katrore detare te rendesishme per ekonomine dhe sovranitetin e vendit. Mire Berisha ska dinjitet qe del e flet publikisht per kete ceshtje po Fevziu pse e fton qe te denigrohet akoma me teper?

  1. O qorr!!!!o babuin pa tru.kerma ramovic po thot qe e kam shitur se eshte e drejta e greqise te shtrihet per 12 milje detare,ndersa ti ben diversion.ore po edhe egersirat kane nje moment reflektimj,por juve qenkeni te pandreqshem.

  2. Rama i ndërgjegjshëm se në Shqipëri ka një pjesë jo të vogël të shoqërisë në nivele të ulta intelektuale e ju pëlqen gjuha vulgare e rrugaçërisë, kur kapet mat me marrëzitë e tij, kujton se mund ta largojë vëmendjen e publikut nga ngjarja e përsërit në mënyrën më të neveritëshme avazin e tepsive, kazanëve, timonëve,peshqëve apo, lopatave e tiganëve.
   Për hir të së vërtetës duhet të pranohet se ai është mjeshtër në këtë fushë , pra në fushën e mashtrimit të publikut duke e tërhequr vëmendjen nga thelbi i problemeve e duke u mar me epitete e humor kafeneshë
   Por mbrëmë ambasadori Nesho, ja përveshi mirë kur ja përplasi në sy se nuk mund të mbulojë dështimin e tij të plotë në politikën e jashtëme, duke u marë me tiganë e lopata.
   Qejfllitë e gojështhurrurit Rama, le ta vr4 takime të tjeraasin pak mëndjen e të gjejnë qoftë edhe një sukses të vetëm të tij në politikën e jashtëme.
   Edhe mburja se qenka përzgjedhur Shqipëria si presidencë e OSBE për vitin 2020, për merita të tij, ra poshtë me kujtesën që ju bëri Berisha se kjo është kërkuar nga qeveria e tij , e ishte rastësia që kur i erdhi rradha Shqipërisë, si kryeministër qëlloi “Zografi bis” , siç e quan Berisha.
   Më së paku Ramës i dolën mbrëmë veçanërisht pas ardhjes së Berishës on line, nja 5-6 gënjeshtra.
   Gënjeshtrën e parë e demantoi vetë kur tha në fillim se me Micotaqin është takuar vetëm dy herë, e mandej haroi këtë dhe përmendi edhe 3-4 takime të tjera.
   Gënjeshtra e dytë flagrante ishte kur e quajti Metën firmosës së marveshjes, e ndërkaq kishte haruar se ai në ate kohë ishte në opozitë me PD.
   Gënjeshtra e tretë është se deklaratën e Micotaqit për vendosjn e të drejtës për 12 milje të detit Jon, e paskej pasur për Italinë e jo Shqipërinë. Po a ka shqiptarë që të mos ta dijë veç Lenc Vangjelit se Shqipëria kufijtë detarë me Greqinë i ka në detin Jon ?
   Nuk po zgjatem më tej me gënjeshtrat për “sukseset” e tij në politikën e jashtëme e “patriotizmin” e tij kallp që ka filuar që me dorzimin e çelsave të kryeqytetit, këngëtarit serb Bregoviç që i këndonte “heroizmave” të Millosheviçit

 8. Mrome Psikopati kishe rrjedh, Bote ca mimika fytyre tamom prej skicofreni, ne vend me rrjedh Saliu ka rrjedh ky qe o gjysma tije, mjer kush i rrine prane ketije skicos.

 9. Marrëveshja 2009 ka ra sala ka 8 vjet se pyet kush marrëveshja esht e micotaqit dhe marrëveshja e Bushatit me siricen u ndryshua ishin 6 milje sot 12milje nga u zgjeruan nga turqia apo Italia

 10. Skenari Berisha-Meta që nxjerr me “këpucë të kuqe” Lulzim Bashën: Njëri president, tjetri kryeministër e ministër i Brendshëm, kreu i PD “ngrohet në diell”
  Sot pervec shpellkareve te zakonshem te lapsi dallon guerilasi zigur duke u munduar qe marveshjen te na i percjelle si marmalate fiku qe te gjithe e dine qe sherben per te dhjere rehat,o zigur ha marmalat dhe jo sup me lakuriq kinez te salihut

 11. Duma ka ngritur një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama, ndërsa pretendon se qeveria e ka braktisur këtë familje dhe nuk e ka ndihmuar.

  Mirëpo gazetari Blendi Fevziu ka nxjerrë mbrëmjen e djeshme bllof ish-deputeten, pasi tha se ka konfirmuar që familja Cakoni ka marrë një banesë nga qeveria dhe djalit të Manjolës, Alesios, i është siguruar një bursë studimi.Ilacet o shpellkar i ores 12:16

 12. ore ju qifsha ropt, kaq komunista paskan ngekur qe shani berishen, kudo neper internet, moterqira te kuq, po ju them para se te shkruani i keni motrat shume te qira nga sale trimi

 13. te paska shkerdhyer motren Sali “trimi” qe e do kaq shume ? Shpellari yt eshte keqja e te gjithe te keqijave te Shqiperise ne keto 30 vjet te shkerdhefsha katunare pidhgjize o barbon i piset

 14. Me qëllim lajmi e anashkalonte fare emrin e Lulzim Bashës, si për të provuar se kryetarin e opozitës vazhdojnë të mos e marrin seriozisht në dhomat e errëta të opozitës shqiptare. Aty ku vendimet i merr dyshja Berisha-Meta, aleanca më e vjetër politike e tranzicionit shqiptar. Në njërën anë, Berisha që thotë se do të jetë në parlament edhe pas vitit 2021, pavarësisht komisionit qesharak Nishani, në anën tjetër Meta që sondon terrenin për të njoftuar bazën dhe gjithë të tjerët, se s’ka asnjë mëdyshje për prezencën në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, pavarësisht pozitës së kryetarit të shtetit.

  Asnjë përgënjeshtrim nuk erdhi për lajmin në fjalë nga Presidenca, e cila zakonisht reagon edhe kur bën golin e rradhës Celtiku. Ja dhe nje shpellkar qe i thote vetes fener zizi qe vete qihet ne bythe mamin motrat gruan i ka derguar te shqupi qe te kenaq koleget shpellkar duke ja palluar me rralle vetem salihu te mos shahet o generale o loqja e majte e salihut sa rrotekari qe je

 15. Ti besosh mandatdjegurve të SHQUP-it tek të servirin “parajsën” kur ata të marrin pushtetin, ti besosh edhe njëherë votën atyre që braktisën Parlamentin dhe bashkitë, dhe nuk lanë institucion pa lyer me molotov, është lajthitje. Por ky popull, po e sheh me sy dhe dëgjon me veshë, ç’ka po ndodh me partinë e atyre që mburren se “ne sollëm demokracinë”, me partinë e milionerëve dhe mëkatarëve të pandëshkuar, ç’ka po ndodh me partinë e dhjetoristëve të ’90, e cila është katandisur në pronë private të Doktorit, Lulzimit dhe oligarkisë së tyre.

  Baza e Partisë Demokratike sot, janë montazhierët e CD-ve, rojtarët e babaleve, dhe bërrylësit e listave të Lulzim Bashës. Fati dhe e ardhmja e asaj partie është paracaktuar tashmë. Do të qëndrojë gjatë në opozitë, dhe do të merret gjatë me CD të reja. Madje pas zgjedhjeve të 2021, të tilla gjëra, ata do ti bëjnë edhe njëri-tjetrit, mjafton të shtyjnë me humor vitet e mbetura në politikë.

 16. O zagare komentues lereni -Detin -keta pidh kurvat po shesin token Shqiptare ju akoma merreni me ujin e kripur .Keta po ju a marrin pronareve te ligjshem dhe po u a japin shpures tyre .Sa prona ka -Karo -BOLINO-?sA KANE HAJDUTET MINISTRA E DEPUTETE ?.Ju mereni me detin ,mune pidh te kurvave te veje ,shikoni se do ju shesin me gjithe shtepi o raca te poshter akoma deti -deti .

 17. YMER GELBAZA KELLIRA DHE ARTUR AJAZI SHKRUAJN KETU TE LAPSI.al SI ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA thotë:

  ARTUR AJAZI JA LEPI QIMET E BYTHES SALI BERISHES ILIR METES YLLI MANJANIT FATOS LUBONJES DHE ALBIN KURTIT

 18. Rama po të kishte bythë dhe fakte për tradhëtinë e Berishës kishte 7 vjet për ta vërtetuar në gjykatën ndërkombëtare në Hagë.Këtej akuzon e këtej nuk bën publike çfarë marëveshjen e tij.Përse? Sepse politika e jashtëme art pikture por art zgjuarsie dhe ekulibri.E prisni ta bëjë Rama!!!!!

 19. Te krahasosh Berishen me Ramen eshte sikur te krahasosh diten me naten ,ku dallojne 1) Berisha eshte me titullin e larte kardiologji ku njihet e ne europe , Rama eshte zhgaravites i rendomte 2)Berisha eshte politikani i cili ka takuar tre presidente te Amerikes , cfar ka takuar Rama me perjashtim kur takoje Obamen si htuaja e taksistit3) Sali Berisha eshte krueministri qe ka bere me shume Pune te mira per Shqiperine se cdo kryeminister tjeter a)hoqi orarin e shkeputjes se dritave ,apo harruat se dei ne 2005 kishim vetem 10 ore drita ne 24 ore ,b) rriti rrogat e pensionet , ku pensioni minimal ne fshat u rrit 3 her , rrogat e mesuesve u rriten 2 here e u rriten te gjitha rrogat e tjera , c) ndertoje mijra km rruge , ndertoje rrugen e kombit , tunelin e Elbasanit ,d) ndertoje dhjetra shkolla , ambulanza e vepra te tjera ,e) futi Shqiperine ne NATOe qershija mbi torte hoqi vizat e shqipetaret levizin lirishtne europe . Me thoni cfar ka bere Rama pervecese ka vjedhur , me thoni cfar te mire u ka bere shqipetareve per i ka varferuar 4) Krahasoni ndershmerin Berishes me Ramen i cili vajti più kafe te shoku e i mori gruan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu