• |
ide | kryesore

Korrupsion dhe PPP që shkatërrojnë tregun, pak investime amerikane. Raporti i DASh nxin Shqipërinë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
Departamenti-Amerikan-i-Shtetit.jpg

Departamenti Amerikan i Shtetit i bëri një skaner Shqipërisë në raportin per Klimën e Investimeve në vendin tonë, ku theksohen probleme të mprehta me çështjet e korrupsionit në administratën publike, mungesën e transparencës sidomos në prokurimet publike, kontrata të vështira për t’u zbatuar, korrupsionin në qeveri dhe tek tenderat, rritja e kontratave PPP që sipas raportit bën të pamundur konkurrencën. “SHBA nuk figuron në vendet e para për investimet e huaja direkte, gjë që tregon nivelin e ulët të investimeve amerikane në vend”.


Lapsi.al ka përzgjedhur pikat me të forta të këtij raporti që janë një konfirmim i plotë kritikave që i janë bërë për vite me radhë qeverisë Rama.


• Korrupsioni është një pikë nevralgjike që lidhet me mungesën e dëshirës për investime të huaja.

• Mungesa e transparencës sidomos në prokurimet publike.

• Kontrata të vështira për tu zbatuar.

• Korrupsioni në qeveri dhe mbi të gjitha në tendera që është i gjithëpranishëm.

• Rritja e pakontrolluar e kontratave PPP ka shkatërruar tregun dhe ka bërë të pamundur konkurrencën.

• Mungesa e analizave kosto- përfitim të këtyre kontratave ka shkatërruar garën.

• Bizneset amerikane ballafaqohen me raste korruptive dhe kërkesa për pagesa të tilla.

• Investitorë të ndryshëm amerikanë janë përballur me çështje tregtare me entitete private dhe publike përfshirë dhe arbitrazhin ndërkombëtar. Në 2019 dhe 2020 një kompani amerikane u largua si pasojë e vendimeve të dyshimta të gjyqësorit dhe vendimmarrjes në pikëpyetje të palëve të tjera në një çështje që lidhet me investimet.

• Pronat vazhdojnë të jenë problem sidomos çështja e çertifikatës së pronësisë. Ka plot raste të individëve që manipulojmë sistemin gjyqësor për të marrë pronat që s’janë te tyre.

• Shqipëria perceptohet si një nga vendet me korrupsion të lartë. Korrupsioni endemik vazhdon të minojë sundimin e ligjit dhe të manipulojë apo frenojë zhvillimin ekonomik.

• SHBA nuk figuron në vendet e para për investimet e huaja direkte. Kjo tregon nivelin e ulët të investimeve amerikane në vend.

• Qeveria shqiptare ka kaluar disa ligje në lidhje me pronën që janë të pakoordinuara dhe jo realisht efektive. Sipas raportit të progresit të BE, vendi ende nuk ka trajtuar siç duhet kompensimin e pronave.

©Lapsi.al

18 Comments

 1. Mire keto, por po shesin toke e det dhe po e mbushin me sirian e tunizian te paligjshem. Gjithe europa ia u ka mbyllur dyert ndersa ky dallkauku yne prite tani kur ti sjelli te gjithe ne shqiperi ata te ishullit Lesbos qe ia u dogjen kampet qellimisht greket. Flini gjume shqipo flini se dhe pak do e gjeni vetem poshte urrave te botes se shpine do u e zere arabi.

 2. SHPIFJE.
  FAJIN E KA SALIU.
  TË GJITHË JENI KAZAN.
  Ne jemi Rilindas. Kazani gënjen.
  KARVANI YNË ECËN PËRPARA.
  Mandatin e parë kemi bërë Shumë.
  Mandatin e dytë kemi bërë Shumë-Shumë.
  Mandatin e tretë do të bëjmë Shumë-Shumë-Shumë.

 3. Ua cfare shpifje nga kazani nderkombetar.Ku je o Skanderbeg mprihe shpaten dhe hidhi ne gjyq nderkombetar keta shpifesa e ndaj ndonje euro me ta. Titulli me duket i pavend pasi “Katrani” nuk mund te nxihet.

 4. Po’ a nuk ishte Pallmer
  Ai qe t’ha te beni votime me nje parti
  Amabi mor Ca’ pronash do marrim ne
  Morrat e kuq i Moren i shiten i blene
  Po’ ju zyrtare te l’arte te Be dhe Amwrikes si nuk keni ndot kur i takoni ketà politiqenet shqiptare tash 30 vjet .

 5. Shqiperia shtet bajge, Cdo qelize e ketije vendi e prodhon dhe e gllaberon mafia socialiste.
  Por tashme e mori vesh gjithe bote qe akoma edhe pas 130 vjetesh Shqiptaret akoma nuk jane te zot te bejne shtet normal.

  Prandaj shijojeni kenaqesine e vuajtjes qe prodhon garda mafioze socialiste.

 6. Fake news. Kapitalistat Amerikan duan të minosin udhëheqjen e partisë. Por nuk do të ja arrijnë kurrë se udhëheqja ka popullin nga mbrapa. Rroftë lartëgjatësia e tij😂😂😂

 7. Sado te mundohet Raporti i DASH te nxije gjendjen ne Shqiperi nuk arrin dot kurre sterrosjen qe i ka bere qeveria Rama me kontributin paresor te dhaskalit anglishtes Arben HaMUTAJ e vete Timonier Ramuthit te dy injorante komplet ne Ekonomi.

 8. Murrizi Nimut Musai Rudi Halit Vaderri po pretegatisin nje padi per baltosjen qe i ben dash Skenderbeut.Ky krye.k eshte I Qemali i ll te prandaj edhw ne si popull duhet te ngrihemi ne proteste qe mis tw lejojme ketw padrejtwsi rrofte Jozefina Edvin Topalli

 9. Pershtypje te ben qe asgje nuk ka ndryshuar ne raportet e DASH per Shqiperine. Edhe ne kohen kur PD kishte pushtetin raportet fokusoheshin pothuaj ne te njejtat probleme. Dallimi bente qe atehere shtoheshin vrasjet e Berishes ne 21 Janar dhe Gerdeci qe nuk u gjykuan kurre ashtu sic duhej. Shkurt. Me kete klase politike qe kemi do te mbetemi ne vend numero.

 10. Ne paskemi qene popull legen, popull pa gjak. Ne nje vend ku njeriu eshte njeri nuk ka burre nene te talle bythen. Rama dhe Velija duhet te shkojne ne burg, tu konfiskohet pasuria dhe te afermit e tyre te internohen.

 11. Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit vjen pas dy raporteve të tjerë të njohur ndërkombëtar, atij të Kombeve të Bashkuara dhe të OECD, të cilët vlerësonin Shqipërinë për qeverisjen digjitale.
  Sipas këtyre raporteve, shërbimet publike ndaj qytetarëve që ofrohen online kanë rritur cilësinë e jetës së shqiptarëve, kanë ulur korrupsionin dhe kanë ndikuar për një klimë më të mirë për biznesin. Shqipëria vlerësohet si vendi më i mirë i rajonit për qeverisjen digjitale duke tejkaluar edhe vende që janë aktualisht anëtare të Bashkimit Europian.

 12. Lexoni o njerez kete Kopjacin e Mender Bazes se ores 17:48 qe sjell kopjen e rradhes nga TemA e Menderit –
  ” Shqiperia ja kalon per qeverisje dixhitale edhe vendeve anetare te BE”
  As Taulant Balla nuk ka guxuar te thote te tilla brrockulla pro “qeverisjes dixhitale” qe sheh nga vrima e bythes Rames ky Mender Baze

 13. Të bësh debat me kreun e LSI-së për korrupsionin, është si të bësh debat me një pronare të një shtëpie publike për virgjërinë. Në vetvete, përfshirja në një debat të tillë, është një korrupsion po aq i madh sa historia e partisë së saj.Ja dhe krye shpellkari i salihut fteri qe vetem supa me lakuriq kinez e ngop

 14. Skenari Berisha-Meta që nxjerr me “këpucë të kuqe” Lulzim Bashën: Njëri president, tjetri kryeministër e ministër i Brendshëm, kreu i PD “ngrohet në diell”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu