• |
ide | kryesore

Ndahet papritmas nga jeta mjeku dhe politikani Sabit Brokaj

-Instant, Arkiva, Të fundit

Ka ndërruar jetë në moshën 78-vjeçare profesor Sabit Brokaj pas një ataku kardiak. Ai ka qene nje nga kardiologet me te njohur ne vend dhe ka sherbyer edhensi mjeku personal i Enver Hoxhes. Gjatë karrierës së tij mjekësore, Brokaj ishte rival i kardiologut tjetër Sali Berisha. Ndërsa Berisha u bë President dhe Kryeministër i Shqipërisë si anëtar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, rivaliteti i tyre vazhdoi edhe gjatë karrierës së tyre politike.


Ai u zgjodh Deputet në 1991, 1996 dhe 1997. Më 25 korrik 1997, Brokaj u emërua Ministër i Mbrojtjes, post që e ka mbajtur deri në vitin 1999.


27 Comments

 1. Legen komunist ne ferr shkoft rraca e keti monstre, kam urrejtje per kete njeri pasi si inelektual qe ishte kurr nuk gjykonte me mendje te ftoht por gjithmon me inate politike dhe me emocjon te pa par per kundershtarin.

  1. Sikur atje ku hanë këta tipa katërkëmbshash, të ishin të gjithë si këta që kanë vên zorrën e tras te goja, në atë vend, do degjoheshin vetëm lehje qenshë

 2. Sot Shqiperua eshte gdhire me mire – nje komunist me pak.
  Ish-ministri i mbrojtjes i pas-marrjes se shtetit nga komunistet e 1997-es, jo ke larg se vjet ne 2019 u deklarua publikisht(gazetatema) se Agron Tufa qe u largua se i kanosej jeta nga komunistet per te cilet po hetonte ishte nje bezhdile dhe delenxhi…..

  1. Shqiperia do te gdhihet ne mire dhe do marri fryme lirisht kur te vdesi komunistofashisti Sali Berisha,me vdekjen e Berishes,lind Shqiperia dhe mbyllet njehere e pergjithmone cikli i komunizmit…

   1. Sigurisht.
    Jam dakord, edhe pse s’e beson.
    Por sot thjesht po shijon vdekjen e morrit Sabit Brokaj!
    Per Berishen flasim kur te vdese!

 3. Se pari, ky kapteri i marines qe u be mjek zemre, nuk ka qene mjeku i Enverit por mjeku i familjes Kapo……ishte kryesori si organizator dhe drejtues i rrebelimit ne v. 97 se bashku me profesorin e ekonomise Arben Malajn, nga vila e brokajve, ne vitin e zi 97, ne Vlore, u qelluan me mitroloz 12.7m/m, godina e SHIKut ku u vrane punonjes te atij sherbimi……ngeli deri ne vdekje besnik i diktatorit me gjakatar te ketij mileti……duhet te ikte nga jeta disa vjete me pare……vdekja, ketyre krimineleve duhet tu vije nga te afermit e viktimave te tyre kur ligji nuk vepron……

 4. problemi i gjithe ketyre eshte qe ne Shqiperi asnjehere nuk u be nje gjyq kunder komunisteve dhe krimeve qe bene dhe demeve qe sollen. Akush nuk u denua..Mundohen te gjithe ta kalojne me “harreze” e me “falje”..Dikush duhet te nxjerre emrat e krimineleve e satrapeve…”dikush” duhet te denoje me force ideologjine dhe perkrahesit. Komunizmi per ne ishte shume me keq se nazizmi e fashizmi!

 5. Njeri nder figurat me ekstremiste, me te pandreqshme dhe me te urryera te PS-se dhe te krejt tranzicionit .

  Eshte e cuditshme se si nje mjek qe si rregull udhehiqet nga humanizmi te ushqeje shpirtin parreshtur

  deri derine .vdejke vetem urrejtje dhe ligesi. Eshte rast tipik sesi shkolla, leximi, dija, eksperienca ne pune

  e takimi me pacientet nuk ta zbusin shpirtin. Eshte rasti flagrant ku hipoteza e rilindjes europiane se

  dija dhe iluminimi i njerzve i ben ata me te mire. Jo nuk i ben me te mire,por me te sofistikuar dhe de-

  mi qe shkaktojne me te madh. Po te kishte qene analfabet dhe coban dhish nuk do te mund te kishte

  rrezatuar e shperndar kaq shume mllefe e urrejtje, nuk do te mund te kishte organizuar bandat ne 97

  e nuk do te kish pasur mundesi te merrte nga populli i varfer i Kosoves nga 300 euro ne muaj per nje

  gje qe kushdo te ishte ne vend te tij ne ate detyre do ta kishte kryer dhe per ate detyre eshte paguar

  deri ne vdekje.

 6. I pafshim dita dites ne kronikat e zeza keta monstra .Keta qe nuk u denuan as njehere nga ai ligj i menderosur gjoja -gjenocid-Ku gjyqet qesharake qe beheshin -per kafe dhe uje te gazuar.

 7. Edhe unë, si shumica e bashkëkombësve, me dhembje të madhe e mësova lajmin për ndarjen nga jeta të të pavdekshmit, Dr. Sabit Brokaj.
  Ju lutem familjarëve dhe miqve besnik të Dr.Sabitit, që të me lejojnë edhe pjesëmarrjen në dhembjen e tyre, si të shumicës së shqiptarëve.
  Nuk do ta harroj kurrë pritjen që më bëri në Ministrinë e Mbrojtjes të Shqipërisë, kur isha Përfaqësues politik i LKÇK, jashtë trojeve të okupuara. Ministri Sabit Brokaj, më priti miqësisht dhe më inkurajoj, duke me këshilluar vëllazërisht për legjitimitetin e zhvillimit dhe të vazhdimit të luftës së Famëmadhës UÇK, deri ribashkimin e trojeve shqiptare të ndara padrejtësisht…
  U përkujtoftë përjetësisht ky BIR BESNIK i Atëmëmëdheut të shqiptarëve!
  Sejdi Veseli,
  Me 13 shtator 2020
  Prishtinë

 8. Po’ ik o sejdi se ishte daj sami mbrapa po’ e di un sa te priste zabiti ty, ja keni la borxhin me 300€ ne muaj
  Mos te dha pare nga xhepi i vet
  Ku Ka bir nene te marre lek nga nji komunist ata kujt ti zgrapin.

 9. Per, I paemer – Sabiti ishte ndihmes mjeke ne nendetese me graden e kapterit, por…..si nje nga te afermit e Hysni Kapos, ju dhe e drejta per ne fakultetin e mjekesise dhe doli mjeke….natyrishte qe do te merte edhe specializime gje qe e beri karsiologe….punoi ne spital por edhe si pedagog ne fakultet……pasi mori nje fare eksperience u muar si mjeku personal i familjes Kapo…… por rezultatin me te madhe ne punen kriminale e ka ne organizimin dhe drejtimin e rrebelimit ne v. 97 ne Vlore dhe gjithe bregun……se fundmi ka dale edhe nje liber qe tregon bemat kriminale te Sabitit dhe shume te tjereve, me titull – Prapaskena e vitit 1997……aty do ta gjeni se kush ka qe4ne ky kriminel i lindur…..

 10. Dhe ti Kosovar i LKQK qenke klysh i kuq si ai Zabit leshi ik ore klysh spiun i Kosoves. Kosovaret kurr nuk kan cen me te kuqt ne Shqiperi pasi keta shkerdhata ne vitin 1944 vran me mijra djem Kosovar ne bashkepunim me Tito kriminelin Kroat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu