• |
ide | kryesore

Deklarata e fortë e Besa Shahinit për racizëm ndaj kosovarëve në Shqipëri

-Instant, Lajme, Të fundit

Ndërsa largohej nga posti që mbajti në krye të dikasterit të arsimit, Besa Shahini ka prekur një temë delikate, që shpesh anashkalohet, atë të paragjykimit dhe stigmatizimit të kosovarëve në Shqipëri me terma denigrues për shkak të prejardhjes apo dialektit. Ndërsa fliste me Ramën për eksperiencën e saj në Shqipëri, Shahini u shpreh se kjo temë ka nevojë për barriera në retorikën publike.


“Ka qenë e paimagjinueshme për mua që opozita do të ngrihej nga dita e parë të sulmojë prejardhjen dhe dialektin tonë. Të thuhet se shqiptarët që flasin dialektin Kosovar (apo verior) janë më pak inteligjent apo me pak të mençur, është epitomi i racizmit. Natyrisht, s’mund të quhet racizëm se jemi i njëjti komb, por që janë përdorur taktika të njëjta, kjo nuk mund të mohohet” u shpreh Shahini.


18 Comments

 1. ESHTE SHUME E VERTETE SE NE SHQIPERI KA PASUR GJITHMONE KOSOVAROFOBI. KETE E KANE BERE AGJENTURAT E SHTETEVE FQINJE SERBIA, MAQEDONIA, MALI I ZI DHE GREQIA, PASI ATA E DININ SE ME BASHKIMINE KOSOVES ME SHQIPERINE KJO DO TE ISHTE NE FAVOR TE SHQIPTAREVE DHE NE DEM TE SERBOSLLAVO-GREKEVE. EDHE POLITIKA E TIRANES KURRE NUK KA TREGUAR INTERTESIM SERIOZ PER BASHKEKOMBASIT E TYRE , PER SHQIPTARET JASHTE SHQIPERISE, AJO GJITHMONE ESHTE SJELLE JO SI AME POR SI NJERKE. KJO ESHTE E VERTETE PASI POLITIKA E TIRANES I KA INTERTESUAR GJITHMONE INTERESI PERSONAL I PUSHTETIT DHE PARAJA DHE MADJE NUK I KA INTERESUAR AS INTERESI I SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE TE SAJ E JO ME AI I KOSOVES DHE KOSOVAREVE

  1. Po ne shqiptaret jemi kunder gjakprishurve, sherbetoreve te serbit, pafe, pafamilje, pa atdhe, pamoral, seks neutral as burra as gra, lgbt, llumra jashteqitje te races njerezore, mutacione kafsherore, si puna jote moj debile, analfabete ministre arsimi.
   Pretendimet e tua percarese, dashakeqese, antishqiptare, ne sherbim te tezave serbe, nuk qendrojne fare moj analfabete me diplloma fallso ngjyra-ngjyra, te siguruara nga soros, pse fllasin shqipen e kulluar prof. Qosja, Adem Demaci, Albin Kurti dhe gjithe inteligjenca kosovare?!
   Problemi nuk eshte dialekti, problemi eshte injoranca jote, moszoterimi i gjuhes amtare, meqenese pretendon se je shqiptare, KAQ!

 2. Kjo eshte gjarper, Rama i dha vendin e ministres duke ja mohuar shqipetareve, dhe kjo me kompleks inferioriteti flet kunder Shqipetareve..Harram rrogen nga taksat tona!

 3. Nje ministre arsimi qe flet ne dialekt (cilidoqofte) dhe le detyren ne vitin me te veshtire per arsimin e Shqiperise, nuk eshte gje tjeter vecse zhele!

  1. pikerisht te njejtin mendim kam. Edhe sikur te ishte ndonje Korcar ose Tropojan prap do tu paragjykonte, se je MINISTER ARSIMI duhet te flasesh nje shqipe standarde.
   Jo: kan kon, kallxhoj etj.

 4. Perpjekje e llogaritur ne tavoline dhe e deshtuar, per t’i veshur opozites petkun e racizmit. Ideja e kompleksimit te opozites pee qasje raciste eshte pjese e propagandes se paturp qe ri-pjellja ben cdo dite. Desha vetem t’i kujtoj ministreshes qe e njejta opozite eshte etiketuar nga te e njejta propagande si maloke, cecene, shpellare, me synimin e qarte te dasise krahinore. Paaftesia jote totale, nenshtrimi dhe pajtimi ndaj cdo mashtrimi te demek reformes qe te ka rrethuar ne keto vite, nuk mund te fshihen pas parrullave mjerane te diskriminimit krahinor. Me kete deklarate te trishte, i ke vene vulen nje historie qe do te te kujtoje me turp.

 5. AJO QE VIHET RE TE KOMENTUESIT SHQIPTAR ESHTE FAKTI SE BEHEN KOMENTE VERTEM DUKE PARE TITULLIN E SHKRIMIT DHE PA E LEXUAR ATE DERI NE FUND. p.sh. KY SHKRUESI I KOMENTIT TE MESIPERM OFENDON BESEN , DUKE MBROJTUR RAMEN , POR NE FAKT BESA ME SIPER AKUZON OPOZITENMDHE JO RAMEN PSE AJO ESHTE PARAGJYKUAR NGA OPOZITA. PRANDAJ LEXONI NJE HERE DERI NE FUND DHE PASTAJ KOMENTONI . AJO NUK FLET KUNDER SHQIPTAREVE,POR KUNDER ATYRE TE CILET PARAGJYKOJNE DHE OFENDOJNE DINJITETITN E SAJ, ASHTU SIKURSE DO TE VEPRONTE KUSHDOQE TE ISHTE .

 6. Kosovarofobine me shume e ka partia jote , shikoje pak fjalorin e ps per veriun shkodren lezhem mirditen kukesin tropojen dibren matin malsine kosoven etj

  Shife ca thote lali eri dhe edi rama shprehen si cecen shpellar malok etj

  Po e keni.zakon ju fondacionet.e. sorosit i thoni te tjereve ate qe shihni te vetja juaj. Pra shani opoziten kur jeni vete duke u share mes vetes ne Rilindien e qelbet te Rames

  Pra i shani si kurve te tjerat kur jeni vete kokrra e kurves

  Kurve ne tru besa, me zogun bej cte duash mjafton tia cosh molliqajt ne darke..

  Rrace bastarde

 7. Moj zonja ish ministre kosovarofobia ka qënë në dhe është krijuar nga partia që ti bën pjesë ish pk ,kompleks që e ka dhe sot bija e saj ps.Ata shqiptarë nacionalistë e atdhetarë ju duan sepse jemi një gjak e gen.Sa të tillë nga Shqipëria kanë dhënë jetën për Kosovën që në kohët e hershme dhe në luftën e fundit.

  1. per cfare te drejte e ke llafin?! Po sikur ministrja e arsimit te fliste me dialekt “korcarez”, nuk do ta kishim permendur? Po me dialektin “e amel prej shkodret” nuk duhet t’ja kishim permendur?
   Keto jane komplekse inferioriteti te nje personi te lig dhe te paafte.. Perse nuk i nxorri keto 3 vite me pare, apo tani qe paaftesia e saj nuk mbante stresin per tu justifikuar, vjell me ligesi ndaj shqipetareve?

 8. Po vertet ne shqiptaret jemi kunder gjakprishurve, sherbetoreve te serbit, pafe, pafamilje, pa atdhe, pamoral, seks neutral as burra as gra, lgbt, llumra jashteqitje te races njerezore, mutacione kafsherore, si puna jote moj debile, analfabete ministre arsimi.
  Pretendimet e tua percarese, dashakeqese, antishqiptare, ne sherbim te tezave serbe, nuk qendrojne fare moj analfabete, me diplloma fallso ngjyra-ngjyra, te siguruara nga soros, pse fllasin shqipen e kulluar prof. Qosja, Adem Demaci, Albin Kurti dhe gjithe inteligjenca kosovare?!
  Problemi nuk eshte dialekti, problemi eshte injoranca jote, moszoterimi i gjuhes amtare, meqenese pretendon se je shqiptare, KAQ!

 9. Nji gja duhet Te thuhet Salze Me lidhje Me dialektin kosovar, qe Ska Te baje Me dialektin Gege. Ashtu sic fliste kjo besa shahini ne gjuhe tipike ashkalish smund Te jete as msuese jo ma Minister arsimi por meqe rama vdes per b.thlepiresa e ka marr dhe e ka vu nga Nobody ne Minister njilloj si satrapi zog qe i binte muhaxhert turq nga bosnja. Shikoni tvprishtinen para viteve 90-ta qe flisnin gjuhe Te paster shqipe veriore dhe krahasojeni Me gjuhen Me theks cigancki pas 1999 dhe kuptoni ndryshimin. Kjo Ska Te baje Me rracizem por Me lufte kunder injorances

 10. O Besa, po ti durove kaq vite, te kishe duru edhe ca muaj “sulmet lokaliste”. C’ja fut kot. Thuj ika apo me hoqi Rama dhe arsyet i dini ju por mos ja ngec te tjereve.

  Dialekti kosovar eshte i mrekullueshem, geg dhe kjo sperben aresye fare per justifikim.

 11. Keshtu te ka mesur babi, spiun i serbeve, o letyre femer, turp . Komunizmi semundje psiqike.
  Ti nuk e meritoje ate vend. O copa e mishit me xhaketen e lenka cukos.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu