• |
ide | kryesore

Besa, një kosovare që na kujtoi se ekziston dorëheqja

-Instant, 2, Arkiva, Ide

Besa Shahini mund të ishte larguar edhe kohë më parë nga kabineti i Edi Ramës. Ajo nuk ishte pjesë e Partisë Socialiste, as anëtare e organizatës së Rilindjes dhe as një personalitet me përvojë dhe i sprovuar në politikë apo në qeverisje. Besa ishte thjesht një eksperiment i kryeministrit, jo për të afruar Shqipërinë me Kosovën, po për të befasuar opinionin dhe vetë partinë e tij me përzgjedhje spektakolare, nga ato alla sulltan, që dëshmojnë fuqinë e të madhit për të ndryshuar fatet njerëzore brenda orës dhe njëkohësisht parëndësinë e personalitetit të oborrtarëve në raport me atë që duhet të adhurojnë.

Dhe kur efektet e befasisë avullojnë, shkrehet edhe interesi i liderit për “zbulimet” e tij të një kohe. Besa nuk ishte e vetmja që e përjetoi këtë ngrehje- shkrehje të Ramës. Në qeveri janë edhe disa ministra të tjerë, të cilët kryeministri thuajse i ka injoruar fare. Nuk komunikon me ta, nuk i përfill dhe madje i ka detyruar të marrin leje tek kabineti i tij për çdo veprim, madje edhe për emërime në punë. Besa Shahini, pjesë e të njëjtin eksperiment, thjesht mori guximin për të ikur.


Lexo me tej:

Fenomeni “Besa”/ Gratë dhe vajzat e katapultuara gabimisht nga Rama brenda Rilindjes

Ministrja e Arsimit nuk ishte viktimë e racizmit të opozitës dhe as e paragjykimeve që shoqëria shqiptare paska për kosovarët. Besa Shahini bëri lajm dhe hapi një debat në opinion sepse refuzoi të mbetej një viktimë e Edi Ramës. Ajo e kuptoi se në atë detyrë nuk ishte se kryeministri vërtet kishte vlerësuar aftësitë e saj, por si një kapriçio e tij për të bërë shoë- politikë me origjinën dhe të panjohurën e emrit e saj. Pas kënaqësisë nga shprehjet servile të tipit “Ua i madh është ku i gjeti kta ministra! i fortë është që bëri kabinet me njerëz të panjohur fare”, Rama e ka quajtur të përfunduar eksperimentin e tij. Ministrja e Arsimit, e cila prej disa kohësh e kish kuptuar se përse e kishin vënë aty, pati kurajon t’i rikthehet jetës pa Edi Ramën.

Besa mundi ta bëjë këtë për faktin se nuk ishte rritur në prehrin e udhëheqësit duke e adhuruar atë pa kushte. Sepse ka mundësinë dhe aftësinë për të provuar sfida të tjera. Sepse, në një mjedis ku integriteti dhe dinjiteti njerëzor janë ekzekutuar prej kohësh, ajo nuk pati kohë ose refuzoi t’i nënshtrohej atij.

Në këtë kuptim, Besa Shahini nuk është viktimë e të ashtuquajturit racizëm ndaj kosovarëve. Ajo shpëtoi nga të qënit viktimë e një sistemi që promovon individë pa personalitet, servilë të nënshtruar dhe kopje të shëmtuara të Edi Ramës, si e vetmja mundësi për të bërë karrierë brenda organizatës. Për aftësitë e saj dhe ato që bëri në drejtimin e Arsimit në Shqipëri ka shumë kritika, por akti i dorëheqjes së një ministri ishte diçka që ishte harruar krejtësisht në këto anë. Besa iku vetë duke e forcuar kontrastin me ata që vazhdojnë të gjallojnë sipas humorit dhe tekave të liderit.

Misteri/ Pse u largua ministrja e arsimit, Besa Shahini

Dorëheqja e Besa Shahinit përbën lajm pikërisht sepse është një akt i munguar dhe se nxjerr në pah fenomenin e depersonalizmit të individëve në fuksion të forcmit të kultit të liderit. Ky është një problem tipik për shoqëritë me deficite demokratike, ku futet edhe Shqipëria edhe Kosova, por kurrë një problem mes Shqipërisë dhe Kosovës.

©Lapsi.al

 

22 Comments

 1. Bravo LAPSI , tani ate Lapsin ( lapsin apo kalemin ) qe te thash tja futesh bythes tate o analist leshi Bushati , merre hiqe nga bytha jote dhe futja ketij analisti me te urryer te ekranit , ketij palo gazetar Armando Shkullaku , i vetmi qe flet super fallco e super ironik , dhe Andi , te dy bashke beheni dhe jeni halera me famos , qe i hani MUTIN Sovranit Popull me 75 deputete te PSocialiste , ti Andi Bushati , ky idioti Shkullaku , ai po super idiot Fevziu , bashke me ate te LSI = LESHELI Ilir Meten. Pirdhuni te gjithe ! Me 25 Prill 2021 Sovrani Popull do te kete po 75 deputete te PSocialiste ne Mandatin qeverises 2021 – 2025 , me Edi Ramen perseri Kryeminister !❤💪✍✊

  1. Ti qe flet per sovranin popull, nuk je as sovran i vetvehtes. Je nje qenje pa dinjitet njerzor qe mendon vetem me mendjen e shefit tend, merr fryme vetem sepse ta lejon shefi yt dhe ha buke vetem kur ta jep shefi yt. Qenje si puna yte, kane mbajtur ne pushtet E. Hoxhen dhe tani po mundohen te mbajne ne pushtet edhe E. Ramen. Nuk ia vlen qe te merresh me ty sepse je thjesht nje gjallese shumeqelizore, por me vetem me nje lloj qelize. Qelizen e nenshtrimit dhe ne momentin kur te bjere shefi yt, do jesh i gatshem te nderrosh shef sepse je mesuar te kesh dicka per te lepire dhe nje person qe te urdheron si te jetosh si te marresh fryme dhe si te hash buke

   1. Gomari i mësuar me samar, kur ja heqin, fillon e pëllet me të madhe duke kërkuar samarin.
    Kjo është dukuria e shqiptarëve në trurin e të cilëve është rrënjosur samari i diktaturës.

 2. Der dje thoje qe ajo eshte ‘nje cope anonime e katapultuar’

  Sot na e lavderon

  Shkullak hesapi, qe nga mbiemri dukesh ca hajdari je

 3. Shkullak , i pelqej shume analizat e tua , por qe te te ikesh ne fund te mandatit nuk e quaj doreheqje( ti gati-gati e quajte “institucion”) . Nese donte te dorehiqej , ta kish bere me pare. Pa paralajmeruar . Papritur po me duket Besa , heroina qe nuk mendonim qe mund te ekzistonte . Ajo qe nuk pajtohet me Ramen, qe nuk mund te drejtoje dikasterin duke marre urdhera prej tij . Me duket teper.

 4. ZOTI SHKULLAKU,JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES SE SI KRISTAQI JA BERI NJE VELLA EDIT DHE OLSIT-GREGUN-TANI LEH SI ZAGAR SE BASHKU ME BATOJ HAXHIUN - MANDI JU LUTEM PESHTYJENI NE SURRAT KETA ZAGAR TE TREDHUR thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO MOS SHKRUANI KETU OR ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE ORGANIZATA

 5. YMER GELBAZA KELLIRA OSE ZAGARI I TREDHUR NGA EDI RAMA ,PO E SULMON FATOS LUBONJEN, DHE KUSH YMER GELBAZA ISH BY**LEPITESI I DOKTORIT ,TANI I PIKTORIT thotë:

  BESA SHAHININ E SHPETOJ ZOTI SE IKU NGA AJO BANDE E QELBUR E RILINDJES,SI MUNDE TE RRI DIKUSH ATY KU EDHE YMER GELBAZA KELLIRA CARLO BOLJA BOLINO KOL SALLAKU ELVIS ROSHI VANGJUSH DAKO VJEDHIN SA TE MUNDEN,

 6. Po ku ishe ore Shkullak,na mori malli ,aman ku ishe se pa ty jemi si jetime.
  Artikulli ose hartimi qe ke bere eshte vetem hamendje dhe bukurshkrim
  Ngelesh fshatar per vater kulture.
  Nuk e kuptoj se ku jane pikat e tua te perbashketa me Bushatin ore Shkaluk.
  Neise mireserdhe ne corben e vjeshtes.

 7. A është DEMOKRATIK sistemi ynë??LEXOJENI sy dhe veshë hapur ju Rollinghillsat dhe Gjirëlalistat tanë, ju autorët Pusht-Shtetarë të DEMON-KRACISË “Made in Albania”.

  JENI JU dhe sëra juaj që i rikthyet ditët Migjeniane të “Legjendës së Misrit” dhe të “Poemës së Mjerimit”, sepse për fatin tonë të zi “KOHA ËSHTË E MASKARENJVE”

 8. Thuhet edhe për sondazhe që po tregojnë një vullnet politik për përmbysje politike; pse si botojnë?

  Realisht ka një perceptim normal dyshues për këtë mazhorancë; por në fushatë do të ketë zgjidhje reale; Rama përballë Bashës, Berishës dhe Metës.

  Kaq, kjo është fabula dhe nuk është se ka ndonjë logjikë për ndryshim gjenerate politike.

  Ja të marrim Malin e Zi; opozita që mori vetëm 1 deputet më shumë se Milo Gjukanoviçi, para 6 muajsh ndryshoi të gjithë liderët e saj, duke mos zgjedhur asnjë ish-qeveritar.

  E bëjmë dot dhe ne…

 9. Q’DO DITE E SHIKOJ VIDEON KUR ANDI BUSHATI E TURPEROJ FRED PEZEN DHE MENTOR NAZARKON ,DHE SHKULLAKU TE OPINION ME TAULANT BALLEN thotë:

  OR ZOTI SHKULLAKU,LUBONJA ,FATOS LUBONJA, KAM SHUME RESPEKT PER JUVE DHE JU LEXOJ DHE DEGJOJ GJITHE KOHES,SE JU NUK JENI PENGJE TE POLITIKES DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE JUA THONE TE VERTETEN TE GJITHEVE EDHE DEMOKRATEVE EDHE RILINDJES DHE ORGANIZATES,POR NJE GJE ,SI MUNDE TE ULENI NJE KARRIGE ME YMER GELBAZEN KELLIRA ,CARLO BOLEN DHE BATON HAXHIU KETA BYTHLEPIRES TE PUSHTETEVE DHE BY**QIR TE EDI RAMES DHE ORGANIZATES

 10. Po pse permendi si arsye racizmin ndaj kosovareve atehere? Nje njeri normal nuk mashtron me gjera qe kane pasoja te renda. Nese eshte e vertete kjo qe thote Shkullaku pafytyresia e Beses eshte e mjaftueshme per ta bere rilandase e shkuar rilindases.

 11. 1. Besa e mori detyren ne menyre te pamerituar.

  2. Rama e ka quajtur të përfunduar eksperimentin e tij me ate.

  3. Eksperimenti vazhdon me nje SHOQE tjeter.

 12. Këtu tek ne jemi mësuar me fake news, sepse sekti i rilindjes nuk bën kurrë transparencë. Këtë e di edhe bufi. Pasi pushohet dikush, i thonë se më mirë të thuash se dhashë dorëheqjen, dhe kështu largimi apo pushimi durohet e kalon pa dhimbje uluritëse. Besoj se Besa nuk dha dorëheqje as nuk na dha ndonjë mësim në këtë drejtim. Diktati i Ramës mbi këdo, sjell një moment që edhe durimi soset. Punët nuk i ecën mbarë, gjuhën shqipe nuk e dinte aq pranueshëm dhe duket se u mërzit me atë model propagande e lëpirje. Ishte qesharake. Na mësoi se s’duhet të jemi si ajo dhe kaq mjafton për fundin e rilindjes lindore…Mësimet tjera i merrni nga ministri i përjashtëm nr. 2 fill pas Ramës dhe kërrnaquni me ministra të këti kallepi , që mund t’i emrojë vetëm ” rilindasi i madh”.

 13. Aman Shkulqepe se ngelem me Ramen ne goje,na e ndysho pak eren nga qepe ne pordhe,psh Basha vetem fle dhe ben pordhe….
  Shkulak jemi me ty dhe ti je me ne.
  Hej ta lumsha cifteline.

 14. KJO RILINDSE( SORROISTE ) E KOSOVES JO QE NUK DUHET LAVDERU POR DUHET ARRESTU PER KONTRIBUTIN E SAJ NE SHKATARRIMIN E METEJSHEM TE ARSIMIT NE SHQIPERI.

 15. Z. Shkullaku ne artikullin e tij disa here permendi se si Besa Shahini nuk paska dhene doreheqje nga posti per shkak te racizmit qe ka pasur vetem pse ka qene nga Kosova, por per shkak se ka qene loje e Edi Rames, dhe eshte emeruar ne pozite qe nuk ka pasur pervoje per ta udhehequr. Citati “Ministrja e Arsimit nuk ishte viktimë e racizmit të opozitës dhe as e paragjykimeve që shoqëria shqiptare paska për kosovarët. Besa Shahini bëri lajm dhe hapi një debat në opinion sepse refuzoi të mbetej një viktimë e Edi Ramës. Ajo e kuptoi se në atë detyrë nuk ishte se kryeministri vërtet kishte vlerësuar aftësitë e saj, por si një kapriçio e tij për të bërë shoë- politikë me origjinën dhe të panjohurën e emrit e saj. Pas kënaqësisë nga shprehjet servile të tipit “Ua i madh është ku i gjeti kta ministra! i fortë është që bëri kabinet me njerëz të panjohur fare”, Rama e ka quajtur të përfunduar eksperimentin e tij. Ministrja e Arsimit, e cila prej disa kohësh e kish kuptuar se përse e kishin vënë aty, pati kurajon t’i rikthehet jetës pa Edi Ramën.”

  Z. Shkullaku me kete tregon haptazi racizmin per te cilin Besa ka folur ne deklaraten e saj, sepse sipas tij ajo ishte vetem pjese e nje eksperimenti dhe se nuk kishe dije aspak per ta merituar poziten. Mos te harrojme se te njejten gje kane bere edhe kur Gent Cakaj ishte emeruar minister. Fatekeqesisht, gjera te tilla jo vetem qe tregojne per ndasite qe ende ekzistojne mes shqipetarve te Kosoves, dhe atyre te Shqiperise, por poashtu tregojne edhe per mentalitetin iluzionist te disa pseudo-intelektualeve nga Shqiperia te cilet mendojne se jane me te ngritur qofte nga edukimi, apo pervoja se bashkekombasite e tyre nga Kosova.

  Po te ishim popull i menqur ne nuk do te theksonim gjerat qe na bejne te ndare, por do te shfrytezonim ato si nje gje e mire – divesitet apo larmi qe kemi si komb. Poashtu si bejne ne SHBA, Kanada, Singapore, etj. Te gjitha keto shtete kane mesuar qe ti pranojne kulturat e ndryshme qe e bejne vendin te jete me i larmishem, dhe te mesojne prej tyre ne vend qe te mundohen ti shuajne.

  Ne mund te mesojme shume nga njeri tjetri, pasi qe te dy vendet (si Kosova ashtu edhe Shqiperia) kane kaluar neper periudha te veshtira edhe pse per arsye te ndryshme. Mirepo, ne vend qe te mesojme dhe te bashkohemi, ne grindemi dhe tallemi.

  E pikerisht kjo eshte ajo qe e deshiron secili nga armiqet tane ne rajon dhe bote – neve te ndare pike e pese. Keshtu qe vetem perpara! Jeni duke realizuar ate qe nuk kane mundur ta bejne te tjeret, as Perandoria Osmane, e as Serbia.

 16. O Beno, po ca i harxho fjalet me kte talibanin merr burr. Po ky esht koqe o burr. Si edhe kalemxhinjte e tjere si puna Bushatit, Lubonjes e lloj lloj koqeve qe dalin e bojne thashetheme neper studio. As formimin formal nuk e kane, e as intelektin, e as karakterin. Qihen per nji pjate groshe dhe i thone te bardhes te zeze.

 17. betha ishte turpi i kosoves siq esht rama me ter ata qe e votuan ket moster komuniste stlini.derra,lop,dele,gjela maje plehu ka prodhuar enveri ne koperativat e derrave stalin.po ku ke par te zgjedhesh kryminister nji mut rus stalini si i kristaqit e spirokolekes edvini.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu