• |
ide | kryesore

Banorët e Durrësit kallëzim në SPAK për lejen e ndërtimit të një pallati, mes të akuzuarve edhe Vangjush Dako

Lajme, Të fundit

15 banorë të një pallati të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit në Durrës, kanë çuar në SPAK denoncimin ku akuzojnë disa ish-drejtues të bashkisë, mes tyre edhe ish-kryebashkiakun Vangjush Dako si dhe disa struktura që kanë lëshuar lejen e ndërtimit të këtij pallati.


Avokati i banorëve, Baftjar Rusi pasi dorëzoi kallëzimin nën SPAK, shpjegoi se aty janë denoncuar disa ish-funksionarë të Bashkisë Durrës dhe struktura të subjekteve private që përmes korrupsionit kanë lejuar që në një pallat, të cilit iu dha leja vetëm për 10 kate, janë ndërtuar 14 kate e më pas i janë shtuar edhe garazhe. Sipas avokatit, kallëzimi përfshin 10 akuza mes tyre shpërdorim detyre, korrupsion aktiv dhe pasiv, tortura, grup i strukturuar kriminal dhe në të akuzohen si të përfshirë dhe ish-punonjës dhe funksionarë të Bashkisë Durrës.


2 Comments

  1. Paskeni bere nje vere ne uje. Ose me mire ta kishit shkruar ne rere meqenese nuk ka akull.

    Te padisish ate shokun e Bablokut ne Spak ? Oh cna bete per te qeshur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu