• |
ide | kryesore

“Duam që të ikin”, banorët e Lesbos nuk i durojnë dot më emigrantët

Lajme, Planet

Që nga viti 2015, banorët e ishullit Lesbos nuk kanë gjetur qetësi. Kriza të vazhdueshme refugjatësh, si ajo e fundit me zjarrin në kampin Moria, i kanë ndjekur prej vitesh.


Në fshatin Panagiouda, që ndodhet në anën e kundërt të kampit i cili u dogj përpara disa javësh, banorët vendas thonë se krijimi i një kampi tjetër do të shtonte problemet, ndaj preferojnë që migrantët të largohen. Banorët kanë përjetuar disa herë trauma të ngjashme dhe thonë se gjërat vijnë vetëm duke u përkeqësuar. Fillimisht ata i mirëprisnin emigrantët, madje disa i futën edhe në shtëpitë e tyre, por me ngjarjet e fundit në kampin Moria, durimi iu sos. Lesbos dhe ishujt e tjerë pranë bregdetit turk kanë qenë ndër pikat kryesore të hyrjes në Evropë, të përdorura nga migrantët për vite me radhë, duke arritur kulmin në 2015-16 kur rreth një milion njerëz mbërritën vërshuan në varka të vogla.Autoritetet lokale thonë se nuk mund ta përballojnë ngarkesën. Banorët ndihen të braktisur nga qeveria dhe partnerët e BE-së e kanë lodhur ishullin grek. Kampi Moria mbante më shumë se 12000 migrantë, katër herë më shumë se sa kapaciteti. Bashkimi Europian ka qënë i paaftë për të arritur një marrëveshje për vende si Greqia apo Italia, të cilat duan që blloku të ndajë barrën dhe me të tjerët, që refuzojnë të marrin refugjatë.

 4 Comments

  1. te vlersosh ralitetin dhe largohesh nga padrejtesija nuk do thot humbje por shpetim mundesi vijimi te normalitetit thotë:

    padrejtesija,eshte fryti,i trishtimit,urrejtjes, perplasjes, hakmarrjes ,shkatrrimit ,dhe ndeshkimit njerzor,qe asnjeri nga ne se deshiron ti ndollin,por qe duftyrsija hipokrizija,heshtja mosrragimi ne unitet mendimi dhe veprimi,ben qe te gjith te vuajm pasojat e saj,i malli zot e ka plotsuar ne menyre te sakt meshiren e tije mbi ne me krijim dhe ullzim,jemi ne ana njerzore,qe veten ton me duart tona po e shkatrrojm ,me mosrragim dhe pajtim me padrejtesit,duke mos menduar ne fakt ,te ardhmen tone ,ne dy botet ,nje ndeshkuese te keqe qe shpirti ndergjegja nuk na pranon,erdhi koha qe te gjith ta pyesim shpirtin ton se si duam ,si po veprojme dhe nga ajo vijimin qe vjen nese ,kete nuk e shohim me qartesi me rregull mas ,sipas menyres qe jan krijuar te funksionojne,vertet duhet then qe veten e kemi zhgenjyer,sa njerez te fuqishem grupe interesi kan hyre dhe dale nga kjo bot po hyjne dhe do hyjne dhe dalin,nuk nuhet jet kusht ti degjojme tu shkojme pas nese ato mendojn flasin dhe veprojn ,shkatrrimin e vet se kur ato punojne kunder vetes vet ,si mund te jen per dobin ton,dhe sakt jan kunder vetes vet,perderi sa dhe tjeret nuk i shikojne dhe veprojne ashtu si per veten e vet,perderi sa krijimi ullzimi funksionojn ,ekzistojne vetem ne saje te ullzimit hyjnore,,tani kjo ,bot e trazuar o do te kenaqet ,me shkatrrimin e vet,gje qe se deshiron ,askush por padiskutim nuk e largon ,ndeshkimin e padrejtesis,ose do kerkoj te veproj sipas asaj qe e urren qe eshte e verteta drejta haku qe e duan per vete po jo per te gjith,perderi sa e duan per vete ,dhe jo per tjeret mungan nga te gjith mesazhi jetes,per bindje dhe kundershtim ne unitet qe te arrihet mirkuptimi dhe marrveshjet,nderjerzore qe njeriu te jap ate dobi qe per te u krijua,duke u bere ndihmes dhe plotesues ne dobi,dikush e sheh te veshtir per tu arritur ,por qe eshte edhe e lehte mbasi padrejtesija i ka plotsuar kuptimet sepse jan faktet,pavarsisht,se te mesuarit e ,gjuhes mendimit ne jet sipas rralles i ka ikur 2 elemente 1 ,germa,,ku si form ndjeshmerie per edukaten e mir fillon 20 vite perpara se te lind ,te shtrir ne kodin gjenetik ,kohor prinderit e femijes 2nena babaj vajses dhe nena babaj djalit 4dhe femija,2plus 4plus 1bejn 7dhe nga veshgimet njerzore konsiston qe ne javen e shtate te shtatzanis ,femija bashkvepron me,mendimet dhe veprimet e semes,prej ku merret ndjeshmeria per mir nese e jema perqendrohet ne mendime fjal dhe vepra tek e mira ,ose e kunderta e saje,,pjesa dyt fjala nuk eshte bere imunizimi njerzore,per fjal;en kuptimin e saj adekuat,dhe kur njeriu nuk i njeh keto te dyja ne vleren e vet ,ne kuptimin pozitiv,si vlere nuk mund te kuptojne ullzimin e zotit mallerishem qe krijoj universin ,dhe kete univers ne forme te shkruajtur si shprehje ja dergej njerzimit si ullzim dhe meshire,per te,duke qen se po anojm me shum tek antivlerat sesa vlerat,ne si njerzim po vuajm pasojat e angazhimit tone,edhe pse dikush per shekuj te tere u angazhua,ne rrug interresi per pushtet para,nje gje eshte e sigurt se nuk triumfun ,me mendimet fjalet dhe veprat e tyre,ne asnje rast,sepse ai qe na klrijoj,eshte i pasfidueshem nga ne,njeriu,krijesa tije,ai na vendosi logjiken ,qe dallon solli ullzimin,dhe nga veprimet tona dalin faktet,mendja ndritur,njerzore ka dallushmerin,mes se mires dhe se keqes,dhe kjo eshte sfida me e malle qe don apo sdon dikush me hir apo pahir ,te pranojn ralitetin ,dhe orientimin respektojn te lirit dhe te drejtat,njerzore,,dhe veprojn sipas funksionit zgjilljeve qe ket nuk e ka fuqin njeriu ta thoj por qe e ka then vetem ai qe e krijojket bot,uroj qe njerzit te mendojne vetem per dobin e vet,por qe arrihet vetem duke menduar folur dhe vepruar edhe per tjeret si per veten e vet,ndryshe gjinia njerzore do zhvishet nga te drejtat si vlera,perderi sa antivlerat kan hyr ne mes,ky koment u be nga nje analiz e thell nga burime hyjnore,dhe praktike njerzore,e vlefshme per ato qe duan zgjillje,eshte e thjesht sikur gjith te japin mesazhin e jetes per hater te zotit si thot ai per mendime fjale dhe vepra te mira,sipas aftesis dhe mundesis menjeher do benim pjese ne nje nga kater grupet njerzore qe bota mbrohet nga mos,shkatrrimi,1 dietaret,2 ulleheqesit e drejte 3 lutjet e besimtareve4 guximtaret,thot i malli zot respektoni prind familjen bejuni mir atyre,sikur ta veprojm te gjith apo kushdo ai problem zgjillet ,thot mbani lillje me farefisin ,zgjillet problemi unitetit,dhe keshtu gjitha problemet zgjilljen organizimin e funksionit zgjilljeve e ka bere i malli zot ne na la me te lehten vetem angazhimin ne veprim sipas ullzimit tije zgjilljet jan te gateshme,nuk ka vend per hutim,respekt per te gjith

  2. te vlersosh ralitetin dhe largohesh nga padrejtesija nuk do thot humbje por shpetim mundesi vijimi te normalitetit thotë:

    ka grupe interresi ne ket bote ,qe e luftojne vetem per pushtet para,dhe sduan tja din per asgje,,keta jan grupet e fatkeqsis se vet pavarsisht ,se tjeret i bejn te vuajn por duke qen se i malli zot i beri ghith peng te vepres vet,po ua marrin mekatet,keta e din se ,zotin e mallerishem nuk mund ta sfidojn se kan burimet e dijes nen kontroll,por perpiqen te sfidojn krijesat e tije njeriun ,behet nje pyetje ,e si mund te sfidoni ate qe ka fuqi per gjithcka,dhe ne i kemi te limituara,sipas vullnetit tije,ai eshte i pavdekshem kurse ne na vdes kur te deshirojn dhe si te deshirojn,ai percaktoj urrejtjen e egos son si zgjilljen ton ,ka njerez qe urrejn te mallin zot si krijues i gjithpushtetshem se duan te behen vet,por ne fakt ai na krijoj na lla jet na furrnizon ,meshiron fal ullzon shpeton shperblen ndihmon,urrejn njerzit,pse su binden se duan ti ,shfrytezojne,ja si e beri njeriun ,pas 40diteve te shtatzanise,i malli zot dergon 4 melek dhe i percaktojne nder tjera dhe rrisqet,nje pjes e rriskut eshte dhe diturija,aftesija njeriut,ne jete profesioni tije,nese njeriu ,formohet si duhet ai mund te behet ulleheqes i drejte ,apo i dobishem ne gjitha fushat e jetes,pra njeriun e krijoj aq te afte ne mundesi saqe ti dal per zot vetes mjaftueshem si zgjillje per nevojat qe ka,po cfar po bejne keto grupe interesi po injorojne llunojne grabisin vrasin shkatrrojne njerzit,dhe bashke me to edhe rrisqet ,rrisku njeriut nuk eshte thjesht vetem rrisk per personin por mund te jet rris per mbar njerzimin,dhe keta shkojn i llunojn grabisin vrasin shkatrrojn,gjinin njerzore ,te cilet jan burim zgjilljesh dobi edhe per vet ato,kjo eshte per ta then drejtper drejt nese urren dike ke urryer veten nese i ben keq dikujt i ke bere vetes,drejtperdrejt,por si natyralitet krijimi,veten e duam te gjith,dhe padrejtesin te na behet e urrejm ,te urresh dhe shkaterrosh ate qe me shpirt e don veten ,do thot ke nje problem te mall ,te ka humbur njeshmerija meshira ndaj vetes,ku re o njeri,te urresh ate qe don dhe me ndjenja dhe dosh ate qe urren me vepra,vertet je ne momentin e duhur per ta llogaritur veten,per shpetim,duke ndryshuar ne dobin tende, perpara se te llogarisin i malli zot me ndeshkim per padrejtesit ,qe njerzve gjallesave ju ke bere ne tok,vertet te ka vdekur zemra edhe pse ti jeton o njeri,te ka ikur ndjeshmeria meshires per veten tende duke u bere i pamshirshem me te gjith,tani o ju grupe interesi te ndara kunder njera tjetres ,ne kushtet e sifides ashpersis dhe mbijeteses ku si element zhvillimi eshte padrejtesija antivlera ,cfar po ndani njeri me tjetrin vec urrejtjes dhe teknologjis se lart shkatrruese,barutin atomin ,armet biologjike,behet nje pyetje cilat jan dobit e shkatrrimit,total njerzor,,ky eshte qellimi juaj,nderkoh qe ndryshe behet propoganda,per shpres zgjillje,begati paqe,faktet e klrijimit ullzimit praktika flet per vetzhgenjim te hapet,a,kush deshiron ,te mos vetzhgenjehet te fitojne ndjeshmerin per mire ngjallin zemren freskojne shpirtin ket siguri e ka vetem rruga e drejte ,duke u perqendruar me mendime fjale dhe vepra vetem si thot i malli zot,shpresoj qe nga ky koment te bindeni ne ralitetin dhe perfitoni dobi sejcili per veten e vet per dy botet ne ulltimin e tije ngai mallsi ardhje zoti drejt te mallit sot si kthim,respekt per te gjith zoti ju ullzoft

  3. te vlersosh ralitetin dhe largohesh nga padrejtesija nuk do thot humbje por shpetim mundesi vijimi te normalitetit thotë:

    ndreqe gabimine rreshtin e fundit duhet , ne ulltimin e tije si ardhje nga i malli zot,drejt te mallit zot si kthim ,,kerkoj ndjes respekt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *