• |
ide | kryesore

Fenomeni “Besa”/ Gratë dhe vajzat e katapultuara gabimisht nga Rama brenda Rilindjes

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Vendimi për ta shkarkuar Besa Shahinin pikërisht në ditën e parë të shkollës e bëri akoma më të hidhur largimin nga detyra të ministres së Arsimit. Dita e parë e shkollës, supozohej të ishte momenti i saj i vëmëndjes mediatike. Në garën për “share” dhe “like” brenda Rilindjes, Shahini nuk qe imune, ndaj për ta shijuar 14 Shtatorin, bëri xhiron në shkollat fillore që herët në mëngjes.


Siç e do zakoni i Rilindjes mori me vete fotografin personal, shfrytëzoi të miturit për kolazhin e ditës, pastaj zgjodhi fotot më të bukura dhe i postoi në Facebook. Sikur asgjë të mos kishte ndodhur.


Por dita nuk kishte mbaruar ende për Ministren e Arsimit në detyrë. Pasdite, i trokiti papritur në zyrë Edi Rama dhe më e rëndë se prania e kryetarit, ishte ajo e Evis Kushit, pasuesja në detyrën që Besa kishte planifikuar ta mbante edhe ca muaj.

Për nga mënyra se si u zhvillua shfaqja e djeshme, duhet kuptuar se sa aksidentale dhe sa rastësore janë zgjedhjet që bëhen për në nivelet më të larta të qeverisjes. Për vite me radhë në krye të Partisë Socialiste dhe në qeveri, nga Edi Rama janë larguar në të njëjtën formë të papritur disa gra dhe vajza të tjera, që mund të konsiderohen njësoj aksidentale në politikë.

Megi Ajtyresa

E reja u katapultua në krye të Forumit Rinor Eurosocialist të Shqipërisë dhe sot nuk gjendet kund në jetën publike si përfaqësuese e socialistëve. Rama i dhuroi një post të rëndësishëm në PS, siç ishte drejtimi i forumit rinor. Megjithëse dy konkurentët e saj u tërhoqën nga gara, Ajtyresa nuk e pati problem që u zgjdh automatikisht kryetare e forumit. Nuk la asnjë gjurmë dhe me të mbaruar mandatin u mënjanua nga strukturat e partisë, për të mos u rikthyer në asnjë post drejtues gjatë qeverisjes së PS pas 2013.

Ermira Danaj

Vështirë të mbahet mend Ermira Danaj për “karrierën” në Partinë Socialiste. E emëruar nga Rama në krye të Forumit të Gruas në Partinë Socialiste ajo i dha fund eksperiencës disamujore për shkak të mosmarrëveshjeve e Edi Ramën. Mënyra si iku, ishte po aq e shpejtë, sa mënyra siç u katapultua në PS.

Keti Bazhdari

Keti Bazhdari u bë pjesë e strukturave drejtuese të Partisë Socialiste, kur u emërua në mënyrë të papritur si kryetare e grupit të punës për të përndjekurit politikë. Posti i dha mundësinë të ishte zëri i socialistëve në disa raste nga salla e konferencave në selinë e PS. Në vitin 2015 kandidoi për Bashkinë e Shkodrës dhe humbi. Nga reagimet në rrjetet sociale apo në portale, duket se qejmbetjet me Ramën e kanë distancuar nga PS.

Rudina Seseri

Ajo u prezantua si një gjeni i financave publike në Partinë Socialiste dhe në 2009 u zgjodh deputete. Pas dy vitesh në Tiranë, Seseri braktisi Ramën dhe u kthye në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pranë familjes. Në intervistën e fundit që dha, e quajti Ramën një njeri të vështirë. “Rama ka një kombinim të pazakontë kreativiteti, aftësie për të ekzekutuar dhe vizioni dhe ato e bëjnë njeri si të vështirë për të dhënë e për të marrë” u shpreh ajo në një intervistë të disa viteve më vonë.

Milena Harito

Një emër tjetër kalimtar në qeverisjen e PS është Milena Harito. Ajo u shfaq në Partinë Socialiste me një buzëqeshje në fytyrë pak para zgjedhjeve të 2013. Shpejt u bë Ministre për Inovacionin dhe pas 4 vitesh nisi të flasë për familjen që kishte lënë në Francë. Pas kësaj Harito i tha “lamtumirë” Rilindjes, duke lënë pas imazhin e të njëjtës buzëqeshje të pakuptimtë.

Sonila Qato

Sonila Qato dha dorëheqjen nga Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe për pasojë u distancua nga Rilindja pak kohë më parë, pas përplasjeve për tenderat me kompaninë “Gjoka konstruksion”. Rama e zgjodhi papritur ministre Shteti per Mbrojtjen e Sipermarrjes. “Jo nuk e dija. E mora vesh në televizor” tha ajo kur u pyet se si e mori vesh emërimin.

Gra dhe vajza që vijnë dhe ikin sikur të punonin part-time në një kompani private, në shpërfillje të kritereve dhe parimeve që funksionon karriera në një parti politike. Nuk ka rëndësi aftësia profesionale, arritjet, eksperienca, kontributet në parti apo jetën publike, kur emërohesh e për pasojë llogaridhënia në detyrën publike as nuk imagjinohet.

Fenomeni është shprehje e paaftësisë për të krijuar dhe udhëhequr një ekip me njerëz të sprovuar, të përgatitur, që promovohen në bazë të karrierave politike, aftësive dhe rezultateve në detyrë.

Për këtë arsye, shkaqet nëse rri apo ikën nga qeveria kanë degraduar tek marrëdhenia personale që ke me Edi Ramën. Ndaj është shumë normale brenda Rilindjes, ta përfitosh emërimin me një fjalë goje, por nuk është çudi pastaj të flakesh tej për një fjalë goje.

©Lapsi.al

22 Comments

  1. Ti referohesh si gra, ketyre baxhellave, eshte e turpshme, eshte ofendim i neveritshem!
   Keto jane krijesa mjerane, qe mendojne se gjithe boten mund ta fusin nenminifund, keto mjerane, jane me te ulta se kafshet, kafshet kane bisht dhe me bishtin e tyre mbulojne organet gjenitale, ndersa keto funderina, cdo gje e kane sheshit e shesin ne pazar!
   Keto torovelle, analfabete, pamoral, pakarakter e kuptojne gabim semantiken e fjales “karriere”, keto te pamoralshme, jane me te felliqta, me te paskrupullta, me hajdute, me kriminele, me bastarde, me te perdorshme, me bisha se cdo felliqesire burre prandaj “direktive sorosiane” i eshte dhene prerazi RIDHJERJES qe te vendosi neper pozicione drejtuse, baxhella, pederaste, lgbt, pra, jashteqitjen e nje kombi!

  2. Nuk ka rendesi kush jane. Nuk ka rendesi cfare dine. Nuk ka rendesi se cbejne. Rendesi ka te sfilojne ne paraden propagandistike te kuotave gjinore te Rames. Perqindja e kuotave gjinore sec me kujton nje skec qe thoshte: po plani?

 1. Merre LAPSI-n ( lapsin apo kalemin ) dhe fute ne bythen tate o LAPSI ( o analist leshi Andi Bushati ) !! Po , pse e ke inat Edi Ramen , Kryeministrin me te suksesshem te te gjitha kohrave ne Shqiperi = Rilindja Socialiste = Sovrani Popull me 75 deputete te PSocialiste , ty te jepet e drejta te shpifesh dge te fyesh e shash sa para e mbrapa kete Sovran Popull ?! Po , kush je ti , o kellire e vemje e familjes diktatoriale te Hysni Kapos , e lkymnave te tjere te ish Bllokut te Udheheqesave komuniste vrases te Popullit shqiptar per gati 50 vjet Diktature komuniste !

  1. O te qifsha ty ps dhe ate qe ti e mendon si sovran popull kur dihet qe votat vidhen blihen dhe grabiten nga kriminelat e rpjedhjes qe brenda saj dhe ripjedhja eshe llumi drogaxhinje dhe kurvat e ketij veni..turp

 2. YMER GELBAZA KELLIRA MOS E SULMO FATOS LUBONJEN ,SE JU YMER JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA BERI NJE VELLA -GREG KRISTAQ RAMA ,EDI RAMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO MOS SHKRUENI KETU TE LAPS,al SE E DI KUSH JENI OR ZAGAR TE TREDHUR NGA BOLET NGA EDI RAMA,

 3. seseri me a lene pershtypje,

  sthone kot qe keta qe jane te zgjuar ne mesim ejane nul ne jeten legene te rrugeve .

  Nejse ka plot raste te tille gomeresh qe kujtojne se do bejne ndryshimin

  ndryshimin e ben nje lloj tjeter njeriu me kembengulje dhe energji jo bythpambukat e rames , qe perdoren dhe tall trapin rama

 4. Ja dhe Rama e ndreqi doren me kete mushken nga Elbasani Kushen. Kjo ka bere nje artikull “shkencor” qe ka rezultuar vetem…70% plagjature jo me teper!

 5. Ti referohesh si gra, ketyre baxhellave, eshte e turpshme, eshte ofendim i neveritshem!
  Keto jane krijesa mjerane, qe mendojne se gjithe boten mund ta fusin nen minifund.
  Keto mjerane, jane me te ulta se kafshet, kafshet kane bisht, me bishtin e tyre kafshet mbulojne organet gjenitale, ndersa keto funderina, cdo gje e kane sheshit e shesin ne pazar!
  Keto torovelle, analfabete, pamoral, pakarakter e kuptojne gabim semantiken e fjales “karriere”, keto te pamoralshme, jane me te felliqta, me te paskrupullta, me hajdute, me kriminele, me bastarde, me te perdorshme, me bisha se cdo felliqesire burre, prandaj “direktiva sorosiane” i eshte dhene prerazi RIDHJERJES, “te vendosi neper pozicione drejtuse, baxhella, pederaste, lgbt”, pra, jashteqitjen e nje kombi!

 6. E njëjta histori edhe me rrugën e Elbasanit. Tuneli i hapur për zgjedhje, i mbyllur pas saj. Një rrugë e ndërtuar në mënyrë të çmendur, në gjurmë të njohura për rrëshqitje dheu. Për qëllime elektorale, këtë herë në zgjedhjet e 2013, 200 milionë euro të shpërdoruara përsëri dhe një rrugë e inaguruar me fanfarë, që u përfundua vetëm pesë vjet më vonë nga qeveria socialiste. Në pritje të mashtrimit të radhës, ka vetëm dy fakte të patjetërsueshme. Fakti i parë. Vetëm tuneli 5 km i Kalimashit, i cili kushtoi 1 miliardë euro, vlen sa katër herë rruga 80 km e Arbrit me gjithë tunelet përfshirë. Fakti i dytë. Vetëm 200 milionë euro shtesë, si pasojë e rreshqitjeve elektorale në Kalimash, vlejnë pothuajse sa e gjithë vlera 260 mln eurosh e Rrugës së Arbrit.Referoju grides albanes tabakhones pompurit cupit etj

 7. E para, “gabimisht” duhej vendosur ne thonjeza!
  E dyta, Bastardi ne fjale ka katapultuar gra “gabimisht” edhe ne shtepi – plot 4 gra!

 8. Plera mashkull ofron plerat femra te cilat i perdor si te ket qejfin e ti personal ky shemtira ose e keqja e popullit Shqipetare dhe i hedh per tok sikur te ishte nje bisht cigare.🙈🙈💩💩💩🤣🤮🤮🤮

 9. ti rruni karet Edi Rames ju barbonet e PeDes Dhe mandatin e trete e ka te siguruar ndersa shpellaret dhe Lapsi.al do hane karin ne bythe

 10. Ja edhe një tjetër bythëqirë pa emër…
  Nuk ka asgjë ,asgjë fare majtas….ka vetëm Edi Ramë….
  Kot lodheni me epitete për këto gratë….
  Ato janë stuko….Edi Rama është PS ja…

 11. A është DEMOKRATIK sistemi ynë??LEXOJENI sy dhe veshë hapur ju Rollinghillsat dhe Gjirëlalistat tanë, ju autorët Pusht-Shtetarë të DEMON-KRACISË “Made in Albania”.

  JENI JU dhe sëra juaj që i rikthyet ditët Migjeniane të “Legjendës së Misrit” dhe të “Poemës së Mjerimit”, sepse për fatin tonë të zi “KOHA ËSHTË E MASKARENJVE”

 12. Pse nxehen keta Rilindasit kur i dalin te palarat e fillojne behen dhe agresiv fiks si Rama kur kapet mat.I sugjeroj gazetes te bej nje tjeter artikull te gjere mbi ish grate e Rames qe te kalojne ne depresion fare.O morra nqs nuk ju pelqen kjo gazete hapni Ballkan.web ose Shqiptarja.com dhe spiropalizoni per qef.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu