• |
ide | kryesore

Rama: Të mbyllen hendeqet e së shkuarës në Ballkan, mosmarrëveshjet mund të zgjidhen së bashku

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama deklaroi se Ballkani Perëndimor do të jetë më i godituri për shkak të pandemisë së koronavirusit, ndërsa shprehu bindjen se ky rajon ka potencialin për t’u çliruar dhe për të ecur përpara.

Gjatë fjalës së tij në takimin e organizuar nga “THE ECONOMIST” në Athinë ‘Ballkani Perëndimor përtej 2020-s’, kreu i qeverisë shqiptare pohoi se hendeqet e së shkuarës duhet të mbyllen. Mes të tjerash ai risolli në vëmendje rastin e mosmarrëveshjeve mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e emirit të kësaj të fundit, që u zgjidh.


“Në Ballkanin Perëndimor prej kohësh jemi përfshirë në një bashkëpunim, në paqëtim. Mendoj se edhe pse ka çështje të tilla, si çështja e Kosovës, mosnjohja nga Serbia, ne kemi qenë në gjendje të ulemi dhe të diskutojmë të ardhmen tonë bashkë. Këto janë kohë të veçanta, pasi jemi goditur si të gjithë nga kjo pandemi. Dhe sipas parashikimeve të Organizatave ndërkombëtare, rajoni ynë do të jetë më i godituri fort. Besoj se ka potencial për të çliruar dhe për të ecur përpara, për të mbyllur hendeqet e së shkuarës. Mendoj se lajmi i mirë është se mosmarrëveshjet mund të zgjidhjen së bashku. Dialogu është i vetmi instrument për ta përmbyllur këtë hyrje mund të përmend një nga shembujt më të jashtëzakonshëm të kësaj kohe që është zgjidhja e dialogut midis Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Kjo lidhet me diçka, një situatë ku ti lufton dhe sfidon çdo lloj mundësi, shkon kundër tabuve. Në përpjekje për të kënaqur dhe duke mos pasur kurajë për të thyer tabutë, duket se rrezikon karrierën apo ndikimin (merr shembullin e Zahev). Shpresoj që të gjithë ne të kemi mësuar nga kjo.”, tha Rama.

4 Comments

  1. “Lider Boteror” i tha Vucic..Jo shaka. Llomotit plot, por diktatori i vogel i Ballkanit, piktori djali i skuptorit, nuk ka asnje ide. Flet si me histori partie sikurse ka mesuar ne Librin e “barba” Pilos…Tani po kerkon vend per Azil, te fale ndonje cope nga Shqiperia se e di qe hurin ne b*** do marre ne prill.

  2. Ik ore bythqiri me i madh i kombit, tradhetar me te madh kombi as ka pare as degjuar, ju jeni me i ndyte se Esat Toptani prandaj fundi yt do jet si gjith tradhetaret e kombit ,e provove me Kosoven s te eci tashi po ben prova ve vendin tone mo klysh tradhetari por kurr s do mundesh, Gerku ja ka hedh botes e jo me ty lango .

  3. Ik ore kokloqe Ben ndonje lek per zahon na keta bythkuqet e lere ballkani se Jan te tjer qe I bejen keto lodra ju vetem u lepini bythen atyre

  4. Cilat jane hendeqet o .oqe kandari nuk te ka autorizuar kush te merresh me problemet e ballkanit ne pergjithesi, sikurse nuk te ka autirizuar kush te shesesh troje e interesa kombetare te shqiperise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu