• |
ide | kryesore

Basha: Rama mori propozimin tonë për detin me Greqinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se kryeministri Edi Rama është kthyer te ideja e vjetër e demokratëve që marrëveshjen e detit me Greqinë ta ndante një gjykatë ndërkombëtare.

“Qëndrimi ynë është i njohur prej 10 vitesh dhe nëse do ishte ndjekur kjo nuk do ekzistonte. Ne kemi kërkuar që të respektohej vendimi i Gjykatës Kushtetuese. Ne kemi kërkuar që t’i drejtohemi gjykatës ndërkombëtare të Hagës.


E tha tani Rama? Ai ça thotë në mëngjes nuk e thotë në darkë. Në fillim tha kanë të drejtë grekët të zgjerohen në 12 milje. Pastaj tha grekët nuk kanë ku të zgjerohen në 12 milje. Pastaj tha të shkojmë në gjykatë. Sot Rama ka shkuar te propozimi ynë, por kur e thamë ne Greqia ishte në 6 milje dhe tani ajo ka deklaruar 12 milje dhe ky është një ndryshim” – tha Basha në Opinion. ©LAPSI.al

7 Comments

 1. Njëherë thotë UCK ishte organizatë enveriste, një herë thotë bashkëpunuan me komunistët shqiptarë në rebelimin e 97, pastaj thotë i hapa vet depot më 97 për të armatosur UCK, pastaj thotë i hapi Greqia për të më përmbysur nga pushteti…një herë thotë i dhashë naftë Kosovës(Jo Serbisë) se i duhej për të korrur grurin gjatë kohës që ajo ishte nën pushtetin e Miloshevicit, a thua se polici në kufi ishte i Kosovës dhe jo i Miloshevicit, një herë thotë ja dhashë Bulatoviqit se doja të ndaja Malin e Zi nga Serbia, një herë thotë ishte mafia ndërkombëtare, një herë thotë ma kanë shpikur kundështarët.O loqe qe nuk u poqe,ti e ke shitur me firme e vule detin,ate dite kishe lyre dhe floket qe ti pelqeje dhe Bakojanisit dhe duke u zgedhire si mane kin politik e formose o loqja e majte e salihut

 2. Lulja me fustanin qe i ka ble Sorrosi flet per qendrime…
  Lulja qe i solli “varezat” e grekve deri ne Shkumbin.
  Lulja qe fali detin.
  Lulja ne Koalicion me Dule grekun.

  …flet per qendrim askaridi saliut.

 3. He mo Muti i Kristaqit e more vesh?
  E beri kopilin Luli mbasi u pallua me Salen dhe tani ja le ne dere Rames.
  Na shkruaj ndonje citat maocedunesk se Nicen e ke haruar kohet e fundit.

 4. Rama per ndarjen e detit me greqine i ndodhur midis presionit te opinjonit kombetar, Turqis e Greqise, vendosi te konsultohet me Erdoganin ja qahu hallin dhe Rama realisht zgjodhi nje rruge qe i konverton Turqise. Pritet nje presion Grek mbi Ramen por Greket jane ne hall per vete se kane presionin e madh te te turqise. Rama ka fituar kohe. Se kam te qarte se çfare do gjykoje gjykata nderkombetare, vendimin e gjykates kushtetuse apo ndonje gje tjeter?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu