• |
ide | kryesore

Gafa e mazhorancës/ Kleçka ku kapet opozita për mosnndalimin e koalicioneve

-Instant, Lajme, Të fundit

Në ditët e fundit po zhvillohet një debat i zjarrtë  mes shumicës parlamentare dhe opozitës, nëse duhet thirrur apo jo ODHIR, për të ndërmjetësuar në këshillin politik, lidhur me ndalimin ose jo të koalicioneve. Për socialistët kjo është një gjë pa vlerë, sepse kushtetuta tshmë është ndryshuar dhe koalcionet, që do ti jepnin një fitore të sigurtë PD-LSI-së, tashmë janë penguar me ndryshimet kushtetuese të 30 korrikut.


Lexo me tej:


Tri fakte se PS është e vendosur në grabitjen e zgjedhjeve

Por, të bëra me urdhër politik, si zgjidhje e shpejtë e minutave të fundit për të qetësuar frikën e Ramës dhe pa konsultim me ekspertët, këto ndryshime janë bërë shkel e shko. Mazhoranca bashkë me mercenarët e saj në opozitën e re, vërtet ka hequr koalicionet nga neni 68 (faksimile poshte kur qe ende i pandryshuar dhe parashikonte edhe koalicionet), por ajo ka harruar ta bëjë ketë edhe pak më pak në nenin 96 (shih lart).

Pra, si përfundim mundësia e opozitës për të dalë me një koalicion me lista të veçanta nuk është djegur ende përfundimisht. E në pikën kur Rama thotë koalicionet janë hequr dhe Basha se ato ekzistojnë, përfaqësuesit e opozitës kanë propozuar që të therasin në ndihmë atë që të dyja palët e kanë pranuar si arbitër për të zgjidhur konfliktin: ODHIR-in.

Por, të vetëdijshëm për gafën që kanë bërë socialistët nuk po e pranojnë këtë propozim.

©Lapsi.al  

 

6 Comments

 1. Ja fusni pordhes kot. Neni flet per koalicione partish qe kane shumicen ne kuvend. Jo per koalicione parazgjedhore. Klecka nuk qendron

 2. O Durim qe nuk duron pa venene dukje paaftesine she deshiren per t’i sherbyer e per te marre pjaten me supe. Lexoje mire kushtetuten ne nenet 95 dhe 96 dhe do shohesh qe thote partise ose koalicionit fitues. Askund nuk e permend koalicionin paszgjedhor. Problemi eshte shtruar bukur nga lapsi, ne ngutje e siper per te bere dicka, nga tmerri i humbjes se thelle, por mbi te gjitha nga injoranca qe i karakterizon, deputetet rilindore dhe “opozitaret” rilindore, nuk kane shkuar me tej se nenet kushtetuese qe flasin per zgjedhjet. Dr. Manja p.sh. ai qe ka mbrojtur doktoraturen me shume mami qe e nxjerrin femijen cyryk, aq mend ka. Por jo vetem ai, i gjithe komisioni i ligjeve aq e ka kapacitetin. Problemi kryesor qe del nga ky veprim, eshte se njerezit qe bejne ligje ne kete vend, as qe e njohin kushtetuten e ketij vendi. Nga ana tjeter jane kaq te pazote, per te mos thene tjeter gje, saqe kane bere nje mishmash te tille qe veshtire se mund ta zgjidhin. Por ekziston edhe nje mundesi, t’ia kene futur me dashje shefit te tyre, pra te jene te shitur tek opozita.

  1. Supa, suflaqe.. po ci keni keto, kujt po i rruhet trapi per supe a per suflaqe, per edi ramen a per ke do ti, po qe ky luli eshte fallco dhe i mbaruar sdo nje supe per ta kuptuar..

 3. PDja antikomuniste mezi pret me bo koalicion me LSI
  PD ja e djathte mezi pret me bo koalicion me Dule grekun, por edhe me Idriz com doganierin.
  PDja do bej koalicion edhe me nji tufe xhaketash te kthyeme qe smerret vesh cfare perfaqesojne.
  Medi gerdeci
  Nar traktoristi
  Duka i krimit
  Dashi qe e gje tape ne 10 te mjezit.

  1. Kapi me rradhe i paemer i ores 21:26. LSI solli Ramen ne pushtet ne 2013. Duka ka qene minister i PS dhe me pas aleat i PS. Idrizi ka qene drejtor i KESH i vene nga PS dhe ne mos gaboj ne 2009 ka dale deputet nga rradhet e PS. Dule ishte ne aleance me PS. Sterkaj ka qene deputet i PS, votoi Topin per president, kaloi me PD, u zgjodh deputet me PD ne 2009 dhe kaloipas nje viti me PS. E gjitha eshte loje interesash te ngushta personale. Spiropali eshte kthyer ne tabele qitjeje vetem per idiotlleqet qe flet. Mendon se i thote krejt pa dashje, apo ka interes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu