• |
ide | kryesore

Pas zjarreve masive, uragani godet Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Lajme, Planet

Brigjet e e Alabamës dhe Floridës janë goditur dje nga një uragan shkatërrimtar që ka përmbytur rrugët, duke lënë qindra mijëra shtëpi pa energji elektrike. Guvernatori i Alabamës iu bëri thirrje qytetarëve të mos dalin jashtë banesave, përveç rastet ekstreme, pasi mund të jenë në rrezik në çdo çast nga rrëzimi i pemëve.


Erërat që lëvizin me 125 km për orë kanë shkaktuar dëme materiale që kapin vlerën deri 3 miliardë dollarëve dhe kjo shifër pritet të rritet, sidomos nëse shirat do të vijojnë me këtë intensitet.  Uragani Sally është i 18-i që prek këtë vit vendet pranë Atlantikut e po ashtu është e 7-a stuhi tropikale që godet Shtetet e Bashkuara të Amerikës.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu