• |
ide | kryesore

Ish modelia tregon për The Guardian detajet se si kërkoi ta përdhunonte Trump

Kryesore, Lajme, Planet

Faqja e Wikipedias që i kushtohet akuzave të abuzimit seksual kundër Donald Trump sapo është pasuruar me një viktimë të re. Amy Dorris, një ish-modele amerikane 48-vjeçare, foli për të përditshmen The Guardian: ajo akuzoi miliarderin për sulmin seksual të saj në shtator 1997 në Neë York.


24-vjeçarja Amy Dorris, e cila jeton në Florida, kaloi disa ditë në Neë York me të dashurin e saj Jason Binn, themelues i disa revistave mode dhe mik i Donald Trump. Më 5 shtator, pas një ndalese në Kullën Trump në Manhattan, çifti shkoi, në shoqërinë e manjatit të pasurive të patundshme, në turneun e tenisit US Open, i vendosur në lagjen Queens, ku Trump kishteprnotuar një llozhë VIP


Në intervistë për The Guardian, Amy Dorris pretendon se Trumpi i ishte afruar në mënyrë kërcënuese jashtë tualetit në sektorin VIP gjatë turneut që ishte mbajtur në Nju Jork më 5 shtator të vitit 1997.

Gruaja që në atë kohë ishte 24 vjeç e akuzon Trumpin se i ka lëpirë buzet, e ka sulmuar në tërë trupin dhe e ka mbajtur në një mënyrë që nuk mund të ikte.

Amy Dorris thotë se ajo shkoi në banjën që ishte e  ndarë nga llozha për të rregulluar lentet e saj të kontaktit. Kur aajo doli jashtë, Trump e priste aty: “Fillimisht, unë mendova se ai ishte duke pritur për të shkuar në tualet, por për fat të keq nuk ishte kështu”. Pas një shkëmbimi të shkurtër, rrëfen ajo, miliarderi e godet me këmbë: «Ai më futi gjuhën në gojë dhe unë po përpiqesha ta largoja. Pastaj më shtrëngoi duke më përqafuar. Duart e tij ishin të papërmbajtura, në vithe, gjoks, shpinë, kudo ”.  “Jo, të lutem ndalo”, kujton ti ketë thënë ajo Trumpit, 51 vjeç në atë kohë, por “ai nuk donte tia dinte”.

“Ai thjesht mu hodh sipër dhe unë e shtyva”, tha ajo.

“Unë isha e shtrënguar në krahët e tij dhe nuk mund të dilja dot. Nuk e di si e quani kur i fusni gjuhën dikujt deri në fyt. Unëe  shtyja e kafshoja dhe mendoj se mund t’ia kem lënduar gjuhën”, shtoi ish-modelja.

Pas sulmit të pretenduar, Amy Dorris, “e tronditur”, bashkohet me të dashurin e saj dhe të ftuarit e tjerë. “Unë thjesht u përpoqa të flisja normalisht me të gjithë dhe të kaloja mirë sepse, nuk e di pse, ndjeva presionin për t’u sjellë kështu”. Në ditët që pasuan, ajo e takoi Donald Trump disa herë, në Trump Tower, përsëri në US Open, dhe më pas në një ceremoni në kujtim të Gianni Versace, i vrarë disa javë më parë. Ajo u takua me disa të famshëm, të ftuar gjithashtu nga miliarderi, përfshirë Lenny Kravitz, Puff Daddy dhe Leonardo DiCaprio. Nëse Trump nuk më ngacmoi përsëri ai vazhdonte të më gjunte tërë kohës.

Pse e takuat përsëri pas kësaj ngjarjeje e pyet Guardian. “Unë isha nga Florida dhe isha me Jason. Nuk kisha para, as vend për të shkuar. Ne po shkonim nga një ngjarje në tjetrën, ishte një shakullinë “, përgjigjet ajo, duke shpjeguar se duhej kohë për të përpunuar atë që i kishte ndodhur.

Njëzet e tre vjet më vonë, Amy Dorris, nënë e dy vajzave adoleshente, ka vendosur të flasë publikisht. “Vajzat e mia do të bëhen sëshpejti 13 vjeë dhe unë dua që ata të dinë se askush nuk lejohet të na bëjë diçka që ne nuk duam […]. Unë dua që ato të shohin që unë nuk isha e heshtur dhe se unë u ngrita kundër dikujt që bëri diçka të papranueshme”. Nëna e dy vajzave binjake tha se në vitin 2016 e ka shqyrtuar mundësinë që të flasë publikisht për këtë incident, kur disa gra të tjera i bënë publike akuzat e ngjashme kundër kandidatit të atëhershëm për president të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, ajo tha se vendosi të mos e bënte këtë pjesërisht për shkak se mendonte që do ta lëndonte familjen.

Në shtetin e Neë York-ut, ngjarjet e përshkruara nga Amy Dorris janë parashkruar pas pesë vjetësh.

Përmes avokatëve të tij, presidenti amerikan mohoi me shprehjet më të fuqishme se ndonjëherë e ka sulmuar Dorrisin apo se është sjellë në mënyrë jo të duhur ndaj saj.

Ndërsa për të ofruarptova për takimin me Trumpin, Dorris tregoi biletën për turneun “US Open” dhe gjashtë fotografi ku ajo shihet me Trumpin gjatë gjashtë ditëve në Nju Jork.

Që në vitet 1970, Donald Trump është akuzuar për përdhunim, sulm seksual ose ngacmim nga dhjetëra gra. Nga këto akuza të shumta, vetëm dy janë bërë publike para kandidimit të tij për Shtëpinë e Bardhë, veçanërisht nga gruaja e tij e parë, Ivana Trump, e cila e akuzoi atë për përdhunim gjatë procedurave të divorcit në 1989, para se të tërhiqej.

Viktimat e tjera të pretenduara janë paraqitur që nga viti 2016, veçanërisht pasi një video nga Access Hollywood ku Trump mori pjesë në 2005, u shfaq pak para zgjedhjeve. Në një bisedë vulgare dhe misogjine, Trump mburrej me puthjet e “menjëherëshme që u bëntë grave” pa pritur ndonjë pëlqim. “Kur je yll, ato na lënë ta bëjmë. Ne mund të bëjmë çfarë të duam. Kapi ato nga zou. Ne mund të bëjmë çfarë të duam”.

Që atëherë, viktima të tjera të pretenduara të Trump kanë dalë në skenë. Përfshirë shkrimtaren E. Jean Carroll, kolumniste e njohur për versionin amerikan të revistës “Elle”, e cila vitin e kaluar akuzoi Donald Trump për përdhunimin e saj në 1995 ose 1996 në dhomën e veshjeve të një dyqani luksoz -Nev Yorkez, gjë që ai e mohoi me forcë. Tani 76 vjeçare, ajo paraqiti një ankesë për shpifje kundër Presidentit, i cili e quajti atë një “gënjeshtare”. Procedura është duke u zhvilluar.

Në një libër të botuar vitin e kaluar në Shtetet e Bashkuara, gazetarët hulumtues Barry Levine dhe Monique El-Faizy janë interesuar për marrëdhëniet me gratë të “grabitqarit” Donald Trump, nga fëmijëria e tij deri në ngritjen e tij politike, duke përfshirë karrierën e tij në biznes dhe televizion. Libri zbuloi rreth 40 akuza të reja, duke e çuar numrin e grave që akuzojnë presidentin për ngacmime, sulme seksuale ose përdhunime në gati 70. Duke thyer heshtjen pas më shumë se dy dekadash, Amy Dorris sapo është shtuar në listë.

Burimi The Guardian/ Pergatiti Lapsi.al

9 Comments

  1. Dhe kesaj Amy Dorres i paska ardhur kujtesa e perdhunimit ne 1997 tani pas 23 vitesh!
    Sorosianet akoma nuk kuptojne se keto histori te stisura keq vetem i shtojne pike D. Trump sa kohe qe ai ka sukses aty ku xaxi Barakja kishte deshtimin, ne Ekonomi.

  2. Filluan pornot me trump
    PO si nuk dolli ndonje nga keto femrat e arritura te televizorit apo te politikes te thote edhe mua me ka futur duart filan poltikan apo pronar tv. Kaq te ftohte qenkan kete shqipot maje fikut?

    1. Rri or Ethem bythqir Lalaj mos kerce perpjete kot se nuk te ka shkordhy Trump kurvat e katundeve te Mallakastres.

  3. Dhe para 4 vjetesh Hillary i nxorri nja 5 gra qe pretendonin te njejten gje si dhe nje audio rregjistrim dhe prape Trump fitoi. Kjo puna e “perdhunimeve” para 30 vjetesh eshte kthyer ne biznes, njerezit mezi mbajne mend cka ndodhur para nje jave ndersa keto mbajne mend deri ne detaje, ka ardhur koha e te “ndershmeve”

  4. Une duke e njoft sadopak Trump (nga ato qe kemi lexu) i besoj ato qe pretendon kjo zonja por besoj se dhe kjo ja ka lujt. Gjithsesi, ajo qe po ben kjo tani duke denoncuar disa gjera qe kane ndodhur para 20 vitesh vetem per te nderhyre ne garen presidenciale eshte shume me e rende se ajo qe mund te kete bere Trump atehere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu