• |
ide | kryesore

Kulti i qerratait të Tiranës që arrin të mashtrojë ndërkombëtarët

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Pasi vendosi të prishë marëveshjen e 5 qershorit, duke ndryshuar në mënyrë të njëanëshme kushtetutën dhe duke bërë manovra për të ruajtur me çdo kusht pushtetin, Edi Rama u duk sikur e shmangu stuhinë e ndërkombëtarëve.


Nëse para se të hidhte këtë hap, të gjithë e kishin paralajmëruar se kjo gjë mund të pengonte integimin e Shqipërisë dhe marrjen e një date për nisjen e negociatave, Rama pompoi në shtyp disa deklarata deputetësh të Bundestagut dhe euro parlamentarësh që i mbështesnin ndërhyrjet brutale që votoi në 30 korrik, me ndihmën e sharlatanëve të pozitës së re.


Për hir të së vërtetës, duhet thënë që, propaganda e rilindjes arriti të krijojë një kakofoni.

Nëse para ndryshimeve kushtetuese edhe zëra eminentë të CDU CSU-së kërcënuan se po të hidhej ky hap negociatat do të shtyheshin, nëse edhe komisioneri për zgjerim, Oliver Varheley, bëri të qartë se Komisioni Europian nuk mbështet nismat për ndryshimin e sistemit zgjedhor disa muaj para zgjedhjeve, nëse edhe OSBE- ODHIRI, u shpreh haptas në këtë linjë, Edi Rama arriti të rekrutojë, pas faktit të kryer, disa zëra që i përshëndetën aktet e tij të njëanshme.

Lexo me tej:

Prishja e marëveshjes/ A ka nisur thyerja e Ramës me ndërkombëtarët (deklaratat)

Në ato ditë të fillimit të pushimeve verore, të gjithë lakejtë pranë kryerilindasit dhe mediat e tij filluan ti thurnin lavde politikanit qerrata dhe marifetçi, që di ta bëjë të bardhën të zezë, di ta servirë si të ngrënshme ndërkombëtarisht gjithçka që gatuan vetë, di të rekrutojë edhe në rangjet e larta të politikës europiane.

Disa përmendnin me mburje ndihmën që lideri global, i kishte dhënë Merkelit, për të zgjedhur në krye të komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, disa talentin e tij për të bërë për vete edhe deputetët e së djathtës gjermane dhe të gjithë së bashku duartrokisnin faktin se Rama është aq i zoti, sa ndërkombëtarët mund ti pranojnë edhe shkeljet më të mëdha apo prishjen e deal-eve ku ata janë angazhuar si arbitra.

Kërcënon Gjermania: Tërhiquni nga ndryshimet kushtetuese ose bllokojmë hapjen e negociatave

Në fakt, gushti kaloi, pushimet mbaruan dhe u pa që nuk është kështu.

Vizita e kryeministrit në Germani ishte një shpullë e fortë mbi fytyrën e qerratait të Tiranës.

Një informacion që “rrodhi” nga deputetët gjermanë për seksionin shqip të Deutche Welle, konfirmoi se takimin e tij të lobimit në Berlin, me grupun e CDU-CSU-së, e bojkotuan edhe kryetari i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor, Johann Wadephul edhe kryetari i Komisionit për BE në Bundestag, Günther Krichbaum.

Madje më e rënda qe se radioja zyrtare gjermane (lexo poshte) theksoi që shumica parlamentare nuk është e bindur se me Tiranën (ndryshe nga Maqedonia) duhet mbajtur konferenca e parë ndërqeveritare, pas ndryshimeve të befta kushtetuese dhe shkeljes së paktit të 5 qershorit.

Anti shpifja dhe ligji elektoral/ Pse nuk e ‘zhbllokojnë’ gjermanët konferencën ndërqeveritare të Shqipërisë

Pra, gjithë kjo histori tregon një gjë të vetme. Sado marifetçi dhe pelivan të hiqet Rama për të rekrutuar ndonjë deputet, apo për të blerë ndonjë zyrtar perendimor, ai nuk ndryshon dot kurrë qëndrimin e institucioneve.

Dhe këtu fabula e kodoshit që arriti të amortizojë dredhitë që bëri për ndryshimin e kushtetutës është e njëjtë me filmin e vjetër që ne shikojmë përditë.

Aty del qartë se ky regjim i ka përgjithësisht me vete ambasadorët në Tiranë, por, ndërkohë, nxihet nga A tek ZH në raportet që bëjnë për Shqipërinë qeveritë e tyre.

Për të marrë vetëm një shembull, mjafton të shohësh raportet e departamentit të shtetit për liritë ekonomike, koncesionet dhe PPP, apo atë që flet për pafuqinë e shtetit për të luftuar bandat kriminale dhe trafikantët e drogës dhe ta krahasosh me atë që diplomatët që varen prej tij thonë në Tiranë.

Ndryshimi është kolosal.

Dhe kjo tregon se rekrutimi i një eurodeputeti, një diplomati apo një zyrtari nuk ka asnjë vlerë.

Kodoshi i Tiranës mund ti manipulojë ata vetëm për ti bërë pjesë të propagandës që shplan trurin e shqiptarëve, por në çdo rast, këto mashtrime nuk janë të mjaftueshme për ti hapur Shqipërisë, dyert e perëndimit.

©Lapsi.al

26 Comments

 1. Ramashenko na kujton filmin vizatimor shqiptar te viteve ’80 “Kur të bien puplat”.
  E kujtoni sorren sesi u vodhi nga nje pupel zogjve te tjere dhe shkoi si lozonjare ne ballon e pyllit……

  1. Ky Bushati eshte tejet i peshtire, edhe kur thote ndonje gje disi me mend.
   Ky dhe Lubonja jane shembulli me i keq sesi te besh gazetari apO opinionistin/analistin…..etc.
   Ceshtja qendron qe TV dhe media kombetare u japin ketyre idioteve nje platforme dhe burim financimi per te perhapur ndyresite e tyre ne publikun shqiptar.
   Nuk kam ansje problem me ta kur shkruajne ne pacavuret e tyre online, apo kur perdoren nga mediat e Bishes/Metes pasi per to qytetari ben zgjedhjen individuale per ta njekur apo degjuar/lexuar brockullat e tyre te dala boje tash 30 vjet.
   Por ti punesosh keta idiote ne panele si Top Channel apo edhe News 24, pervec se i ul vlerat ketyre mediave (aq pak e te vogla qe ato vlera te jene) – per faktin qe ato jane tashme zyrtarisht (apo jo plotesisht) Media Kombetare – ju ofron shqiptareve nje model shume te shemtuar te perhapjes se lajmeve te rreme deri ne perhapje te konspiracioneve dhe madje berjes publike per rrezim te rendit kushtetues. Motivimi i tyre ngelet gjithmone ai i narcisismit dhe cmires e urrejtjes patologjike qe kane ndaj kujtdo qe te paken perpiqet apo ka arritur dicka ne jete.
   Rama eshte shembulli me i mire per kete, pasi ai ka qene dikur jo shume i ndryshem nga Lubonja – (madje ka qene edhe mik me kete individ te mjere dhe humbes te madh),- por qe ndryshe nga ai dhe Bushati me shoke, ne vend qe te ngelej me shkrime dhe frustracione personale, u perfshi ne politike dhe pasi kaloi ne kalvarin qe cdo person publik duhet te kaloje eshte sot Kreu real i shtetit Shqiptar.
   Ka mjaft gjera per te cilat Rama duhet kritikuar dhe kerkuar me shume – pro kur keto kritika vijne nga keta individe besoj fort qe Rames keta thjesht i bejne nder dhe favor shume te madh qe qe ndoshta ai nuk e meriton. Cdo kritike qe i vjen Rames nga keta te dy besoj se ka efektin e kundert tek shumcia e shqiptareve.
   Vreri i tyre eshte si puna e te qarrit e hallit te kaloresit qe i varen kembet (kjo i shkon edhe gjatesise trupore te tij) apo si ajo puna e fabules se Ezopit me dhelpren e rrushte. Te dy keta individe, pervec vrerit qe perhapin, me apo pa vetedije, nuk kane arritur asjge te qenesishme ne jeten e tyre qe mudn te krahasohet qofte edhe tangjencialisht me ate qe kane arritur ata qe keta kritikojne. Une mendoj se Bisha/Metas dhe gjihte soji dhe sorrollopi i tyre jane nje e keqe e madhe e vendit, por edhe keta kane arritur shume me teper ne karrieren e tyre sesa keta dy humbameno qe vertet mendojne se mund te kene ndonje efekt ne popull.
   Ata besoj se duhet ta dijne tashme qe jane kthyer ne figura te urryera te shumices se shqiptareve, te bezdisshme per nje pjese tjeter dhe si figura qesharake per ata qe mbeten. Mesa duket pagesa e Tv Channel apo News 24 eshte njelloj lemoshe apo pjese e buxhetit te ketyre mediave per te mbajtur shikusit e tyre me gajret.

 2. Kodosh e bir kodoshi, bir kurve dhe karakurve,shkerdhat i shkerdhatave, prostitut i prostitutave, hajdut i hajduteterve, pleh i plehrave, mut i muterve, eshte lideri i vetqujturi Edvin mut Ramamuti.

 3. E nisi me teorine fund marrezise dhe ne fakt jo qe nuk i dha fund por e ngriti marrezine , genjeshtren , mashtrimin , krimin dhe çdo gje negative , ne pjedestal . Ky i marre , ky i pacipe qe per Zot ka parane dhe pushtetin duhet te iki nje ore e me pare . Burgu eshte pak per kete vemje me fytyre njeriu .

 4. LAPSI .al PORTALI ME I LEXUAR NE TROJET SHQIPTARE, DHE TROJET SHQIPTARE DUAN ALBIN KURTIN KRYEMINISTER TE KOSOVES DHE DITMIR BUSHATIN PRESIDENT thotë:

  SHARLATANET NE PARLIAMENT E FORT KJO ZOTI ANDI HAHA HAHA,ANDI MBREME KUR FILLOJ TE FLAS CARLO BOLJA BOLINO JAME I SIGURT SE TE KA BERE ME PJERDH DREJT SURRATIT TE CARLO BOLES DHE RUDINA SHURRA HAJDARIT

 5. Nderkombetaret jane te kujdeshem per te goditur direkt liderin qe prezumohet i zgjedhur sepse me ate duhet te nderveprojne ne cdo rast. Parimisht dhe realisht nuk eshte ne doren dhe ne te drejten e tyre per ta hequr. Ramen nuk e zgjodhen nderkombetaret, nese nderkombetare nuk quajme ambasadoret e burgjeve te Europes qe na mbine ne parlament. Zgjidhja qe mbetet eshte te demtojne Shqiperine me shpresen se do te reagojne njerezit, por dhe kjo normalisht behet persa kohe rotacioni nuk demton ndonje interes te nderkombetareve. Dikur duhet ta kuptojme qe Shqiperia eshte me pak se asgje ne llogarite e medha . GDP-ja Shqiperise eshte e barabarte me ate te nje qyteti komplet medioker me 200 mije banore gjerman apo anglez.

 6. Pasluftë. Kosova udhëhiqet nga misioni ndërkombëtar i UNMIK-ut. Dhe, si çdo administratë e vendosur në një vend të huaj edhe UNMIK-u kishte nevojë për shqiptarë. Shumica punësoheshin si përkthyes. Të tjerë në pozicione tjera me më shumë rëndësi. Ndër ata që ishin bërë pjesë e këtij misioni ishte edhe Argita Berisha, bija e Sali Berishës. Si bija liderit opozitar të Shqipërisë, natyrisht që ajo do të binte në sy. Do të dallohej nga të tjerët, me apo pa dëshirën e saj. Por, më shumë se për këtë të fakt të kontrollueshëm, ajo do të binte në sy për një dëshirë të saj pothuaj të pakontrollueshme. Argita donte shumë që ta vizitonte Beogradin. Kishte bërë disa herë kërkesa, por i ishin refuzuar. Megjithatë, pas një kohe insistimi i saj shpaguhet. I mundësohet vizita në Beograd. Bashkë me të udhëton edhe Nje kolege perkthyes nga Kosova. Entuziazmi i Argitës gjatë vizitës në Beograd ishte gati i pabesueshëm, do të tregonte më vonë Kolegu i Argites. Ajo ishte e mrekulluar nga qyteti. “Do t’ia kryej porosinë nënës Milicë, ta vizitoj parkun, qendrën e qytetit, Hotel Moskën dhe kam për t’i ble edhe “tentene””, i kishte thënë ajo para se të niseshin. I habitur nga ajo që kishte dëgjuar, ai instinktivisht e kishte pyetur: Ti nënën nga Beogradi e ke? Po, do të pohonte ajo, pa dhënë më shumë shpjegime.

  1. Me mire nenen nga Beogradi se nje BASTARD I LINDUR NE NJE FAMILJE BASTARDESH SI EDVIN KRISTAQ RAMA!!!

  2. Mënyra se si e ndërton fjalinë, nuk të tregon se je aq idiot sa që të besosh këto budalliqe komunistësh, që vetëm ndonjë fëmijë mund ti besojë.

  3. Dhe kujton vërtetë që me këto gënjeshtra idiote që shkruan këtu për bijën e Berishës që qënka “mrekulluar” me Beogradin, mund të tërheqësh vëmëndjen nga miqësia e Ramës me Vuçiçin e me projektet e tyre të fshehta për krijimin e Jugosllavisë së re me Shqipërinë mbrenda ?
   A ka shqiptar që nuk e di që ky dymetroshi psikopat të cilit ti i lëpin b….., qëkur ishte kryetar i bashkisë së Tiranës, nderoi si “mik” të tij Bregoviçin, duke ja dorëzuar çelsat e kryeqytetit të Shqipërisë këtij këngëtari që ju këndonte “heroizmave” të kriminnelit Millosheviç ?
   Shoh se këto kohët e fundit, zyra e propogandës së ripjelljes, duke e parë që tek shqiptarët është krijuar një urrejtje e madhe për psikopatin që për të mbajtur pushtetin është i gatshëm të shesë jo vetëm teritoret e Kosovës, por edhe tërë Shqipërinë, kujtojnë se mund ta largojnë vëmëndjen nga këto realitete flagrante, duke rinisur përgojimet e familjes së Berishës.
   Jo më nga fëmijtë apo nga bashkëshortja e tij e nderuar, por as nga Berisha nuk i ka ardhur Shqipërisë asnjë rrezik për lidhje të fshehta me qeverinë kriminale serbe.
   Ka bërë mirë apo keq Berisha, por është një fakt se ai si një lider shtetëror shqiptar, është i vetmi që nuk dijmë të ketë shkuar në Beograd për vizitë tyrtare, kur Rama e ka bërë Beogradin si kështjellën e tij të Surrelit.
   Shkrimi këtu bën fjalë për veprime konkrete antishqiptare e të korruptuar të Ramës ?
   Ke ndonjë argument apo ndonjë fakt për ti kundërshtuar këto që shkruhen për “qeratain” Rama e që ka mbi 7 vjet që është kryeministër ?
   Po pse more idiot, kujton se po na mbush mëndjen se e keqja po i vjen Shqipërisë që po e tregon gjithë bota si dele e zezë e Europës, ngaqë Argita paska vajtur në Beograd e qenka mrekulluar me te, siç sajon ti ?

 7. YMER GELBAZA DHE BLEDI MANE KANE VENDOSUR TE MARTOHEN -MYSAFIR NDERI DO TE JETE RICHARD GRENELL DHE HASHIM THACI thotë:

  YMER GELBAZA ,CARLO BOLJA ,KOL SALLAKU ,LORENC VANGJELI BATON HAXHIU EDHE KUR EDI RAMA I PJERDH NE SURRAT ZAGARET THONE PO VJEN ERA MIRE HAHA HAHA

 8. Nuk ma merr për keq, sepse te Luli nuk gjej asgjë të përbashkët me Shvejkun veçse edhe ky si Shvejku është përherë i binduri para pushtetit, merr atë që gjen qoftë edhe 5 lekë ose 13 milionë euro… Edhe një gjë tjetër: O zot, ç’lumë fjalësh për të mos thënë asgjë!- si njëri edhe tjetri. As ky nuk i merr seriozisht pyetjet që i bëhen, aq më pak përgjigjet…

  Mbrëmë, në një televizion, Lulin e PD e pyetën ‘a do ta bëni prapë president Ilir Metën?’. Lulit i erdhi në shteg për t’u diferencuar nga budallenjtë që i gjen rrugëve pa numërim. Mirëpo nuk e bëri

 9. ANDI QDO DITE E SHIKOJ NE YOUTUBE ,KUR FILLOJ TE LEH MENTOR NAZARKO DHE FRED PEZA ,KUR MBETEN SI TE DHJERE,DHE KUR FATOS LUBONJA KA DEBATE ME ZAGARET E TREDHUR TE KOL SALLAKU,NJE BIG FLM EDHE PER ANDI BEJTJA MBREME SE E TURPROJ ZAGARIN E PAGUAR NGA EDI RAMA BATON HAXHIUN

 10. Bushat pederasti here here trash zerin dhe ca here te tjera bertet si kurvat anallim loje. Dhe gjithmone del huq kllufi.

  Edhe kur bonte si cub dhe i thoshte Bashes me ik nga parlamenti, edhe per protestat qe do e rrezoshin qeverine sot neser, pasneser…. edhe per zgjedhjet lokale….. edhe per te huajt qe here here mashtrohen nga rama dhe here here ja vejne rames kufinin te thana.

  Jua tha ramazoni gjate: dale dale se skeni pare gje akoma

 11. Qerratai i Surrelit te Tiranes qe arrin te mashtroje shqiptaret se ka mashtruar nderkombetaret, qe nga ana e tyre nuk i plas fare ne i mashtron a jo mjaft qe ti lepish prapanicen e ti thuash “Shendet” pordheve te tyre…
  (He se harrova, dhe ti strehoje ato mijra Muxhahedine iraniane qe askujt prej nderkombetareve nuk ja mba bytha ti mbajne ne vendet e veta)

 12. Artikull I sakte. Pse ndonje diplomat ka marre dollaret dhe eurot e droges nuk e shmang fundin e LUKASHENKOS se ballkanit

 13. Lesh lesh ando
  Ke filluar te thuresh fabula qe i beson ti vete. Me zor. Do te na bindesh dhe ne tani. Koqe kanari

  1. Kur flet dhe ti per ‘Shpellar’ or Ethem bythqir Lalaj rrota katunarit nga katund i humbur i Mallakastres!

 14. ja dhe “analistet” pro-ramae anti-andi: “lesh lesh,… koqe kanari, rrot kari sali Shpellari” edhe ata te epokes neandertalit do i kishin pare si paraardhesit e tyre…

 15. Kelyshi i bodrumeve te pallatit te kongreseve (mund te je te hajduti vete qe i del ne enderr Berisha. Ore hajdut, e bija e Berishes eshte madhore dhe ne se ke ndonje shpifje “çoje ne gjykate, more qen i zgjebosur ) tregon historira rrugesh Duket qe asnjehere nuk ka punuar ky bastard, qe kur vjedh zgjedhjet, perveç vjedhes e shkaterrimit. Idiote te lindur mjerane qe nuk keni asnje idéal ne jete perveç vjedhes e urrejtjen per shqiptaret! Te shkedhyer brezash, fare qensh!

 16. Po ndonje histori me motren e taopalles a do na e tregosh? Apo me pirunin te ngulur te bytha e Elises? Ose ndonje histori mw cuckhold ku Belinda shkerdhehej dhe Kol kycisti i jepte me ddore. Na e ngref pak pra se kta Berishet i kane historite aspak eksituese.

 17. RAMA ESHTE SEKTI I KEQ RAMA NUK ESHTE VETE AI QE MANIPULON MEDJAT MEDJAT JANE ATA QE DUHET ME U Q……. TE TER ME BOLINO HAXHINE E SORJANET NE MBARE BOTEN RAMA NUK ESHTE AS KATOLIK AS MYSLIMAN AS SHQIPTARE AS FAMILJARE AS NJERI RAMA ESHTE ORTODOKSI I THEKUR GREK.RAMA NUK NJEH KUFI RAMA NUK ESHTE SA BURRE DHE AS GRUA RAMA ESHTE SKTI KEQ I NJERZIMIT QE E SOLLEN NGA NENURAT E PARISIT PER TE QEVERISUR SHQIPTARET DHE ME GJERE SIPAS PROGRAMIT TE NENURAVE TE PARISIT ANDEJ KA ARDHUR ENVER HOXHA DHE E PAME SI E BERI SHQIPERIN KY DO E THELLOJ NE TE PAKTEN 200% ME KEQ KETE E SOLLEN NENURAT E PARISIT NE PUSHTET KUR DO VENDOSEJ PA TJETER FOTI I KOMBIT SHQIPTAR DHE JA ARRITEN QE TE MINIMIZOJNE ROLIN SHQIPTARE NE BALLKAN DHE ME GJERE KY DUHET IZOLUAR JU RREZUAR SEPSE VETEM VIRUS ANTI SHQIPTAR-NJERZIM LESHON DO JETE VONE NESER.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.