• |
ide | kryesore

Paniku për 25 Prillin/ Pse i shtuan Basha dhe Meta kërcënimet ndaj Edi Ramës

-Instant, Kryesore, Lajme

Si në intervistën e Lulzim Bashës në studion e Opinion, ashtu edhe në konferencën e Ilir Metës nga oborri i presidencës, këto ditë ra në sy një dozë e shtuar kërcënimesh direkt ndaj Edi Ramës, thuajse në kufijtë e shantazhit.


Kreu i PD paralajmëroi burgosjen e Ramës pas zgjedhjeve, kur u zotua për “përgjegjësi penale” duke përmendur nominalisht Ramën dhe më pas “ministrat e tij”, se do të përgjigjen për korrupsionin galopant që vënë në dukje raportet ndërkombëtare. Basha riktheu edhe një klishe të ndërkombëtarëve, atë se “kultura e pandëshkueshmërisë duhet të marrë fund”, sipas tij me Edi Ramën.


Me të njëjtën llogjikë kërcënuese ishte edhe presidenti Meta, që bënte krahasimin mes Ramës dhe Lukashenkon, ndërsa fliste për rrëzimin që e pret atë që do të tentojë të cënojë zgjedhjet. Duke i kërkuar t’i mbajë duart larg nga votat e 25 Prillit, Meta tha se “vrima e miut do t’i duket e vogël” dhe se “grusht i shtetit do të marrë përgjigje nga grushti i popullit”.

6 muaj para ditës së zgjedhjeve, është e kuptueshme se gjuha e drejtpërdrejtë e kërcënimeve bombastike sapo ka filluar. Por ajo që e bën opozitën të kalojë në revansh që tani, është fakti se Edi Rama nuk arriti ta fshehë dot shqetësimin për një humbje të mundshme në 25 Prill dhe faktin se rezultati fitues i 4 viteve më parë kur mori 74 mandate i duket i pamundur.

Simptoma e parë e panikut u reflektua në atë që Lapsi.al e konsideroi fjalimi më pesimist i mbajtur ndonjëherë nga kryesocialisti. Ai u tha të vetëve se nëse votimet kryheshin sot, atëherë “PS nuk do t’i fitonte dot zemrat e të gjithë atyre që s’kanë votuar kurrë për kundërshtarët e saj”, apo se “ne do te merrnim më pak vota sesa e meritojmë për punet që kemi berë për Shqipërinë”. Mungesa e entuziasmit në këtë fjalim nuk ishte shenja e parë që u dhuroi Rama kundërshtarëve.

Ndryshimi i Kushtetutes në mënyrë të njëanshme me qëllimin e vetëm për ta përçarë një koalicion PD-LSI dhe në veçanti ngutja me të cilën u veprua: duke prishur konsensusin e arritur me opozitën, në shpërfillje të këshillave të ndërkombëtarëve dhe me konsultime online të ekspertëve në kohë pandemie, i dhanë këtij akti ngjyrat e një vendimi të marrë nën presion, që i shkon për shtat shprehjes së njohur të cilën Rama ia kujtonte Berishës në fund të mandatit të dytë, kur i kujtonte se “njerëzit e dëshpëruar, kryejnë akte të dëshpëruara”.

Një tjetër shenjë se rezultati i zgjedhjeve në 25 prill nuk do të jetë i kënaqshëm, nuk ka si të mos jenë artikulimet e mediave pranë qeverisë, që kanë nisur të qarkullojnë sërish idenë e një koalicioni me bazë të gjerë pas zgjedhjeve mes PD dhe PS.

Dhe pikërisht pse frika e humbjes tek Rama është e lexueshme tashmë jo vetëm në artikulim, por edhe në aksionin politik, të dy, si Basha, ashtu dhe Meta po e shohin që mënyra më e mirë për t’ia nxjerrë në pah simptomat e panikut, është t’i shtojnë kërcënimet dhe shantazhin për atë që e pret në 26 prill.©Lapsi.al

 

28 Comments

 1. Edvin mund ta nderroje edhe mbiemrin se shpejti, si dikur emrin – Ramuti!

  Sepse thjesht e ka koken ne mut, pavaresisht se i pelqen dhe sidomos ka qejf t’ua shese dhe shqiptareve per mjalte!

  Eshte ne panik totatl i shkreti, por jo sepse do te humbe zgjedhjet, por per ate qe vjen pas!

 2. NJE BIG FLM DHE RESPECT PER ANDI BEJTJA DHE ARMAND SHKULLAKUT DHE ANDI BUSHATIT,SE ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA PO I TURPEROJN DHE DEMASKOJN NE PUBLIKE thotë:

  E DEGJOVA BATON HAXHIUN MBREME TE BLENDI FEVZIU,Q’FAR BYTHLEPIRESI I QELBUR QE ESHTE ,E KISHIN POROSITUR TE THOSHTE NJE KOALICION TE GJERE ,PO NJE BRAVO PER ANDI BEJTJES DHE ARMAND SHKULLAKU SE JU HUDHEN NJE GRUSHT MUT NE SURRAT DHE BATON KURVA MBETI SI I DHJERI -REALISHT REALISHT REALISHT REALISHT

  1. ik eksitohu andej nga shqupi analfabet qe as shqipen sdi te shkruar. Te gjith nje pjelle analfabete jeni ju militantet e PD

 3. Opozita po e paralajmëron Edvinin që të mos tentojë të vjedhë a manipulojë zgjedhjet, sepse nuk u le tjetër rrugë shqiptarëve, përveç se përmbysjen me dhunë.

 4. Rama ne burg , kjo duhet te jete motoja e fushates per Bashen dhe Kryemadhin . Me kete moto opozita i ka zgjedhjet e fituara . Njerezve u ka ardh ne maje te hundes korrupsioni galopant , gangsterizmi dhe harbutizmi i ketij sekti antishqiptar dhe antihuman i quajtur rilindje , prandaj dhe kerkojne ndeshkim . Bashke me kete vemje , ne burg , duhet te jene edhe nja ca ministra super te korruptuar , duke filluar nga zhapziu i gjirokastres .
  Rama ne burg
  Rama ne burg
  Rama ne burg ……………….
  Shfarosje nje here e pergjithmone sektit anti human e antishqiptar me emrin rilindje.

  1. Kete moto kishte dhe Berisha ne 2005 “me duar te pastra” e burg per ata qe kan vjedhur, pas zgjedhjeve asgje… komentues i dashur duhet te kuptosh qe ne nje vend demokratik eshte gjykata qe vendos per denimin e nje personi e jo partite politike apo kryeministrat ndaj mend bejn mire qe te fokusohen tek gjerat konkrete si ekonomia apo lufta krimit se sa te humbasin kohe me parrulla

 5. Nuk ma merr për keq, sepse te Luli nuk gjej asgjë të përbashkët me Shvejkun veçse edhe ky si Shvejku është përherë i binduri para pushtetit, merr atë që gjen qoftë edhe 5 lekë ose 13 milionë euro… Edhe një gjë tjetër: O zot, ç’lumë fjalësh për të mos thënë asgjë!- si njëri edhe tjetri. As ky nuk i merr seriozisht pyetjet që i bëhen, aq më pak përgjigjet…

  Mbrëmë, në një televizion, Lulin e PD e pyetën ‘a do ta bëni prapë president Ilir Metën?’. Lulit i erdhi në shteg për t’u diferencuar nga budallenjtë që i gjen rrugëve pa numërim. Mirëpo nuk e bëri,mire rama ne burg po salihu likja dhe lulzimja cfare do ti beni ju shpellkare te lindur nga bucet shpellare te vicidolit

 6. Hhaaaaa. Artikull alla Nikoll Lesi. Jeni bere si qender propagande. Kot e keni. Me ate super administrate qe ka Rama shto dhe inatin qe kane me Berishen militantet. Pervec kesaj elektorati gri qe do bojkotoje ne mase. Dhe ja ku fiton zgjedhjet Rama qe vertete nuk i meriton. Jepni analize dhe idiotesira.

 7. Ka dicka qe e ka trembur me shume se cdo gje Ramen dhe kjo ka kaluar pa rene shume ne sy. Parlamenti europian me shumice votoi mosnjohjen e Lukashenkos si president i Bjellorusise. Nderkohe qe sot ne Berlin, askush nga personat qe kane rendesi nuk e priti kryetarin e OSBE-se. Keto jane shenja shume te keqija per Ramen qe e parandjen humbjen dhe po mundohet qe permes Spiropales dhe Balles te reduktoje humbjen qe do ta conte ne shtepi pa qera

  1. Pse jeni kaq budallenj dhe besoni cdo idiotesi qe thote opozita. Cfare e kujtoni ju nje vizite te tille. I trokita ne dere dhe nuk ma hapi. Hajvanlliqe te tilla do degjojme shpesh ne kohe fushate. Nje vizite e tille percaktohet shume kohe perpara dhe nuk ngelet kur vjen te pragu e deres.

 8. Rama me ofiqin e pa vlere fare te “kreut te OSBE” shkoi e kreu ritin e “pajtuesit te gjaqeve” ne Bjellorusi, pastaj ne Turqi e Greqi duke e ditur fort mire se NUK E PJERDH ASKUSH por vetem per ti treguar BE se ja, une bej ato qe ju keni turp ti beni, pra t’ju marre me shkelma Lukashenko e t’ju perzere pa ju takuar fare!

 9. po ca frike, ben 8 vjet ne pushtet e se rrun hic. Eshte problem se kush vjen rri 8 vjet rehat pa iu rreziku pushteti nje here

 10. Opozita duhet të bëjë kujdes që në këtë fushatë , duke demaskuar qeverisjen tejet të korruptuar të Ramës, të përqendrojë luftën e saj politike vetëm kundër “oligarkëve” nën presionin e disa grupimeve neokomuniste.
  Vërej se me përgjithësimin “oligarkë” po tentohet të sulmohet sistemi demokratik kapitalist, duke i konsideruar të gjithë biznesmenët njëlloj si kriminelë që po shfrytëzojnë popullin, një tezë kjo e vjetër marksiste.
  Dëgjova në një nga televizionet shqiptare një neokomunist “pedagog i shkencave politike”, që qeverisjen totalisht të korruptuar e kriminale të sekstit “Ri- Lindje”, ta paraqesë si modelin kapitalist e dështimin e tij.
  Po a mund të komsiderohet modeli qeverisës kriminal i Ramës si një dukuri e kapitalizmit demokratik ?
  Ndonëse fshihet pas flamurit të socializmit e mbështetet tek elektorati tru tredhur enverist, Rama nuk ka asgjë të përbashkëz me sistemin demokratik kapitalist e kjo për faktin e thjeshtë se ky sistem i modelit perëndimor në bazë të tij ka shtetin ligjor që ai tashmë e ka shkatëruar fare.
  Modeli mafioz “kapitalist” i Ramës po shkon drejtë modelit të Llukashenkos në Bjellorusi, apo atij të Putinit në Rusi, dhe nuk është fort larg edhe me modelin miks kapitalisto-komunist diktatorial të Kinës.
  Sistemi demokratik kapitalist pluralist perëndimor, i përqafuar si nga e djathte edhe e majta europerëndimore, i shndroi shtetet europiane me një ekonomi, kulturë demokratike, një revolucion të madh tekniko shkencor që krahasuar me perandorinë lindore komuniste, e ngriti nivelin e jetesës së popujve duke e lënë mbi një shekull prapa sistemin komunist.
  Edhe me politikat korruptive të një demokracie primitive, Shqipëria sot është transformuar tërësisht ekonomikisht por edhe në kulturën e jetesës e është e marrëzishme ta krahasosh me periudhën e gjatë të diktaturës enveriste.
  Është e vërtetë që janë thelluar ndasitë e grupeve shoqërore si në të gjitha vendet perëndimore, në të varfër, të mesëm e milionerë, por përse duhet të kthejmë sytë në “diktaturën e proletariatit” që i ktheu gjithë njerëzit në skllevër “proletare” pa asnjë të drejtë njerëzore e të gjithë të varfër ?
  Vetë emërtimi “komunizëm”, është një rikthim në primitivizmin e kopeve të komunave të para disa mijra vitesh.
  Në komunat primitive nuk ekzistonte fare hierarkia e bile as edhe bulëza e organizimit shoqëror, familja.
  Përse ju dashka kthyer pra modelit primitiv të barazisë së kopeve njerëzore.
  Njerëzimi erdhi këtu ku është sot vetëm në sajë të diversitetit e konkurencës së aftësive të individëve.
  A mund të pretendohet që një njeri me të meta mendore të fitojë para njëlloj me një gjeni.
  Budallai nuk jep dot produkt as për të mbajtur veten, pa mendoni se sa miliarda njerëz kanë përfituar nga produkti i gjenive në të gjitha fushat
  Historia e njerëzimit ndërkaq ka pasur e ka akoma edhe “gjenij” me energji negative që i kanë sjellë më shumë regres sesa progres botës.
  Pikërisht këtu duhet të synohet efekti i demokracisë e që mund të realizohet vetëm me shtetin ligjor.
  Ai lider shtetëror që i zeron ligjet e vepron si monark absolut me moton “ligji jam unë”, qoftë ky i djathtë apo i majtë, nuk ka spese të lihet të qeverisë.

 11. Ah, Milikën, i thotë Liria. Dhe shton shpejt se nëna ime është nga Vojvodina, ndërsa babai nga fshati Vuthaj. Adnani i jep porosinë, por vet mbetet akoma i pasqaruar.

  Ç’ishte gjithë ky komplikim? Me këtë moskuptim kthehet në Prishtinë.

  U kthen porosinë vëllezërve të Milicës dhe merr falënderimet e tyre. Si për ta gjetur fillin e lëmshit, i pyet: -Ju, nënën nga Vojvodina e keni?

  -Jo, i thonë ata. Është nga Beogradi.

 12. Burg Ramen ,nje tuf me ministra dhe nje tuf me oligarket. Celesat e burgut ti hedhim ne Lana, qe te harron per ate qe I kane bere ketij vendi.

 13. duket qarte frika e PeDes qe do humbe dhe filluan pregaditin terrenin per vjedhje votash Sa te jete Edi Rama PeDeja nuk merr pushtet, fale Lul Sumes

 14. Në 8 janar 1997, Sali Berisha ashpërson gjuhën ndaj Azem Hajdarit, përmes gazetës Rilindja Demokratike. Në shkrimin e datës 8 janar ’98, Berisha i jap një mesazh të koduar Azemit, duke e quajtur ‘pilot të vdekjes’. Berisha gjithashtu e shantazhon Azem Hajdarin, duke e paralajmëruar se do t’i publikojë histori të dyshimta. Mesazhi në gazetën Rilindja Demokratike është si vijon: “Pasi e kanë implikuar ne shumë histori të dyshimta të cilat Azemi i di mirë dhe ne do t’i publikojmë në numrat e ardhshëm, duke se padronët kanë vendosur ta përdorin, Azemin, tashmë të pavlerë, si pilot vdekje”
  O shpellkare ja shikoni propozimin e kacit te zi mikun e salihut dhe kuptoni hilen e rames
  Me kryekriminelin salih karaxhic berisha dhe lulzimen do fitoje pd ha……………………..haha

 15. O te qifsha robt e shtepise ,moter ,grua dhe c’te perfshin libri i shtepise ,akoma shprese ke se do i merrni keto zgjedhje ,pidhin e motrave dhe grave tuaja di merrni o moter dhe gra qira -mavi-.

 16. O vlonjat nga dukati te paska Qire malukati shpellkar salih qe kur ke qene i vogel prandaj nuk i shqitesh dot,shko tani dhe qiji mamane motrat vajzen se keshtu ju ka mesuar salihu o loqja e majte e salihut.Me këtë ofertë socialistët realisht kanë tradhëtuar opozitën parlamentare dhe partitë e reja, pasi për LSI nuk kanë ndonjë përgjegjësi.

  Tani në ditët në vijim PS mund të kthehet tek propozimi i opozitës parlamentare për hapje listash pa prag, nëse PD trembet nga reagimi i LSI dhe shkon pas saj. Por fillimisht ajo duket që ja ka ofruar PD, pazarin më të mirë për hallin që ka Basha brenda koalicionit por dhe për hallin e vet. Dhe më së miri kjo reflektohet tek reagimi i sotëm i Metës që flet në numurin shumës për “shakaxhinjë të integrimit”

 17. O prag qire flini me sy hapur se Saliu ju ka qire motrat dhe grate ju dhe gjithe pederastet mavi prandaj e shikoni ne enderr naten ,makthe t ju nuk ju lene rehat ,do vdisni nga infrakti te tere ju o -pederastet mavi sebashku me baxhellat qe kini ne shtepi .

 18. O prag qire flini me sy hapur se Saliu ju ka qire motrat dhe grate ju dhe gjithe pederastet mavi prandaj e shikoni ne enderr naten ,makthet nuk ju lene rehat ,do vdisni nga infrakti te tere ju o -pederastet mavi sebashku me baxhellat qe kini ne shtepi .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.