• |
ide | kryesore

Parlamenti Evropian miraton rezolutën kundër Turqisë

F1, Lajme, Planet

Parlamenti Europian miratoi me 601 vota pro, 57 kundër dhe 36 abstenim, një rezolutë që dënon veprimet e paligjshme të Turqisë në zonën ekonomike ekskluzive të Greqisë dhe Qipros. Gjithashtu përsëriti solidaritetin me këto dy të fundit.


PE shprehu shqetësimin e saj në lidhje me konfliktin e vazhdueshëm dhe rrezikun e përshkallëzimit të mëtejshëm ushtarak, midis shteteve anëtare të BE dhe një vendi kandidat dhe i bën thirrje Këshillit të marrë në konsideratë sanksione shtesë në rast të mosrespektimit të ligjeve nga Ankaraja.


Eurodeputetët kanë shprehur solidaritetin e tyre të plotë me Greqinë dhe Qipron dhe deklaruan se BE është e qartë dhe e vendosur për të mbrojtur interesat e tyre.

Eurodeputetët i kërkuan Turqisë që të përfundojë menjëherë kërkimet e paligjshme dhe shpimet në Mesdheun Lindor, të mos shkelë hapësirën ajrore dhe ujërat territorial greke dhe qipriote dhe të ndalojë “retorikën nacionaliste”.

Në fund, Parlamenti Evropian theksoi nevojën për dialog dhe bashkëpunim për të shmangur sanksionet ndaj Turqisë dhe i bëri thirrje Këshillit të përgatisë masa të mëtejshme në rast të mungesës së progresit me Ankaranë.

3 Comments

  1. te vlersosh ralitetin dhe largohesh nga padrejtesija nuk do tholit humbje por shpetim mundesi vijimi te normalitetit thotë:

    ne gjitha periullat e historis,po te analizosh,qe kur u krijua bota dhe deri tani te njerin,natyralitet ,zhvillimi,ne toke,brenda ,percaktimit fillestare te ligjit hyjnore,jo jasht tije ,ku eshte zgjellur dhe zhvilluar e mira dhe e keqa,nga individ dhe grupe njerzore,ku sejcili per te shijuar ekzaktesisht frytet e punes vet,angazhimit vet,dikush per shkak te angazhimit ,ne rrug te gabuar ,ka shijuar rendimentin deshtues dhe dikush ne rrug te lejuar ka shijuar sukseset,keshtu po ndoll edhe ne kete shekull ,me te gjith ne ,i shohim ,njerzit te ndare ,dhe te rraskapitur,armiqsuar,pabindur,mendojne flasin dhe veprojne ,pa njohur rendesin e asaj qe mendojn flasin dhe veprojne pergjegjsit as pasojat,vetem nisen tek fjala interes,ku interesi i nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera,nderkohe nderkombtarisht,kemi pranuar si rregullator njohjen dhe respektimin e lirive dhe te drejtave njerzore luften kunder terrorizmit,korrupsionit,dhe ne fakt , jan te paret qe e thon dhe shklasin ket rregull ,duke ven gjithcka vetem ne dobi te interesit te pushtetit paras,sikur keta jan krijuesit e gjithckaje ,njohin gjithcka dhe rregullojn gjithcka,duke qen nje hic,perpara ,krijuesit ,te krijesave ,dituris mbi funksionin e krijesave,,ullzimit hyjnor,,deri ketu ka zbritur njeriu,i kesaj kohe,te ndare ne grupe interesi,amerik kin evrop indi rusi lindje prendim veri jug,un po ua kujtoj ,te viren ju vazhdoni sipas deshires,mendoni pak o njerez,per krijimin krijesat,si funksionojn dobit burimet e dobive,zgjilljet ekujlibrat,rregulli i jetes,mendoni pak o njerez cfar po kerkoni dhe cfar po gjeni beni pyetje vetes pse spo ju del gjekundi ajo qe deshironi,kerkoni thellohuni ,dhe do bindeni se zgjilljet sukseset ,nuk arrihen me deshira interresa ,por rregull mas drejtesi hak,a e dini o njerz se kur angazhoheni ne padrejtesi,ndaj tjereve ju jeni angazhuar ne padrejtesi ndaj vetes,a e dini o njerez ,qe shpirti juaj me se shumti,urren padrejtesi ti behet,por me gjymtyret tuaja po angazhoheni ne padrejtesi ndaj vetes me angazhimin ne padrejtesi dhe shkatrrim ndaj tjereve,kjo eshte e vertete apsolute precize krijimi eshte fakt,ketu ka nje problem angazhimi juaj ne padrejtesi per nje kohe te gjate ,ka larguar nga ,zemrat tuaja ndjeshmerin,per moralin e mire,vlerat dhe ate vend e kan zen antivlerat,dhe tani ndolleni ne prag te ndeshkimit madh, pa e kuptuar,prej ,zotit mallerishem ,a ka shpetim per ju po ,kete e ka kriju dhe garantuar vet ,krijuesi saj,pendohuni,ngjallni zemrat ,me mendime fjal dhe vepra te mira si thot i malli zot,largohuni nga padrejtesija prej ku po fundoseni,qe te arrini meshiren e te mallit zot dhe ndjeheni me mire te qart plot gjalleri ,siguri zgjillje paqe shprese shpetim,i malli zot e ka plotesuar meshiren e tije mbi njerzit me krijim dhe ullzim per gjitha kohrat,ishin dhe jan vet njerzit ,aktori i menaxhimit ,te meshires tije permes angazhimit tyre sa her njerzit jan angazhuar,ne mendime fjale dhe vepra te mira vetem ashtu sic thot i malli zot,si individ apo grupe ,kan perjetuar meshiren e te mallit zot,dhe sa here kan devijuar,kan perjetuar ndeshkimin sipas vullnetit tije,o njerez faktet tregojn qe padrejtesija plotsoj kuptimet dhe logjika njerzore nuk sfidohet se esht krijim hyjnor,ka dallushmeri ,nese dikush ,vazhdon me fjalen interres,duke u ber padrejtesi tjereve ,dhe urrehet kundershtohet luftohet,pavarsisht fuqis teknologjis,duhet ta kuptojn ,se nuk jan te gjith nje ull me te nuk behen dhe smund te behen ,se kan bere zgjelljen e tyre te drejten hakun rregullin masen shpetimin,mbetet te kuptoni jeni ju ato qe ndryshoni ,per dobi ,ose prisni ,percaktimin e te mallit ,zot ,juve nuk jeni krijues krijesash as ligjesh funksionit ,zgjilljesh jeni te njejte njerez,dhe ne kete pike,per gjithcka eshte vetem i malli zot,juve ju mbetet te kuptoni ,ne lillje me njerzimin,rruget ,qe jane te pranuara per te gjith,1 respektimi lirive dhe te drejtave njerzore,2marrveshje mirkuptimi ,me rregull mas drejtesi hak,mosnderhyrjen ne punet e brendeshme,luften kunder korrupsionit ,dhe nese disa kuptojn ,dhe ndryshojn ,teorit tuaja te imponuara prej nje shekulli me te verteten ,ky eshte tregues qe praktikisht u vertetua dhe nda e mira nga e keqa,por dhe nese ju analizoni bindeni dhe pranoni te verteten nuk do thot humbje per ju por bindje dhe ne vend te humbjes shpetimin tuaj,clirimin nga e keqa humbja ndeshkimi dhe ecja drejt te mires mbasi te gjith vim nga i njejti,burim krijimi sistem ligjesh funksioni,nga i njejti burim ullzimi nga i njejti natyralitet duam te drejten hakun per vete ,dhe urrejm padrejtesi te na behet,por duke par sistemin zinxhir te funksionit si unitet zinxhir per te dal dobit te cilat,jan baza e ekzistences,se zgjilljeve deshirave tona,duke par qe te gjith duam veten,nga kuptimi gjithave del qe e verteta ,eshte frymarrja jon vula gjitha zgjilljeve ,per sejcilin banor te tokes ne vecanti,per veten e vet,dhe tashme ,nga faktet e zhvillimeve,vjen bindja,qe domosdoshmerisht duhet pranuar ,qe e verteta duhet pranuar dhe respektuar per te gjith e drejta haku,sepse ky eshte hapi pare qe hap gjitha portat e dobive per njerzit,ne pergjithesi,kete po ua kujtoj me fakte qe ta pranojm te gjith,qe padrejtesija ka deshtuar eshte ne piken me te lart ekzistuese me vete permban ter fuqin e antivlerave,me tmerrin trishtues,qe si individ nuk e deshiron askush por nuk mund ti cmanget nese nuk ndal angazhimin ne te,dhe mbetet porta e hapur e qartesis gjalleris zgjilljes siguris paqes shpreses shpetimit qe eshte vetem rruga drejt ullzimi hyjnor,ky eshte arsyetim ndjeshmeri vlersim,bindje ,zgjellje ,dhe pranim i lir per secilin banor te tokes,mesazhi nuk duhet tu mungojn si deshmi per diten e llogaris qe askush te mos ket argumente te flas qe e verteta sju tha,dhe mundesi shpetimi nuk kishte se e verteta ka ardh me koh dhe mundesit e shpetimit i kan,te gjith por kan zgjellur egon per para pushtet,qe i con ne trishtim humbje shkatrrim ndeshkim dhe jo rrugen e shpetimit qe i con ne kuptimin e plot te fjales shpetim, rrespekt per te gjith ,i lutem te mallit zot tua hap zemren per te ndjer pranuar dhe angazhuar sejcili ne shpetimin e vet

  2. Keta Euroleshet te hajne mutin e provuan me kercenime ndaj Turqise nuk ju doli gje pasi ju ngeli sharra ne gozhde , tani po e provojne me saksione por do ti dali huq dhe pastaj do ngelen si te dhjere.

    PARA SULLTAN.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu